Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MİTOKONDRİ VE APOPTOZİS. Bcl-2 ailesi  Anti-apoptotoik Bcl-2 Bcl-XL  Pro-apoptotik Bax Bcl-Xs Bak Bad Pro-apoptotik olanlar, sitokrom c’nin mitokondriden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MİTOKONDRİ VE APOPTOZİS. Bcl-2 ailesi  Anti-apoptotoik Bcl-2 Bcl-XL  Pro-apoptotik Bax Bcl-Xs Bak Bad Pro-apoptotik olanlar, sitokrom c’nin mitokondriden."— Sunum transkripti:

1 MİTOKONDRİ VE APOPTOZİS

2

3

4 Bcl-2 ailesi  Anti-apoptotoik Bcl-2 Bcl-XL  Pro-apoptotik Bax Bcl-Xs Bak Bad Pro-apoptotik olanlar, sitokrom c’nin mitokondriden sitoplazmaya salıverilmesini indüklerler. Anti- apoptotikler ise sitokrom c salıverilmesini baskılarlar.

5

6

7  Bcl-2/Bax oranı  Bcl-2 mitokondri dış membranında bulunur,  Bax sitozolde yer alır

8  Bax mitokondri membranına bağlanır,  Pore oluşumunu indükler,  Sitokrom-c, AIF (apoptosis inducing factor) salınır.

9  AIF, mitokondri zarları arasında yerleşmiş proteaz özelliğinde olan bir flavoproteindir.  AIF, sitoplazmik faktörler olmadığında apoptotik çekirdek değişikliklerini başlatır ve kaspazı aktive eder.

10  Sitokrom-c sitoplazmik protein olan Apaf- 1’e (apoptotic protease activating factor-1) bağlanır,  ATP’nin katılımıyla apoptozom yapısı oluşur.

11  Bu kompleks inaktif prokaspaz 9’un aktif kaspaz 9 haline dönüşümünü sağlar,  Aktif kaspaz 9, kaspaz kaskadını başlatır.

12  AIF ve sitokrom-c salınımı, “membran potansiyel kaybı” ve “membran geçirgenliğinin değişmesi” gibi durumlara bağlıdır.

13  Mitokondrial Smac/DIABLO proteini IAP’lerin (inhibitors of apoptosis) baskılayıcı etkisini fiziksel etkileşimle ortadan kaldırarak apoptozu uyarır.

14


"MİTOKONDRİ VE APOPTOZİS. Bcl-2 ailesi  Anti-apoptotoik Bcl-2 Bcl-XL  Pro-apoptotik Bax Bcl-Xs Bak Bad Pro-apoptotik olanlar, sitokrom c’nin mitokondriden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları