Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV ( )

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV ( )"— Sunum transkripti:

1 İVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV (1818-1883)

2 28 Ekim 1818'de Orel kentinde doğar
28 Ekim 1818'de Orel kentinde doğar. Babası soylu bir ailedendir, fakat yoksul düşmüşlerdir. Süvari albayı baba Turgenev, Spasskoye malikanesinin sahibi, yaşlı bir kadın olan, Varvara Petrovna Lutovina ile evlenir

3 Bu evlilikten İvan doğar
Bu evlilikten İvan doğar. Okumuş, eğitime, kültüre düşkün fakat bir o kadar da sert olan annesi, suç işleyen toprak kölelerini acımasızca cezalandırır, kırbaçlatır. Turgenyev'in fikirleri bu durumlar yüzünden küçük yaşta şekillenmeye başlar.

4 Aile 1827'de Moskova'ya göç ettiğinde Turgenev özel okullarda eğitim görüp, özel öğretmenlerden dersler alır. Henüz bir çocukken; Almanca, İngilizce ve Fransızca'yı anadili gibi konuşmaya başlar. Daha sonra Moskova ve Petersburg üniversitelerinde okur. Felsefe fakültesini iyi derecede bitirir.

5 Daha sonra Almanya'ya gider
Daha sonra Almanya'ya gider. Berlin Üniversitesi'ne girer ve Almanya'da 4 yıl süreyle kalır. Tarih, klasik filoloji dallarında çalışmalar yapar, Yunanca ve Latince öğrenir

6 Yurduna döner ve Petersburg Üniversitesi profesörlük sınavını kazanır
Yurduna döner ve Petersburg Üniversitesi profesörlük sınavını kazanır. O dönemde Alman felsefesi ülkede benimsenmediği ve kuşku ile bakıldığı için ders verme olanağına kavuşamaz.

7 1842 yılı Turgenev için dönüm noktasıdır
1842 yılı Turgenev için dönüm noktasıdır. O sırada Rus eleştirmen Belinski ile tanışır. Belinski'nin dialogta olduğu insanlar toprak köleliğine karşı duran aydın kesimidir. İlk yazınsal denemeleri dışında ilk ciddi çalışmaları 1842'ye rastlar.

8 Seçtiği yol; Puşkin'in ortaya attığı ve Gogol'ün geliştirdiği gerçekçiliktir. Onu üne kavuşturan ilk yapıtı "Bir avcının notları" adını taşıyan dizidir, baskısında bu kitap 25 öykü içerir. Öykülerin konuları; toprak ağası ve köylünün yaşayışı, içinde bulunduğu koşullardır.

9 1852 yılında Gogol'ün ölümü üzerine Turgenev bir yazısını kaleme alır, sansürün yasakladığı bu yazı Moskova dergilerinde çıkınca, tutuklanır ve bir ay hapiste yatar.

10 Bundan sonraki bir yıl boyunca da polis gözetiminde yaşar
Bundan sonraki bir yıl boyunca da polis gözetiminde yaşar yılından sonra büyük romanlarını yayımlamaya başlar. . Bu romanlarda tıpkı annesi gibi; kültürlü çiftlik sahiplerini canlandırır ve tümünde evrimci-liberal bir dünya görüşünü vardır.

11 1862 yılından sonra yayımladığı her romanında ise eleştirmenlerin saldırılarına maruz kalır. Turgenev iki yıl kadar süren bir hastalıktan sonra, 3 Eylül 1883'te Fransa'da Paris yakınlarındaki Bougival kasabasında ölür.

12 Cenaze töreni aynı yılın 9 Ekim'inde Petersburg'ta yapılır
Cenaze töreni aynı yılın 9 Ekim'inde Petersburg'ta yapılır. Edebiyat dünyasına damgasını vuran ve Nihilizm'in temel taşı varsayılan romanı Babalar ve Oğullar'ın konusu 1859'da geçer.

13 Cenaze töreni aynı yılın 9 Ekim'inde Petersburg'ta yapılır
Cenaze töreni aynı yılın 9 Ekim'inde Petersburg'ta yapılır. Edebiyat dünyasına damgasını vuran ve Nihilizm'in temel taşı varsayılan romanı Babalar ve Oğullar'ın konusu 1859'da geçer.

14 Epilogu ise toprak köleliğinin kaldırılmasından (1861) sonraki dönemi anlatır. Bu dönemde Rus yaşayışının en önemli sorunu olan; serflik ilişkilerinin insana aykırılığını, feodal-aristokrat Rusya'nın yıkılışını, yeni burjuva- demokratik güçlerin yükselişini gerçekçi biçimde yansıtır.

15 Babalar ve Oğullar'da reformist akımla, radikal akımın çatışmasından oluşan nihilizmi vurgular. Bu roman için Dostoyevski gibi bir aydın edebiyatçının bile romanın kahramanı nihilist Bazarov için "uydurma bir kişi" demesi bile romanlarının farklılığını kanıtlar.

16 EN ÖNEMLİ ESERLERİ

17 Bir Avcının Notları (1852 - Öykü)
Rudin ( Roman) Asilzade Yuvası ( Roman) Arefe ( Roman) Babalar ve Oğullar ( Roman; Nihilizm konusunda yazılmış ilk romandır.)

18 Tuğbay ( Öykü) Ham Toprak ( Roman) Duman ( Roman) Bozkırda Bir Kral Lear ( Öykü) İlk Aşk (Roman)

19 BABALAR VE OĞULLAR   Babalar ve Oğullar Turgenyev'in en büyük romanı olduğu kadar, Batılılaşmanın çelişkilerini yaşayan, devrimin eşiğindeki Rusya'nın ruhunu en derinden yakalayan romanlardan da biridir. Kitap 1862’de yayımlandığında, bir anda pek çok siyasi, edebi ve felsefi tartışmanın odak noktası haline gelmişti;

20 AVCININ NOTLARI Avcının Notları adı altında topladığı öyküleri, 19. yüzyıl Avrupa'sında İlk Aşk, Devrim Öncesi ve Babalar ve Oğullar gibi romanlarıyla büyük bir üne erişecek olan İvan Turgenyev'in ilk önemli düzyazı yapıtıdır. Avcının Notları, yazarın Oryol bölgesinde çıktığı av gezileri sırasında gözlemlediği soyluları, toprak sahiplerini, yoksul köylüleri, köy hekimlerini ve malikânelerdeki yaşamı anlattığı öykülerden oluşur.

21 RUDİN Zayıf iradeli Rus aydınlarını, serflerin yaşantısını, toprak sahibi soyluların aşklarını ve kendisini yakın hissetmediği radikal genç kuşağı tarafsız ve gerçekçi bir dille eserlerine aktarmıştır. Konu ettiği gerçeklerin sanattan önde geldiğini kabul etmeyen Turgenyev'in Rudin, İlk Aşk ve İlkbahar Selleri adlı eserleri de Babalar ve Oğullar kadar çarpıcı ve etkileyicidir.  

22 ASİLZADE Romanın yarı köylü yarı derebeyi kökenli ana karakteri Lavretski, İngiliz ağırlıklı eğitimine rağmen, sıradan bir Rus’un hassasiyetine sahiptir. Üniversite yıllarında tanıştığı eşiyle birlikte Paris’e gittiğinde, kendini bilimsel çalışmalara adar, ancak eşinin göz kamaştırıcı Paris sosyetesindeki çapkınlıklara kapılmasından rahatsızlık duyarak vatanına geri döner. Hayatı boyunca kendisine bir yuva arayan Lavretski’nin karşısına, bir başka asilzadenin evinde güzel kuzini Liza çıkar

23 HAM TOPRAK Artık sadece topraklarını ve halkını düşünmek isteyen Lavretski, elinde olmadan bu genç kuzine âşık olacaktır. Kendisi de derebeyi kökenli olan Turgenyev, bu kısa romanında asilzadelerin yaşamından görüntüler aktarmak ya da trajik bir aşk öyküsü anlatmakla kalmamış, 19. yüzyıl Rus toplumunun arayışını da alegorik olarak dile dökmüştür.

24 DUMAN 'Yazar, psikolog olmak zorundadır; fakat gizli bir psikolog olmalıdır. Olayların köklerini bilmeli ve duyumsamalı; fakat onları sadece yükselişleri ve çöküşlerinde göstermelidir.' Rudin, Asılzade Yuvası, Avcının Notları, İlk Aşk, Babalar ve Çocuklar, Fırtına Öncesi, Ham Toprak yapıtlarının yazarı İvan Sergeyeviç Turgenyev ( ), 19. yüzyıl gerçekçi Rus yazarlarının, ülkesi dışında da en çok tanınan ve okunanlarındandır.

25 İLK AŞK Turganyev’in İlk Aşk öyküsü bir arkadaş toplantısında anlatılmak üzere yazılmış bir mektuptan yola çıkıyor, arkadaşlarına ilk aşkını anlatacak Vladamir Petroviç’in anılarından. Öykü oldukça basit bir girişle başlıyor. Genç bir oğlan komşu kızına âşık oluyor. Ancak yazar bu aşkı öylesine güzel betimliyor ki ...


"İVAN SERGEYEVİÇ TURGENYEV ( )" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları