Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELEKTRİKLENME ÇEŞİTLERİ www.ogretmen.info Sürtünme Yolu İle Elektriklenme Birbirlerine sürtülen cisimlerden birisi elektron kaybederek (+) diğeri elektron.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELEKTRİKLENME ÇEŞİTLERİ www.ogretmen.info Sürtünme Yolu İle Elektriklenme Birbirlerine sürtülen cisimlerden birisi elektron kaybederek (+) diğeri elektron."— Sunum transkripti:

1

2 ELEKTRİKLENME ÇEŞİTLERİ www.ogretmen.info

3 Sürtünme Yolu İle Elektriklenme Birbirlerine sürtülen cisimlerden birisi elektron kaybederek (+) diğeri elektron kazanarak (-) elektrikle yüklenir. Bu şekildeki elektriklenmeye sürtünme yolu ile elektriklenme denir. Birbirlerine sürtülen cisimlerden birisi elektron kaybederek (+) diğeri elektron kazanarak (-) elektrikle yüklenir. Bu şekildeki elektriklenmeye sürtünme yolu ile elektriklenme denir.

4

5

6

7 DOKUNMA İLE ELEKTRİKLENME Elektrik yüklü bir cisim, nötr veya yüklü bir başka cisme dokundurulduğunda aralarında yük alışverişi olur. Bir süre sonra yükler dengelenerek yük alışverişi durur. Yük fazlalıkları paylaşılır.Elektrik yüklü bir cisim, nötr veya yüklü bir başka cisme dokundurulduğunda aralarında yük alışverişi olur. Bir süre sonra yükler dengelenerek yük alışverişi durur. Yük fazlalıkları paylaşılır. Yüklü küreler ile iletken cisimlerin dokunmadan sonra alabilecekleri yük miktarları yarıçapları ile doğru orantılıdır.Yüklü küreler ile iletken cisimlerin dokunmadan sonra alabilecekleri yük miktarları yarıçapları ile doğru orantılıdır.

8

9 Etki İle Elektriklenme Yüklü bir cismin dokunmadan yüksüz bir cismi elektriklemesine etki ile elektriklenme denir.Yüklü bir cismin dokunmadan yüksüz bir cismi elektriklemesine etki ile elektriklenme denir. Etki ile elektriklenmede,yüklü cisme uzak olan uç aynı;yakın olan uç zıt elektrikle yüklenir.Etki ile elektriklenmede,yüklü cisme uzak olan uç aynı;yakın olan uç zıt elektrikle yüklenir. Yaklaştırılan elektrik yüklü cisim uzaklaştırıldığında etkiyle elektriklenme ortadan kalkar.Yaklaştırılan elektrik yüklü cisim uzaklaştırıldığında etkiyle elektriklenme ortadan kalkar.

10

11 Elektroskop Bir cismin elektrikle yüklü olup olmadığını; yüklüyse yükün cinsini belirleyen araca elektroskop denir.

12 İletken ve Yalıtkan Maddeler Elektriği ileten maddelere iletken madde denir.Elektriği ileten maddelere iletken madde denir. Demir,bakır,alüminyum,çinko,kalay gibi metaller iletkendir.Demir,bakır,alüminyum,çinko,kalay gibi metaller iletkendir. İnsan vücudu,tuzlu su,yaş ağaç ta iletkendir.İnsan vücudu,tuzlu su,yaş ağaç ta iletkendir. İletkenlik ayırt edici bir özelliktir.Yani; her maddenin iletkenlik özelliği farklıdır.İletkenlik ayırt edici bir özelliktir.Yani; her maddenin iletkenlik özelliği farklıdır. Elektriği iletemeyen maddelere yalıtkan madde denirElektriği iletemeyen maddelere yalıtkan madde denir

13

14 Atmosferde Doğal Elektriklenme: Şimşek, Yıldırım

15 Paratoneri 1754’te Benjamin Franklin bulmuştur.

16 Topraklama Bir cismin toprağa bağlanarak yükünün boşaltılması olayına cismin topraklanması denir.

17 İYİ DERSLER… www.ogretmen.info


"ELEKTRİKLENME ÇEŞİTLERİ www.ogretmen.info Sürtünme Yolu İle Elektriklenme Birbirlerine sürtülen cisimlerden birisi elektron kaybederek (+) diğeri elektron." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları