Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEKİRDAĞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEKİRDAĞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 TEKİRDAĞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ
BULAŞICI HASTALIKLAR VE KONTROL PROGRAMLARI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ÇEVRE VE ÇALIŞAN SAĞLIĞI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TOPLUM SAĞLIĞI HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

2 EBOLA VİRÜS HASTALIĞI (EVD)
Batı Afrika’daki Ebola salgını 8 ağustos tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (Public Health Emergency of International Concern (PHEIC)) olarak deklare edildi.

3 EBOLA VİRÜS HASTALIĞI (EVD)

4 EBOLA VİRÜS HASTALIĞI (EVD)
Ebola Virüsü insanlarda Ebola Virüsü Hastalığına (Eski adı Ebola Hemorajik Ateşi) yol açar. İnsanlarda ve primatlarda (enfekte maymun, goril, şempanze, meyve yarasası, orman antilobu ve kirpi gibi) sıklıkla ölüme yol açan ciddi bir hastalıktır. Ebola Virüsü Hastalığı salgınlarında ölüm oranı %90’lara kadar çıkabilmektedir. Ebola Virüsü Hastalığı salgınları öncelikle tropikal ormanların yakınında bulunan Orta ve Batı Afrika’nın ücra köylerinde meydana gelmektedir. Virüs insanlara vahşi hayvanlardan geçer ve insandan insana bulaşır. Meyve Yarasaları (Fruit Bats) Ebola Virüsünün doğal konağı olarak görülmektedir. Hastalığın insan ve hayvanlar için özel bir tedavisi ya da aşısı bulunmamaktadır.

5 EBOLA VİRÜS HASTALIĞI (EVD)
Ebola ilk olarak 1976 yılında Sudan’ın Nzara ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı 2 salgına yol açmıştır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülen salgının Ebola Nehri yakınında bir köyde meydana geldiğinden hastalığa bu isim verilmiştir.

6 Hastalığın Bulaşması Ebola virüsünün doğal rezervuarı şu ana kadar ispat edilemediğinden bir salgın başlangıcında virüsün insana nasıl bulaştığı bilinmemektedir. Araştırmacılar ilk hastanın enfekte bir hayvanla temas sonucu virüsü aldığı hipotezini ileri sürmüşlerdir. İnsan enfeksiyonu oluştuğunda virüsün başkalarına bulaşmasının birçok yolu vardır. Ebola enfekte insanlarla doğrudan temas yoluyla insandan insana bulaşır. Bunlar: -Enfekte bir kişinin kanı ya da salgılarıyla doğrudan temas. -Enfekte salgılarla kontamine olmuş objelerle temas. -Defin işlemleri sırasında cenazeye doğrudan temas edilmesi de hastalığın yayılmasında etkendir. - İyileşen erkek hastaların spermleri yoluyla hastalığı 7 haftaya kadar bulaştırması mümkündür. -Ebola Kanamalı Ateşi’ne yol açan virüsler, genellikle hasta bakımıyla uğraşırken enfekte salgılarla teması olan aileler ve arkadaşlar aracılığıyla yayılmaktadır.

7 Hastalığın Bulaşması Ebola Kanamalı Ateşi salgınlarında hastalık sağlık tesislerinde hızla yayılabilir (klinikler, hastaneler v.b.). Maske, elbise ve eldiven gibi uygun koruyucu ekipman giymeyen personelin bulunduğu sağlık tesislerinde virüse maruziyet riski yüksektir. Enjektör ve ekipmanların uygun bir şekilde temizlenmesi ve imha edilmesi önemlidir. Tek kullanımlık olmayan malzemeler tekrar kullanılmadan önce sterilize edilmelidir. Sterilizasyona dikkat edilmezse virüs bulaşımı devam eder ve salgın büyüyebilir.

8 Hastalık Belirti ve Bulguları

9 Hastalık Belirti ve Bulguları
Ateş Baş ağrısı Eklem ve kas ağrısı Halsizlik İshal Kusma Karın ağrısı İştahsızlık Bazı hastalarda da şu belirti ve bulgular görülebilir: Döküntü, gözlerde kızarıklık, hıçkırık, öksürük, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, nefes almakta güçlük, yutkunma zorluğu, vücut içinde ve dışında kanamalar. Laboratuvar bulgularında düşük beyaz kan hücreleri ve trombosit sayısı ile yüksek karaciğer enzimleri görülmektedir. Son dönemde böbrek ve karaciğer yetmezliği görülmektedir. Belirtiler Ebola virüsüne maruz kalındıktan gün (genellikle 8-10 gün) sonra görülür Hastaların bir kısmı iyileşirken, neden bazılarının öldüğü tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla beraber ölenlerin virüse karşı yeterli bağışık yanıt geliştiremedikleri bilinmektedir.

10 Hastalığa Maruz Kalma Riski
Afrika’da teyit edilmiş vakalar şu ülkelerden bildirilmiştir: Liberya Sierra Leone Gine Nijerya Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) Gabon Güney Sudan Fildişi Sahilleri Uganda Kongo Cumhuriyeti (ROC) Güney Afrika (importe olmuş) Birkaç laboratuvar kontaminasyonu vakası ( İngiltere’de bir, Rusya’da iki olmak üzere) hariç tüm vakalar ve ölümler Afrika’da meydana gelmiştir.

11 Hastalığa Maruz Kalma Riski

12 Hastalıktan Korunma Ebola Hemorajik Ateşi’nden korunma konusunda birçok zorluklar vardır. Ebola Hemorajik Ateşi ile insanların tam olarak nasıl enfekte oldukları bilinmediğinden az sayıda temel korunma tedbiri vardır.

13 Hastalıktan Korunma Ebola Hemorajik Ateşinden etkilenen bölgelerde yaşayan insanların hastalıktan korunmak için aşağıdaki önlemlere uymaları tavsiye edilir. Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi hastalığı önlemenin en önemli uygulamalarından biri ellerin düzenli olarak yıkanmasıdır. Ellerinizin su ve sabunla yıkanması (ya da sabun bulunmadığı yerlerde alkol-bazlı el losyonun kullanılması) cildinizden potansiyel enfekte materyalleri uzaklaştırır ve hastalığının geçişini önler. Eldiven kullanılan durumlarda eldivenleri çıkarmadan önce su ve sabunla yıkayınız ve eldivenleri çıkardıktan sonra da ellerinizi yıkayınız. Ölü hayvanlarla, özellikle de primatlarla temastan kaçınınız. Yerel pazarlarda tüketim için satılan primatlar dahil vahşi hayvanların etini yemeyiniz. Enfeksiyon olasılığını asgariye indirmek için Ebola Virüsü enfeksiyonu olduğundan şüphelenilen insan ya da hayvanlarla yakın temas ederken enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayınız. Sağlık tesislerinde hastalık bulaşma riski yüksektir. Bu nedenle sağlık çalışanlarının bir Ebola Hemorajik Ateşi vakasını fark etmesi ve pratik viral hemorajik ateşi kontrol önlemlerini uygulamak için hazır olması gereklidir. Bu önlemler arasında koruyucu kıyafetlerin giyilmesi (önlük, eldiven, maske, göz koruyucu ekipman gibi), enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ekipman ve enjektörlerin sterilize edilmesi, uygun bir şekilde imha edilmesi ve hastaların vücut salgılarının da uygun bir şekilde imha edilmesi de önemlidir. Amaç enfekte hastaların salgı ve kanlarıyla teması önlemektir. Hastanın ölmesi durumunda cesetle doğrudan temasın önlenmesi de aynı şekilde önem taşımaktadır.

14 Seyahat Dönüşünüzden Sonra
Etkilenen bölgelerden dönen kişiler hasta kişi ya da hayvanların vücut sıvılarıyla temas etmeseler bile sağlık durumlarını 10 gün süreliğine takip etmelidirler. Hasta kişi ve hayvanların vücut sıvılarıyla potansiyel temasları söz konusu olan kişiler 21 gün süreyle sağlık durumlarını takip etmelidirler. Seyahatleri esnasında hastalanan tüm kişilerin kendilerinde sadece ateş bile görülse acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmaları ve burada yaptıkları son seyahat ve potansiyel temaslıları hakkında bilgi vermeleri tavsiye edilir. Hastalığın bulaşmasını önleyici gerekli önlemlerin alınabilmesi için sağlık kuruluşuna başvuru esnasında belirtilerinizle ilgili bilgi veriniz.

15 Ebola Virüsü Hastalığı Salgınlarının Kronolojisi
Yıllar Ülke Ebolavirus Vaka Ölüm Ölüm Oranı 2012 Demokratik Kongo Cumhuriyeti Bundibugyo 57 29 51% Uganda Sudan 7 4 57% 24 17 71% 2011 1 100% 2008 Zaire 32 14 44% 2007 149 37 25% 264 187 2005 Kongo 12 10 83% 2004 41% 2003 35 143 128 90% 59 44 75% Gabon 65 53 82% 2000 425 224 53% 1996 Güney Afrika (ex-Gabon) 60 45 31 21 68% 1995 315 254 81% 1994 Fildişi Sahilleri Cumhuriyeti Taï Forest 0% 52 60% 1979 34 22 65% 1977 1976 284 151 318 280 88%

16 Enfekte Bölgelerden Dönen Turist Ve İş Adamları:
DEĞİŞİK RİSK GRUPLARI İÇİN EBOLA VİRÜS HASTALIĞI (EVD) RİSK DEĞERLENDİRMESİ Enfekte Bölgelerden Dönen Turist Ve İş Adamları: Birincil derecede enfekte vakaların bulunduğu bölgelere girmesine rağmen turist ve işadamları için EVD olma olasılığı son derece düşüktür. Bulaş, ölü ya da yaşayan hayvan veya insanların kan, sekresyonlar, organlar yada diğer vücut sıvıları ile direkt temas yada kontamine materyalle temas gerektirir, bütün bunlar nedeniyle normal bir gezginin bulaşa maruz kalmayacağı varsayılır. Turistlere her ne olursa olsun yukarıda sayılan materyallere temas etmemeleri tavsiye olunur.

17 Aile Ve Yakınları Ziyaret İçin:
DEĞİŞİK RİSK GRUPLARI İÇİN EBOLA VİRÜS HASTALIĞI (EVD) RİSK DEĞERLENDİRMESİ Aile Ve Yakınları Ziyaret İçin: Eğer kişinin ölü yada diri enfekte hayvan yada insanla temasının olmaması durumunda enfekte ülkedeki ailesini ve yakınlarını ziyaretinde bulaş riskinin çok düşük olacağı tahmin edilir.

18 DEĞİŞİK RİSK GRUPLARI İÇİN EBOLA VİRÜS HASTALIĞI (EVD) RİSK DEĞERLENDİRMESİ
Riskli Bölgelere Gönderilen Sağlık Çalışanları: Özellikle EVD hastalarını tedavi etmekle görevlendirilenler olmak özere sağlık çalışanları ve gönüllüler için risk vardır. Ancak tavsiye edilen güvenlik tedbirlerini uygulamaları halinde bulaşın önüne geçilmiş olur. Kişisel koruyucuları kullanmamak, iğne yaralanmaları vb.. herhangi bir durum yoksa bulaş riski çok çok düşük olarak değerlendirilebilir.

19 Seyahat Eden Hastalar Ve Çevresindekiler:
DEĞİŞİK RİSK GRUPLARI İÇİN EBOLA VİRÜS HASTALIĞI (EVD) RİSK DEĞERLENDİRMESİ Seyahat Eden Hastalar Ve Çevresindekiler: Ebola virüsüne maruziyet sonucu hasta olan ve semptomları gelişen bir hastanın havayolu ya da diğer ulaşım imkanlarıyla seyahat firmasını uyarmaksızın seyahat etmesi mümkündür. Bu tür durumlarda hemen varış noktası iyi şekilde bilgilendirilmeli ve daha geniş bir bulaşı önlemek için hemen karantinaya alınmalıdır. Hasta kişiye rağmen çevresindekilerin bulaş riski çok düşüktür, temaslı izlemi bu çerçevede yapılmalıdır.

20 Sağlık Sistemini Hazırlamak
Bu başlık altında verilen talimatlar Tekirdağ İl UHK’nın toplandığı tarih itibariyle TC Sağlık Bakanlığı’ndan gönderilen bir Ebola Virüs Hastalığı talimatnamesi olmaması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütünün direktifleri doğrultusunda hazırlanmış olup TC Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek talimatname olması durumunda verilen talimatlar Bakanlığın talimatları ile değiştirilecektir.

21 Sağlık Sistemini Hazırlamak
EVD’nin Girişini Önlemek İçin Sağlık Yetkililerinin Yapması Gerekenler: Giriş noktalarında sağlık tesisleri ve ilk müdahalede görev yapacak personelin (acil servisler, ambulans servisleri, genel poliklinikler, itfaye servisleri, sivil savunmacılar, havayolu operatörleri, havaalanı sağlık servisleri gibi...) hemorajik ateşin erken ve ilerleyen belirtileri konusunda uyanık olması. Kliniklerde seyahat hikayesini ve ilişkili semptomları rutin olarak vurgulamak. EVD ve sık karıştırılan diğer hastalıkların ayırıcı tanısına girmekte standart tedavi protokollerinin geliştirilmesi (Sıtma, tifoid ateş, şigelloz, leptospiroz, sarı humma, deng ateşi ve diğer viral hemorajik ateş gibi…) Erken evrede EVD hastalarının yetkili halk sağlığı otoritelerine bildirimini sağlayacak protokoller oluşturmak.

22 Sağlık Sistemini Hazırlamak
EVD’nin Girişini Önlemek İçin Sağlık Yetkililerinin Yapması Gerekenler: Şüpheli durumlarda WHO labaratuarının doğrulamayı yapması ve ulusal labaratuarın ilk testleri yapması için labaratuar prosedürleri ve operasyonel görevler (talimatlar) tanımlamak ve kurmak. Kişisel koruyucu ekipman kullanımı ve geçici korunma tedbirleri hakkında sağlık personelinin eğitilmesini sağlamak. Seyahat sektöründe çalışanlara enfeksiyon kontrol methodlarının önemini vurgulamak. Düzenleyici mekanizmaların (yönetimin) bilgilendirilmesini ve karar almasını sağlamak.

23 Sağlık Sistemini Hazırlamak
EVD’den Şüphelenilse de EVD Hastalığı Doğrulansa da Yapılması Gerekenler Aynıdır. Yapılacaklar: Şüpheli hasta ile temas kuran hasta ve personeli temaslı taramasına almak. Tanımlanan temaslıların tıbbi durumlarını gözetim altına almak (ateş, prodromal semptomlar gibi). Acilen halk sağlığı otoritelerine haber vermek. Şüphelinin tedavi edildiği tüm alanları karantinaya almak(kontamine alan/geçiş alanı/temiz alan) Hastanın atık ve vücud sıvılarını dekontaminasyon görevlileri gelinceye kadar kontamine alandan çıkarmamak. Uluslararası prosedür gereği hastaların örneklerinin nakliyesi ve gönderimi ‘katagori A enfekte materyal nakliyesine’ göre yapmak.

24 Sağlık Sistemini Hazırlamak
Grup C Hastalıkların Bildirim Sistemi

25 C01. AKUT HEMORAJİK ATEŞ SENDROMU
SÜRVEYANS GEREKÇELERİ Akut hemorajik ateş sendromu tanımı Kırım Kongo hemorajik ateşi, Rift Vadisi ateşi, sarı humma gibi farklı viruslar, bakteriler ve riketsiyalarla da oluşabilen ve epidemi yapma özelliğinde bir grup hastalık için kullanılır. Vücutta birçok sistemi, özellikle de vasküler sistemi tutan ve kanamaların eşlik edebildiği, hafif infeksiyonlardan yaşamı tehdit eden ağır hastalıklara kadar farklı klinik tablolar oluşturabilirler. Başlangıç semptomları ateş, halsizlik, kas ağrıları, aşırı yorgunluktur. Ağır olgularda iç organlarda, deri altında, ağız, göz ve kulaklar gibi vücut girişlerinde kanamalar görülebilir. Şok, santral sinir sistemi fonksiyon bozukluğu, koma, delirium, nöbetler, karaciğer ve böbrek yetmezliğine yol açabilir. Zoonotik hastalıklar arasında yer alır; etkenin yaşamı hayvan veya insekt konakçılara bağlıdır. Konakçıya bağlı coğrafik dağılım gösterirler. İnsanlar enfekte konakçı ile temas sonucu hastalanırlar (kemiriciler, kene ve diğer artropodlar önem kazanır), bazıları insandan insana bulaşır. Vakalar genelde sporadiktir veya düzensiz epidemiler şeklinde görülebilir. Ülkemizde hastalığın epidemiyolojik durumunun değerlendirilmesi açısından bildirim sistemine alınmıştır.

26 C01. AKUT HEMORAJİK ATEŞ SENDROMU
VAKA TANIMI Klinik Tanımlama: Ani başlangıçlı, üç haftadan kısa süreli ateş, kırgınlık, halsizlik, yaygın vücut ağrısı ve baş ağrısı yakınması olan bir kişide; kırsal kesimde yaşama, son bir ay içinde kırsal kesime seyahat veya kene ısırması öyküsü varlığında; laboratuvarda başka bir nedenle açıklanamayan lökopeni ve trombositopeni saptanmış olması ve ek olarak aşağıdaki destekleyici bulgulardan en az ikisinin bulunması ile karakterize sendrom Hemorajik veya purpurik döküntü, Epistaksis, Hemoptizi, Gastrointestinal kanama, Diğer hemorajik semptomlar

27 C01. AKUT HEMORAJİK ATEŞ SENDROMU
VAKA TANIMI Tanı için laboratuvar kriterleri: Kan, vücut sıvıları veya doku örneklerinden virus veya diğer etkenlerin izolasyonu Etkene karşı IgM antikor pozitifliği Akut ve konvalesan dönem serumlarında spesifik IgG titresinde 4 kat artış

28 C01. AKUT HEMORAJİK ATEŞ SENDROMU
VAKA TANIMI Vaka sınıflaması: Olası Vaka: (a) Klinik tanımlama ile uyumlu vaka veya (b) Bir bölgede birden çok başka bir nedenle açıklanamayan vaka görüldüğü takdirde, destekleyici bulguları olmasa da, klinik tanımlama ile uyumlu vaka Kesin Vaka: (a) Klinik tanımlama ile uyumlu ve tanı için laboratuvar kriterlerinden en az biri ile doğrulanmış vaka veya (b) Kesin tanısı konmuş bir vakayla epidemiyolojik bağlantısı olan olası vaka.

29 C01. AKUT HEMORAJİK ATEŞ SENDROMU
SÜRVEYANS TİPİ Bildirim: Vaka bildirimleri, ülke genelinde hizmet veren Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği bulunan hastanelerden yapılacaktır. Vaka bildirimleri, tanımlanan kurumlardan İl Sağlık Müdürlüğüne olası ve kesin vaka şeklinde, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Sağlık Bakanlığı’na olası ve kesin vaka şeklinde yapılacaktır. İhbar: Olası veya kesin akut hemorajik ateş vakası tespit edildiği zaman 24 saat içinde İl Sağlık Müdürlüğüne ihbarı yapılacaktır. İl Sağlık Müdürlüğü ve ilgili sağlık kuruluşu bölgede filyasyon çalışmalarına hemen başlar.

30 C01. AKUT HEMORAJİK ATEŞ SENDROMU
SÜRVEYANS TİPİ Kayıt ve Bildirimde Kullanılacak Formlar: A. Sağlık Ocakları: Bildirim yapmayacaklardır. B. Diğer sağlık kurumları: Tanımlanan sağlık kurumları (Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği bulunan tüm hastaneler) İlçe Grup Başkanlıkları ve İl Sağlık Müdürlüğüne GÜNLÜK olarak Form 014 ile bildirim yapacaklardır. C. İlçe Grup Başkanlığı: İlçe sınırlarında hizmet veren diğer sağlık kurumlarından gelen Form 014’leri hemen İl Sağlık Müdürlüğüne gönderecektir. D. İl Sağlık Müdürlükleri: İl Sağlık Müdürlükleri, tanımlanan sağlık kuruluşlarından ve İlçe Grup Başkanlıklarından gelen bildirimlerin icmalini yaparak AYLIK olarak Form 017/C ile Sağlık Bakanlığı, TSHGMne gönderecektir. Tanımlanan sağlık kurumlarından ve İlçe Grup Başkanlıklarından gelen bildirimleri (Form 014) bilgi ve filyasyon çalışması için ilgili sağlık ocaklarına gönderecektir. Kesin vaka bildirimi için etkene özel sürveyans formunu dolduracak ve Sağlık Bakanlığı’na gönderecektir.

31 Yolcuların Giriş Noktalarında Kontrolü (Hava Alanı, Sınır Kapısı Vb…)
Kişilerin giriş noktalarında taranması pahalı ve etkisi son derece sınırlı bir yöntemdir çünkü EVD’si olan hastanın sınırda yakalanma ihtimali çok küçük bir ihtimaldir. EVD’nin inkübasyon periyodu 2 – 21 gün arasında değişir ve hastalığa has semptomları yoktur. *hastalığın fatalite hızının son derece yüksek olması ve ülkeye bulaşının kesinlikle istenmemesi nedeniyle uçak, gemi, otobüs gibi taşıma araçlarında tüm yolculara temaslı taraması yapılacağı düşünülerek WHO’nun yaptığı basamaklandırma çevirilmemiştir.

32 Medya Ebola şüphesiyle gözlem altına alınan hastanın durumu
13 Ağustos :28 (Son güncelleme 13 Ağustos :31) İstanbul'da bir hastanede Ebola şüphesiyle gözlem altında tutulan Nijerya uyruklu kadında sıtma tespit edildiği, Ebola bulunup bulunmadığına ilişkin tetkiklerin devam ettiği bildirildi. Kaynak: Anadolu ajansı

33 Medya Ebola salgınında 1069 kişi öldü 13 Ağustos :28 (Son güncelleme 13 Ağustos :30) Dünya Sağlık Örgütü, Ebola salgınında ölenlerin sayısının bin 69'a yükseldiğini bildirdi. CENEVRE Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Ebola salgınında ölenlerin sayısının bin 69'a yükseldiğini bildirdi. DSÖ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ağustos arasında Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone'de 128 yeni vaka tespit edildi ve 56 kişi hayatını kaybetti. Buna göre, Gine'de 4 yeni vaka 4 ölüm, Liberya'da 71 yeni vaka 32 ölüm, Nijerya'da 1 ölüm, Sierra Leone'de 53 yeni vaka ve 19 ölüm görüldü. Böylece, 11 Ağustos'a kadar 1975 yeni Ebola vakası tespit edilmiş ve bin 69 kişi bu hastalık dolayısıyla hayatını kaybetmiş oldu. DSÖ, herhangi bir kanıtlanmış tedavi yöntemi ve aşısı bulunmayan Ebola salgınıyla mücadele için küresel kamu sağlığı acil durumu ilan etmiş ve salgınla mücadelede deneysel ilaçların kullanılmasının etik olduğunu açıklamıştı. ABD, alınan özel izinlerle Liberyalı doktorlar için ülkeye test aşamasındaki bir serumu göndermiş, Kanada da halen deney aşamasındaki bir aşıyı DSÖ'ye önermişti. Hastalığa yakalananların ölüm riskinin çok yüksek olduğu Ebola'ya yol açan virüs sudan veya havadan geçmiyor, hastaların vücut sıvıları yoluyla yayılıyor. Virüs bugüne kadar daha çok, hastayla temasa geçen hasta yakınlarına ve hastalara müdahale ederken yeterli önlem almayan sağlık personeline bulaştı. Kaynak: Anadolu Ajansı

34 Medya CDC Changes Criteria for Ebola Transmission; admits "being within 3 feet" or "in same room" can cause infection Details Published: 10 August 2014 Hits: 11369 We've been telling you for awhile now that the government and healthcare providers were not being honest about how Ebola can spread.  Over and over again, government officials and healthcare experts have insisted Ebola "can only be spread through direct contact."  Thopse same people have also insisted that infected people "are not contagious until they show symptoms.  CDC now admits those claims were FALSE! THIS WEEK the CDC changed their information about how Ebola can spread; they now admit "being within 3 feet" of an infected person or "being in the same room" with an infected person can allow the virus to infect someone else!  They also admit a person who is infected, but not yet showing symptoms, is contagious!

35 CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri)
Low risk exposures A low risk exposure includes any of the following Household member or other casual contact1 with an EVD patient Providing patient care or casual contact1 without high-risk exposure with EVD patients in health care facilities in EVD outbreak affected countries*

36 CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri)
No known exposure Persons with no known exposure were present in an EVD outbreak affected country* in the past 21 days with no low risk or high risk exposures. 1 Casual contact is defined as a) being within approximately 3 feet (1 meter) or within the room or care area for a prolonged period of time (e.g., healthcare personnel, household members) while not wearing recommended personal protective equipment (i.e., droplet and contact precautions–see Infection Prevention and Control Recommendations); or b) having direct brief contact (e.g., shaking hands) with an EVD case while not wearing recommended personal protective equipment (i.e., droplet and contact precautions–see Infection Prevention and Control Recommendations). At this time, brief interactions, such as walking by a person or moving through a hospital, do not constitute casual contact. * Outbreak affected countries include Guinea, Liberia, Sierra Leone, and Lagos, Nigeria, as of 4-August-2014

37 Teşekkürler…


"TEKİRDAĞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları