Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İSRA VE MİRAC Recep ŞAHAN VİYANA

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İSRA VE MİRAC Recep ŞAHAN VİYANA"— Sunum transkripti:

1 İSRA VE MİRAC Recep ŞAHAN 16.06.2012-VİYANA
الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ ÜLÜĞÜ Recep ŞAHAN VİYANA

2 سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ
الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir” İsra17/1

3 Yüce Allah, gönderdiği peygamberlerini tebliğ görevi ile baş başa bırakmamış, onları vahiy ile yönlendirdiği gibi, zaman zaman çeşitli mucizelerle de desteklemiştir. .

4 İşte Hz. Peygamber'in en büyük mucizelerinden biri İsrâ ve Mi'rac hâdisesidir.

5 Hicretten bir yıl kadar önce bir gece vakti Cebrail (a. s
Hicretten bir yıl kadar önce bir gece vakti Cebrail (a.s.), Peygamberimizi "Burak" adı verilen ve mahiyeti bizce bilinmeyen bir binek üzerinde Mekke'deki Mescid-i Haram'dan alıp, Kudüs'teki Mescid- Aksa'ya götürdü .

6

7

8 Tefsir kitaplarında yer alan rivayetlere ve tarihi kayıtlara göre Mescidi Aksa ilk olarak Hz. Süleyman (a.s.) tarafından inşa edilmiştir. .

9 Ebu Zer (r.a.) şöyle demiştir:
"Resulullah (a.s.)'a, yeryüzüne konulmuş olan ilk mescidin hangisi olduğunu sordum. "Mescidi Haram" diye buyurdu. "Sonra hangisi?" dedim. "Mescidi Aksa" diye buyurdu." .

10 Mescidi Aksa vahye dayalı diğer dinlerde olduğu gibi İslâm'da da büyük bir öneme sahiptir. Resulullah (a.s.) bir hadisi şerifinde şöyle buyurmuştur: "Yolculuk ancak şu üç mescidden birine olur: Benim şu mescidime, Mescidi Haram'a ve Mescidi Aksa'ya.“. (Müslim, Kitâbu'l-Hacc, 15/415, 511, 512)

11 Mescid-i Aksa bu değil…
Bu “Mescid-i Kubbetu’s- Sahra” dır

12 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ
İşte Mescid-i Aksa Emevi Halifesi Abdülmelik devrinde yılları arasında inşa edilmiştir. Kubbetüs Sahra (Arapça: قبة الصخرة Qubbat As-Sakhrah) Kudüs'te Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal kabul edilen kaya üzerine Emeviler devrinde inşa edilen ortası kubbeli sekizgen bina. Yakınındaki Mescid-i Aksa ile karıştırılmamalıdır.

13 . İsrâ'dan sonraki Mi'rac olayı ile ilgili bilgileri Hz. Peygamber'in hadislerinden öğreniyoruz. Bu hadislerde özetle, Peygamberimizin Cebrail (a.s.) refakatinde göklere yükseldiği, orada bazı Peygamberlerle karşılaştığı; nihayet Yüce Allah'ın huzuruna çıktığı geniş bir şekilde anlatılır.

14 -Necm 14/Sidretü’l-Müntehâ’nın yanında.- عِندَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهَى
Efendimiz(sav) Sidretü’l- Müntehaya varınca orayı bir NUR kapladı.-إِذْ يَغْشَى السِّدْرَةَ مَا يَغْشَى/ Necm 16- O zaman Sidre’yi kaplayan kaplamıştı. -Necm 14/Sidretü’l-Müntehâ’nın yanında.- عِندَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهَى REFREF: Efendimiz(sav) bundan sonra REFREF ile yükselerek Yüce Allah’ın dibvanına yaklaştı.Fefref:Görmeğe engel,geniş örtü ve perde demektir. Söyleşürken Cebrail ile kelam Geldi Refref önüne verdi selam Aldı oö Şah-ı Cihan ol zaman Sidreden gitti ve götürdü heman

15 1-Aralıksız yeşeren ekinler
. 1-Aralıksız yeşeren ekinler Efendimiz Mirac gecesinde aynı gün ekin ekip hasad yapan çiftçiler görüyor..Bunları Cebrail’e sorunca Cebrail:“ Bunlar Allah yolunda cihad edenlerdir.İyilikleri kat-kat olup bire 700 misline ulaşmaktadır.

16 2-Başları Büyük Taşlarla Ezilenler:
. 2-Başları Büyük Taşlarla Ezilenler: Bundan sonra bir gruba rastlıyor.Bunların başları iri taşlarla eziliyor.sonra başları tekrar eski haline geliyor ve tekrar eziliyor.Bu durum devamlı olmaktadır.Bu nedir diyer sorunca şu cevap verilir:“ “Bunlar farz namazlara karşı ağır davranıp başlarını kaldırmayan(namaz için harekete geçmeyen) kimselerdir.

17 3-Davarlar Gibi Sürünenler
Davarlar gibi yürüyen, acı dikenlerden ve cehennemin kızgın artıklarından yiyen bu kişiler kimlerdir? Bunlar: “Mallarının zekatını vermeyenlerdir….”

18 4-Leşle Beslenenler: Yine bir kısım insanlar gördüler.Bunlar önlerinde pişmiş et bulunan tabakları bırakarak kokuşmış çiğ etle dolu olanları tercih ediyorlar.Cebrail bunu da şöyle açıklıyor: “Bunlar senin ümmetinden helal eşleri bırakarak fahişe ve namuzsuz kimselerle haram ilişlkiler içine giren erkek ve kadınlardır”

19 5-Dil ve dudakları sökülenler:
Dil ve dudakları kerpetenlerle sökülenleri görünce Efendimiz bunların kimler olduğunu sorar:Cebrail; “Bunlar konuşmalarında fitne uyandıran hatiplerdir.”

20 6-Alev Yutup Ateş Püskürenler:
O gece bir grup insala daha karşılaşırlar.Bunlar ateş yutuyorlar ve ateş arkalarından çıkıyor.Cebrail (as) bunu da şöyle izah ediyor: “Bunlar yetim malını haksız olarak yiyenlerdir.“

21 7-Kendi etlerini yiyenler:
Bir topluluk gördüler.Bunlar ın yanlarından et parçaları koparılmakta ve kendilerine yedirilmektedir.Cibril(as) bunu da şöyle açıklar: “Bunlar dünyadayken şunu bunu çekiştirip insanlarla alay edenlerdir

22 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ
Mi'rac'ın, mü'minleri ilgilendiren yönü, mahiyetinden daha çok sonucu ve bu sonuçtan alınabilecek işâret ve mesajlardır. *Her şeyden evvel bu hadise Efendimiz’in 63 yıllık çileli hayatının en sıkıntılı döneminde, “bittim ya rabbi” noktasına geldiği bir zamanda meydana geldi.Bu olağanüstü yolculuk, O'nun şahsında insanlığa yükseliş ufkunu açmıştır.Bu yolculuk bize hak yolda sebatı,yılmamayı anlatır. “Siz bu yolda sebat edin, bittiğiniz anda size böyle yüce kapılar açılacaktır” denilmektedir adeta.

23 Miracın sonuçları 1- Beş Vakit Namaz Bu gece farz kılındı: 2- Bu sebeple Efendimiz(sav) “namaz müminin miracıdır” demiştir.Ki namazı hakkıyla kılan Miraçtadır her zaman. 5 vakit namazını hakkıyla kılan günde 5 defa miracı yaşamaktadır. 5 vakit namazını kılan günde 5 defa Rabbi’ne tekmilini vermektedir . “Geldim Allah’ım emrindeyim,işte huzurundayım,seni unutmadım , hep seninleyim” diyor adeta.

24 Miracın sonuçları 2- Bakara Suresinin son 2 ayeti Nazil oldu
*Bakara suresi son iki ayeti Efendimiz’in hadislerinde de övülmüş, her zaman ve özellikle yatmadan önce okunması tavsiye edilmiştir. O bir hadisinde şöyle der: "Kim geceleyin Bakara suresinin son iki ayetini okursa o ona yeter”

25 Miracın sonuçları 3- Şirk Koşmayanların Affedileceği Müjdesi: *Mi'rac'ın üçüncü önemli sonucu ise, Hz. Peygamber'e tâbi olanlardan, Allah'a şirk koşanlar dışındakilerin affedilebileceklerinin vâd edilmiş olmasıdır.

26 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ
Yüce Allah, bu büyük olayın İsrâ bölümünden bahseden "İsrâ" Sûresinde, Hz. Peygamber'in şahsında bütün insanlığa ahlâk ve fazilet prensiplerini bildirmiştir ki, bu esaslar, fert ve toplumun huzuru için son derece önemlidir.

27 وَقَضَى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ
إِحْسَانًا إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَا أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً كَرِيمًا 23- “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.”

28 وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ
رْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا ا 24-Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: “Rabbim!, Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.” رَّبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَا فِي نُفُوسِكُمْ إِن تَكُونُواْ صَالِحِينَ فَإِنَّهُ كَانَ لِلأَوَّابِينَ غَفُورًا 25-Rabbiniz içinizde olanı en iyi bilendir. Eğer siz iyi kişiler olursanız, şunu bilin ki Allah tövbeye yönelenleri çok bağışlayandır

29 وَآتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ وَالْمِسْكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَلاتُبَذِّرْ تَبْذِيرًا َ 26-Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma. إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ كَانُواْ إِخْوَانَ الشَّيَاطِينِ وَكَانَ الشَّيْطَانُ لِرَبِّهِ كَفُورًا 27-Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir.

30 وَلاَ تَجْعَلْ يَدَكَ مَغْلُولَةً إِلَى عُنُقِكَ وَلاَ تَبْسُطْهَا
كُلَّ الْبَسْطِ فَتَقْعُدَ مَلُومًا مَّحْسُورًا 29-Eli sıkı olma, büsbütün eli açık da olma. Sonra kınanır ve çaresiz kalırsın إِنَّ رَبَّكَ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن يَشَاء وَيَقْدِرُ إِنَّهُ كَانَ بِعِبَادِهِ خَبِيرًا بَصِيرًا 30-Şüphesiz Rabbin, dilediğine rızkı bol bol verir ve (dilediğine) kısar. Çünkü O, gerçekten kullarından haberdardır ve onları görmektedir.

31 وَلاَ تَقْرَبُواْ الزِّنَى إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاء سَبِيلاً
وَلاَ تَقْتُلُواْ أَوْلادَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلاقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِيَّاكُم إنَّ قَتْلَهُمْ كَانَ خِطْءًا كَبِيرً 31-”Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Onları da, sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır” وَلاَ تَقْرَبُواْ الزِّنَى إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاء سَبِيلاً 32-Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.

32 فِّي الْقَتْلِ إِنَّهُ كَانَ مَنْصُورًا
وَلاَ تَقْتُلُواْ النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللّهُ إِلاَّ بِالحَقِّ وَمَن قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِيِّهِ سُلْطَانًا فَلاَ يُسْرِف فِّي الْقَتْلِ إِنَّهُ كَانَ مَنْصُورًا 33-Haklı bir sebep olmadıkça, Allah’ın, öldürülmesini haram kıldığı cana kıymayın. Kim haksız yere öldürülürse, biz onun velisine yetki vermişizdir. Ancak o da (kısas yoluyla) öldürmede meşru ölçüleri aşmasın. Çünkü kendisine yardım edilmiştir.

33 وَلاَ تَقْرَبُواْ مَالَ الْيَتِيمِ إِلاَّ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ حَتَّى
يَبْلُغَ أَشُدَّهُ وَأَوْفُواْ بِالْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ كَانَ مَسْؤُولاً 34-Rüştüne erişinceye kadar, yetimin malına ancak en güzel şekilde yaklaşın, verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü söz (veren sözünden) sorumludur.

34 ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً
وَأَوْفُوا الْكَيْلَ إِذا كِلْتُمْ وَزِنُواْ بِالقِسْطَاسِ الْمُسْتَقِيمِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً 35-Ölçtüğünüzde ölçmeyi tam yapın, doğru terazi ile tartın. Bu daha hayırlı, sonuç bakımından daha güzeldir.

35 وَلاَ تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ
T.C DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ وَلاَ تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولـئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً 36-Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur Çalışmak…Salih Amel İçin Çalışmak… Bu vaazı den dinleyebilirsiniz

36 وَلاَ تَمْشِ فِي الأَرْضِ مَرَحًا إِنَّكَ لَن تَخْرِقَ
الأَرْضَ وَلَن تَبْلُغَ الْجِبَالَ طُولاً 37-Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin. كُلُّ ذَلِكَ كَانَ سَيٍّئُهُ عِنْدَ رَبِّكَ مَكْرُوهًا 38-Bütün bu sayılanların kötü olanları Rabbinin katında sevimsiz şeylerdir.

37 Bu sayılan prensipler, dikkatle incelenecek olursa; fert ve toplumun huzuru, iyilik ve güzelliklerin kaynağı ve ahlâkî seviyenin yükselmesi için gerekli olan evrensel prensiplerdir.

38 SUNDU


"İSRA VE MİRAC Recep ŞAHAN VİYANA" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları