Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EZBER BOZULDU! BOZULDU! Başarının Yol Haritası ve Paradigma Değişimi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EZBER BOZULDU! BOZULDU! Başarının Yol Haritası ve Paradigma Değişimi."— Sunum transkripti:

1 EZBER BOZULDU! BOZULDU! Başarının Yol Haritası ve Paradigma Değişimi

2 PARADİGMA NEDİR ?

3 “Paradigma, bireyin iç ve dış dünyasını (kendisini ve etrafını) yorumlama, algılama ve bilme süreçleriyle ilgili tüm etkenlerin yarattığı örgütlü ve dinamik düşünsel sistem, düzenektir.”

4 “ belli bir zaman dilimi içinde bir grubun ya da topluluğun düşünme biçimi ve davranışlarını belirleyen bir dünya görüşü, bir algı dayanağı, bir izlenceler bütünü, bir perspektif, bir model" olarak da tanımlanabilir

5 YARATICILIĞI ENGELLEYEN KÜLTÜREL YARGILAR

6 Bu iş tutmaz...Bu iş tutmaz... Bunu yapacak para yok...Bunu yapacak para yok... Daha önce böyle hiçbir şey olmadı...Daha önce böyle hiçbir şey olmadı... Biz henüz böyle bir şeye hazır değiliz...Biz henüz böyle bir şeye hazır değiliz... Sonra annen baban ne düşünür...Sonra annen baban ne düşünür... Böyle bir şeyi denemek bizi aşar...Böyle bir şeyi denemek bizi aşar... Eğer iyi bir şey olsaydı daha önce birileri yapardı...Eğer iyi bir şey olsaydı daha önce birileri yapardı... Müfredatta böyle bir şey yok...Müfredatta böyle bir şey yok... Mevzuat bunu yapmamızı engeller...Mevzuat bunu yapmamızı engeller...

7 2012 yılında Türkiye Eğitim sistemi, anlamlı yetmezlik düzeyini derinden algılamaktadır.Taşlar yerinden oynamıştır Paradigmalar İyiden İyiye Aşınmıştır Geleneksel okul ve eğitim yöneticileriyle deneticilerinin bilinen süreçlerle, ortaya çıkan yeni duruma cevap vermelerini beklemek daha çok zaman ve emek kaybına neden olacaktır.

8 Y Kuşağı olarak adlandırılan bu HIZLI VE TEKNOLOJİK nesli kaybetmemek için Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere tüm eğitimciler daha hızlı hareket etmelidir. Okullar ve Aileler Y Kuşağı ile etkili iletişim kurmazsa arkadan gelen ve daha çok çatışma yaşayacağımızın beklendiği Z Kuşağı ile hiç baş edemeyiz.

9 Türkiye Eğitim Sisteminin Öncelikleri 1-Bilgiyi, İrfan ve hikmete dönüştürmek 2-Değişmek/Sivilleşmek /Güncelleşmek 3-İvedi projeler Şiddet /Çeteleşmek Uyuşturucu Cinsel taciz ve istismar Çevre bozulması/kirliliği Tüketim çılgınlığı(kantin)

10 BİLGİNİN DOĞASI İNSANA BAKIŞ TOPLUMSAL YAPI TEKNOLOJİ DÜNYADA VE BİZDE NELER DEĞİŞTİ?

11 DEĞİŞENLER  Bilginin doğası değişti  İnsana bakış değişti  Teknoloji değişti  Toplum yapımız değişti  Veli profili değişti  Ö ğrenci profili değişti  İnsanların ö ncelikleri değişti  Y ö netim anlayışları değişti  Eğitimin kimyası değişti  Okulun işlevi değişti  Okuldaki ilişkiler değişti

12 Değişimi Yaşıyoruz Dün dünle gitti cancağızım, Ne kadar söz varsa düne ait, Şimdi yeni şeyler söylenmek lazım Şimdi yeni şeyler söylenmek lazım. (Mevlana) İki kere yıkanamazsın aynı ırmakta; üzerinde akan sular şimdi aynı sular değildir. (Heraclitus )

13 Eğitimde Paradigma Değişikliği Bugün içinokullarda verilen eğitiminiçerik olarak daha kötü Bugün için, okullarda verilen eğitimin, içerik olarak, 1930’lu ve ‘40’lı yıllardan, veya 1960’lı ve ‘70’li yıllardan, ya da ‘80’li yıllardan daha kötü olduğunu söyleyebilir miyiz? eğitim programlarımızın zayıf mümkün değildir. Hayır söyleyemeyiz. Hatta eğitim programlarımızın gelişmiş ülkelerdekilerden daha zayıf olduğunu da söylemek mümkün değildir.

14 Eğitimde Değişen Paradigmalar Pekineden herkes şikayet Peki neden herkes eğitim sisteminden şikayet ediyor? Neden “Eğitim Şart” lafı dillere pelesenk oluyor? yakınıyor Neden, iş dünyası, okullardan yakınıyor? Neden, veliler okullardan çok memnun değiller? Neden Neden, mezunlar yeterince girişimci, yaratıcı ve üretken yetiştirilmediklerinden dert yanıyorlar ? Biz eğitimcilerzaman zaman eğitim sisteminden Biz eğitimciler de zaman zaman eğitim sisteminden dert yanmıyor muyuz. ?

15

16 Sorun; yaptığını doğru şekilde yapmakta değil, doğru olanı yapmamaktadır.

17 bugünün doğrularını Eğitimde “bugünün doğrularını”, dolayısıyla bugünün yapmak yapılması gerekenleri yapmak gerekmektedir. temel sorun Eğitim sistemindeki temel sorun, sistemin başlangıçta yeni amaçlanan görevleri yerine getirmemesi değil, yeni gereksinimleri karşılayacak yapı ve işleyişin gereksinimleri karşılayacak yapı ve işleyişin oluşturulamamasıdır. oluşturulamamasıdır.

18 Biz eğitimciler eminBiz eğitimciler kendimize düşen görevi hakkıyla ve doğru şekilde yaptığımızdan emin gözüküyoruz. Bu doğrudur. Ancakyapılanın doğru şekilde yapılması değildoğru olanınAncak sorun yapılanın doğru şekilde yapılması değil, doğru olanın yapılmasıdır. Artıkdaha önceden yapılanları yapmak en iyi şekilde de yapılsa sorunları çözmekte yetersiz kalmaktadır.Artık bugün daha önceden yapılanları yapmak en iyi şekilde de yapılsa sorunları çözmekte yetersiz kalmaktadır. bugün doğru olup olmadığının sorgulanması en eğitimsel sorunumuzdur Şimdiye kadar yapılanın bugün doğru olup olmadığının sorgulanması ve bugün için doğru olanın ne olduğunun belirlenmesi en eğitimsel sorunumuzdur.

19 21. Yüzyılda okulların iki temel işlevi bir üst eğitime 1.Çocukları bir üst eğitime hazırlamak, hayata 2.Çocukları hayata hazırlamak.

20 Günümüzde eğitim örgütlerini derinden etkileyen beş temel değişime alanından bahsetmek mümkündür. Değişimin Öncüsü Okullar Bunlar 1.Bilgi patlaması 2.Hızlı ürün eskimesi 3.İş gücü yapısının değişmesi 4.Kişisel ve toplumsal 5.Sorunlara ilginin artması 6.İşin giderek uluslar arası nitelik kazanması.

21 Bu değişme alanları, örgütlerin hızla diğer kültürlere, çevreye uyum gösterebilecek öğrenen örgütler ve açık sistemler örgütlenmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu değişme alanları, örgütlerin hızla diğer kültürlere, çevreye uyum gösterebilecek öğrenen örgütler ve açık sistemler örgütlenmesini zorunlu hale getirmiştir. Okullar bu değişime sadece ayak mı uyduracak, yoksa bu değişimin öncüsü mü olacak. Okullar bu değişime sadece ayak mı uyduracak, yoksa bu değişimin öncüsü mü olacak.

22 OKULLARIMIZ ve EĞİTİM SİSİTEMİMİZ BU DEĞİŞİME HAZIR MI ?

23 HİÇ BİR SİSTEM, O SİSTEMİ İŞLETECEK İNSAN UNSURUNUN KALİTESİNDEN DAHA ÜST DÜZEYDE BİR KALİTE ORTAYA KOYAMAZ.

24 Kurbağayı çok kaynamış bir kaba atarsanız ani refleks gösterir ve kendini kabın dışına atar. Ancak normal ısıdaki bir suya koyar altını hafif ateşte ısıtmaya başladığınızda yavaş yavaş kaynar (hatta bundan zevk almaya başlar) ve haşlanır gider. Kurbağayı çok kaynamış bir kaba atarsanız ani refleks gösterir ve kendini kabın dışına atar. Ancak normal ısıdaki bir suya koyar altını hafif ateşte ısıtmaya başladığınızda yavaş yavaş kaynar (hatta bundan zevk almaya başlar) ve haşlanır gider. Haşlanmış Kurbağa…

25  Değişimin var olduğuna,  Dönüşümün gerekli olduğuna,  Bir şeylerin değişeceğine,  Okulun çocuklarımız için olduğuna,  Bu inancımızı tutarlı şekilde ifade etmeye,  Öğretmenleri cesaretlendirerek vizyon geliştirmeye,  Herşeye rağmen başarılı olabileceğimize, hazırsak taşlar yerinden oynuyor demektir. Taşlar yerinden oynadığında değişim başlamıştır. Eğitim yöneticileri olarak bizler;

26 26 YA DEĞİŞECEĞİZ YA DA YOK OLACAĞIZ! Charles Darwin

27 27 NEREDEN BAŞLAMALI ?

28 Genç ve düşlerim sonsuzken, dünyayı değiştirmek isterdim. Yaşlanıp akıllanınca, dünyanın değişmeyeceğini anladım. Ben de düşlerimi biraz kısıtlayarak sadece içinde bulunduğum toplumu değiştirmeye karar verdim. Ama, o da değişeceğe benzemiyordu. İyice yaşlandığımda, artık son bir gayretle, sadece ailemi, kendime en yakın olanları değiştirmeyi denedim. Ne yazık ki bu da mümkün olmadı.

29 29 Şimdi ömrümün sonunda fark ettim ki, önce yalnız kendimi değiştirseydim, onlara örnek olarak ailemi de değiştirebilirdim. Alacağım cesaret ve ilhamla, yakın ve uzak çevremi daha ileri götürebilirdim. Kim bilir, belki dünyayı bile değiştirebilirdim!!!

30 “Değişmeyen kurumlar, ilerlemeye başlayan toplumlara dar gelen elbiseler gibidir.” Henry Ford

31 SİZE ÜÇ SEÇENEK; Sadece Size Gösterilenlere Bakabilirsiniz Belki Geleceği De Görmeye Çalışabilirsiniz Ya Da Geleceği Şekillendirmeye Çalışırsınız

32 Değişimi Yönetmek Değişimi Yaşamak Ölümü Beklemek BİZ NE YAPALIM?

33 Öğrenmeyi Öğretmek, Yeniden Öğrenmeyi Öğretmek, DEĞİŞEN VE GELİŞEN DÜNYAMIZDA EĞİTİMİN AMACI İnsan Gücünü, Verimli Ve Yaratıcı Kılmaktır.

34 Bilgi 50 yıl önce okulda öğretilenlerin %75’i kullanılırken, şimdi %2’lerde

35 İnsanlık Dünyadaki tüm böcekler kaybolsa yaşam 50 yılda sona erer. Dünyadaki tüm insan varlığı ortadan kalksa, 50 yılda tüm yaşam biçimleri yeniden canlanır. Jonas Salk

36 ÖZGÜVENİ OLAN

37 Eğitimde de değişik paradigmalar olabilir; Eğer idealist görüşe sahipseniz,her insanın zihninde doğuştan bilginin var olduğunu kabul edersiniz. Bu paradigmaya göre yapacağımız eğitim düzenlemeleri farklıdır. Realist görüşü benimserseniz, insan zihninin doğuştan boş olduğu n u kabul edersiniz ve yapacağınız eğitim-öğretim düzenlemeleri de ona göre olur.

38 Değişik paradigmalar eğitim sistemimizi etkiler. Dini konularda ağırlıklı öğretim yöntemi ezber olur. Teknik, fen konularında uygulama ağırlıktadır. Bakış açımız ona göre değişir.

39 Bu durumda bilim in özelliklerini yeniden gözden geçirmeliyiz: Gerçeklik “orada bir yerde”, araştırmacıdan bağımsız olarak var olamaz, Bilinen yöntemler, bilinmeyenlere göre mutlak manada üstün olamazlar; nesnellik iddia edemezler Bilim her zaman birikimsel olarak değil zaman zaman devrimsel olarak sürer Tek meşru bilme yolu bilim değildir

40 Bilimin “mutlak doğru” imajı sorgulanmalıdır- savaşlar, zararlı teknolojiler? Bilimsel çabanın hiçbir aşaması araştırmacının değer yargılarından bağımsız değildir; Bilimsel çabanın temelinde metafizik olabilir: sezgi; inanç.. Kanaat; inanç; ikna,hitabet teknik olarak matematik ve istatistikten aşağı değildir. Kötümserler tüneli görür. İyimserler tünelin sonundaki ışığı görür. İdealistler hem tüneli hem ışığı hem treni görür.

41 Gururunu kırdı diye mi çölün Böyle gururlu develer?

42 Neden ölüm kokuyor “nasılsınlar”, “iyimisin”lerde niçin sinsi bir diken var, Niye sonsuz bir hüzün gizli “iyi günler”de

43 HİÇ DÜŞÜNDÜN MÜ NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ DÜŞÜNMEDİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNDE ?

44

45 TEŞEKKÜR EDERİZ…


"EZBER BOZULDU! BOZULDU! Başarının Yol Haritası ve Paradigma Değişimi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları