Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Madde ve Isı Isı ve Yalıtım Yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarı olan enerji akışının.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Madde ve Isı Isı ve Yalıtım Yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarı olan enerji akışının."— Sunum transkripti:

1 Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Madde ve Isı Isı ve Yalıtım Yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarı olan enerji akışının indirgenmesidir. Yalıtım malzemelerinin çeşitli tipleri vardır:  Isı akışını indirgemek için, ısıl (termal) yalıtkanlar.  Elektrik akışını önlemek için, elektrik yalıtkanlar.  Ses dalgalarını indirgemek için, akustik yalıtkanlar.

2 Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Madde ve Isı Isı ve Yalıtım Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı oluşur. Yüksek sıcaklık bölgesinin yanından, düşük sıcaklık bölgesine bir sıcaklık gradyeni oluşur.

3 Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Madde ve Isı Isı ve Yalıtım Isı transferi üç yolla olur.  Kondüksiyon ya da iletim, madde veya cismin bir tarafından diğer tarafına ısının iletilmesi ile oluşan ısı transferinin bir çeşididir.  Konveksiyon ya da taşınım, katı yüzey ile akışkan arasında gerçekleşen ısı transferinin bir çeşididir.  Işınım yolu ile ısı transferi, fotonlar yolu ile olan ısı transferidir.

4 Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Madde ve Isı Isı ve Yalıtım Yalıtkanlar, bu ısı transfer yöntemlerindeki ısı akışlarının düşürülmesi ile yalıtım sağlar. Örneğin; ince bir köpük (strafor) tabakası konveksiyon ve kondüksiyon ile olan ısı geçişini düşürür. Yansıtıcı bir metalik film veya beyaz boya ısıl yayınımı düşürür.

5 Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Madde ve Isı Isı ve Yalıtım Bina ve tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve standartları şu şekildedir: Cam yünü, taş yünü, fenol köpüğü, cam köpüğü, mantolama,çift cam, ahşap lifli levhalar, genleştirilmiş perlit, genleştirilmiş mantar, ahşap yünü levhalar


"Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Madde ve Isı Isı ve Yalıtım Yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarı olan enerji akışının." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları