Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖFKE YÖNETİMİ ÖFKE YÖNETİMİ ÖFKE GELİR GÖZ KARARIR ÖFKE GİDER YÜZ KIZARIR “Öfkeyle kalkan, zararla oturur”

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖFKE YÖNETİMİ ÖFKE YÖNETİMİ ÖFKE GELİR GÖZ KARARIR ÖFKE GİDER YÜZ KIZARIR “Öfkeyle kalkan, zararla oturur”"— Sunum transkripti:

1

2 ÖFKE YÖNETİMİ ÖFKE YÖNETİMİ

3 ÖFKE GELİR GÖZ KARARIR ÖFKE GİDER YÜZ KIZARIR “Öfkeyle kalkan, zararla oturur”

4 ÖFKE NEDİR?

5 Birey haz alma dünyasını engelleyen herhangi bir durum, olay veya kişi ile karşılaştığında öfke duygusu oluşur. İstediğini alamama, haksız davranışlara maruz kaldığını düşünme, arkadaş kaybı, kaçırılmış fırsatlar, kavgalar, engellenme, anlaşılmama, saygısızlık vb. durumlar öfkelenmemize neden olur. Her bireyin öfkelendiği durumlar farklıdır. Ayrıca bir birey aynı konuya bazen öfkelenirken bazen öfkelenmeyebilir. Birey haz alma dünyasını engelleyen herhangi bir durum, olay veya kişi ile karşılaştığında öfke duygusu oluşur. İstediğini alamama, haksız davranışlara maruz kaldığını düşünme, arkadaş kaybı, kaçırılmış fırsatlar, kavgalar, engellenme, anlaşılmama, saygısızlık vb. durumlar öfkelenmemize neden olur. Her bireyin öfkelendiği durumlar farklıdır. Ayrıca bir birey aynı konuya bazen öfkelenirken bazen öfkelenmeyebilir.

6 Herhangi bir öfke durumunda aşağıdaki beş boyut birlikte çalışıyor.

7 Öfke oluştuğunda düşüncelerimizde, davranışlarımızda, fizyolojik tepkilerde, duygularımızda, iletişim kurarken her zamankinden farklı durumlar ortaya çıkar. Öfke oluştuğunda düşüncelerimizde, davranışlarımızda, fizyolojik tepkilerde, duygularımızda, iletişim kurarken her zamankinden farklı durumlar ortaya çıkar.

8 1- Düşünce : Bizi öfkelendiren olay, durum ya da kişiyle ilgili mevcut düşüncelerimiz. 1- Düşünce : Bizi öfkelendiren olay, durum ya da kişiyle ilgili mevcut düşüncelerimiz. Örnek; Reddedildiğini, engellendiğini, yetersiz olduğunu düşünmek. Örnek; Reddedildiğini, engellendiğini, yetersiz olduğunu düşünmek.

9 2- Heyecan : Öfkeyle birlikte hissettiğimiz fizyolojik tepkiler. 2- Heyecan : Öfkeyle birlikte hissettiğimiz fizyolojik tepkiler. Örnek; Kalbin hızlı çarpması, ateş basması, sık sık ve zor nefes alma, ağrılar gibi tepkiler görülür. Örnek; Kalbin hızlı çarpması, ateş basması, sık sık ve zor nefes alma, ağrılar gibi tepkiler görülür.

10 3- İletişim : Öfkemizi çevremize gösterme şeklimiz. 3- İletişim : Öfkemizi çevremize gösterme şeklimiz. Örnek; Sözlü veya sözsüz mesajlarla çevremizi haberdar etmek, ses tonunun yükselmesi, öfkeli bir bakış, kaçınma gibi. Örnek; Sözlü veya sözsüz mesajlarla çevremizi haberdar etmek, ses tonunun yükselmesi, öfkeli bir bakış, kaçınma gibi.

11 4- Duygu : Öfkelendiğimiz zaman gösterdiğimiz duygular. 4- Duygu : Öfkelendiğimiz zaman gösterdiğimiz duygular. Örnek; Kızgınlık, can sıkıntısı, bıkkınlık gibi duyguların yaşanması. Örnek; Kızgınlık, can sıkıntısı, bıkkınlık gibi duyguların yaşanması.

12 5- Davranış : Öfkelendiğimiz zaman gösterdiğimiz davranışlar. 5- Davranış : Öfkelendiğimiz zaman gösterdiğimiz davranışlar. Örnek; Bağırmak, eşyaları kırmak, duvarlara vurmak veya saldırgan davranışlarda bulunmak. Örnek; Bağırmak, eşyaları kırmak, duvarlara vurmak veya saldırgan davranışlarda bulunmak.

13 ÖFKENİN SONUÇLARI ÖFKENİN SONUÇLARI

14 1- Öfke ve Fizyolojik Tepkiler : 1- Öfke ve Fizyolojik Tepkiler :

15 - Kan şekerinin yükselmesi - Kan şekerinin yükselmesi - Nabzın ve kan basıncının artması - Nabzın ve kan basıncının artması - Sık sık ve zor nefes alma - Sık sık ve zor nefes alma - Baş ağrısı - Baş ağrısı - Kas ağrıları, sırt, boyun. - Kas ağrıları, sırt, boyun.

16 2- Öfke ve Zihinsel Tepkiler :

17 - Konsantrasyon bozukluğu - Konsantrasyon bozukluğu - Düşük performans - Düşük performans - Unutkanlık - Unutkanlık - Uykusuzluk - Uykusuzluk - Dikkatsizlik - Dikkatsizlik

18 3- Öfke ve Davranışsal Tepkiler : 3- Öfke ve Davranışsal Tepkiler :

19 - Alkolizm - Alkolizm - Sigara tiryakiliği - Sigara tiryakiliği - Huzursuzluk - Huzursuzluk - Acelecilik - Acelecilik - İlaç kullanımı - İlaç kullanımı - Aşırı yemek yeme - Aşırı yemek yeme

20 Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma, kontrol altında tutulduğu müddetçe öfkenin sadece “baldan tatlı” olmadığını, sağlığa da yararlı olduğunu göstermiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma, kontrol altında tutulduğu müddetçe öfkenin sadece “baldan tatlı” olmadığını, sağlığa da yararlı olduğunu göstermiştir.

21 California Üniversitesi Carnegie Mellon araştırma merkezi psikologlarından Jennifer Lerner, 91 üniversite öğrencisi üzerinde gerçekleştirdiği bir test sonucunda, bir olay karşısında duyulan, ancak denetim altında tutulan öfkenin, aynı olay karşısında duyulan korkudan daha sağlıklı olduğunu ortaya koymuştur. California Üniversitesi Carnegie Mellon araştırma merkezi psikologlarından Jennifer Lerner, 91 üniversite öğrencisi üzerinde gerçekleştirdiği bir test sonucunda, bir olay karşısında duyulan, ancak denetim altında tutulan öfkenin, aynı olay karşısında duyulan korkudan daha sağlıklı olduğunu ortaya koymuştur.

22 Öğrencilerine yaptığı testin bir zeka testi olduğunu söyleyen ve öğrencilerden 6233 rakamından 13’er 13’er geriye ya da 9095 rakamından 7’şer 7’şer geriye saymalarını isteyen Lerner, sürekli olarak denekleri yeterince hızlı sayamadıklarını söyleyerek strese soktuğunu ve tepkilerini ölçmeye çalıştığını dile getirmiş. Öğrencilerine yaptığı testin bir zeka testi olduğunu söyleyen ve öğrencilerden 6233 rakamından 13’er 13’er geriye ya da 9095 rakamından 7’şer 7’şer geriye saymalarını isteyen Lerner, sürekli olarak denekleri yeterince hızlı sayamadıklarını söyleyerek strese soktuğunu ve tepkilerini ölçmeye çalıştığını dile getirmiş.

23 Bu yolla öğrencilerini kızdırdığını söyleyen Lerner, deneklerin hem yüz ifadelerini, hem de kan basıncı, nabız ve hormon oranlarını kayıt altına aldığını kaydetmiş. Bu yolla öğrencilerini kızdırdığını söyleyen Lerner, deneklerin hem yüz ifadelerini, hem de kan basıncı, nabız ve hormon oranlarını kayıt altına aldığını kaydetmiş.

24 Test sırasında yüzlerinde korku ifadesi olan deneklerde yüksek kan basıncı ve hormon seviyesi gözlendiğini Test sırasında yüzlerinde korku ifadesi olan deneklerde yüksek kan basıncı ve hormon seviyesi gözlendiğini

25 yüzlerinde öfke ifadesi olanların ise duruma daha iyi uyum gösterdiğini ve olayın üstesinden gelme konusunda daha iyimser olduğunun gözlemlendiğini kaydetmiş. yüzlerinde öfke ifadesi olanların ise duruma daha iyi uyum gösterdiğini ve olayın üstesinden gelme konusunda daha iyimser olduğunun gözlemlendiğini kaydetmiş.

26 Kontrol edilemeyen kronik ve ani patlayan öfkenin kalp krizi ya da yüksek kan basıncı gibi olumsuz etkilerinin olduğunu hatırlatmakla birlikte Lerner, araştırma sonucunda kontrol altında tutulan öfkenin insan sağlığı için yararlı olduğunu gördüklerini ifade etmiştir. Kontrol edilemeyen kronik ve ani patlayan öfkenin kalp krizi ya da yüksek kan basıncı gibi olumsuz etkilerinin olduğunu hatırlatmakla birlikte Lerner, araştırma sonucunda kontrol altında tutulan öfkenin insan sağlığı için yararlı olduğunu gördüklerini ifade etmiştir.

27 Lerner’ın araştırmasının sonuçları “Biological Psychiatry” adlı bilimsel dergide yayınlamıştır. Lerner’ın araştırmasının sonuçları “Biological Psychiatry” adlı bilimsel dergide yayınlamıştır.

28 Öfke ile Birlikte görülen duygular… Öfke ile Birlikte görülen duygular…

29 KIZGINLIK KAYGI KİN NEFRET DÜŞMANLIK YIKICILIK HİCİV ÖÇ ALMA ÖFKE HİDDET

30 Öfke…. Temel duygulardan biri Temel duygulardan biri Tüm türlerde görülür Tüm türlerde görülür Sosyalleşme ile birlikte şekillenir Sosyalleşme ile birlikte şekillenir Normallik düzeyi değişkendir Normallik düzeyi değişkendir Belli bir düzeyde normal kabul edilir Belli bir düzeyde normal kabul edilir

31 Öfke… Doğuştan geldiği, Doğuştan geldiği, Erken yaşlarda görüldüğü, Erken yaşlarda görüldüğü, Cinsiyet farklılıklarının erken yaşlarda olmadığı, Cinsiyet farklılıklarının erken yaşlarda olmadığı, Daha çok sosyo-kültürel olarak beslendiği Daha çok sosyo-kültürel olarak beslendiği

32 Neden Öfkeleniriz?

33 Çıkmazda hissettiğimizde Çıkmazda hissettiğimizde Anlaşılmadığımızı hissettiğimizde Anlaşılmadığımızı hissettiğimizde Engellendiğimizde Engellendiğimizde Tehdit algıladığımızda Tehdit algıladığımızda Benliğimize direkt saldırıldığında Benliğimize direkt saldırıldığında Önemlilerimize saldırıldığında Önemlilerimize saldırıldığında

34 KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ… RİGİD RİGİD AŞIRI SORUMLU AŞIRI SORUMLU İÇE DÖNÜK İÇE DÖNÜK DUYGUSAL DÜZENSİZ DUYGUSAL DÜZENSİZ ŞÜPHELİ/PARANOİD ŞÜPHELİ/PARANOİD ACELECİ ACELECİ İMPULSİVE İMPULSİVE

35 RİGİD Davranışlarını, tutum ve kanılarını değiştirme yetisinden yoksunluk veya bu tür değişmelere aşırı direnmeyle tanımlanan bir kişilik özelliği. Davranışlarını, tutum ve kanılarını değiştirme yetisinden yoksunluk veya bu tür değişmelere aşırı direnmeyle tanımlanan bir kişilik özelliği. Kasların aşırı gergin olması hali. Kasların aşırı gergin olması hali.

36 İMPULSİVE Düşünmeden hareket etme eğilimi; ani, karşı konulmaz, usdışı bir arzuyla veya dürtüyle hareket etme. Temelde küçük çocuklarda ve dürtülere karşı yeterli savunma sistemleri geliştirmemiş olan saplantılı-zorlanımlı veya antisosyal erişkinlerde görülür Düşünmeden hareket etme eğilimi; ani, karşı konulmaz, usdışı bir arzuyla veya dürtüyle hareket etme. Temelde küçük çocuklarda ve dürtülere karşı yeterli savunma sistemleri geliştirmemiş olan saplantılı-zorlanımlı veya antisosyal erişkinlerde görülür

37 BİLİŞSEL YAPI… ÖĞRENİLMİŞ SEÇİMSİZLİK-GÜÇSÜZLÜK ÖĞRENİLMİŞ SEÇİMSİZLİK-GÜÇSÜZLÜK KENDİLİK İLE İLGİLİ OLUMSUZ ŞEMALAR KENDİLİK İLE İLGİLİ OLUMSUZ ŞEMALAR HER YERDEN VE HER ZAMAN TEHDİT GELEBİLİR HER YERDEN VE HER ZAMAN TEHDİT GELEBİLİR BABANIN OĞLUNA BİLE GÜVENMEYECEKSİN BABANIN OĞLUNA BİLE GÜVENMEYECEKSİN VE BENZERİ VE DİĞER OTOMATİK DÜŞÜNCELER VE BENZERİ VE DİĞER OTOMATİK DÜŞÜNCELER

38 Bastırabiliriz Bastırabiliriz Anlatabiliriz Anlatabiliriz Dindirebiliriz Dindirebiliriz Öfkelendiğimizde…

39 ÖFKEYİ İFADE ŞEKİLLERİ NELERDİR?

40 a-) Saldırgan Davranışlar Öfke ve kızgınlık kontrol edilmesi en zor duygulardır. Öfke bulaşıcı bir duygudur, karşımızdaki kişinin öfkeli gözükmesi bizimde kontrolümüzü güçleştirir. En sık ortaya koyulan yolu da bu duygularımızı dışarı vurmak bağırmak, kızmak, eşyaları kırmak, duvarlara vurmak gibi saldırgan davranışlarda bulunmaktır. Öfke ve kızgınlık kontrol edilmesi en zor duygulardır. Öfke bulaşıcı bir duygudur, karşımızdaki kişinin öfkeli gözükmesi bizimde kontrolümüzü güçleştirir. En sık ortaya koyulan yolu da bu duygularımızı dışarı vurmak bağırmak, kızmak, eşyaları kırmak, duvarlara vurmak gibi saldırgan davranışlarda bulunmaktır.

41 b-) Bastırılmış Davranışlar Sürekli öfkeyi bastırmak, sanki hiç kızmıyormuş gibi görünmek, sakin kalmak, belli etmemektir. Zamanında ifade edilmediği için birikir birikir ve bir yanardağ gibi patlama şeklinde sonuçlanabilir. Sürekli öfkeyi bastırmak, sanki hiç kızmıyormuş gibi görünmek, sakin kalmak, belli etmemektir. Zamanında ifade edilmediği için birikir birikir ve bir yanardağ gibi patlama şeklinde sonuçlanabilir.

42 c-) Kontrol Etme Konunun başında da belirttiğimiz gibi öfke duygusunu hepimiz yaşarız. Ben hiçbir şeye öfkelenmiyorum veya hiç kızmam dediğimizde bir şeylerden kaçıyor olabiliriz. Önce bunun farkına varıp daha sonrada bunu etkili bir biçimde ifade etme yollarını kullanmak gereklidir. Konunun başında da belirttiğimiz gibi öfke duygusunu hepimiz yaşarız. Ben hiçbir şeye öfkelenmiyorum veya hiç kızmam dediğimizde bir şeylerden kaçıyor olabiliriz. Önce bunun farkına varıp daha sonrada bunu etkili bir biçimde ifade etme yollarını kullanmak gereklidir.

43 Nedenler… Biyolojik Biyolojik Sosyobiyolojik Sosyobiyolojik Sosyokültürel Sosyokültürel

44 ÖFKELENDİĞİMİZDE NELER YAPARIZ? UNUTMA GİZLEME HEDEF DEĞİŞTİRME KONTROL ETME BASTIRMA PASİF AĞLAMA DİREKT YÜZLEŞME AŞIRI TEPKİ

45 Öfkeyi Yenmek…

46 HER CANLI HAYATTA KALMAK İSTİYOR

47 Öfkeyi Yönetmek… Kişisel donanımlarımız Kişisel donanımlarımız Bakış açımızı yönetmek Bakış açımızı yönetmek Durumu ve olayları nasıl algıladığımızı yönetmek Durumu ve olayları nasıl algıladığımızı yönetmek

48 İletişim… Saygılı Saygılı Değer verici Değer verici İçten İçten Güven verici Güven verici Dinleme ve anlama odaklı Dinleme ve anlama odaklı Empatik Empatik

49 Gün içerisinde çok sık ortaya çıkan ve sakinleştirilemeyen öfke nöbetleri Gün içerisinde çok sık ortaya çıkan ve sakinleştirilemeyen öfke nöbetleri Çocuğun aşırı aktif, kontrolsüz yada korkusuz olması Çocuğun aşırı aktif, kontrolsüz yada korkusuz olması Yetişkinleri ve kuralları hiçe sayması Yetişkinleri ve kuralları hiçe sayması Televizyonda sıklıkla şiddet içeren programlar izlemesi Televizyonda sıklıkla şiddet içeren programlar izlemesi Şiddet temalı oyunlar oynaması Şiddet temalı oyunlar oynaması Bebekler Ve Okul Öncesi Çocuklarda Gözlenen Tehlike İşaretleri

50 Okula giden çocuklarla ilişkili tehlike işaretleri Dikkat ve konsantrasyon sorunları Dikkat ve konsantrasyon sorunları Sınıf aktivitelerinde “oyun bozan” davranışlar sergilemesi Sınıf aktivitelerinde “oyun bozan” davranışlar sergilemesi Okulda diğer çocuklarla sık sık kavga etmesi Okulda diğer çocuklarla sık sık kavga etmesi Çok az sayıda arkadaşının olması Çok az sayıda arkadaşının olması Ev ya da sokak hayvanlarına yönelik fiziksel baskı uygulamaları yapması Ev ya da sokak hayvanlarına yönelik fiziksel baskı uygulamaları yapması

51 Ergenlik öncesi ve ergenlik dönemi çocuklarınız için tehlike işaretleri: Dikkat ve konsantrasyon sorunları Dikkat ve konsantrasyon sorunları Sınıf aktivitelerinde “oyun bozan” davranışlar sergilemesi Sınıf aktivitelerinde “oyun bozan” davranışlar sergilemesi Okulda diğer çocuklarla sık sık kavga etmesi Okulda diğer çocuklarla sık sık kavga etmesi Çok az sayıda arkadaşının olması Çok az sayıda arkadaşının olması Ev yada sokak hayvanlarına yönelik fiziksel baskı uygulamaları yapması Ev yada sokak hayvanlarına yönelik fiziksel baskı uygulamaları yapması

52 AİLE İÇİ ÖFKE NEDENLERİ

53 MÜKEMMELLİYETCİLİK BEKLENTİLERİ MÜKEMMELLİYETCİLİK BEKLENTİLERİ

54 AŞIRI TALEPKAR FAKAT ÇOK AZ VERİCİ OLAN AİLE AŞIRI TALEPKAR FAKAT ÇOK AZ VERİCİ OLAN AİLE

55 AŞIRI ELEŞTIREL EBEVEYN TUTUMLARI AŞIRI ELEŞTIREL EBEVEYN TUTUMLARI

56 KENDİSİ YERİNE BAŞKALARININ ÖNCELİKLERİNİ YAŞAMA KENDİSİ YERİNE BAŞKALARININ ÖNCELİKLERİNİ YAŞAMA

57 İLGİSİZ EBEVEYNLER İLGİSİZ EBEVEYNLER

58 KÜÇÜMSEME VE ADAM YERİNE KONULMAMA KÜÇÜMSEME VE ADAM YERİNE KONULMAMA

59 KENDİNE VE BAŞKALARINA PROBLEM ÇIKARMA KENDİNE VE BAŞKALARINA PROBLEM ÇIKARMA

60 BAŞKALARININ SIRTINDAN YAŞAYAN AİLE ÜYELERİ (SORUMSUZLUK) BAŞKALARININ SIRTINDAN YAŞAYAN AİLE ÜYELERİ (SORUMSUZLUK)

61 SAĞLIKSIZ AİLEDE ÖFKE NASIL YAŞANIR…

62 İYİYİ OYNARKEN ÖFKEYİ İÇE ATMA (SUÇLULUK VE DEPRESYON) İYİYİ OYNARKEN ÖFKEYİ İÇE ATMA (SUÇLULUK VE DEPRESYON)

63 ASLA YETERLİ OLAMIYORUM (PİŞMANLIK, SUÇLULUK, DEPRESYON) ASLA YETERLİ OLAMIYORUM (PİŞMANLIK, SUÇLULUK, DEPRESYON)

64 YOĞUN ÖFKE KRONİK DÜŞMANLIKLARA DÖNÜŞEBİLİR YOĞUN ÖFKE KRONİK DÜŞMANLIKLARA DÖNÜŞEBİLİR

65 İÇE ATILAN ÖFKELER ZAMANLA AŞIRI VE ANİ TEPKİLERE VE PATLAMALARA YOL AÇAR İÇE ATILAN ÖFKELER ZAMANLA AŞIRI VE ANİ TEPKİLERE VE PATLAMALARA YOL AÇAR

66 İÇE ATILAN ÖFKE ZAMANLA DUYGUSAL DUYARLILIĞIN KAYBOLMASINA VE BAŞKLARINI SUÇLAMAYA YOL AÇAR İÇE ATILAN ÖFKE ZAMANLA DUYGUSAL DUYARLILIĞIN KAYBOLMASINA VE BAŞKLARINI SUÇLAMAYA YOL AÇAR

67 BİRİKEN ÖFKE YERİNE HİDDETE BIRAKARAK AİLE ÜYELERİNİN CEZALANDIRILMASINA YOL AÇAR BİRİKEN ÖFKE YERİNE HİDDETE BIRAKARAK AİLE ÜYELERİNİN CEZALANDIRILMASINA YOL AÇAR

68 EVDEN KAÇMA EVDEN KAÇMA

69 KENDİNİ DUYGUSAL OLARAK SOYUTLAMA KENDİNİ DUYGUSAL OLARAK SOYUTLAMA

70 ÖFKEYİ YENİDEN YAPILANDIRMAK

71 ÖFKE İŞLERİN İYİYE GİTMEDİĞİNE BİR İŞARETTİR ÖFKE İŞLERİN İYİYE GİTMEDİĞİNE BİR İŞARETTİR

72 DEĞİŞİM İÇİN BİR ENERJİDİR DEĞİŞİM İÇİN BİR ENERJİDİR

73 ÇÖZÜMLENMEMİŞ ÖFKE DUYGUSAL GELİŞİMİMİZİ ENGELLER ÇÖZÜMLENMEMİŞ ÖFKE DUYGUSAL GELİŞİMİMİZİ ENGELLER

74 ÖFKE KENDİMİZİ NE VE NASIL HİSSETTİĞİMİZİ ANLAMA ZAMANIDIR ÖFKE KENDİMİZİ NE VE NASIL HİSSETTİĞİMİZİ ANLAMA ZAMANIDIR

75 ÖFKE DÜŞÜNCELERİMİZE BAĞLIDIR. ÖFKE YARATAN DÜŞÜNCELERİ DEĞİŞTİRDİĞİMİZDE ÖFKE DE ORTADAN KALKAR ÖFKE DÜŞÜNCELERİMİZE BAĞLIDIR. ÖFKE YARATAN DÜŞÜNCELERİ DEĞİŞTİRDİĞİMİZDE ÖFKE DE ORTADAN KALKAR

76 DEPRESYON BASTIRILMIŞ ÖFKEDİR DEPRESYON BASTIRILMIŞ ÖFKEDİR

77 ÖFKEYİ YENİDEN YAPILANDIRMAK

78 DÜŞMANLIK BİR TÜR ÇÖZÜMLENMEMİŞ ÖFKEDİR. DÜŞMANLIK BİR TÜR ÇÖZÜMLENMEMİŞ ÖFKEDİR.

79 SALDIRGAN ÖFKE (SÖZEL VEYA FİZİKSEL) İFADE EDİLDİĞİNDE DAHA DA YOĞUNLAŞIR SALDIRGAN ÖFKE (SÖZEL VEYA FİZİKSEL) İFADE EDİLDİĞİNDE DAHA DA YOĞUNLAŞIR

80 ÖFKE BENİM ÖZELLİĞİM VE BENİMLE İLGİLİDİR ÖFKE BENİM ÖZELLİĞİM VE BENİMLE İLGİLİDİR

81 O HALDE ÖFKEYİ KONTROL ETMEK BENİM ELİMDEDİR O HALDE ÖFKEYİ KONTROL ETMEK BENİM ELİMDEDİR

82 HER ŞEYİN SORUMLUSU SON DAMLA DEĞİLDİR HER ŞEYİN SORUMLUSU SON DAMLA DEĞİLDİR

83 KONTROL ETTİĞİN ÖFKEYLE GELİŞİRSİN KONTROL ETTİĞİN ÖFKEYLE GELİŞİRSİN

84 ÖFKEYİ İYİ YÖNETEBİLMEK DUYGUSAL GELİŞİMİ SAĞLAR ÖFKEYİ İYİ YÖNETEBİLMEK DUYGUSAL GELİŞİMİ SAĞLAR

85 ÖFKELENDİĞİMDE NELER YAPABİLİRİM ?

86 ÖFKENLE YÜZLEŞ ONDAN KAÇMA ÖFKENLE YÜZLEŞ ONDAN KAÇMA

87 ÖFKENİN ALTINDAKİ DUYGULARI ANLAMAYA ÇALIŞ ÖFKENİN ALTINDAKİ DUYGULARI ANLAMAYA ÇALIŞ

88 BEN DİLİ KULLAN BEN DİLİ KULLAN

89 ÖFKENE KARIŞAN SUÇLULUK, PİŞMANLIK, HİDDET, UTANMA, KORKU GİBİ DUYGULARI AYIKLA ÖFKENE KARIŞAN SUÇLULUK, PİŞMANLIK, HİDDET, UTANMA, KORKU GİBİ DUYGULARI AYIKLA

90 ÖFKELENMENE NEDEN OLAN KONU İLE YÜZLEŞ. DAMLA MI KAYNAK MI OLDUĞUNU BELİRLE ÖFKELENMENE NEDEN OLAN KONU İLE YÜZLEŞ. DAMLA MI KAYNAK MI OLDUĞUNU BELİRLE

91 GEÇMİŞTEN GELEN ÖFKE KAYNAKLARINI KURUT GEÇMİŞTEN GELEN ÖFKE KAYNAKLARINI KURUT

92 YARIM İŞ BIRAKMA YARIM İŞ BIRAKMA

93 ÇEVRENDEKİLERDEN YARDIM AL. ÇEVRENDEKİLERDEN YARDIM AL.

94 ÖFKELENMEDEN ÖFKEN İÇİN HAZIRLIKLI OL ÖFKELENMEDEN ÖFKEN İÇİN HAZIRLIKLI OL

95 BEN ÖFKELİYİM…. ÇÜNKÜ BEN ÖFKELİYİM…. ÇÜNKÜ

96 ÖFKELENDİĞİNDE…

97 GEVŞE…DÜŞÜN…DAVRAN GEVŞE…DÜŞÜN…DAVRAN

98 SAKİNLEŞİNCEYE KADAR SAKİN OL SAKİN OL SAKİNLEŞİNCEYE KADAR SAKİN OL SAKİN OL

99 NEYE VE NİÇİN ÖFKELENDİM? NEYE VE NİÇİN ÖFKELENDİM?

100 ÖFKEMİN ALTINDA NE VAR? ÖFKEMİN ALTINDA NE VAR?

101 NE TÜR ALTERNATİFLERİM VAR? NE TÜR ALTERNATİFLERİM VAR?

102 EN İYİ YOL HANGİSİ? EN İYİ YOL HANGİSİ? EN FAYDALI YOL HANGİSİ? EN FAYDALI YOL HANGİSİ?

103 KAYBIM VE KAZANCIM NE OLUR? KAYBIM VE KAZANCIM NE OLUR?

104 YIKICI VE SALDIRGAN OLMAYAN ÇÖZÜM YOLLARI NEDİR? YIKICI VE SALDIRGAN OLMAYAN ÇÖZÜM YOLLARI NEDİR? DÜŞÜN, DÜŞÜN YENİDEN DÜŞÜN DÜŞÜN, DÜŞÜN YENİDEN DÜŞÜN

105 ÖFKELENMEDEN… ÖFKENİN DOĞAL OLDUĞUNU DÜŞÜN ÖFKENİN DOĞAL OLDUĞUNU DÜŞÜN ÖFKE BİR YAŞAM KAYNAĞIDIR ÖFKE BİR YAŞAM KAYNAĞIDIR ÖFKE DUYGULARIMIZIN BİLEYİCİSİDİR ÖFKE DUYGULARIMIZIN BİLEYİCİSİDİR İYİ BİR ESPİRİ ANLAYIŞI BİN BİR ÖFKEYİ YENER İYİ BİR ESPİRİ ANLAYIŞI BİN BİR ÖFKEYİ YENER HAZIRLIKLI OLMAK YIKICILIĞI AZALTIR HAZIRLIKLI OLMAK YIKICILIĞI AZALTIR ÖFKELENME YOL HARİTASI ÇÖZME YOLLARININ BELİRLEYİCİSİDİR ÖFKELENME YOL HARİTASI ÇÖZME YOLLARININ BELİRLEYİCİSİDİR SLOGAN: ÖFKENİN SANA ZARAR VERMESİNE ASLA İZİN VERME SLOGAN: ÖFKENİN SANA ZARAR VERMESİNE ASLA İZİN VERME

106 ÖFKEMİZİ ANALİZ EDELİM…

107 BANA GÖRE ÖFKE NEDİR? BANA GÖRE ÖFKE NEDİR? BENİ DAHA ÇOK NE ÖFKELENDİRİR? BENİ DAHA ÇOK NE ÖFKELENDİRİR?

108 BENİ EN ÇOK KİM NEDEN ÖFKELENDİRİR? BENİ EN ÇOK KİM NEDEN ÖFKELENDİRİR? KIRMIZI ÇİZGİLERİM NEDİR? KIRMIZI ÇİZGİLERİM NEDİR?

109 ÖFKEMİ DAHA ÇOK NASIL İFADE EDERİM? ÖFKEMİ DAHA ÇOK NASIL İFADE EDERİM? ÖFKEMİ İFADE EDİŞİM NE KADAR SAĞLIKLI? ÖFKEMİ İFADE EDİŞİM NE KADAR SAĞLIKLI?

110 ÖFKEMİN YOĞUN OLDUĞU AN NE HİSSEDERİM? ÖFKEMİN YOĞUN OLDUĞU AN NE HİSSEDERİM? ÖFKEMDEN SONRA NELER HİSSEDERİM? ÖFKEMDEN SONRA NELER HİSSEDERİM?

111 ANALİZ……

112 ÖFKEMDEM NE TÜR DERSLER ALIRIM? ÖFKEMDEM NE TÜR DERSLER ALIRIM?

113 ÖFKEMİ İFADE ETMEKTEN BENİ NE ALIKOYAR? ÖFKEMİ İFADE ETMEKTEN BENİ NE ALIKOYAR?

114 BAŞKALARININ TEPKİLERİ NELER OLUR? BAŞKALARININ TEPKİLERİ NELER OLUR?

115 ÖFKEMİ DAHA ETKİLİ NASIL İFADE EDEBİLİRDİM? ÖFKEMİ DAHA ETKİLİ NASIL İFADE EDEBİLİRDİM?

116 ÖFKEMİN OLUMSUZ SONUÇLARI NELERDİR? ÖFKEMİN OLUMSUZ SONUÇLARI NELERDİR?

117 ÖFKEMİN KAYNAĞINDA NELER VAR? ÖFKEMİN KAYNAĞINDA NELER VAR?

118 ÖFKEMİ NASIL KABUL EDER VE ONU SAĞLIKLI İFADE EDEBİLİRİM? ÖFKEMİ NASIL KABUL EDER VE ONU SAĞLIKLI İFADE EDEBİLİRİM?

119 Herkesin Dikkatine; Herhangi bir kimse öfkelenebilir. Bu kolaydır. Herhangi bir kimse öfkelenebilir. Bu kolaydır. Ne var ki; Ne var ki; Doğru İnsana Doğru İnsana

120 Doğru Derecede Doğru Derecede Doğru Zamanda Doğru Zamanda Doğru Maksatla ve Doğru Maksatla ve Doğru Biçimde Öfkelenmek Doğru Biçimde Öfkelenmek İşte Bu Zordur.... İşte Bu Zordur.... ARİSTO ARİSTO

121 ÇABA SARFEDİLEN HER ŞEY DEĞİŞMEZ, FAKAT ÇABA SARFETMEDEN DE HİÇ BİR ŞEY DEĞİŞMEZ JAMES BALDWIN

122 DÜŞMANINI YENMENİN EN İYİ YOLU ONU KENDİNE ARKADAŞ ETMEKTİR ABRAHAM LINCOLN

123


"ÖFKE YÖNETİMİ ÖFKE YÖNETİMİ ÖFKE GELİR GÖZ KARARIR ÖFKE GİDER YÜZ KIZARIR “Öfkeyle kalkan, zararla oturur”" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları