Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

D ERSİMİZ T ÜRKÇE Sıfatlar (Ön Adlar)  Kırmızı kazak sana daha çok yakıştı.  Bu çocuk tıpkı babasına çekmiş.  Bugün kendime kütüphaneden üç kitap.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "D ERSİMİZ T ÜRKÇE Sıfatlar (Ön Adlar)  Kırmızı kazak sana daha çok yakıştı.  Bu çocuk tıpkı babasına çekmiş.  Bugün kendime kütüphaneden üç kitap."— Sunum transkripti:

1

2 D ERSİMİZ T ÜRKÇE

3 Sıfatlar (Ön Adlar)  Kırmızı kazak sana daha çok yakıştı.  Bu çocuk tıpkı babasına çekmiş.  Bugün kendime kütüphaneden üç kitap aldım. İsimlerden önce gelerek onları değişik yönlerden niteleyen ya da belirten sözcüklere “sıfat” denir.

4 Sıfatların Özellikleri  Bir isimden önce gelirler.  İsim çekim eklerini alamazlar.  Yapım ekleri alabilirler.  Tamlama (sıfat tamlaması) oluştururlar.  Bir varlığın niteliğini ortaya koyarlar ya da o varlığı belirtirler.

5 Sıfatlar (Ön Adlar) A-) Niteleme SıfatlarıB-) Belirtme Sıfatları 1-) İşaret Sıfatları 2-) Belgisiz Sıfatlar 3-) Soru Sıfatları 4-) Sayı Sıfatları a-) Asıl Sayı Sıfatları b-) Sıra Sayı Sıfatları c-) Üleştirme Sayı Sıfatları d-) Kesir Sayı Sıfatları

6 A- Niteleme Sıfatları ………… kedi Nasıl kedi? Büyük ……….. kedi Nasıl kedi? Beyaz

7 Sarı kedi Nasıl havuz? Kalabalık havuz. Nasıl avcı? Şaşkın avcı

8 Bir ismin durumunu, özelliğini, rengini, şeklini gösteren sıfat çeşididir. İsimlere yöneltilen "Nasıl" sorusuna verilen cevaplar niteleme sıfatlarını buldurur.  Kötü söz sahibine yakışır.  Bu balıklar tatlı sularda yaşıyor.  Kırmızı gül, yuvarlak masa, uzun ağaç … Dikkat ! “Nasıl” sorusu isme yöneltildiğinde alınan yanıt “SIFAT”, fiile yöneltildiğinde alınan yanıt ise “ZARF” olur.

9  Sınavda kolay sorularda bile zorlandım.  Bu sınavı çok kolay kazandım. İsimSıfat “Nasıl” sorusuna muhatap olan sözcüğün türü …….. olduğu için bu soruya alınan yanıt …….. olacaktır. Zarf Fiil “Nasıl” sorusuna muhatap olan sözcüğün türü …….. olduğu için bu soruya alınan yanıt …….. olacaktır.

10 B- Belirtme Sıfatları 1-) İşaret Sıfatları:  O köy bizim köyümüzdür.  Bu soruyu boş geçelim.  Beriki ağaca da kuşlar konmuş. Varlıkları işaret yolu ile anlatan sıfatlardır. İsimlere yöneltilen “Hangi?” sorusunun yanıtıdırlar.

11 … çocuk Hangi çocuk? O …... top Hangi top? Bu Dikkat ! İşaret sıfatları işaret zamirleri ile karıştırılmamalıdır. (bkz. İşaret zamirleri)

12  O kazağı ben de çok beğendim.  Onu ben de çok beğendim.  Bu araba çok konforluydu.  Bu, çok konforluydu. Sıfat Sıfat Zamir Zamir

13 2-) Belgisiz Sıfatlar:  Odada birkaç eşya vardı.  Kimi insanlar dost canlısıdır. Bir adı, ona kesinlik kazandırmadan belirten sıfat çeşididir. Dikkat ! Belgisiz sıfatlarla belgisiz zamirler birbirlerine karıştırılmamalıdır. Sıfat olanlar bir isimle, zamir olanlar ise ismin yerine kullanılacaktır. (bkz. Belgisiz Zamirler)  Bazı öğrenciler bu konuları kısa sürede kavradı.  Bazıları bu konuları kısa sürede kavradı. Sıfat Zamir

14 3-) Soru Sıfatları:  Bugün okula kaç öğrenci gelmedi?  Siz kaçıncı katta oturuyorsunuz? Adların durumlarını, sayılarını, sırasını soru yolu ile etkileyen sıfat çeşididir. Dikkat ! Soru sıfatları ile soru zarfları karıştırılmamalıdır. Soru sıfatlarına alınan yanıt gene bir “sıfat”, soru zarflarına alınan yanıt ise “zarf” olacaktır.

15  Kendine nasıl bir iş arıyorsun? Niteleme Sıfatı  Güzel bir iş arıyorum. Soru Yanıt  Buralara kadar nasıl geldin?  Buralara kadar yürüyerek geldim. Soru Yanıt Soru Zarfı Durum Zarfı Soru Sıfatı

16 a-) Asıl Sayı Sıfatları  Beşiğin içinde iki bebek vardı.  Bu okulda tam on iki sene öğretmenlik yaptı. Varlıkların sayılarını kesin olarak belirten sıfatlardır. İsimlere yöneltilen “Kaç?” sorusu ile bulunur. 4-) Sayı Sıfatları:

17 Dikkat ! “Bir” sözcüğü “herhangi bir” anlamında kullanılmışsa belgisiz sıfat, “tek” sözcüğünün eş anlamlısı olacak şekilde kullanılmışsa da asıl sayı sıfatı olur. …….. çocuk Kaç çocuk? Dört  Bir gün beni mutlaka anlayacaksın.  Bizde bir gün kalıp da gidecek. Asıl sayı sıfatı Belgisiz sıfat

18 b-) Sıra Sayı Sıfatları ………. kat çok daha pahalıymış. Kaçıncı kat? İkinci  Altıncı sınıfa geldik.  Bu salondaki beşinci masayı biz tuttuk. Adların sırasını belirten sıfatlardır. İsimlere yöneltilen “Kaçıncı?” sorusuna cevap teşkil ederler..

19 c-) Üleştirme Sayı Sıfatları  Bize bu mirastan onar dönüm tarla düştü. Adların eşit bölümlere ayrıldığını belirten sıfatlardır. İsimlere yöneltilen “Kaçar” sorusunun yanıtıdır.  Herkese altışar gün izin vermişler. …………. köpek var. Kaçar köpek var? sekizer

20 Dikkat ! Üleştirme sayı sıfatlarının tekrarlı biçimi “zarf” olur.  Tahtaya ikişer öğrenci gelsin.  Öğrenciler tahtaya ikişer ikişer gelsin. Üleştirme Sıfatı Durum Zarfı

21 d-) Kesir Sayı Sıfatları  Kahvaltıda çeyrek ekmek yiyebildi.  Asgari ücrete yüzde on zam yapıldı.  Yarım elma, gönül alma. Adları kesirli olarak belirten sıfatlardır.


"D ERSİMİZ T ÜRKÇE Sıfatlar (Ön Adlar)  Kırmızı kazak sana daha çok yakıştı.  Bu çocuk tıpkı babasına çekmiş.  Bugün kendime kütüphaneden üç kitap." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları