Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PSİKO SOSYAL BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PSİKO SOSYAL BİLGİLENDİRME TOPLANTISI"— Sunum transkripti:

1 PSİKO SOSYAL BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

2 PSİKO EĞİTİM NEDİR? Psiko eğitim programı, 1999 ve sonrasındaki depremlerin ardından geliştirilen Psiko sosyal Okul Projesi’nin bir bölümüdür. Depremden etkilenmiş çocuklar ve yetişkinlerle uygulanmıştır. Travmatik bir olaydan sonra geliştirilmiş ve uygulanmıştır.

3 TRAVMA NEDİR? Hayatın normal akışı sırasında birdenbire ortaya çıkan, yaşamı tehdit edici olayların insanda yarattığı etkiye TRAVMA diyoruz.

4 TRAVMATİK OLAYLAR TRAFİK KAZASI BİR YAKINININ KAYBI ŞİDDET
DOĞAL AFETLER

5 TRAVMA SONRASI STRES TEPKİLERİ
İSTENMEDEN AKLA GELEN DÜŞÜNCE VE GÖRÜNTÜLER KAÇINMA FİZYOLOJİK UYARILMIŞLIK

6 OKUL ÇAĞINDAKİ (7-12 YAŞ) ÇOCUKLARDA TSS TEPKİLERİ
Okul öncesindeki davranışlara gerileme Okula gitmek istememe Okul başarısının düşmesi Tekrarlanan oyunlar Saldırganlık Gevezelik Erkek çocuklarda silaha, savaş oyunlarına ilgi gösterme

7 Kabuslar, uyku sorunları
Ayrılık kaygısı Doğal olaylardan( yağmur, rüzgâr vb.) korku Dikkat ve konuşma sorunları İsyankar davranışlar Vücutta ağrılar Yatak ıslatma

8 NELER YAPILABİLİR? Duygularını ifade etmelerine yardım edin, sabırlı, ilgili ve esnek davranın. Oyun oynamalarını teşvik edin, merak ettikleri şeyleri açıklayın. Dikkatleri kolayca dağılabileceğinden okulda ve evde fazla çalışmalarını beklemeyin. Basit ve yapılandırılmış görevler verin, ufak sorumluluklar almalarına fırsat verin. İlerde olabilecek başka travmatik olaylardan kendisini nasıl koruyacağını anlatın.

9 NELER YAPILABİLİR ? Aile ve arkadaşlarıyla duygularını paylaşmalarına ve ifade etmelerine yardım edin. Kabul, hoşgörü ve destek gösterin. Gündelik faaliyetlere katılmalarını ve spor yapmalarını teşvik edin. Okul başarılarıyla ilgili beklentilerinizi azaltın. Varsa travma sonrası yeniden yapılandırma çalışmalarına katılmaları ve başkalarına yardım etmeleri için onları teşvik edin.

10 KAYGI VE DEPRESYON TEPKİLERİ
Depresif yada sinirli bir ruh hali Tüm etkinliklere karşı ilginin azalması ve bunlardan haz almama Kilo kaybı veya artışı Kaybedilen kişiyi özleme Sevilen birinin kaybını kabullenmeme Uykusuzluk yada aşırı uyuma Aşırı huzursuzluk Aşırı yavaşlık Enerji kaybı/ azalması ve derin bir yorgunluk hissi

11 Değersizlik duygusu Aşırı yada duruma uymayan suçluluk duyguları Konsantre olmada; karar vermede zorluk Tekrarlayan ölüm düşünceleri Hayatın yaşamaya değmediğine dair tekrarlayan düşünceler

12 DİKKAT!.. Yaşanan bir travma sonrası,kişinin kaygı ve depresyon belirtileri göstermesi normal bir durumdur. Depresyon ve kaygı durumu uzun süre devam ediyorsa; birey normal yaşamına devam etmede, uyumda güçlük çekiyorsa ( normalleşme sağlanamıyorsa) rehberlik servisleri ve sağlık kuruluşlarından yardım alınmalıdır.

13 Travmatik Olaylara Karşı Dayanıklı Çocuklar Yetiştirmek İçin Neler Yapılabilir?
Çocuğa ait olma, sevilme ve güven duygusu aşılayın. Kendine güven ve öz kontrol duygusunu geliştirin. Tutarlı disiplin uygulayın. Problem çözme ve sosyal becerilerini geliştirin.

14 ÇOCUKLAR NEDEN KONUŞMAK İSTEMEZLER?
Çocuklar kendileri ve özel yaşantıları hakkında konuşmaya alışık olmayabilirler. Daha önce bu gibi konularda kendilerini ifade etmek için hiç cesaretlendirilmemiş olabilirler. Duygularını tanımlamakta zorlanıyor olabilirler. Travmatik olaydan bahsetmek onlara acı veriyor olabilir. Yetişkinlerden korkuyor yada onlara güvenmiyor olabilirler. Yetişkinlerin kendilerini anlamayacaklarını düşünüyor olabilirler. Yetişkinleri üzmek yada endişelendirmek istemiyor olabilirler.

15 TRAVMADAN ETKİLENME DÜZEYİ
1-Aşırı durumlara tanık olma : Ölümden kıl payı kurtulma, yaralanma, ölmekte olan birini görme, yaralıların taşınmasını izleme. 2-Stres yaratan durumlara maruz kalma süresi : Süre ne kadar uzunsa kişinin etkilenme düzeyi o denli artar. 3- Yaşamın tehlikeli olduğunu düşünme : Kişi deprem, sel, yangın yada kaza sonucu öleceğini düşünmüşse daha fazla etkilenir. 4- Çocuğun yada kişinin başa çıkma gücü : Kişilerde travmatik olay öncesi varolan başa çıkma gücü etkilenme düzeyini azaltır. 5- Sosyal desteğin doğası ve derecesi : Kişinin yeterli derecede sosyal desteğinin olması etkilenme düzeyini azaltır. 6- Anne-baba tepkileri : Anne-babaları güçlü olumsuz tepkiler gösteren çocuklar travmatik olaydan daha fazla etkileneceklerdir.

16 TRAVMATİK BİR OLAYDAN SONRA ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİKLERİ
Daha hareketli, saldırgan ve talep edici olabilirler. Sınıfta ve evde davranış bozukluğu gösterebilirler. Sessiz, mesafeli ve depresif olabilirler. Oyunlara karşı ilgisiz kalabilirler. Bazı davranışlarında pasif, güvensiz ve bağımlı hale gelerek gerileme davranışı gösterirler. Okula gitmeyi reddedebilirler. Bazıları geceleri altını ıslatmaya başlayabilirler.

17 TRAVMATİK OLAYLARLA BAŞA ÇIKMADA AİLELERE ÖNERİLER
Stres yaratan durumun varlığını kabul etme. Sorunları hep birlikte uğraşarak çözme. Yaşamla ilgili yeni ve olumlu bir bakış açısı geliştirme. Aile içinde birlik ve şefkatin olması. Aile içinde açık ve etkili iletişim. Aile içi rol ve beklentilerde esneklik olması. Aile ortamının güven verici olması.

18 OKULLARIN VE ÖĞRETMENLERİN ROLÜ VE ÖNEMİ
Her şey yolunda giderken geldiği okuluna devam etmek, arkadaşları-akranları ile birlikte olmak, yaşantıları paylaşmak, alıştık, bildik ve güvenilir bir ortamda bulunmak çocuk için normalleşmenin sağlanmasını kolaylaştıracaktır. Okulda bulunmak, etkinliklere katılmak çocukların durumlarını tespit etme ve gereksinimlerini daha kolay iletmelerine yardımcı olur. Çocuklarla daha çok birlikte oldukları için, gereksinimlerini herkesten daha iyi bilir ve yardımcı olabilirler. Öğretmenlerin yardımı ile daha ileri düzeyde psikolojik yardıma ihtiyacı olan çocuklar belirlenebilir.

19 ÖĞRETMENLERİN KATKISI
Çocukları travma ve travmatik olaylar hakkında bilgilendirerek hazır bulunuşluk düzeylerini artırabilir. Travmatik olaylara verilen tepkiler konusunda öğrencileri bilgilendirebilir. Sınıfta sıcak ve destekleyici sosyal ortam yaratabilir. Çocukların acı veren anılar ve duygularla başa çıkmalarına yardımcı olabilecek ekinlikler düzenleyebilir. Çocukların toparlanma sürecini kolaylaştırmak için okul ve aile arasındaki işbirliğini güçlendirebilir.


"PSİKO SOSYAL BİLGİLENDİRME TOPLANTISI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları