Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Osteoartrit Artroz Kireçlenme Doç Dr Salih PAY GATA Romatoloji BD.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Osteoartrit Artroz Kireçlenme Doç Dr Salih PAY GATA Romatoloji BD."— Sunum transkripti:

1 Osteoartrit Artroz Kireçlenme Doç Dr Salih PAY GATA Romatoloji BD

2  En sık görülen eklem hastalığı  75 yaşın üzerinde %80  Eklemlerin normal yapısını bozar Hareketlerde kısıtlanma Ağrı Artroz Nasıl Bir Hastalıktır?

3  Eklem kıkırdağı:  Bozulması, aşınması, incelmesi ve kaybı  Eklem kıkırdağının altındaki kemik dokuda:  Kemikte büyümeler ve eklem kenarında çıkıntılar Artroz Nasıl Bir Hastalıktır?

4 Artrozda eklemlere ne olmaktadır?

5

6

7

8  Eklem kıkırdağı, kemik, bağlar gibi yapılarda doğumsal ya da sonradan gelişen bozukluklar  Eklemlerin üzerindeki yüklerin ya da mesleki nedenlere bağlı olarak eklemlerin normal çalışma koşullarının değişmesi. İki önemli faktör artroz gelişmesinde önemli: Artroz Neden Olur?

9  Yaş  Kalıtım  Cinsiyet  Fazla kilo ve şişmanlık  Eklemlerde görülen yapısal bozukluklar  Eklem hastalıkları  Eklemlerin aşırı kullanılması Artrozun Gelişmesini Kolaylaştıran Faktörler Nelerdir?

10  Eklem hareketlerinde kısıtlanma ve ağrı  Kemik çıkıntılara bağlı olarak eklemde şiş görünüm  Hareket sırasında eklemde çıtırtılar  Uzun süren dinlenme sonrası ya da oturur durumdan harekete geçince, hareketlerde kısa süren bir tutukluk Artrozun Belirtileri Nelerdir?

11  Diz  Kalça  El parmak eklemleri  Ayak başparmağı  Omurga Artroz Hangi Eklemlerde Görülür?

12 Artroz ve Diz

13

14 Artroz ve Kalça

15

16 Artroz ve El

17

18

19

20 Artroz ve Ayak

21 Kas ağrısı Subkondral kemikte basınç artışı Sinovit Kapsulün gerilmesi Ligament ve tendon yapışma yerlerinde gerilme Periost reaksiyonu Artroz ve ağrı

22  Ağrıyı gidermek  Hareketteki kısıtlanmayı düzeltmek, aktivitelerin sorunsuz yapılmasına yardımcı olmak  Hastalığın ilerlemesini engellemek Artroz Tedavisinde Amaç nedir?

23  Egzersiz  Aneljezikler ve antiinflamatuvar ilaçlar  Fizik tedavi ve rehabilitasyon  Kaplıca tedavisi Artroz Nasıl Tedavi Edilir?

24  Eklem içine kortizon uygulanması  Eklem içine eklem sıvısına benzer maddelerin enjeksiyonu (horoz ibiği...)  Kıkırdak içeriğinde bulunan bazı maddeleri içeren ilaçlar (glukozamin, kondroitin...)  Cerrahi yöntemler (osteotomi, protez...) Artroz Nasıl Tedavi Edilir?

25 Eklem İçine Kortizon Uygulanması

26 Eklem Sıvısı /Kıkırdak Benzeri Maddeler Uygulanması (Horoz İbiği)

27

28

29 Glucosamin, Chondroitin

30 Cerrahi Yöntemler

31


"Osteoartrit Artroz Kireçlenme Doç Dr Salih PAY GATA Romatoloji BD." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları