Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR… LÜTFEN TIKLAMAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR… LÜTFEN TIKLAMAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz."— Sunum transkripti:

1

2 SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR… LÜTFEN TIKLAMAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz

3 Ezine’li Yahya Çavuş

4 Bir çok ilginç olaya ve kahramanlıklara sahne olan Çanakkale Savaşları’nın ve belki de bugünümüze kadar uzanan bir süreçle bir milletin kaderini değiştiren bir çavuş ve onun 62 kişilik takımının öyküsü…

5 Çanakkale Savaşları’nda bir çok taktik hatası yapan İngilizler, çıkarma yapacakları koyu bile tam olarak tutturmaktan acizdi. Geniş ve düz bir sahile çıkarma yapmayı planlayan İngilizler…

6 Birliklerimiz sarp kayalıklar dibine ve bu kadar dar bir alana 4000 askerle bir çıkarma yapılmasının hiçbir askeri mantığa sığmadığını bildiği için bu bölgeyi sadece Ezineli Yahya Çavuş ve 62 kişilik takımla savunulabilecek bir bölge olarak görmüştü.

7 Ancak İngiliz donanmasının harita sapma hatası ile, 4000 İngiliz askeri bir biri üstüne dar bir koya yığılmış kalmıştı.

8 Aslında İngilizlerin yaptıkları bu hata, eğer değerlendirebilirlerse savaşın kaderini değiştirebilirdi. Çünkü;

9

10 Bu dev çıkarmayı fark eden Yahya Çavuş ve takımı hemen düzenli bir şekilde siper alıp savunmaya geçer. Sarp kayalıktan aşağıda olup biteni rahatlıkla izleyebilmektedirler.

11 Ancak takım sadece 62 kişidir ve cephane çok kısıtlıdır. Oysa karşı koymaları gereken 4000 4000 düşman askeri üstlerine gelmektedir.

12 Yahya Çavuş takımına, “tek kişilik hedeflere ateş etmemeleri, tek mermi ile vurabilecekleri en fazla düşman askerini vurmaya çalışmaları” emrini verir.

13 Yahya Çavuş ve takımı geçen zaman içersinde moral kazanmıştır. kazanmıştır. Çünkü adım atmakta zorlanan 4000 İngiliz, oldukları yerde çakılı kalmıştır.

14 Durumu anlamakta zorluk çeken İngiliz birliklerinden bazı askerler çok büyük bir Türk birliğinin olduğu bir bölgeye çıkarma yaptıklarını düşünüp geri çekilmek ister.

15 Bir an için İngiliz askerleri komutanları ve Mehmetçik arasında kalmıştır. İşte bu saatlerde İngiliz birliklerinde yaşanan karmaşa büyük kayıplar vermelerine neden olmuştur.

16 4000 Askerlik çıkarma ile birkaç dakikada koyun iç bölgelerine ilerleyeceklerini düşünen İngiliz birlikleri…

17 İngiliz komutanlar telsizlerle, “Çok büyük bir Makineli Tüfek Birliğinin Olduğu Bölgeye Çıktıklarını” duyurmaktadır. Oysa o dönemde değil Yahya Çavuşun takımında, tüm birliklerimizde dahi doğru dürüst makineli tüfek mevcut değildi.

18 62 Kişilik kahraman Türk takımı, o bölgeden gelebilecek dev bir İngiliz akımını tam 12 saat boyunca engellemiş ve durdurmuştur. Ancak 12 saatin sonunda cephanesi tükenmiştir.

19 Yahya Çavuş o ana kadar bölgeye gelecek takviye için zamanın ne kadar önemli olduğunu bilmiş ve bunun için her saniyeyi hesap etmiştir. Çünkü İngiliz birliklerinin önünün açılması, o bölgenin tamamen İngiliz kontrolüne geçmesi anlamına gelecekti.

20 12 Saat boyunca dayanan Yahya Çavuşun takımı, cephane bitince “Süngü Tak” emriyle; ALLAH ALLAH! Nâralarıyla düşman üzerine koşmuştur.

21 Başta Yahya Çavuş, tüm takım süngülerle 4000 kişilik askerin üzerine yürümüştür.

22 Ezine’li Yahya Çavuş ve 62 kişilik kahraman takımı bir an bile düşünmeden, ölüme koştular…

23 Yahya Çavuş ve Tüm takımı orada şehit düştü…

24 Birkaç dakika sonra bölgeye ulaşan takviye birlikler bölgeye konuşlanmış ve düşman birliklerine saldırarak, askerleri püskürtmeyi başarmıştır.

25 Bir İngiliz devriye uçağı bu bölge üzerinden geçerken “Denizin 50 m. Açıklarına kadar kırmızı kan renginde olduğunu” rapor etmiştir.

26 Fotoğraflar Slaytizle PPS Arşivi Bu slayt, kamu düzenine, eğitim - öğretime, edebi, kültürel ve bilimsel gelişime katkı sağlamak amacı ile hazırlanmıştır. Ses Düzenleme AUDACITY Slaytizle.com © 2010

27 TÜRKİYE’NİN SLAYT PORTALI

28

29

30

31


"SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR… LÜTFEN TIKLAMAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları