Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BATMAN KÜLTÜR VE TURİZM COĞRAFYASI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BATMAN KÜLTÜR VE TURİZM COĞRAFYASI"— Sunum transkripti:

1 BATMAN KÜLTÜR VE TURİZM COĞRAFYASI
..

2 Coğrafya GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE BULUNAN BATMAN İLİNİN, KUZEY VE KUZEYDOĞUSU YÜKSEK, SARP VE DAĞLIK OLUP GÜNEYİ İSE DAĞLIK VE ENGEBELİDİR. DİCLE NEHRİ BATIDAN DOĞUYA AKARAK İL TOPRAKLARININ İÇİNDEN GEÇER. BATMAN ÇAYI, BATMAN-DİYARBAKIR İL SINIRINI ÇİZEREK DİCLE NEHRİ İLE BİRLEŞİR. 

3

4 . 4000'İ AŞKIN MAĞARANIN BULUNDUĞU BU BÖLGE DÜNYADA BENZERİ AZ BULUNAN BİR DOĞA HARİKASIDIR. BATMAN'DA KARASAL İKLİM HÜKÜM SÜRMEKTEDİR. BÖLGEDE YAZLARI SICAK VE KURAK, KIŞLAR SOĞUK VE YAĞIŞLI GEÇER. 

5

6

7

8

9

10 HASANKEYF Hasankeyf, Batman'a bağlı olan, iki yakasını Dicle Nehrinin ayırdığı tarihi bir ilçedir yılı nüfus sayımlarına göre nüfusu olan Hasankeyf, verdiği sürekli göçler nedeniyle 2000 yılında nüfusu 7493'e düşmüştür.

11 .

12 Hasankeyf tarihi ve bazı tarihî eserleri
Hasankeyf adının kaynağı Ortaçağ İslam tarihçileri tarafından ''HISN KEYFA” adıyla bilinen şehrin birkaç adının daha olduğu tarihi kayıtlardan anlaşılıyor. Doğal kayalardan oluşan sarp kalesi ve korunmaya elverişli coğrafi yapısı nedeni ile bu aldığı sanılıyor.

13

14 Tarihî eserler KÖPRÜ: Köprünün üzerinde herhangi bir kitabe olmadığından kesin yapılış tarihi bilinmiyor. Köprünün Artukkular'a ait bir eser olduğunu ileri süren kaynaklar vardır. Ancak bu bilgiler kesin değildir. Hasankeyf'in Müslümanların eline geçmesini anlatan bir kaynakta burada açılıp kapanan bir köprüden bahsedilir. Bu nedenle köprünün antik dönemlere ait olabileceği, veya antik temeller üzerine Artuklular tarafından yapılmış olabileceği olasılığı akla geliyor.

15

16 . Kemer açıklığı itibarıyla Ortaçağ'da yapılan köprülerinin en büyüğüdür.

17

18 . Bazı kaynaklara göre, köprünün en büyük kemerinin orta kısmı ahşaptanmış. Düşman şehre saldırdığı zaman bu ahşap bölüm yerinden kaldırılır, düşmanın şehre girişi engellenirmiş. Köprünün ilginç bir özelliği de orta ayakları üzerindeki figürlerdir. Tahrip oldukları için bu figürlerin ne anlam ifade ettikleri tam bilinemiyor.

19

20 . BÜYÜK SARAY: Kalenin kuzeyinde Ulu Camii'nin altında yer almaktadır. Büyük ölçüde yıkılmış ve göçükler altında kalmış. Kuzeye, nehre bakan cephesi yuvarlak payandalarla desteklenmiştir. Sarayın girişi bu cephenin ortasında yer alıyordu.  Kuvvetli ihtimalle alt katı dükkan ve depolardan, üst katı ise meskenlerden oluşuyord

21

22

23 . KALE'DEKİ ULU CAMİ: Eser 1325 yılında Eyyubi  Muciruddin Muhammed tarafından yapıldı. Tarihi kayıtlardan buranın bir kilise kalıntısı üzerinde inşa edildiği anlaşılıyor.

24 . Minaresi ise cami gibi kısmen harap durumdadır. Moloz taşlar ile yapılan minarenin kuzey cephesinde alçı süsleme ve alçıdan yazılmış kitabe mevcut. Bu kitabeden minarenin 927/1520 tarihinde yapıldığı anlaşılıyor .

25

26

27

28 . EL-RIZK CAMİİ: Dicle Nehrinin doğusunda köprü ayağına yakın bir mevkide yer almaktadır. Portal girişindeki kitabeden eserin Eyyubi Sultanı Süleyman tarafından811/409 tarihinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Kitabenin orta kısmında bitkisel süslemelerin içine Allah'ın doksan dokuz ismi yazılmıştır.

29

30

31 SULTAN SÜLEYMAN CAMİİ Yapının en dikkate değer bölümü minaresidir. Dikdörtgen olan minare kaidesinin her cephesinde birer Arapça kufi yazı yer almaktadır. Kaidenin üzerinde yükselen silindirik gövde şerefeye kadar dört kuşaktan oluşur. Her kuşak farklı şekilde süslenmiştir. Şerefeden yukarısı ise yıkılmıştır. Ne zaman ve nasıl yıkıldığı pek bilinmiyor. Şu anda minare gövdesinde yıkılma tehlikesi arz eden çatlaklar oluşmuştur .

32

33 İMAM ABDULLAH  ZAVİYESİ: Betonarme köprünün batı yakasındaki tepecikte yer almaktadır .Bazı rivayetlerden; buranın Hz. Peygamberin amcası Cafer-i Tayyar'ın torunlarından İmam Abdullah'a ait olduğu anlaşılıyor. yapının 878/14 78 tarihinde Akkoyunlular tarafından tamir edildiği ifade ediliyor. Halen Diyarbakır müzesinde koruma altında bulunan göz kamaştıran oyma  ahşap kapı, orijinal hali ile günümüze ulaşan  birkaç ahşap parçadan biridir.   

34

35

36

37

38

39 KALE KAPISI: Doğudan kaleye çıkan merdivenli yolun başlarında yer alır
KALE KAPISI: Doğudan kaleye çıkan merdivenli yolun başlarında yer alır. Üzerindeki kitabeden 820/1416 Eyyubi Sultan Süleyman tarafından yaptırıldığı anlaşılıyor. 580 yıldır ayakta kalabilen kapıda, dayandığı kayaların çökmesi nedeni ile tehlikeli çatlaklar oluşmuştur.

40

41

42

43

44 KÜÇÜK SARAY: Kalenin Kuzey-Doğu ucunda bulunmaktadır
KÜÇÜK SARAY: Kalenin Kuzey-Doğu ucunda bulunmaktadır. Kayalar aşağıdan itibaren saraya uygun bir şekilde yontulduğu için dev bir kule görünümünü arz etmektedir

45

46

47

48

49

50 AKKOYUNLU ESERİ ZEYNEL BEY TÜRBESİ:
Eser dıştan silindirik, içten ise sekizgen bir özellik arz eder .Türbenin silindirik gövdesi üzerinde turkuvaz ve lacivert, sırlı tuğla ile dört kuşak oluşturulmuştur. Birinci kuşakta '' ALLAH'' , ikinci ve üçüncü kuşaklarda baş kısmında  “AHMET'' devamında ise ''MUHAMMED'' dipteki son kuşakta ise  “ALİ'' isimleri hayranlık verici bir şekilde yazılmıştır.

51

52

53

54 HASANKEYF KALESİ: Kalenin iskan yeri olarak kullanılması, milattan önceki binlerce yıla dayandığı söylenebilir. Bu konuda kesin bir tarih tespit edecek hiçbir bilgi ve bulguya sahip değiliz. Kale haline dönüştürülmesi M.S. 363 yılında olmuştur. Bu tarihte Bizanslılar; Sasanilere karşı Hasankeyf’e bir kale yapmış ve sınırlarını koruma altına almıştır.

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73


"BATMAN KÜLTÜR VE TURİZM COĞRAFYASI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları