Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ NASIL SAĞLAYABİLİRİZ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ NASIL SAĞLAYABİLİRİZ?"— Sunum transkripti:

1 ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ NASIL SAĞLAYABİLİRİZ?
ULAŞIMDA ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ NASIL SAĞLAYABİLİRİZ?

2 Ulaşımda Enerji Verimliliği

3 Ülkemizde üretilen enerjinin yaklaşık %20’sinin ulaşım sektöründe kullanıldığı bilinmektedir.
Daha önceki yıllarda kaydedilen oranlara bakılacak olursa ulaşım sektörünün enerji tüketimi, sanayi ve konut sektöründen sonra 3. sırada yer almaktadır. Ulaşım ile ilgili işlemleri gerçekleştirebilmek amacıyla kullandığımız enerjiyi petrol bazlı ürünlerden yani yakıtlardan elde ettiğimiz için aynı zamanda bu sektörün enerji ihtiyacı maalesef dışarıya bağımlı durumdadır.

4 Şimdi bunları özet halinde inceleyelim:
İşte tam da bu sebeple ulaşıma dair işlemlerde tasarrufa gidebilmemiz ve sahip olduğumuz yakıttan en yüksek verimi alabilmemiz çok önemlidir. Ulaşım işlemlerimizdeki enerji verimliliğini arttırıp tasarruf sağlamak için pek çok önlem uygulayabiliriz. Şimdi bunları özet halinde inceleyelim:

5 Bir yerden başka bir yere gitmek istediğimizde özel araçlarımız yerine toplu taşıma araçlarını tercih edelim. Bu şekilde hem enerji tasarrufu sağlamış hem çevremizin daha fazla egzoz gazı ile kirlenmesini engellemiş hem de trafik kalabalığını biraz olsun azaltmış oluruz.

6 Eğer yakınlarda bir yere gideceksek şayet ya yürüyerek gidelim ya da bisiklet kullanmayı tercih edelim. Hem bu şekilde spor yaparak vücudumuzu da çalıştırmış oluruz.

7 Şehir içinde yakıt tüketimi ve egzoz kirliliğini en aza indirmek için önerilen hız km arasındadır. Bunu aklımızdan çıkarmayalım. Şehir içinde ve şehir dışında motorumuzu yüksek devirlerde kullanmamaya özen gösterelim.

8 Bu şekilde can güvenliğimizi de emniyet altına almış oluruz.
Otomobilimiz yaşlandıkça ve eskidikçe kullandığı yakıt miktarı ve dolayısıyla da ortaya çıkarttığı egzoz gazı kirliliğinin arttığını unutmayalım. Bu sebeple belirli aralıklarla periyodik olarak araçlarımızı servis-bakım noktalarına götürelim, gerekli bakımlarını yaptıralım. Bu şekilde can güvenliğimizi de emniyet altına almış oluruz.

9 Gereksiz yere ani olarak fren ve gaza basmak benzin tüketimimizi % 5 oranında arttırır. Bu nedenle gereksiz yere pedallara basmaktan kaçınalım. Aracımız seyir halinde iken camlarımızı mümkün olduğunca kapalı tutmaya çalışalım. Otomobilimizi camları açık olarak saatte 100 Km'lik bir hızla sürdüğümüz taktirde aracımızın yaklaşık % 4 oranında fazladan yakıt tüketmesine sebep olduğumuzu biliyor muydunuz?

10 Hava koşullarının uygun olduğu durumlarda gereksiz yere klima kullanmaktan kaçınalım.
Ayrıca klimalarımızı yüksek devirlerde ve maksimum sıcaklıklarda ayarlamaktan kaçınalım.

11 Bu şekilde boşa gidecek olan enerjiden tasarruf etmiş oluruz.
Klima kullandığımızda aracımızın enerji ihtiyacı da artar. Eğer mümkünse sadece hava dolaşımı yaratan fanlarımızı kullanalım. Herhangi bir sebepten dolayı uzun süre hareket edemeyeceğimiz zamanlarda aracımızın motorunu durduralım. Bu şekilde boşa gidecek olan enerjiden tasarruf etmiş oluruz.

12 Otomobilimizin egzoz gazı ölçümlerini zamanında yaptıralım.
Böylelikle motorumuzun yağ ya da yakıt yakıp yakmadığını kontrol altına almış oluruz. Motorumuzun hava filtresini periyodik olarak temizletelim veya değiştirelim. Tıkanan filtreler motoru yoracağından aracımızın daha fazla enerji harcamasına sebep olur.

13 Otomobilimizde kullandığımız lastikler yakıt tüketimini % 5-10 oranında etkiler.
Lastiklerimizdeki hava basıncının önerilen değerlerde olmasına dikkat edelim. Şehir içi ve otoyollar için önerilen radyal lastikleri kullanmayı tercih edelim.

14 KAYNAKLAR http://enerjiyonetimi.com.tr http://www.aydinlatmax.com


"ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ NASIL SAĞLAYABİLİRİZ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları