Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Zarflar fiilleri, sıfatları, fiilimsileri veya kendi türünden sözcükleri (zarfları) etkileyen sözcüklerdir. Zarfların diğer ismi detir. Zarfları beş şekilde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Zarflar fiilleri, sıfatları, fiilimsileri veya kendi türünden sözcükleri (zarfları) etkileyen sözcüklerdir. Zarfların diğer ismi detir. Zarfları beş şekilde."— Sunum transkripti:

1

2 Zarflar fiilleri, sıfatları, fiilimsileri veya kendi türünden sözcükleri (zarfları) etkileyen sözcüklerdir. Zarfların diğer ismi detir. Zarfları beş şekilde inceleyeceğiz.

3

4 İşin, hareketin veya oluşun ne zaman yapıldığını bildiren zarflardır. Başlıca zaman zarfları şunlardır : Bugün, dün, yarın, şimdi, sonra, yazın,kışın, seneye, akşama, sabahtan, henüz... Bir cümlede zaman ifadesi taşıyan her sözcük zaman zarfıdır.

5 Akşamları mahallede kedi kovalıyor. Sabahtan akşama kadar oyun oynadı. Buraya henüz öyle biri gelmedi. Tatile yazın değil kışın çıkacağım.

6 Zaman anlamı taşımayan sözcüklerle zaman zarflarını birbirine karıştırmayınız. Örnek : Sabahları on dakika koşarım. ( zarf ) Sabahlar, beni her zaman sıkar. ( isim )

7

8 Fiil ve fiilimsileri yer-yön bakımından belirten zarflardır. Başlıca yer-yön zarfları şunlardır : Yukarı, aşağı, ileri, geri, içeri, dışarı...

9 Siz çıkın ben geliyorum. inen kardeşin değil miydi? Biraz git de ben de geçeyim. gitmeyen bir ulus yok olur.

10 UYARI Zarflar (Zaman zarfları hariç) çekim eki almaz.Alırsa isim olur.Bu kurala bağlı olarak yer-yön zarfları “ye, ya” eklerini aldığı zaman artık zarf olmaktan çıkıp isim haline gelirler. Örnek : İçeri girmeyi bekliyor. İçeriye girmeyi bekliyor.

11

12 MİKTAR ZARFI Miktar zarfının diğer ismi de azlık-çokluk zarfıdır. Yapılan veya yapılacak olan işin ne kadar olduğunu ifade eder. Miktar zarflarını bulmak için anlamını etkilediği sözcüğe “ Ne kadar” sorusu sorulur.

13

14 UYARI “Daha” sözcüğü “henüz” anlamında kullanılırsa zaman zarfı, “başka” anlamında kullanılırsa miktar zarfıdır. Örnek : Daha buraya gelmedi. Doymadım, daha isterim.

15

16 HÂL ZARFI Hal zarfının diğer ismi de “durum zarfı”dır. İş,oluş,hareketin nasıl yapıldığını anlatan zarflardır. Fiile nasıl sorusu yöneltilir. Başlıca durum zarfları şunlardır : Yavaş,hızlı,iyi,kötü,güzel,çabuk,gülerek, koşarak, konuşa konuşa, istemeyerek…

17

18

19 SORU ZARFI Fiillerin anlamını soru yoluyla niteleyen zarflardır. Başlıca soru zarfları şunlardır : Nasıl,niçin,ne, ne kadar, ne zaman, ne biçim, neden.

20 Bu soruyu çözdün? bakıyorsun bana ? peşimden geliyorsun? Yemektenyedin?

21 UYARI Bazı soru sözcükleri, hem soru sıfatı, hem de soru zarfı olarak kullanılmaktadır. Bu sözcükler çekim eki aldıkları takdirde zamir de olabilir. Örnek: Okullar ne gün açılıyor? O adam sana ne dedi? Ne bakıyorsun?

22 Örnek: Ne kadar şeker alırsınız? Bu kaleme ne kadar ödedin? Bu paranın ne kadarı senin?

23 Aşağıdaki cümlelerde yer alan zarfları bulunuz. * Yarın okula gelmeyebilirim. * İçeri gelin ama etrafı kirletmeyin. *Hepsinden biraz verin. *Yıldız Dünya’ya yakın geçmiş. *O güzel çiçeğe nasıl kıydın? *Dün bahçeden içeri nasıl girdiğini bilmiyorum ama iyi etmemişsin. *Biraz ekmek verecekti, hemen dışarı çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

24 Mustafa Serkan ŞENÖZ’e teşekkür ederiz Sunuslayt.gen.tr


"Zarflar fiilleri, sıfatları, fiilimsileri veya kendi türünden sözcükleri (zarfları) etkileyen sözcüklerdir. Zarfların diğer ismi detir. Zarfları beş şekilde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları