Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hülya Şahin. Şizofreni; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü, hastanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hülya Şahin. Şizofreni; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü, hastanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak."— Sunum transkripti:

1 Hülya Şahin

2 Şizofreni; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü, hastanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak kendi dünyasında yaşadığı, genellikle gençlik çağında başlayan bir ruhsal hastalıktır. Yunanca ayrık veya bölünmüş anlamına gelen "şizo" (schizein) ve akıl anlamına gelen "frenos" (phren) sözcüklerinin birleşiminden gelir.

3  Halüsinasyon  Metafizik-dinsel uğraşılar  Aşırı ve düzensiz davranışlar  Dışarıdan gelen uyaranlara uygun cevap verememe  Çevreyi aşırı suçlar  Kişisel görünüm ve hijyene karşı ilgi azalması

4  En sık 15-25 arası yaş grubunda ortaya çıkıyor  Erken başlangıçlı şizofrenilerde genetik önemli  Ebeveynin birinde %12  Ebeveynin ikisinde de % 39  Çift yumurta ikizinde % 14  Tek yumurta ikizinde % 47

5  Babanın ileri yaşı  Anne karnında bebeğin maruz kaldığı birtakım enfeksiyonlar  Ailede şizofreni hastası olması

6  Hasta, asla şizofren olduğunu kabul etmez  Ailenin hastaya destek vermeleri ve iyi davranmaları gerekli  Erken tanı önemli  Tekrar etme olasılığı var  Sanat da bir tedavi şekilde olarak kullanılmaktadır.

7  Görsel dili daha fazla kullanıyorlar  Bu konuda yapılan araştırmaların bir çoğunda sanatçı olmakla psikiyatrik rahatsızlıklar arasında ilişki olduğu vurgulanmıştır.  Sanatsal yeteneklerle psikiyatrik hastalıkların ortak bir geni olduğu saptanmıştır.  Her şizofrenin sanatsal ürün çıkarması beklenmez

8  Sanat eğitimi almamış birçok şizofreni hastası eline kağıdı kalemi aldığında sanatsal ürünler ortaya çıkarabilmektedir.  1970’de, Paul Meunier (Marcel Reja) Deliler Tarafından Yapılan Sanat Üzerine adlı kitap yayınladı.

9  Pink Floyd’dan Syd Barrett (müzisyen)  Adolf Wölfli (ressam)  Louis Wain (ressam)  Karl Brendel (ressam)  Pedro Alois Ruis (ressam)

10 Karl Brendel’den şeytan adlı ağaç oyma. Adolf Wölfli

11 Louis WainPedro Alois Ruis

12 Sonuç olarak; Şizofreni akıl bölünmesi anlamına gelen bir psikolojik hastalıktır. Şizofrenler iç dünyasında yaşadığı şeyleri sözlü olarak ifade etmekte zorlandıkları için sanata yönelmeleri de olağandır. Ayrıca şizofreni hastası çok yaratıcı çalışmalar da yapabilmektedir ve bu çalışmalar sanat olarak nitelendirilebilir.


"Hülya Şahin. Şizofreni; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü, hastanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları