Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 RADAR TEORİSİ BÖLÜM 1: RADARA GİRİŞ BÖLÜM 2: RADARIN TEMELLERİ BÖLÜM 3: RADAR PARAMETRELERİ BÖLÜM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 RADAR TEORİSİ BÖLÜM 1: RADARA GİRİŞ BÖLÜM 2: RADARIN TEMELLERİ BÖLÜM 3: RADAR PARAMETRELERİ BÖLÜM."— Sunum transkripti:

1 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 RADAR TEORİSİ BÖLÜM 1: RADARA GİRİŞ BÖLÜM 2: RADARIN TEMELLERİ BÖLÜM 3: RADAR PARAMETRELERİ BÖLÜM 4: RADAR ÜRÜNLERİ BÖLÜM 5: DUAL POLARİZASYON BÖLÜM 6: RADAR VERİ KALİTESİ BÖLÜM 7: IRIS YAZILIMI

2 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 BÖLÜM 1 RADAR METEOROLOJİSİNE GİRİŞ Dr. Kurtuluş ÖZTÜRK

3 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Başlıklar… Temel Kavramlar Yansıma, Kırılma, Kırınım Saçılma Teorisi Polarizasyon

4 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Elektromanyetik Dalgalar… Hem elektrik hem manyetik bileşeni olan dalgalardır. Işık hızı (c) ile hareket ederler. Sıcaklığı mutlak sıfırdan (0 °K = -273 °C) yüksek olan her şey elektromanyetik dalga yayar.

5 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013

6 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Dalgaboyu (Wavelength) : Dalganın, hareket yönünde, kendini tekrarlayan iki noktası arası (mesela iki tepe veya iki çukur arası) mesafeye dalgaboyu denir. Frekans (Frequency) : Dalganın saniyede tamamladığı tur (cycle) sayısıdır ve Hertz (Hz) ile ifade edilir. Genlik (Amplitude) : Dalganın orta noktası ile tepesi arası yüksekliğe genlik denir ve dalganın içerdiği enerji miktarının bir ifadesidir.

7 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013

8 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Elektromanyetik Spektrum Dünyadaki EM enerjinin kaynağı güneştir ve güneş farklı dalgaboyu ve frekanslarda enerji yayar. Bu farklı dalgaboyu ve frekanslar EM spektrumu oluşturur.

9 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Yansıma (Reflection)

10 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013

11 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Kırılma (Refraction)

12 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013

13 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Yansıma Kırılma

14 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 nrnr nini i r ViVi VrVr i : geliş açısı r : kırılma açısı V i : n i ortamında ışığın hızı V r : n r ortamında ışığın hızı Snell Kanunu Atmosferin kırılma indeksi atmosferik basınç, buhar basıncı ve sıcaklığa göre değişiklik gösterir. Willebrord Snell

15 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Atmosferde n normalde yükseklik arttıkça azalır. Bu yüzden atmosferik kırılma dolayısıyla elektromanyetik ışın dünya yüzeyine doğru bükülür.

16 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013

17 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Saçılma (Scattering) Saçılma, bir parçacıkla veya parçacık sistemiyle çarpışmanın yol açtığı, gelen parçacığın veya gelen radyasyonun doğrultusunda veya enerjisindeki değişme sürecidir.

18 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013

19 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Saçılma Kırılma Kırınım

20 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Rayleigh Saçılması saçıcı parçacığın çapının, ışığın dalga boyundan daha küçük olduğu durumlarda geçerlidir. RAYLEIGH SAÇILMA TEORİSİ Saçıcı parçağın çapının ışığın dalga boyuna yakın veya daha büyük olması durumunda ise Mie teorisi veya discrete dipole approximation yöntemleri kullanılmalıdır. Lord Rayleigh

21 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 C Band radar için D < 0.5 cm S Band radar için D < 1 cm. Büyük hedefler için, kompleks hesaplamalar : MIE

22 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Rayleigh saçılım teorisi gökyüzünün neden mavi göründüğünü açıklar.

23 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013

24 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Kırınım Kırınım, elektromanyetik dalganın yörüngesi üzerinde bir engele çarpıp kırılması durumudur.

25 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013

26 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 Polarizasyon Polarizasyon, elektromanyetik dalganın elektrik alanının doğrultusudur. EM dalgalar, doğrusal, dairesel ve eliptik şekilde polarize olabilirler. Meteoroloji radarlarında doğrusal polarizasyon kullanılır.

27 Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 27 Yatay Polarizasyon Dikey Polarizasyon


"Analiz ve Tahmin Teknikleri Eğitimi Antalya, Nisan 2013 RADAR TEORİSİ BÖLÜM 1: RADARA GİRİŞ BÖLÜM 2: RADARIN TEMELLERİ BÖLÜM 3: RADAR PARAMETRELERİ BÖLÜM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları