Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Şiir bir nazımdır;yani dizme düzene koymadır. Şiir bir nazımdır;yani dizme düzene koymadır. Bu düzeninde belli öğeleri vardır. Bu düzeninde belli öğeleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Şiir bir nazımdır;yani dizme düzene koymadır. Şiir bir nazımdır;yani dizme düzene koymadır. Bu düzeninde belli öğeleri vardır. Bu düzeninde belli öğeleri."— Sunum transkripti:

1

2

3 Şiir bir nazımdır;yani dizme düzene koymadır. Şiir bir nazımdır;yani dizme düzene koymadır. Bu düzeninde belli öğeleri vardır. Bu düzeninde belli öğeleri vardır. Bunlar ölçü redif kafiye gibi her biri kendine göre bir düzen ifade eden öğelerdir. Bunlar ölçü redif kafiye gibi her biri kendine göre bir düzen ifade eden öğelerdir. Ölçü:Şiirde hecelerin sayılarına yada heceyi oluşturan seslerin uzunluk ve kısalıklarına göre bir düzen oluşturulur.İşte bu düzene ölçü denir. Ölçü:Şiirde hecelerin sayılarına yada heceyi oluşturan seslerin uzunluk ve kısalıklarına göre bir düzen oluşturulur.İşte bu düzene ölçü denir. Kafiye:En az iki dize sonunda anlamca ayrı sesçe birbirine uyan iki sözcük arasındaki ses benzerliğidir. Kafiye:En az iki dize sonunda anlamca ayrı sesçe birbirine uyan iki sözcük arasındaki ses benzerliğidir.

4 Şiirler konularına ve söyleniş biçimlerine göre türlere ayrılr. Şiirler konularına ve söyleniş biçimlerine göre türlere ayrılr. Bu Türler Bu Türler Lirik şiir Lirik şiir Epik şiir Epik şiir Didaktik şiir Didaktik şiir Pastoral şiir ve Pastoral şiir ve Satirik şiir olmak üzere 5 çeşittir. Satirik şiir olmak üzere 5 çeşittir.

5 İçten gelen heyecanları coşkulu bir dille anlatan duygusal şiirlere denir.Bu tür şiirde hayal duygu ve coşkunluk birinci plandadır. İçten gelen heyecanları coşkulu bir dille anlatan duygusal şiirlere denir.Bu tür şiirde hayal duygu ve coşkunluk birinci plandadır. Ela gözlüm ben bu ilden gidersem Ela gözlüm ben bu ilden gidersem Zülfü perişanım kal melil melil Zülfü perişanım kal melil melil Kerem et aklından çıkama beni Kerem et aklından çıkama beni Ağla gözyaşını sil melil melil Ağla gözyaşını sil melil melil Bu şiir lirik şiire örnek bir şiirdir. Bu şiir lirik şiire örnek bir şiirdir.

6 EPİK ŞİİR Kahramanlık yiğitlik savaş konularını işleyen yada tarihi bir olayı coşkulu bir anlatımla işleyen şiirlerdir.Bu tür şiirler okuyanda vatan ve millet sevgisi oluşturur. Kahramanlık yiğitlik savaş konularını işleyen yada tarihi bir olayı coşkulu bir anlatımla işleyen şiirlerdir.Bu tür şiirler okuyanda vatan ve millet sevgisi oluşturur. İptida Bağdat ‘a sefer olanda İptida Bağdat ‘a sefer olanda Atladı hendeği geçti Genç Osman Atladı hendeği geçti Genç Osman Vuruldu sancaklar kaptı sancağı Vuruldu sancaklar kaptı sancağı İletti bedene dikti Genç Osman İletti bedene dikti Genç Osman Bu şiir epik şiire örnek bir şiirdir. Bu şiir epik şiire örnek bir şiirdir.

7 Belli bir düşünceyi kabul ettirmek veya belli bir konuda öğüt bilgi vermek ahlakı bir ders çıkarmak için yazılan öğretici şiirlere denir. Belli bir düşünceyi kabul ettirmek veya belli bir konuda öğüt bilgi vermek ahlakı bir ders çıkarmak için yazılan öğretici şiirlere denir. İlim ilim bilmektir İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır Ya nice okumaktır Bu şiir didaktik şiire örnek bir şiirdir. Bu şiir didaktik şiire örnek bir şiirdir.

8 Doğa güzelliklerini orman yayla dağ köy ve çoban yaşamını ve bu hayata duyulan özlemi ifade eden şiir türüne denir. Doğa güzelliklerini orman yayla dağ köy ve çoban yaşamını ve bu hayata duyulan özlemi ifade eden şiir türüne denir. Ak tüylü köpektir koyun sürüsüyle Ak tüylü köpektir koyun sürüsüyle Seğirtir kaval sesinde sağa sola Seğirtir kaval sesinde sağa sola Çobandır köyün yamacında Çobandır köyün yamacında Yayar davarı da çömelir Yayar davarı da çömelir Meşe dalları altına Meşe dalları altına Bu şiir pastoral şiire örnek bir şiirdir. Bu şiir pastoral şiire örnek bir şiirdir.

9 SATİRİK ŞİİR Toplum hayatındaki aksayan yönlerin düzensizliklerin insanların çeşitli konulardaki beceriksizliklerinin ve zayıflıklarının anlatıldığı yergi şiirine denir. Toplum hayatındaki aksayan yönlerin düzensizliklerin insanların çeşitli konulardaki beceriksizliklerinin ve zayıflıklarının anlatıldığı yergi şiirine denir. Üç parmak noksan ölç ölçerse kile Üç parmak noksan ölç ölçerse kile Tatlı söz konuşma bir kimse ile Tatlı söz konuşma bir kimse ile Dört kuruşa sekiz kuruş et hile Dört kuruşa sekiz kuruş et hile Hilekarlık güzel sanattır usanma Hilekarlık güzel sanattır usanma Bu şiir satirik şiire örnek bir şiirdir. Bu şiir satirik şiire örnek bir şiirdir.

10 HAZIRLAYAN

11

12


"Şiir bir nazımdır;yani dizme düzene koymadır. Şiir bir nazımdır;yani dizme düzene koymadır. Bu düzeninde belli öğeleri vardır. Bu düzeninde belli öğeleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları