Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİL VE KONUŞMA ENGELLİLER. Dil; duyguları düşünceleri, tutumları, inançları, değer yargılarını anlatma ve öğrenmede, algılanan ve yaşanan olaylarla ilgili.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİL VE KONUŞMA ENGELLİLER. Dil; duyguları düşünceleri, tutumları, inançları, değer yargılarını anlatma ve öğrenmede, algılanan ve yaşanan olaylarla ilgili."— Sunum transkripti:

1 DİL VE KONUŞMA ENGELLİLER

2 Dil; duyguları düşünceleri, tutumları, inançları, değer yargılarını anlatma ve öğrenmede, algılanan ve yaşanan olaylarla ilgili bilgileri, kültür birikimini aktarmada; soru sormak, emir vermek istekte bulanmak gibi işlevleri gerçekleştirmek için kullanılan bir araçtır.

3 Konuşma ise;dilin sese dönüştürülmüş biçimi olarak ifade edilir.

4 DİL GELİŞİM DÖNEMLERİ

5 0 - 2 ay 2 - 6 ay 6 – 12 ay Konuşma Öncesi Dönem Ağlama çağıldama Konuşma Öncesi Dönem Babıldama

6 0-12 ay 12-18 ay 18-24 ay 2-6 yaş Konuşma Dönemi Agulama Dönemi İlk Gramer Dönemi Konuşma Dönemi Tek Sözcük Dönemi Tek Sözcük Dönemi İki Sözcük Dönemi (telgrafik) İki Sözcük Dönemi (telgrafik)

7 Konuşmada Etkili Olan Organlar Akciğer Diyafram Soluk borusu Ses telleri Küçük dil Yumuşak ve Sert Damak Dişler Dudaklar Ağız ve Burun Alt Çene

8 Bireyin sözel, sözel olmayan veya grafik sembol-işaret sistemlerini kullanarak iletişim kurma yetisinde kişisel, sosyal, eğitim ve iş hayatını etkileyen yetersizliklerdir. Bu yetersizliklerde işitme, dil ve konuşma süreçleri hafif düzeyden çok ağır düzeye yayılan gelişimsel ya da edinilmiş olarak etkilenebilir. Bu yetersizlikler belirli bir tıbbi nedene dayalı olabileceği gibi belirli bir nedene bağlı olmayabilir veya çeşitli özür gruplarına ikincil olarak eşlik edebilir. ÖZÜR GRUBUNUN TANIMI

9 Konuşma Engelinin Nedenleri

10 1.Anatomik nedenlere bağlı dil ve konuşma sorunları. (dudak- damak yarıklığı, larenjektomi, işitme düzeneği sorunları vb.)

11 2.Fizyolojik nedenlere bağlı dil ve konuşma sorunları. (kas gerilim yetmezliği) 3. Nörolojik nedenlere bağlı dil ve konuşma sorunları. (Parkinson Hastalığı)

12 4.Biyokimyasal nedenlere bağlı dil ve konuşma sorunları. (Anoxia vb.) 5.Psikolojik/psikiyatrik nedenlere bağlı dil ve konuşma sorunları. (Kimi uzmanlara göre kekemelik vb. konuşma sorunları bu kümede ele alınmaktadır)

13 6.Gelişim sürecindeki aksaklıklara bağlı dil ve konuşma sorunları. (öğrenme güçlüğü,okuma güçlüğü) 7.Olumsuz çevresel etmenlere bağlı dil ve konuşma sorunları. (Dil ve konuşma gelişiminde gecikme vb.)

14 8. Hiçbir nedene bağlanamayan dil ve konuşma sorunları 9.Karmaşık nedenlere bağlı dil ve konuşma sorunları. (Zihin engeli vb.)

15 2005-2006 Öğretim Yılı Kaynaştırma Eğitimindeki Okul ve Öğrenci Sayıları

16


"DİL VE KONUŞMA ENGELLİLER. Dil; duyguları düşünceleri, tutumları, inançları, değer yargılarını anlatma ve öğrenmede, algılanan ve yaşanan olaylarla ilgili." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları