Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Murat CİVELEK (Rehber Öğretmen)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Murat CİVELEK (Rehber Öğretmen)"— Sunum transkripti:

1 Murat CİVELEK (Rehber Öğretmen)
MESLEK TANITIMLARI Murat CİVELEK (Rehber Öğretmen) Web: İletişim:

2 ZİHİN ENGELLİLER SINIFI ÖĞRETMENLİĞİ

3 MESLEĞİN GENEL TANITIMI
Bu bölümde çeşitli seviyelerde zekâ geriliği olan ve bu nedenle normal eğitim imkanlarından yararlanmayacak çocukların eğitimini gerçekleştirebilecek öğretmenler yetiştirmek için eğitim ve araştırma yapılır. Amaçlar zeka seviyesi bakımından çeşitli derecelerde normalin altında bulunan çocukları, kendi seviyelerinde üretken ve uyumlu kişiler yapmaktır.

4 Zihinsel engelliler sınıfı öğretmenliği bölümünü ilk 5 tercihte yazan ve kazanan adayların bazılarına MEB destek bursu verilir.

5 MESLEĞİN GEREKTİĞİ ÖZELLİKLER
Çok sabırlı, anlayışlı, sevecen, hoşgörülü olması İnsanlarla iyi iletişim kurabilmesi Üst düzeyde genel ve sözel yeteneğe sahip Sosyal bilimlere ve özellikle psikolojiyle ilgili olması İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmesi Dikkatli, işine özen gösteren Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, Kendini geliştirmeye istekli, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

6 ÇALIŞMA ALANLARI Milli eğitim bakanlığında
Sosyal hizmetlerde ve çocuk esirgeme kurumunda, Rehabilitasyon merkezilerinde çalışabilirler. Ayrıca olanakları olan özel eğitim merkezi açabilir. Kazançları devlette yaklaşık TL’dir. Özelde ise başlangıç olarak TL ile işe başlayabilmekte ve bu ücret 4 bin TL ye çıkabilmektedir.

7 EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince, Eğitime Giriş, İnsan Biyolojisi, Psikolojiye Giriş, Gelişim Psikolojisi, Eğitim Teknolojisi ve Özel Eğitim, Okul Öncesi Eğitim, Zihin Engelliler, Eğitimde Yaratıcılık, Eğitim Yönetimi, Özel Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Öğrenme Psikolojisi, Zihin Engellilerde Dil Gelişimi ve İletişimi, Okuma-Yazma Öğretimi, Hayat Bilgisi-Fen Bilgisi-Sosyal Bilgiler Öğretimi, Matematik Öğretimi, Aile ve Çevre Eğitimi, Davranış ve Sınıf Kontrolü, Özel Öğretimde Yasa ve Yönetmelikler, Ders Planı Hazırlama Teknikleri, Öğretim Materyalleri Hazırlama Teknikleri gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında 3. ve 4. sınıfta okullarda uygulama yapmaktadırlar.

8 Zihinsel engelliler sınıfı öğretmenliği bölümü YGS-4 puan türünden öğrenci almaktadır.

9 ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ 2012 ÖSYS PUANLARI
Programın Adı Puan Türü KONTENJAN YERLEŞEN En Küçük Puan MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) Zihin Engelliler Öğretmenliği YGS-4 62 441,459 ANKARA ÜNİ. 435,668 GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) 57 433,578 ANADOLU ÜNİ. 72 431,472 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (BURSA) 425,105 ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ 47 424,472 İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ (MALATYA) 41 424,222 Zihin Engelliler Öğretmenliği (İÖ) 423,07 ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN) 420,744 MALTEPE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) Zihin Engelliler Öğretmenliği (TB) 3 419,304 NECMETTİN ERBAKAN (KONYA) ÜNİVERSİTESİ (KONYA) 93 419,003 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ 52 417,448 416,21 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİ. 416,121 KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (TRABZON) 414,642 BÜLENT ECEVİT (ZONGULDAK KARAELMAS) ÜNİVERSİTESİ (ZONGULDAK) 411,873 TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (EDİRNE) 410,726

10 ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN)
Zihin Engelliler Öğretmenliği (İÖ) YGS-4 62 410,153 NECMETTİN ERBAKAN (KONYA) ÜNİVERSİTESİ (KONYA) 93 408,781 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİ. 407,465 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ 52 406,967 KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (TRABZON) 406,16 BÜLENT ECEVİT (ZONGULDAK KARAELMAS) ÜNİVERSİTESİ (ZONGULDAK) 405,034 TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (EDİRNE) 404,42 ULUS. KIBRIS ÜNİ. (KKTC-LEFKOŞA) Zihin Engelliler Öğretmenliği (TB) 10 398,309 MALTEPE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) Zihin Engelliler Öğretmenliği (%50 B) 7 397,948 Zihin Engelliler Öğretmenliği (%75 B) 5 391,268 Zihin Engelliler Öğretmenliği (%25 B) 380,301 361,655 Zihin Engelliler Öğretmenliği 16 340,201 DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GAZİMAĞUSA) 60 270,614 65 259,041 1585

11 Zihin engelliler sınıfı öğretmenliği bölümünden 2012 yılında KPSS’de 603 kişi atama yapılmıştır.
puanla en son kapamıştır.

12 İŞİTME ENGELLİLER SINIFI ÖĞRETMENLİĞİ

13 Bu bölümde; işitme kaybı 70 desibel’den fazla olması nedeniyle normal eğitim ve öğretim etkinliklerinde işitme gücünden yararlanamayan sağırların tüm düzeltmelere karşın işitme kaybı desibel arasında olan, çeşitli yardım ve araçlarla eğitim ve öğretimden yararlanabilecek ağır işiten çocukların eğitimini gerçekleştirebilecek öğretmenler yetiştirmek için eğitim ve araştırma yapılır.

14 Sabırlı, anlayışlı, sevecen, hoşgörülü olması
İnsanlarla iyi iletişim kurabilmesi Üst düzeyde genel ve sözel yeteneğe sahip Sosyal bilimlere ve özellikle psikolojiyle ilgili olması İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmesi Dikkatli, işine özen gösteren Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, Kendini geliştirmeye istekli, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

15 Milli eğitim bakanlığında
Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda Rehabilitasyon merkezilerinde çalışabilirler. Kazançları devlette yaklaşık TL’dir. Özelde ise başlangıç olarak TL ile işe başlayabilmekte ve bu ücret TL ye çıkabilmektedir.

16 Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
Eğitime Giriş, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Özel Eğitime Giriş, Psikoloji, Dil Gelişimi ve İletişim, Sağlık Bilgisi ve İlk Yardım, Türkiye Tarihi, Eğitim Yönetimi, Öğrenme Psikolojisi, Ses Bilimi ve Ses Bilgisi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, İşitme Engelli Çocuklarda Dil Gelişimi, Odyoloji, İşitme Engelli Çocuklara İletişim Becerileri Kazandırma, Aile Eğitimi, Türkçe Eğitimi, Özel Eğitimde Yasa ve Yönetmelikler, Öğretim Materyalleri Hazırlama Teknikleri, İşitme Cihazlarının Kullanımı vb. dersler verilmektedir. Öğrenciler, eğitimleri sırasında 3. ve 4. sınıfta okullarda uygulama yapmaktadırlar.

17 İşitme engelliler sınıfı öğretmenliği bölümü YGS-4 puan türünden öğrenci almaktadır.

18

19 İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ 2012 ÖSYS PUANLARI
Programın Adı Puan Türü KONTENJAN YERLEŞEN En Küçük Puan ANADOLU ÜNİVERSİTESİ İşitme Engelliler Öğretmenliği YGS-4 77 418,561 ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ 62 409,826 KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 52 406,423 işitme Engelliler Öğretmenliği (İÖ) 403,519

20 İşitme engelliler sınıfı öğretmenliği bölümünden 2012 yılında KPSS’de 298 kişi atama yapılmıştır.
puanla en son kapamıştır.

21 GÖRME ENGELLİLER SINIFI ÖĞRETMENLİĞİ

22 MESLEĞİN GENEL TANITIMI
Bu bölümde öğrenciler; görme yetersizliğinden etkilenmiş bireylerin eğitimi alanında, bebeklik döneminden erişkinliğe uzanan süreci kapsayacak bilgi ve becerileri kapsayan yeterlilikte eğitim almaktadırlar. Öğrenciler, görme yetersizliği ile beraber zihinsel yetersizlik, otizm spektrum bozukluğu, duygu davranış bozuklukları veya öğrenme yetersizliği gibi farklı pek çok yetersizlik alanlarında da yeterli bilgi ve becerilerle mezun olmaktadırlar.

23 MESLEĞİN GEREKTİĞİ ÖZELLİKLER
Sabırlı, anlayışlı, sevecen, hoşgörülü olması İnsanlarla iyi iletişim kurabilmesi Üst düzeyde genel ve sözel yeteneğe sahip Sosyal bilimlere ve özellikle psikolojiyle ilgili olması İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmesi Dikkatli, işine özen gösteren Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, Kendini geliştirmeye istekli, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

24

25 ÇALIŞMA ALANLARI 1- Milli eğitim bakanlığında görme engelliler öğretmenli olarak çalışırlar. 2- Ayrıca kendi branşı dışında ayrıca aylık karşılığı okutabileceği dersler şunlardır; Görme Engelliler İlköğretim Okullarının 1-5 Sınıf Dersleri , İlköğretim Okullarının Görme Engelliler Özel Eğitim Sınıfı (1-5 sınıf dersleri) Gezerek Özel Eğitim Uygulamaları, Grup Gözetimi ve Eğitimi Uygulamaları, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri Özel Eğitim Alan Uygulamaları, İşitme ve Zihin Engelliler Alanına Ait Dersler, Erken Çocukluk ve Okul Öncesi Özel Eğitim Merkezi Uygulamaları (Okul öncesi / anasınıfı öğretmeni veya çocuk gelişimi ve eğitimcisi ile birlikte görev yapar), Özel Eğitim Okulları Bünyesinde Okul Öncesi Eğitim Verilen Sınıflardaki Eğitim Uygulamaları (Okul öncesi / anasınıfı öğretmeni veya çocuk gelişimi ve eğitimcisi ile birlikte görev yapar) Birden Fazla Yetersizliği Olan ve Yetersizliklerinden biri görme olan öğrenciler için açılan Özel Eğitim Sınıflarının 1-8 Sınıf Dersleri (İlköğretim okulu programından farklı bir özel eğitim programı uygulanan sınıflar) gibi dersler 3- Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda 4- Rehabilitasyon merkezilerinde çalışabilirler.

26 EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Çocuk Gelişimi, Güzel Konuşma, Eğitim Bilimine Giriş, Eğitim Sosyolojisi, Dil Gelişimi ve İletişim, Braille (körler alfabesi) Yazı Öğretimi, Görme Engelliler Resim ve Model Öğretimi, Görme Engelliler İçin Okuma-Yazma Öğretimi, Görme Engelliler İçin Özel Öğretim Yöntemleri, Davranış Değiştirme vb. dersler almaktadırlar. Öğrenciler, eğitimleri sırasında 4.sınıfta okullarda uygulama yapmaktadırlar.

27 Görme engelliler sınıfı öğretmenliği bölümü YGS-4 puan türünden öğrenci almaktadır.

28 BRAİLLE (KÖRLER) ALFABESİ

29 GÖRME ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ 2012 ÖSYS PUANLARI
Programın Adı Puan Türü KONTENJAN YERLEŞEN En Küçük Puan GAZİ ÜNİVERSİTESİ Görme Engelliler Öğretmenliği YGS-4 57 421,396

30 Görme engelliler sınıfı öğretmenliği bölümünden 2012 yılında KPSS’de 55 kişi atama yapılmıştır.
puanla en son kapamıştır.

31 OKUL ÖNCESİ SINIFI ÖĞRETMENLİĞİ

32 MESLEĞİN GENEL TANITIMI
Okulöncesi eğitim; 0-72 ay (0-6 yaş) grubundaki çocukların gelişim düzeylerine ve bireysel özelliklerine uygun, zengin ve uyarıcı çevre olanakları sağlayan; onların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönlerden gelişimlerini destekleyen; toplumun kültürel değerleri doğrultusunda en iyi biçimde yönlendiren ve onları ilköğretime hazırlayan; temel eğitim bütünlüğü içinde yer alan eğitimdir. Bölümün amacı, insan yaşamında kalıcı etkileri bulunan 0-6 yaş grubunun eğitim sorumluluğunu üstlenebilecek yeterlilikte öğretmenler yetiştirmektir. Okul öncesi öğretmeni, oyun odası, bahçe gibi ortamlarda çalışır, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı gürültülü ve biraz tozludur.

33 Okul öncesi öğretmenliği bölümünü ilk 5 tercihte yazan ve kazanan adayların bazılarına MEB destek bursu verilir.

34 MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, Gelişim psikolojisine ilgili ve bu alanda başarılı, Çocukları seven, onlarla beraber olmaktan sıkılmayan, Çocukların duygularını anlayabilen, öğrenciler üzerinde gerekli disiplini sağlayabilen, Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı, kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, Girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

35 Okul öncesi öğretmenliği bölümü YGS-5 puan türünden öğrenci almaktadır.

36 ÇALIŞMA ALANLARI MEB’e bağlı Anadolu kız meslek ve kız meslek liselerinde, İlköğretim okulları ile resmi ve özel kurumların kreş, yuva, anaokulu, anasınıfı, çocuk kulübü gibi okul öncesi eğitim kurumlarında, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında, Rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler. Ayrıca olanakları elverenler kendi işlerini kurabilmektedirler.

37

38

39

40 EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 4 yıldır. 3 ana bilgi grubundan dersler içerir: Teorik dersler: Çocuk gelişimi kuramları, dil gelişimi ve erken yaşlarda okuma yazma, erken müdahale, okulöncesi eğitimde kültürlerarası akımlar, özel eğitim, çocuk sağlığı ve beslenmesi, eğitim yönetimi gibi dersler. Araştırma dersleri: Program geliştirme, araştırma yöntemleri gibi dersler. Uygulama dersleri: Staj (3 ve 4.sınıfta), toplum hizmeti, aile katılımı, erken çocuklukta sanat eğitimi, müzik ve hareket eğitimi ve drama gibi dersler.

41

42 OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ 2012 ÖSYS PUANLARI
Programın Adı Puan Türü KONTENJAN YERLEŞEN En Küçük Puan BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) Okul Öncesi Öğretmenliği YGS-5 62 441,611 ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) 57 412,481 EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) 411,544 YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) 47 407,769 MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) 108 403,608 ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA) 52 398,041 HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) 82 397,033 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR) 395,507 GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) 88 395,341 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (BURSA) 391,312 NECMETTİN ERBAKAN (KONYA) ÜN. (KONYA) 72 388,394 ANKARA ÜNİVERSİTESİ 384,047 Okul Öncesi Öğretmenliği (İÖ) 383,872 382,7 ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) 67 381,714 İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ (MALATYA) 379,16 376,644 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) 103 376,514 ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN) 376,048 374,231 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ 374,042 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) 369,872 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU) 369,399

43 KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ Okul Öncesi Öğretmenliği YGS-5 62 368,817 GİRESUN ÜNİVERSİTESİ Okul Öncesi Öğretmenliği (İÖ) 88 368,301 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) 367,994 BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ 52 367,79 MERSİN ÜNİVERSİTESİ 367,619 KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ 72 366,888 ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA) 364,025 AMASYA ÜNİVERSİTESİ 364,024 KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (TRABZON) 108 363,788 AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ (KIRŞEHİR) 363,733 DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (KÜTAHYA) 41 363,224 ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) 67 362,767 DİCLE ÜNİVERSİTESİ (DİYARBAKIR) 77 362,34 ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN) 362,09 TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (EDİRNE) 360,953 ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ 360,554 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) 103 360,428 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ 359,869 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) 82 359,405 BÜLENT ECEVİT (ZONGULDAK KARAELMAS) ÜN. 358,942 ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ 358,469 CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (SİVAS) 357,837 357,695

44 PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ)
Okul Öncesi Öğretmenliği YGS-5 113 357,684 KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (TRABZON) Okul Öncesi Öğretmenliği (İÖ) 108 357,105 YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ (VAN) 62 356,388 MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR) 52 356,291 FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ) 356,28 KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ 72 356,208 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (AFYON) 356,104 KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ 356,044 355,541 ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ 355,394 DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (KÜTAHYA) 41 354,605 CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (SİVAS) 353,756 GİRESUN ÜNİVERSİTESİ 88 353,464 SİNOP ÜNİVERSİTESİ 352,948 352,934 BÜLENT ECEVİT (ZONGULDAK) ÜN. 352,525 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) 352,34 MERSİN ÜNİVERSİTESİ 352,321 MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ 351,998 MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ 351,894 KAFKAS ÜNİVERSİTESİ (KARS) 350,877 AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ 103 350,193 350,132 348,721

45 Okul öncesi öğretmenliği bölümünden 2012 yılında KPSS’de 5807 kişi atama yapılmıştır.
puanla en son kapamıştır.


"Murat CİVELEK (Rehber Öğretmen)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları