Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÜNEŞİ İÇENLERİN TÜRKÜSÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÜNEŞİ İÇENLERİN TÜRKÜSÜ"— Sunum transkripti:

1 GÜNEŞİ İÇENLERİN TÜRKÜSÜ
Bu bir türkü: - toprak çanaklarda güneşi içenlerin türküsü! Bu bir örgü. – alev bir saç örgüsü; kıvranıyor; kanlı kızıl bir meş’ale gibi yanıyor esmer alınlarında bakır ayakları çıplak kahramanların Ben de gördüm o kahramanları, ben de sardım o örgüyü, ben de onlarla güneşe giden köprüden geçtim!

2 G ü n e ş i z a a a a p t e d e c e ğ i z
Ben de içtim toprak çanaklarda güneşi. Ben de söyledim o türküyü! Yüreğimiz topraktan aldı hızını; altın yeleli arslanların ağzını yırtarak gerindik! Sıçradık; şimşekli rüzgarlara bindik! Kayalardan kayalarla kopan kartallar çırpıyor ışıkta yaldızlanan kanatlarını, Alev bilekli süvariler kamçılıyor şahlanan atlarını A k ı n v a r G ü n e ş e a k ı n ! G ü n e ş i z a a a a p t e d e c e ğ i z G ü n e ş i n z a p t ı y a k ı n!

3 G ü n e ş i z a a a a p t e d e c e ğ i z
Düşmesin bizimle yola: - evinde ağlayanların göz yaşlarını boynunda ağır bir zincir gibi taşıyanlar! Bıraksın peşimizi kendi yüreğinin kabuğunda yaşıyanlar! İşte: şu güneşten düşen ateşte milyonlarca kırmızı yürek yanıyor! Sen de çıkar göğsünün kafesinden yüreğini şu güneşten düşen ateşe fırlat; yüreğini yüreklerimizin yanına at! A k ı n v a r G ü n e ş e a k ı n ! G ü n e ş i z a a a a p t e d e c e ğ i z G ü n e ş i n z a p t ı y a k ı n!

4 G ü n e ş i z a a a a p t e d e c e ğ i z
Biz topraktan, ateşten, sudan, demirden doğduk! Güneşi emziriyor çocuklarımıza karımız, toprak kokuyor bakır sakallarımız! Neş’emiz sıcak, kan kadar sıcak, delikanlıların rüyalarında yanan o “an” kadar sıcak! Merdivenlerimizin çengelini yıldızlara asarak, Ölülerimizin başlarına basarak yükseliyoruz güneşe doğru! A k ı n v a r G ü n e ş e a k ı n ! G ü n e ş i z a a a a p t e d e c e ğ i z G ü n e ş i n z a p t ı y a k ı n! Ölenler dövüşerek öldüler güneşe gömüldüler, Vaktimiz yok onların matemini tutmaya

5 G ü n e ş i z a a a a p t e d e c e ğ i z
Üzümleri kan damlalı kırmızı bağlar tütüyor kalın tuğla bacalar kıvranarak ötüyor! Haykırdı en önde giden emreden! Bu ses! Bu sesin kuvveti, bu kuvvet, yaralı aç kurtların gözlerine perde vuran, onları oldukları yerde durduran kuvvet! A k ı n v a r G ü n e ş e a k ı n ! G ü n e ş i z a a a a p t e d e c e ğ i z G ü n e ş i n z a p t ı y a k ı n! Toprak bakır gök bakır, Haykır güneşi içenlerin türküsünü, Hay-kır Haykıralım Emret ki ölelim emret! Güneşi içiyoruz sesinde! Coşuyoruz coşuyorum!... Yangınlı ufukların dumanlı perdesinde Mızrakları göğü yırtan atlılar koşuyor! NAZIM HİKMET


"GÜNEŞİ İÇENLERİN TÜRKÜSÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları