Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FİİLİ MUZARİYİ NASB EDEN EDATLAR FİİLİ MUZARİNİN BAŞINA GELİP O FİİLİ MUZARİNİN SON HARFİNİN HAREKESİNİ ÜSTÜN YAPAN EDATLARA DENİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FİİLİ MUZARİYİ NASB EDEN EDATLAR FİİLİ MUZARİNİN BAŞINA GELİP O FİİLİ MUZARİNİN SON HARFİNİN HAREKESİNİ ÜSTÜN YAPAN EDATLARA DENİR."— Sunum transkripti:

1

2 FİİLİ MUZARİYİ NASB EDEN EDATLAR FİİLİ MUZARİNİN BAŞINA GELİP O FİİLİ MUZARİNİN SON HARFİNİN HAREKESİNİ ÜSTÜN YAPAN EDATLARA DENİR.

3 NASB EDATLARI ŞUNLARDIR: ﺍﻥ : MANAYI MASDARA ÇEVİRİR ﺍﻥ : MANAYI MASDARA ÇEVİRİR ﻟﻦ : GELECEK ZAMANIN MUTLAK OLUMSUZLUĞU ﻟﻦ : GELECEK ZAMANIN MUTLAK OLUMSUZLUĞU ﻛﻲ : İÇİN MANASINA GELİR ﻛﻲ : İÇİN MANASINA GELİR ﺍﺫﺍ : O ZAMAN, ÖYLEYSE MANASINA GELİR ﺍﺫﺍ : O ZAMAN, ÖYLEYSE MANASINA GELİR ﻞ : İÇİN MANASINA GELİR ﻞ : İÇİN MANASINA GELİR ﺣﺗﻲ : -E KADAR MANASINA GELİR ﺣﺗﻲ : -E KADAR MANASINA GELİR

4 NASB EDATLARI SONUNA BİRŞEY BİTİŞMEYEN FİİLİ MUZARİNİN HAREKESİNİ AÇIK BİR ŞEKİLDE ÜSTÜN YAPAR. YANİ SONUNA TESNİYE ELİFİ,CEMİ VAVI, MUHATABA YASI,CEMİ MÜENNES NUNU BİTİŞMEYEN FİİLLERİN SON HARFİNİN HAREKESİNİ AÇIK ÜSTÜN YAPAR. ŞİMDİ ÖRNEKLERE GEÇELİM: ŞİMDİ ÖRNEKLERE GEÇELİM:

5 ﺍﻦ ﻳﻛﺗﺏَ ﻳﻛﺗﺏُ BU FİİL-İ MUZARİ YALIN OLDUĞU İÇİN SON HARFİNİN HAREKESİNİ AÇIK ÜSTÜN YAPMIŞTIR BU FİİL-İ MUZARİ YALIN OLDUĞU İÇİN SON HARFİNİN HAREKESİNİ AÇIK ÜSTÜN YAPMIŞTIR

6 ﺍﻦ ﻳﻛﺗﺑَﺎ ﻳﻛﺗﺒﺎﻥ BU FİİLİ MUZARİ EF’ALİ HAMSEDEN ( BEŞ FİİL ) OLDUĞU İÇİN NASB EDATI SONUNDAKİ TESNİYE NÛNUNU DÜŞÜRMÜŞTÜR. ÜSTÜN OLMA HALİ TESNİYE NÛNUNUN DÜŞMESİ İLEDİR DENİR. BU FİİLİ MUZARİ EF’ALİ HAMSEDEN ( BEŞ FİİL ) OLDUĞU İÇİN NASB EDATI SONUNDAKİ TESNİYE NÛNUNU DÜŞÜRMÜŞTÜR. ÜSTÜN OLMA HALİ TESNİYE NÛNUNUN DÜŞMESİ İLEDİR DENİR.

7 ﺍﻦ ﻳﻛﺗﺑﻮُﺍ ﻳﻛﺗﺒُﻮﻥ BU FİİL DE EF’ALİ HAMSEDEN DİR. ÜSTÜN OLMA HALİ SONUNDAKİ CEMİ NUNU NUN DÜŞMÜŞ OLMASI İLEDİR. BU FİİL DE EF’ALİ HAMSEDEN DİR. ÜSTÜN OLMA HALİ SONUNDAKİ CEMİ NUNU NUN DÜŞMÜŞ OLMASI İLEDİR.

8 ﺍﻦﺗﻛﺗ ﺏَ ﺗﻛﺗﺏُ ﺍﻦﺗﻛﺗ ﺏَ ﺗﻛﺗﺏُ AÇIK ŞEKİLDE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR. AÇIK ŞEKİLDE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR.

9 ﺍﻦﺗﻛﺗ ﺑَﺎ ﺗﻛﺗﺒﺎﻥ EF’ALİ HAMSEDENDİR TESNİYE NÛNUNUN DÜŞMESİ İLE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR. EF’ALİ HAMSEDENDİR TESNİYE NÛNUNUN DÜŞMESİ İLE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR.

10 ﺍﻦ ﻳﻛﺗﺑﻦَ ﻳﻛﺗﺒﻥَ BU FİİLİ MUZARİ CEMİ MÜENNES OLDUĞU İÇİN MEBNİDİR. BAŞINA HANGİ EDAT GELİRSE GELSİN SON HARFİNİN HAREKESİ DEĞİŞMEZ.MAHALLEN MANSUBTUR. BU FİİLİ MUZARİ CEMİ MÜENNES OLDUĞU İÇİN MEBNİDİR. BAŞINA HANGİ EDAT GELİRSE GELSİN SON HARFİNİN HAREKESİ DEĞİŞMEZ.MAHALLEN MANSUBTUR.

11 ﺍﻦﺗﻛﺗ ﺏَ ﺗﻛﺗﺏُ AÇIK BİR ŞEKİLDE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR. AÇIK BİR ŞEKİLDE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR.

12 ﺍﻦﺗﻛﺗ ﺑَﺎ ﺗﻛﺗﺒﺎﻥ TESNİYE NÛNUNUN DÜŞMESİ İLE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR. TESNİYE NÛNUNUN DÜŞMESİ İLE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR.

13 ﺍﻦﺗﻛﺗ ﺑُﻮﺍ ﺗﻛﺗﺒﻮﻥ ﺍﻦﺗﻛﺗ ﺑُﻮﺍ ﺗﻛﺗﺒﻮﻥ BU FİİL DE EF’ALİ HAMSEDENDİR. SONUNDAKİ CEMİ NUNU NUN DÜŞMESİ İLE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR. BU FİİL DE EF’ALİ HAMSEDENDİR. SONUNDAKİ CEMİ NUNU NUN DÜŞMESİ İLE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR.

14 ﺍﻦﺗﻛﺗ ﺑِﻲ ﺗﻛﺗﺒﻳﻥ ﺍﻦﺗﻛﺗ ﺑِﻲ ﺗﻛﺗﺒﻳﻥ YİNE BU FİİL DE EF’ALİ HAMSEDENDİR. SONUNDAKİ MUHATABA NUNU NUN DÜŞMESİ İLE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR. YİNE BU FİİL DE EF’ALİ HAMSEDENDİR. SONUNDAKİ MUHATABA NUNU NUN DÜŞMESİ İLE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR.

15 ﺍﻦﺗﻛﺗ ﺑَﺎ ﺗﻛﺗﺒﺎﻥ BU FİİL DE EF’ALİ HAMSEDENDİR. SONUNDAKİ BU FİİL DE EF’ALİ HAMSEDENDİR. SONUNDAKİ TESNİYE NUNU NUN DÜŞMESİ İLE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR.

16 ﺍﻦﺗﻛﺗ ﺑﻦَ ﺗﻛﺗﺒﻥ BU FİİLDE CEMİ MÜENNES OLDUĞU İÇİN MEBNİDİR. SON HARFİNİN HAREKESİ DEĞİŞMEZ. MAHALLEN MANSUBTUR. BU FİİLDE CEMİ MÜENNES OLDUĞU İÇİN MEBNİDİR. SON HARFİNİN HAREKESİ DEĞİŞMEZ. MAHALLEN MANSUBTUR.

17 ﺍﻦﺍﻛﺗ ﺏَ ﺍﻛﺗﺏُ SONUNA BİR ŞEY BİTİŞMEDİĞİ İÇİN AÇIK BİR ŞEKİLDE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR. SONUNA BİR ŞEY BİTİŞMEDİĞİ İÇİN AÇIK BİR ŞEKİLDE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR.

18 ﺍﻦ ﻧﻛﺗﺏَ ﻧﻛﺗﺏُ BU FİİLİ MUZARİDE YİNE AÇIK BİR ŞEKİLDE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR. BU FİİLİ MUZARİDE YİNE AÇIK BİR ŞEKİLDE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR.

19 ﺍﻦ ﻧﻛﺗﺏَ ﻧﻛﺗﺏُ BU SON FİİLİ MUZARİ DE YİNE SONUNA BİR ŞEY BİTİŞMEDİĞİ İÇİN AÇIK BİR ŞEKİLDE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR. BU SON FİİLİ MUZARİ DE YİNE SONUNA BİR ŞEY BİTİŞMEDİĞİ İÇİN AÇIK BİR ŞEKİLDE ÜSTÜN YAPILMIŞTIR.

20 AŞAĞIDAKİ BOŞLUKLARA NASB EDATINDAN SONRA MUZARİ FİİL YAZMAK İSTERSEK HANGİ FİİLİ YAZABİLİRİZ ? AŞAĞIDAKİ BOŞLUKLARA NASB EDATINDAN SONRA MUZARİ FİİL YAZMAK İSTERSEK HANGİ FİİLİ YAZABİLİRİZ ?

21 ﺍﻟﺷﺎﻱ ……. ﺃﺮﻳﺪﺍﻥ ﺍﻟﺷﺎﻱ ……. ﺃﺮﻳﺪﺍﻥ ﺃﺷﺮﺏُ ﺃﺷﺮﺏُ ﺗﺷﺮﺏَ ﺗﺷﺮﺏَ ﺃﺷﺮﺏَ ﺃﺷﺮﺏَ ﺗﺷﺮﺒﻲ ﺗﺷﺮﺒﻲ

22 ﺍﻟﺪﺭﺲ..…….ﺍﻟﻁﺎﻟﺑﻭﻥ ﻟﻥ ﺗﻛﺗﺐُ ﺗﻛﺗﺐُ ﻴﻛﺗﺐَ ﻴﻛﺗﺐَ ﻴﻛﺗﺑﻭﺍ ﻴﻛﺗﺑﻭﺍ ﻴﻛﺗﺑﻭﻥ ﻴﻛﺗﺑﻭﻥ

23 ….…. ﺍﻟﻁﺎﻟﺑﺎﺕﻴﺫﻫﺑﻥﺍﻟﻲﺍﻟﻤﺩﺮﺴﺔﻛﻲ ﻴﺗﻌ ﻟﻡَ ﻴﺗﻌ ﻟﻡَ ﻴﺗﻌﻟﻤﻮﻥ ﻴﺗﻌﻟﻤﻮﻥ ﻴﺗﻌﻟﻤﻥَ ﻴﺗﻌﻟﻤﻥَ ﻴﺗﻌﻟﻤﻮﺍ ﻴﺗﻌﻟﻤﻮﺍ

24 TÜM DERSLERİNİZDE BAŞARILAR DİLİ YORUM SÜLEYMAN GÜR SÜLEYMAN GÜR PAZAR İMAM HATİP LİSESİ ARAPÇA ÖĞRETMENİ PAZAR İMAM HATİP LİSESİ ARAPÇA ÖĞRETMENİ


"FİİLİ MUZARİYİ NASB EDEN EDATLAR FİİLİ MUZARİNİN BAŞINA GELİP O FİİLİ MUZARİNİN SON HARFİNİN HAREKESİNİ ÜSTÜN YAPAN EDATLARA DENİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları