Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EDA PEKCAN 10130096017 ISPARTA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EDA PEKCAN 10130096017 ISPARTA."— Sunum transkripti:

1 EDA PEKCAN ISPARTA

2 ISPARTA

3 İlk yerleşim yeri olarak baris adıyla hititlerce kurulan ısparta’da romanlılar döneminde para bvasılmış olması burabnın zamanında önemli ticaret merkezi olduğunu göstermektedir.osmanlı döneminde anadolu beyler beyinin 14 sancağından birinin merkezi olmuştur.doğal güzelliklerini ünlü halılarına yansıtan ısparta, göller ve güllerle donanmış bir ilimizdir.her yıl yenisi dokunan kabe örtüsü ısparta gül suyu ile yıkanmaktadır.

4 Ön plana çıkan turzim kaynakları

5 ANTİOCHEAİ: M.Ö 280 YILLARINDA SELESKOV KRALI 1. ANTIYOHOS SOTER TARAFINDAN KURULMUŞTUR. PSİDİA BÖLGESİNİN BAŞKENTİ OLAN ANTİOCHİA’DA ZAMANINDA ÇOK GÜZEL YAPILARA VE ŞEHRİ KUŞATAN SURLARA SAHİPTİR. BU SEHİR HIRİSTANLIĞIN İLK YAYILDIĞI YERLERDEN BİRİ OLARAK KABUL EDİLDİĞİNDEN DÜNYANIN HALK MERKEZİ OLARAK BİLİNİR.ŞUANA KADAR YAPILAN ÇALISMALARADN ŞEHRİN GİRİŞ KAPISI,ANA CADDE, ŞEHİR TİYATROSU,PAZAR YERİ,AGUSTUS TAPINAĞI,SEMPOR KİLİSESİ,KÜÇÜK KİLİSE VE ROMA HAMAMI ORTAYA ÇIKARTILMIŞTIR.

6 EĞDİR GÖLÜ: İLİMZİN EN ÖNEMLİ TURİSTLİK MEKANIDIR.GÖLDE SUDAK BALIKLARI YETİŞTİRİLİR.HEMEN YAKININDAKİ KOVADA GÖLÜ VE ÇEVRESİNDEKİ ORMANLIK ALANIYLA BİRLİKTE DOĞAL BİR HARİKALAR GÖRÜNÜMÜ SERGİLER.ÜLKEMİZİN 4.BÜYÜK DOĞAL GÖLÜ OLAN EĞİRDİR GÖLÜ DENİZDEN 1000 METRE YÜKSEKLİKTE DAĞLAR ARASINDA ADACIKLARLA SÜSLENEN BİR KIRATER GÖLÜDÜR.TEMİZ VE DURU OLAN GÖLÜN ETRAFI ORMANLARLA KAPLIDIR.

7 KOVADA GÖLÜ: EĞİRDİR GÖLÜ YAKINIDAKİ KOVADA GÖLÜ,DOĞAL GÜZELLİKLERİ VE İÇERİSİNDE BULUNAN İRİLİ UFAKLI ADACIKLARIN OLUŞTURDUĞU GÜZELLİKLER NEDENİYLE 1970 YILINDA MİLLİ PARK ALANI İLAN EDİLMİŞTİR.

8 PINARÖZÜ MAĞARASI: ISPARTA YENİSERBADEMLİ İÇERİSİNDE BULUNAN MAĞARA DÜNYANIN EN GENİŞ YER ALTI GÖLÜNE SAHİP OLMASININ YANINDA 12 KMLİK UZUNLUĞU İLE ÜLKEMİZİN EN UZUN MAĞARASIDIR.DERİNLİĞİ İSE 660 MT.

9 DİĞER TURİZM KAYNAKLARI

10 TARİHİ ESER:. KAYA MEZARLARI. AYA PAYANA KİLİSESİ. İÇ KALE. ULU CAMİ
TARİHİ ESER: .KAYA MEZARLARI .AYA PAYANA KİLİSESİ .İÇ KALE .ULU CAMİ .SÜTÇÜLERÇANDIRKÖPRÜSÜ .AYA YORGİ KİLİSESİ .FİRDES PAŞA CAMİİ .HIZIRBEY CAMİATABEY MEDRESESİ .ULUBORLU MEDRESESİ .ERTOKUS KERVANSARAYI .ANAMAS .TÜRBELER

11 TARİHİ YERLEŞİM YERLERİ
.BAYAT HARABELERİ KARABAVLU HARABELERİ TOL HARABELERİ ENEBURE HARABELERİ TİMBRİA BARLAİS APOLONİA MORDİAEUM

12 DOĞAL CEKİM MERKEZLERİ. LİMENİA ADASI. AYAZMANA VE MİLAS. GÖLCÜK
DOĞAL CEKİM MERKEZLERİ .LİMENİA ADASI .AYAZMANA VE MİLAS .GÖLCÜK .KİRAZLI DERE .SORGUN YAYLASI .ZİNDAN MAĞARASI .AYIİNİ MAĞARASI .KUZ MAĞARASI

13 KAPLICA VE İÇMELER BÖLGENİN İHTİYACA CEVAP VEREN EN ÖENMLİ KAPLICASI KEÇİBORLU’DAKİ KÜKÜRTLÜ KAPLICASI

14 PLAJ VE KUMSALLAR ISPARTA’DA GÖL ÇEVRESİNDE TAŞDİ,GELENDOST VE KEÇİBORLU VE BURDUR- EĞRİDİR GÖLÜ ÇEVRESİNDEKİ KARAKENT,İLYAS,KAYADİBİ,ULUPINAR VE DOĞAN BABA PLAJLARI YERLİ VE YABANCI TURİZTLERİN YARARLANDIĞI ÖNEMLİ KUMSALLARDIR.


"EDA PEKCAN 10130096017 ISPARTA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları