Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALGORİTMA VE AKIŞ ŞEMASI Erdi Eser Bu dersimizde neler öğreneceğiz? Algoritma Nedir? Algoritmanın Hazırlanması Akış Şemaları(Diyagramları) Nedir? Akış.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALGORİTMA VE AKIŞ ŞEMASI Erdi Eser Bu dersimizde neler öğreneceğiz? Algoritma Nedir? Algoritmanın Hazırlanması Akış Şemaları(Diyagramları) Nedir? Akış."— Sunum transkripti:

1

2 ALGORİTMA VE AKIŞ ŞEMASI Erdi Eser

3 Bu dersimizde neler öğreneceğiz? Algoritma Nedir? Algoritmanın Hazırlanması Akış Şemaları(Diyagramları) Nedir? Akış Şemalarının Çizilmesi

4 Hava çok sıcak ve bunalıyorsunuz.

5 Sıcaktan bunalmanız bir problemdir. Bu problemin bir ç ok çö z ü m yolu olabilir.

6

7 Problem: Hava çok sıcak ve bunalıyorsunuz ADIM 1: Başla. ADIM 2: Sıcaktan bunalıyor musun? ADIM 3: Evet ise ADIM 5 ’ e git. ADIM 4: Hayır ise ADIM 6 ’ ya git. ADIM 5: Bol su i ç. ADIM 6: İşine devam et. ADIM 7: Dur.

8 Algoritma Problemin bu şekilde adım adım ifade edilmesi bir algoritmadır. Algoritma, herhangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol anlamına gelmektedir. Çözüm için yapılması gereken işlemler hiçbir alternatif yoruma izin vermeksizin sözel olarak ifade edilir. Diğer bir şekilde algoritma bilgilerin nasıl girileceğinin, problemin nasıl çözüleceğinin, hangi basamaklardan geçilerek sonuç alınacağının, sonucun nasıl ve nereye yazılacağının sözel olarak ifade edilmesidir.

9

10 ADIM 1: Başla. ADIM 2: Yoğurdu kaba koy. ADIM 3: Tuz koy. ADIM 4: Su koy. ADIM 5: Çırp. ADIM 6: Bardağa doldur. ADIM 7: Bitir.

11 ADIM 1: Başla. ADIM 2: Birinci sayıyı giriniz ADIM 3: İkinci sayıyı giriniz. ADIM 4: İki sayıyı topla. ADIM 5: Bitir.

12 ADIM 1: ADIM 2: ADIM 3: ADIM 4: ADIM 5:

13 AKIŞ ŞEMASI

14 Akış Şeması Akış şeması belirli bir işin yapılabilmesi için, basit işlemlerle şema halinde gösterilmesidir. Kısaca algoritmanın şemalarla gösterilmesidir. Algoritma geliştirildikten sonra, daha iyi anlaşılabilir olması ve programlama dillerine aktarımı daha kolay olması nedeniyle, akış şeması haline getirilir. Böylece sorunun çözüm basamakları, birbirleri ile ilişkileri ve bilgi akışı daha kolay görülebilir ve yanlışlıklar düzeltilebilir.

15 Elips : Akış şemasının başlangıç ve bitiş yerlerini gösterir. BaşlaBitir Akış şemasında kullanılışı:

16 Paralel Kenar: Araç belirtilmeden giriş ya da çıkış yapılacağını gösterir. (Oku, Yaz) Akış şemasında kullanılışı:

17 Dikdörtgen Hesaplama ya da değerin değişkene aktarımını gösterir. (A=A+1, Final=100 vb..)

18 Eşkenar Dörtgen Aritmetik ve mantıksal ifadeler için karar verme ya da karşılaştırma durumunu gösterir. (Eğer sayi<0 ise Yaz “Sayı negatif” vb…) Oklar Diyagramın akış yönünü,yani her hangi bir adımdaki işlem tamamlandıktan sonra hangi adıma gidileceğini gösterir.

19 Problem: Hava çok sıcak ve bunalıyorsunuz ADIM 1: Başla. ADIM 2: Sıcaktan bunalıyor musun? ADIM 3: Evet ise ADIM 5 ’ e git. ADIM 4: Hayır ise ADIM 6 ’ ya git. ADIM 5: Bol su i ç. ADIM 6: İşine devam et. ADIM 7: Dur.

20 Başla Bitir Sıcaktan bunalıyor musun? İşine devam et. Bol su iç Evet Hayır Başla Bitir

21 Problem: İki sayıyı toplayan, sonucu ekrana yazdıran akış şeması. ADIM 1: Başla. ADIM 2: Birinci sayıyı giriniz ADIM 3: Sayıyı değişkene aktar ADIM 4: İkinci sayıyı giriniz. ADIM 5: Sayıyı değişkene aktar. ADIM 6: İki sayıyı topla. ADIM 7: Sayıyı ekrana yaz. ADIM 8: Bitir.

22 Başla Bitir Birinci sayıyı giriniz Sayıyı değişkene aktar. (Sayı=a) İkinci sayıyı giriniz Sayıyı değişkene aktar. (Sayı=b) İki sayıyı topla (Topla=a+b) Toplamı ekrana yaz

23 BAŞLA BİTİR Öğretmen Algoritma ve Akış şemasını anlattı Algoritma Ve Akış Şeması anlaşıldı mı ? evet hayır Öğretmen Algoritma ve Akış şemasını anlattı Kitaptaki “Tek mi Çift Mi” etkinliğini yapınız

24 Sabah kalkıp da okula gelene kadar yaptığınız işlerin algoritma ve akış şeması nasıl olmalı? AlgoritmaAkış şeması

25 Adım 1: Başla Adım 2: Uyan Adım 3: Yüzünü yıka Adım 4: Kahvaltını yap Adım 5: Okul Kıyafetlerini giy Adım 5: Servisine bin Adım 6: Okula gel Adım 7: Bitir Başla Uyan Yüzünü yıka Kahvaltını yap Okul kıyafetlerini giy Servisine bin Okula gel Bitir


"ALGORİTMA VE AKIŞ ŞEMASI Erdi Eser Bu dersimizde neler öğreneceğiz? Algoritma Nedir? Algoritmanın Hazırlanması Akış Şemaları(Diyagramları) Nedir? Akış." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları