Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖFKEYLE BAŞ ETME PSİKOLOJİK DANIŞMAN. ÖFKE  Hakkımız olduğunu düşündüğümüz şeylerin engellenmesine gösterilen duygusal tepkidir.  Doğal ve evrensel.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖFKEYLE BAŞ ETME PSİKOLOJİK DANIŞMAN. ÖFKE  Hakkımız olduğunu düşündüğümüz şeylerin engellenmesine gösterilen duygusal tepkidir.  Doğal ve evrensel."— Sunum transkripti:

1 ÖFKEYLE BAŞ ETME PSİKOLOJİK DANIŞMAN

2 ÖFKE  Hakkımız olduğunu düşündüğümüz şeylerin engellenmesine gösterilen duygusal tepkidir.  Doğal ve evrensel bir duygudur.  Sağlıklı bir şekilde ifade edilebildiğinde yapıcı, düzelticidir.

3 KONTROLSÜZ ÖFKE  Kontrol edilemediğinde yıkıcı, saldırgan, tahrip edici tepkilere dönüşme potansiyeline sahiptir.  En az iki kişiyi mutsuz eder.  Kavga, şiddet, terör ifade edilemeyen öfke duygularının etkisidir.

4 ÖFKENİN İÇERİĞİ  ÖFKE, bir taraftan bizi bir problem olduğu konusunda uyarırken, diğer taraftan da kendini koruma adına saldırganlık eğilimini harekete geçirir.  Şiddet; saldırganlık içeren, öfkenin kontrolsüz olarak ortaya çıkan davranış biçimidir.

5 KRONİK ÖFKE  Öfkenin kronikleşmesi halinde (sürekli öfke hali) kişide düşmanca duygu ve davranışlara doğru yönelim artar.  Sağlık problemleri kalp damar hastalıkları, baş ağrısı, yüksek tansiyon, mide hastalıkları, psikolojik bozukluklar.  Sosyal problemler, uyumsuzluk, dışlanma v.b.

6 ÖFKE BİÇİMLERİ  DURUMLUK ÖFKE: * Kas gerilimi, sinir sisteminin uyarılması durumudur. Şiddeti algılama ve engellenmenin etkisine göre artar.  SÜREKLİ ÖFKE: * Çok sayıda durumu sıkıcı, engelleyici algılayarak sürekli öfke yaşama durumudur. Sağlık (fiziksel, ruhsal) ve sosyal uyum sorununa neden olur.

7 ÖFKENİN NEDENLERİ  İÇSEL NEDENLER: *kişisel sorunlarımız, *kuruntularımız, *başımızdan geçmiş bazı olaylar ve *kişilik bozuklukları olabilir.  DIŞSAL NEDENLER: *kişiler (kendisi, an-ba, çocuk, arkadaş,…) *olaylar (çatışma, engellenme, haksızlık,..) *durumlar (trafik, randevu…) olabilir.

8 ÖFKEMİZLE BİRLİKTE HİSSETTİĞİMİZ DİĞER DUYGULAR NELERDİR ?

9 ÖFKEYE EŞLİK EDEN DUYGULAR ÖFKE KIZGINLIK ÖC ALMA NEFRETKAYGINEFRET

10 NELERE ÖFKELENİRİZ ?  İsteklerimizin olmadığında  Beklemediğimiz bir sonuçla karşılaştığımızda  Beklentilerimiz gerçekleşmediğinde  Anlaşılmadığımızı hissettiğimizde  Tehdit aldığımızda  Kendimizi çıkmazda hissettiğimizde  Kişiliğimize saldırıldığında  Önemlilerimize saldırıldığında

11 ÖFKEMİZİN GERÇEK NEDENİ KENDİMİZLE İLGİLİ HANGİ HİSLERİMİZDİR ?

12 ÖFKEYENİN ALT DUYGULARI ÖFKE KIRILMAALINMAKAYGI

13 ÇOCUKTA ÖFKENİN ALARMI ! Dikkatini toplamada güçlük  Oyunlarda ‘oyun bozan tutum’ sergileme  Diğer çocuklarla sık sık kavga etme  Çok az arkadaşının olması  TV’da şiddet içeren filmleri tercih etmesi  Şiddet temalı oyunlar oynaması  Kontrolsüz, korkusuz olması  Yetişkinleri ve kuralları hiçe sayması

14 ANNE BABA ÖFKESİ ÇOCUĞA NE HİSSETTİRİR?  Öfkeniz çocuğunuzun davranışının altındaki gerçek nedeni anlamanızı ve engeller.  Anlayamadığınız için çözüme yönelik davranmanızı önler.  Öfkeli davranışınız çocuğunuza kendisinin kötü olduğunu düşündürür.  Kendini yalnız hisseder ve size karşı öfke duyar.  Gücenir, kırılır.  Kendini değersiz hisseder.

15 SİZ, KIZDIĞINIZDA ÖFKELENDİĞİNİZDE NE YAPARSINIZ? NELER YAPMAK SİZE İYİ GELİR?

16 SİZ ÇOCUĞUNUZA ÖFKELENDİĞİNİZDE !  ORTAMI TERK EDİN  NEFES EGZERSİZİ  SİZE İYİ GELEN ŞEYLERİ YAPIN  SİZİ ÖFKELENDİREN GERÇEK SEBEBİ VE GERÇEK DUYGUNUZU BULUN.  KONUŞMAK İÇİN UYGUN ZAMANI SEÇİN

17 ÇOCUK ÖFKELENDİĞİNDE  ‘NEYE KIZDIĞINI ANLAMAYA ÇALIŞIYORUM, AMA BAĞIRIRSAN KONUŞAMAYIZ.’  ‘SENİ ŞİMDİ KESİNLİKLE DUYMAK İSTEMİYORUM.’  ‘SAKİNLEŞİNCE GEL KONUŞALIM.’  İLETİŞİMİ KESİN.

18 ÇOCUĞA KARŞI ÖFKEYLE BAŞ ETME  Çocuğun davranışlarını yaşına göre değerlendirin.  Çocuğun olumsuz davranışlarının sizden kaynaklanan nedenlerini fark edin.  Onunla savaşmayın.  Davranışının sebebine odaklanın.  Sizi kışkırtan tetikleyici düşüncelerden uzaklaşın.  Size iyi gelecek bir yöntem geliştirin.

19 AİLEDE ŞİDDET NEDENLERİ  Zorlayıcı yaşam koşulları  Ekonomik koşulların yetersizliği  Güvenliğin ve sosyal güvencenin azlığı ailelerin kendilerini  gergin, sıkıntılı, çaresiz, engellenmiş, yetersiz hissetmelerine sebep olmaktadır.  SORUN bu durumlarla karşılaşmaktan çok, öfkenin şiddeti ve ne kadar kontrol edilebildiği ile ilgilidir.

20 ÖFKE ANALİZİ  Beni daha çok neler öfkelendirir?  Öfkemi ne şekilde dışa vuruyorum?  Sonuç istediğim gibi oluyor mu?  Öfkemden sonra ne hissederim?  Öfkemin olumsuz sonuçları nelerdir?  Öfkemin başkalarına etkisi ne oluyor?  Öfkemin asıl kaynağı ne var?  Öfkemi nasıl kabul edebilir ve nasıl zararsız bir şekilde ifade edebilirim?

21 ÖFKEYİ KONTROL ETME  Öfkenizi tetikleyen durumları ve biçimini tanıyın.  Sakinleşme yönteminizi belirleyin.  Derin nefes alın, nefes ve nabzınızı kontrol altında tutun.  Kendinize sizi sakinleştirecek cümleler söyleyin.

22 DEVAMI…  Kendinizi kontrol etme konusunda kararlı olun.  Şiddet davranışlarını asla kabul edilebilir görmeyin.  Çevrenizdekileri öfkelendiğinize dair bilgilendirin.  Problemi açıklığa kavuşturun.  Çözüm aramaya odaklanın.

23 DÜŞÜNCELERİMİZ VE ÖFKE  Öfkemiz düşüncelerimize bağlıdır.  Düşüncelerimiz duygularımızı, duygularımız davranışlarımızı etkiler.  Öfke yaratan düşüncelerimizi değiştirdiğimizde öfkemizin şiddetinin azaldığını görürüz.

24 İNKAR  Genellikle insanlar öfke ile ilgili sıkıntılarını kabul edip yardım istemek yerine, öfkelerini bastırma, yok sayma eğilimindedirler.  Bastırılmış öfke zamanla kronikleşir(kalıcı)  Başlıca üç objeye yönelik ortaya çıkar * Kişinin kendisine * Başkalarına * Başına gelenlere, yaşadığı dünyaya karşı

25 UNUTMAYIN! ÖFKE  Problemlerimizi çözmez  Öcümüzü almamızı sağlamaz  Başkalarını kontrol etmemizi sağlamaz  Haklı olduğumuzu göstermez  Korku, kaygı ve mutsuzluğa neden olur  Kişileri bizden uzaklaştırır EN ÇOK KENDİ YAŞANTINIZI OLUMSUZ ETKİLER

26 PROFESYONEL DESTEK İÇERİĞİ KİŞİSEL GELİŞİM ÇALIŞMALARI  Empati geliştirme ( anlama becerisi)  Stres yönetimi (öfkeyle baş etme)  Öz disiplin  Çatışma yönetimi  Etkin problem çözme becerileri  İletişim becerileri KENDİNİZ İÇİN…

27 TEŞEKKÜRLER


"ÖFKEYLE BAŞ ETME PSİKOLOJİK DANIŞMAN. ÖFKE  Hakkımız olduğunu düşündüğümüz şeylerin engellenmesine gösterilen duygusal tepkidir.  Doğal ve evrensel." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları