Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sigarasız Bir Dünya Günü 31 Mayıs 2003. Her yıl 31 Mayıs “Sigarasız Bir Dünya Günü” olarak kutlanır. Dünya Sağlık Örgütüne üye devletler 1987 yılında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sigarasız Bir Dünya Günü 31 Mayıs 2003. Her yıl 31 Mayıs “Sigarasız Bir Dünya Günü” olarak kutlanır. Dünya Sağlık Örgütüne üye devletler 1987 yılında."— Sunum transkripti:

1 Sigarasız Bir Dünya Günü 31 Mayıs 2003

2 Her yıl 31 Mayıs “Sigarasız Bir Dünya Günü” olarak kutlanır. Dünya Sağlık Örgütüne üye devletler 1987 yılında bu günü sigara salgını ile oluşan önlenebilir hastalık ve ölümlere dikkat çekebilmek için etkinlik günü olarak belirlemişlerdir.

3 Sigara neden benzeri olmayan bir sağlık sorunudur Her dozu zararlıdır Vücudun her kısmına zarar veren binlerce kimyasal içerir. Yüksek bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir Dünyanın en güçlü endüstrisi tarafından saldırgan reklam ve promosyon taktikleri ile satılır. Sadece kullanana değil, maruz kalana da zarar verir. Üreticinin önerdiği gibi kullanıldığında kullanıcıyı öldürür.

4 Önümüzdeki 30 yıl içinde sigara, AIDS, Tüberküloz, Trafik kazaları, Anne ölümleri, İntihar, Cinayetlerin toplamından daha fazla insan öldürecektir.

5 Bugünkü sigara içme oranları aynı şekilde devam ettiği takdirde halen yaşayan 250 milyon çocuk sigara nedeniyle ölecektir.

6 Dünya Tütününün % 73’ü gelişmekte olan ilkelerde yetişir Bu ülkelerin % 63’ü tütün ürünlerinin ithalatı için kazandıklarından daha fazlasını harcarlar Tütün neden ekonomik silahtır?

7 Dünya sigaralarını kim içiyor? Bölge Tüketim Kuzey Amerika% 4.7 Latin Amerika% 8.9 Batı Avrupa% 9.3 Orta ve Doğu Avrupa% 10.8 Afrika ve Orta Doğu% 11.8 Asya% 54.5

8 Pazarlar arası artış Global % 5 Asya% 33 ( )

9 Gelişmekte olan Ülkelerin Dünya tütün tüketimindeki payı 1976 % % % 71

10 Komşu ülkeye sigara fabrikası kur Hükümeti kaçakçılığı önlemek üzere ülkede sigara fabrikası kurmaya ikna et Kamuoyunu yeni tada alıştır Kuvvetli ve saldırgan reklam kampanyası yap Tekel ve hükümetten bağımsızlık kazan Tekele ortak ol Tekelin özelleştirilmesi için basınç yap TEKELİ AL

11 Felç Damar tıkanıklığı  Koroner arter hastalığı Akciğer kanseri KOAH zatürre Ağız kanseri Mesane kanseri Böbrek kanseri Yemek borusu Mide, karaciğer,pankreas kanseri Rahim başı kanseri

12 ÇOCUKLAR Dünya çocuklarının yarısından fazlası sigara dumanına maruz kalmaktadır. Astımlı çocukların % 20sinde krizler ortaya çıkmaktadır.

13 Pasif sigara dumanı solumak çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonları, ani beşik ölümü, astım nöbetlerinin artışına neden olmaktadır.

14 Sigarayı Bırakmanın Sağlık Yararları 20 Dakika- Kan basıncı ve nabız normale döner 8 saat- Kandaki nikotin ve karbon monoksit düzeyleri yarılanır, kandaki oksijen düzeyi normale döner. 24 saat- kan ve ciğerler Karbon monoksit temizlenir. Akciğerler çökelmiş kirleri temizlemeğe başlar. 48 saat- Vücutta nikotin kalmaz, tat ve koku duyusu düzelmeye başlar. 72 saat- Solunum kolaylaşır, havayolları gevşer, enerji düzeyi yükselir hafta – Dolaşım kolaylaşır, Yürüme ve koşma rahatlar. 3-9 ay- Öksürük, hırıltı azalır, Akciğer kapasitesi % 10 artar.

15 Tüketimin Azaltılması için Yasal Önlemler Reklam yasağı, Fiyat politikaları

16 Özellikle gençlere sigara satışını özendirecek en etkili bir başka araç sigara reklamlarıdır. Reklamlar kullanıcısının yarısını öldüren bu maddenin, sağlık, zenginlik ve güç gibi öğelerle bağdaştırılmasını sağlar. Dünya Bankası raporuna göre 101 ülkede yapılan çalışma sonucunda sigara reklamları yasak olan ülkelerde sigara tüketimi daha hızlı düşmektedir.

17 Dünya Bankası Önerilerilerine Göre Yapılması Gerekenler

18 Türkiye’de sigara reklamlarını yasaklayan tarihli 4207 sayılı kanunla Sigara tüketiminin artışı durmuştur. Sigara reklam yasağı korunmalıdır

19 Türkiye’de sigara içme oranları 7.sınıf10.sınıf 1996 % 4.5% % 2.1% %0.9% öğrenci 17 il, 34 ilçe Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ABD

20 TÜRKİYE SİGARA TÜKETİMİ MİLYAR ADET – yabancı sigara firmalarının Türkiye’ye girişi sigara reklam yasağı

21 Dünya Bankası Raporu Dünya Bankası, sigara fiyatlarının arttırılmasının hükümetin gelirlerini arttırdığını ve tüketimi azalttığını göstermiştir. Hükümetler sigara fiyatını yükselterek hem gelir elde etmekte hem de halkın sağlığını korumaktadırlar.

22 Sigara fiyatı Vergi Geliri

23 Sigara fiyatları düşük tutulursa tüketim artar.

24 Dünya Bankası Önerilerilerine Göre Yapılması Gerekenler Sigara fiyatlarının ve vergilerinin enflasyon üzerinde artışı Tüketim Reel fiyat

25 4733 sayılı tütün kanunu ile sigara fiyatlarını belirleme yetkisini yabancı sigara firmalarına bırakmış olan ülkemizde, hükümetlerin fiyat politikaları ile halkı kouyacak ve gelir temin edecek tek araçları vergilerdir. Sigara vergileri her yıl enflasyon ve gelir artışı üzerinde bir oranda düzenli olarak arttırılmalı, sabitlenmesi için hiç bir anlaşmaya girilmemelidir.

26 SİGARA TÜKETİMİNİN AZALTILMASI İÇİN ÖNLEMLER 1)Sigara bıraktırma tedavisinin yaygınlaştırılması 2)Sigara reklam yasağının korunması 3)Sigara vergilerinin düzenli olarak enflasyon üzerinde arttırılması 4) Sigara pazarının çokuluslu firmalara terkedilmemesi


"Sigarasız Bir Dünya Günü 31 Mayıs 2003. Her yıl 31 Mayıs “Sigarasız Bir Dünya Günü” olarak kutlanır. Dünya Sağlık Örgütüne üye devletler 1987 yılında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları