Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KIRIK, ÇIKIK VE BURKULMALARDA İLK YARDIM Sivil Toplum Kuruluşlarına İlk Yardım Kursu- Afet Yönetim Merkezi Yalova/Temmuz 2006 Güzin GÜVEN İl Sağlık Müdürlüğü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KIRIK, ÇIKIK VE BURKULMALARDA İLK YARDIM Sivil Toplum Kuruluşlarına İlk Yardım Kursu- Afet Yönetim Merkezi Yalova/Temmuz 2006 Güzin GÜVEN İl Sağlık Müdürlüğü."— Sunum transkripti:

1 KIRIK, ÇIKIK VE BURKULMALARDA İLK YARDIM Sivil Toplum Kuruluşlarına İlk Yardım Kursu- Afet Yönetim Merkezi Yalova/Temmuz 2006 Güzin GÜVEN İl Sağlık Müdürlüğü İlk Yardım Eğitmeni

2 SUNUM PLANI  KIRIK ÇEŞİTLERİ  KIRIK BELİRTİLERİ  KIRIKLARDA İLK YARDIM  ÇIKIKLARDA İLK YARDIM  BURKULMALARDA İLK YARDIM  SARGI ÇEŞİTLERİ

3 KIRIK NEDİR  Kemik bütünlüğünün bozulmasıdır.  Kırıklar Açık Kırık ve Kapalı Kırık olarak sınıflandırılır.

4 AÇIK KIRIK  Deri bütünlüğünün bozulması ile kemik uçlarının dışarı çıkmasıdır.  Kapalı kırıklar zamanında müdahale edilmezse açık kırık haline gelebilirler.  Açık kırıklar kanama ve enfeksiyon riski taşıdıkları için önemlidir.

5 KAPALI KIRIK Deri bütünlüğü bozulmamıştır.

6 KIRIK BELİRTİLERİ  Şekil bozukluğu  Hareket kaybı  Hareket ile artan ağrı  Şişlik  Morarma

7 KIRIKLARDA İLK YARDIM  İlk yardımcı kendisi ve H/Y güvenliğini sağlamalıdır.  H/Y hareket ettirilmemelidir.  Kırık şüphesi olan bölge tespit edilmeli.  Açık kırıklarda önce yara temiz bir bezle kapatılmalıdır.  Tespit edilen bölge vücut seviyesinden yukarıda tutulmalı.  112 aranmalıdır.

8 ÇIKIK NEDİR  Eklemlerin kalıcı olarak ayrılmasıdır.  Çıkıkta, yumuşak dokularda zedelenme sonucu şişlik oluşur.  Çıkıklar kasların zorlanması ve ağır kaldırma gibi nedenlerle oluşur.  Kesin tanı röntgen tetkiki ile olur

9 BELİRTİLER  Bölgede hareket zorluğu  Ağrı  Şişlik, kızarıklık ya da morluk  Şekil bozukluğu  Hareket kısıtlılığı

10 EN İYİ YÖNTEM SAĞLAM OLAN BÖLGE İLE İNCİNEN BÖLGENİN KARŞILAŞTIRILMASIDIR.

11 ÇIKIKLARDA İLK YARDIM  H/Y rahat ettiği pozisyonda yatırılmalı.  Soğuk uygulama yapılmalıdır.  Bölge hareket ettirilmemelidir.  Eğer taşıma gerekiyorsa tespit yapıldıktan sonra olmalıdır.  Bölge vücut seviyesinden yukarıda tutulmalıdır.  H/Y üzeri örtülmelidir.  112 aranmalıdır.

12 BURKULMALAR  Ani hareketler sırasında herhangi bir darbe yada düşme nedeniyle, eklem yüzeylerinin birbirinden geçici olarak ayrılması  Kan damarlarında zedelenme sonucu şişlik, kanama ve morluk oluşabilir.  Bölge oldukça ağrılıdır.

13 BURKULMALARDA İLK YARDIM  Bölgeye soğuk uygulama yapılır.  72 saat periyodik olarak soğuk uygulama yapılır.  Bölge yukarı kaldırılmalıdır.  Tıbbi yardım gelene kadar soğuk uygulamaya devam edilir.  H/Y hareket ettirilmemeli.  Etkilenen bölge bandajla tespit edilmelidir.

14 DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR  H/Y HAREKET ETTİRMEDEN TESPİT  AŞIRI TEPKİ VE AĞRIYA NEDEN OLMADAN TESPİT  BULUNDUĞU ŞEKİLDE TESPİT  BÖLGEYİ ALT VE ÜSTTEKİ EKLEMLERİ İÇİNE ALACAK ŞEKİLDE TESPİT  TESPİTTEN ÖNCE VE SONRA DOLAŞIMI KONTROLÜ YAPILMALIDIR.

15 SARGILAR

16

17

18 ÖN KOL TESPİTİ

19

20 Teşekkürler


"KIRIK, ÇIKIK VE BURKULMALARDA İLK YARDIM Sivil Toplum Kuruluşlarına İlk Yardım Kursu- Afet Yönetim Merkezi Yalova/Temmuz 2006 Güzin GÜVEN İl Sağlık Müdürlüğü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları