Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NÜFUSUN GELİŞİMİ DAĞILIŞI ve NİTELİKLERİ HAZIRLAYAN: ALİ OĞUL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NÜFUSUN GELİŞİMİ DAĞILIŞI ve NİTELİKLERİ HAZIRLAYAN: ALİ OĞUL."— Sunum transkripti:

1 NÜFUSUN GELİŞİMİ DAĞILIŞI ve NİTELİKLERİ HAZIRLAYAN: ALİ OĞUL

2 NÜFUS VE NÜFUS SAYIMLARI Sınırları belli bir alanda yaşayan insan sayısına NÜFUS denir. Örnek: Asyanın nüfusu, Türkiyenin nüfusu, Afyonkarahisarın nüfusu,Dinarın nüfusu gibi Nüfus Demografi biliminin konusudur. Coğrafya ise nüfus ile ilgili konularını Nüfus Coğrafyası içinde inceler.

3 Nüfus Coğrafyasının Konuları İnsan Sayısı Nüfus artışı Nüfusun Dağılışı ve Değişimi Göçler Nüfusun Fiziki Yapısı Nüfusun Ekonomik Özellikleri Nüfusun Kültürel Özellikleri

4 Nüfus ve Nüfus Sayımları Bir yerdeki insan sayısı zaman içinde gösterdiği değişiklik ve dağılışı nüfus hareketleri ve yoğunluğu coğrafya açısından büyük önem taşır. Çünkü nüfus sayımları sonucu elde edilen veriler olmaksızın nüfusun kıtalar, ülkeler ve bölgelere dağılışı ile bu dağılışın nedenleri ortaya konulamaz.

5 *** *** *** *** *** *** Tarih boyunca çeşitli amaçlarla birçok nüfus sayımı yapılmıştır.Ancak dünyada nüfus sayımları düzenli olarak yapılmadığından dünya nüfusu hakkında doğru bilgilere ulaşılamamıştır. Modern nüfus sayımları ilk defa İskandinav ülkelerinde yapılmıştır.

6 *** *** *** *** *** *** Osmanlı devletinde ilk kapsamlı nüfus sayımı 2. Mahmut döneminde 1831 yılında yapılmış olup asker ve vergi yükümlülerini belirlemeye yöneliktir. Dünyada, Çinde ilk nüfus sayımı 1953 te yapılmıştır.2. nüfus sayımınıda 1982 de yapmışlardır.Bu sayımda 1.2 milyar kişi sayılmış sayımdada 15 milyon kişi görev almıştır.

7 TÜRKİYE’DE NÜFUS VE NÜFUS SAYIMLARI İlk nüfus sayımı1927 yılında yapılmıştır. İkincisi 1935 yılında, 5 yılda bir nüfus sayımları yapılmıştır dan sonra 10 yılda bir yapılacaktı yılında seçmen yaşının düşürülmesinden dolayı tekrar sayım yapıldı. 2000Genel Nüfus sayımına göre nüfusumuz olmuştur.

8 *** *** *** *** *** *** Nüfusu en fazla olan bölgemiz Marmara, En az olan bölgemiz Doğu Anadolu Bölgesidir (1997).

9 Nüfus Sayımı Yapılmasının Sebepleri 1. Nüfusun miktarını öğrenmek. 2. Nüfus artış hızını, dağılışını öğrenmek. 3. Nüfusun yaş, cinsiyet durumunu, 4. Köy-kent nüfusunu, 5. Çalışan nüfusun sektörlere göre dağılışını, 6. Eğitim durumunu, 7. İşsizlik oranını öğrenmek. 8. Asker çağındakileri ve seçmen sayısını öğrenmek gibi sebeplerle sayım yapılır.

10 YIL Dünya nüfusu milyon 623 milyon 728 milyon 906 milyon 2 milyar 3 milyar 4 milyar 6.5 milyar 1 milyar

11 DÜNYANIN SEYREK NÜFUSLANMIŞ BÖLGELERİ Dönenceler çevresindeki çöller. Yüksek dağlık bölgeler Kutup Bölgeleri Bataklıklar Ekvatoral bölgede 1000 metrenin altındaki alanlar.

12 DÜNYA ÜZERİNDEKİ SIK NÜFUSLU BÖLGELER Muson iklim bölgesi (İndus, Ganj nehirleri, Japonya gibi):iklim ve sanayiden dolayı. Avrupa ülkeleri :Sanayinin gelişmiş olması. Kuzey Afrika’da Nil Nehri çevresi A.B.D’nin doğusu :Sanayinin gelişmiş olması

13 *** *** *** *** *** *** Dünya üzerinde nüfusu en fazla olan kıta Asya, en az olan kıta Avustralya (Okyanusya) kıtasıdır. Antarktika kıtasında ise yerleşik hayat yoktur.

14

15

16 Türkiyede en son 22 Ekim 2000 tarihinde nüfus sayımı yapılmıştır.

17 Türkiyede nüfus sayımını Devlet İstatistik Kurumu yapar.

18

19 Nüfus sayım defterinden bazı bölümler…..

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35 Türkiyenin sayım yıllarına göre nüfusu ve nüfus artış oranları Yıllar Nüfus Nüfus artış oranı(%o)


"NÜFUSUN GELİŞİMİ DAĞILIŞI ve NİTELİKLERİ HAZIRLAYAN: ALİ OĞUL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları