Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KANAMA VE ŞOKTA İLK YARDIM KANAMA VE ŞOKTA İLK YARDIM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KANAMA VE ŞOKTA İLK YARDIM KANAMA VE ŞOKTA İLK YARDIM."— Sunum transkripti:

1

2 KANAMA VE ŞOKTA İLK YARDIM KANAMA VE ŞOKTA İLK YARDIM

3 İçerik planı  Kanama Nedir?  Kanama çeşitleri  Kanamalarda İlk Yardım  Vücutta Baskı Uygulanacak Noktalar  Turnike Uygulaması  Turnike Uygulamasında Dikkat Edilecek Noktalar

4   Uzuv Kopmalarında İlk Yardım   İç Kanamalarda İlk Yardım   Doğal Deliklerden Olan Kanamalarda İlk Yardım   Şok Nedir?   Şok Çeşitleri   Şok Belirtileri   Şokta İlk Yardım   Şok Pozisyonu Nasıl Verilir?

5 Kanama Nedir?  Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dışına doğru akmasıdır.

6  Kanamanın ciddiyeti aşağıdaki durumlara bağlıdır:  Kanamanın hızına,  Vücutta kanın aktığı bölgeye,  Kanama miktarına,  Kişinin fiziksel durumu  Yaşı

7 Kanama Çeşitleri Vücutta kanın aktığı bölgeye göre 3 çeşit kanama vardır  Dış Kanamalar: Kanama, yaradan vücut dışına doğru olur.  Dış Kanamalar: Kanama, yaradan vücut dışına doğru olur.  İç Kanamalar: Kanama vücut içine olduğu için gözle görülemez.  İç Kanamalar: Kanama vücut içine olduğu için gözle görülemez.

8  Doğal Deliklerden Olan Kanamalar:  Kulak,  Burun,  Ağız,  Anüs  Üreme organlarından olan kanamalardır.

9  Kanamalar;  Atardamar,  Toplardamar  Kılcal damar kanaması şeklinde olabilir.

10  Atardamar kanamaları  Kalp atımları ile uyumlu olarak  Kesik kesik akar  Açık renklidir.  Toplardamar kanamaları  Koyu renkli  Sızıntı şeklindedir.

11  Kılcal damar kanaması  Küçük kabarcıklar şeklindedir.

12

13 Kanamalarda İlk Yardım

14 Dış Kanamalarda İlk Yardım  Yaralının durumu değerlendirilir (ABC).  A. Hava yolu açıklığının değerlendirilmesi,  B. Solunumun değerlendirilmesi  C. Dolaşımın değerlendirilmesi

15  Tıbbi yardım istenir (112).  Yara ya da kanama değerlendirilir.  Kanayan yer üzerine temiz bir bezle bastırılır  Kanama durmazsa ikinci bir bez koyarak basıncı arttırılır

16   Gerekirse bandaj ile sararak basınç uygulanır.   Kanayan yere en yakın basınç noktasına baskı uygulanır   Kanayan bölge yukarı kaldırılır.

17

18   Çok sayıda yaralının bulunduğu bir ortamda tek ilk yardımcı varsa,   Yaralı güç koşullarda bir yere taşınacaksa,   Uzuv kopması varsa   Baskı noktalarına baskı uygulamak yeterli olmuyorsa   Turnike uygulanır.

19  Şok pozisyonu verilir.  2-3 dakikada bir yaşam bulguları değerlendirilir.  Kanayan bölge dışarıda kalacak şekilde yaralının üstü örtülür.  Yapılan uygulamalar ile ilgili bilgiler (turnike uygulaması gibi) yaralının üzerine yazılır.  Hızla sevk edilmesi sağlanır.

20

21

22

23

24

25

26 Vücutta Baskı Uygulanacak Noktalar Vücutta Baskı Uygulanacak Noktalar  Atardamar kanamalarında  Kan  Basınç ile fışkırır tarzda olur.  Kısa zamanda çok kan kaybedilir.

27  Bu tür kanamalarda asıl yapılması gereken,  Kanayan yer üzerine veya  Kanayan yere yakın olan bir üst atardamar bölgesine baskı uygulanmasıdır.

28  Boyun: Boyun atardamarı (şah damarı) baskı yeri  Köprücük Kemiği Üzeri: Kol atardamarı baskı yeri  Koltuk altı: Kol atardamarı baskı yeri  Kolun Üst Bölümü: Kol atardamarı baskı yeri  Kasık: Bacak atardamarı baskı yeri  Uyluk: Bacak atardamarı baskı yeri

29

30 Turnike Uygulaması  Turnike uygulaması,  Kanamanın durdurulamadığı durumlarda başvurulacak en son uygulamadır.  Uzun süreli turnike uygulanması sonucu doku harabiyeti meydana gelebilir.  Uzvun tamamen kaybına neden olunabilir.

31

32 Turnike Uygulamasında Dikkat Edilecek Noktalar  Turnike uygulamasında kullanılacak malzemelerin genişliği en az 8-10 cm olmalıdır.  Turnike uygulamasında ip, tel gibi kesici malzemeler kullanılmamalıdır.

33  Turnikeyi sıkmak için tahta parçası, kalem gibi malzemeler kullanılabilir.  Turnike kanama duruncaya kadar sıkılır,  Kanama durduktan sonra daha fazla sıkılmaz.  Turnike uygulanan bölgenin üzerine hiçbir şey örtülmez.

34  Turnike uygulamasının yapıldığı saat bir kağıda yazılmalı  Yaralının üzerine asılmalıdır.  Uzun süreli kanamalardaki turnike uygulamalarında  Kanayan bölgeye göre  15-20 dk bir turnike gevşetilmelidir.

35  Turnike,  Kol  Uyluk gibi  Tek kemikli bölgelere uygulanır.  Ön kol ve bacağa  El ve ayağın dolaşımını bozabileceği için uygulanmaz.

36  Uzuv kopması durumlarında,  Ön kol,  Bacağa da turnike uygulanabilir

37

38

39 Uzuv Kopmalarında İlk Yardım  Kaza ve yaralanmalarda  Uzuv kopmaları,  Atardamar yaralanmalarına  Neden olarak ölüme yol açmaktadır.  Hasta sırt üstü yatırılır.  Bacaklar 30 cm kadar yükseltilir.

40  Kopmuş olan uzvun  Kanama kontrolü yapılarak  Tampon uygulanır ve kapatılır.  Turnike,  Uzvun koptuğu bölgeye  En yakın olan  Deri bütünlüğünün bozulmamış olduğu bölgeye uygulanır.

41  Turnike uygulandıktan sonra  Sıkılaştırılarak uzuvdaki  Kanama kontrol edilir.  Kopmuş uzuv parçası,  Su geçirmeyen  Plastik torbaya konur.

42  Plastik torba ağzı kapatıldıktan sonra içerisinde  1 ölçek suya  2 ölçek buz konulmuş  ikinci bir torbaya konulur.  Bu şekilde kopmuş uzuv parçasının  Buz ile direkt teması önlenmiş  Soğuk bir ortamda taşınması sağlanmış olur.

43  Torbanın üzerine  Kopan uzuv parçasının  Sahibine ait  Kimlik bilgileri kaydedilir  Yaralı ile aynı araca konarak  en çok 6 saat içerisinde  Sağlık kuruşuna sevki sağlanır.  Tıbbi yardım istenir (112).

44

45

46

47

48

49 İç Kanamalarda İlk Yardım  İç kanamalar  Travma,  Darbe,  Kırık,  nedeniyle oluşabilir.  Yaralıda şok belirtileri vardır.

50  Yaralının bilinci  ABC’si değerlendirilir.  Üzeri örtülerek  Ayakları 30 cm yukarı kaldırılır.  Tıbbi yardım istenir (112)

51  Asla yiyecek ve içecek verilmez.  Hareket ettirilmez.  Yaşamsal bulguları incelenir.  Sağlık kuruluşuna sevki sağlanır.

52 Doğal Deliklerden Olan Kanamalarda İlk Yardım

53 Burun Kanaması  Yaralı sakinleştirilir,  Endişeleri giderilir.  Oturtulur.  Başı hafifçe öne eğilir.  Burun kanatları 5 dk süre ile sıkılır.  Kanama durmaz ise uzman bir hekime gitmesi sağlanır.

54 Kulak Kanaması  Yaralı sakinleştirilir,  Endişeleri giderilir.  Kanama hafifse kulak temiz bir bezle temizlenir.  Kanama ciddi ise kulağı tıkamadan temiz bezlerle kapatılır.

55  Bilinci yerinde ise hareket ettirmeden sırtüstü yatırılır,  Bilinçsiz ise kanayan kulak üzerine yan yatırılır

56 ŞOK

57 Şok Nedir?  Kalp-damar sisteminin yaşamsal organlara uygun oranda kanlanma yapamaması nedeniyle ortaya çıkan  Tansiyon düşüklüğü ile seyreden  Ani gelişen dolaşım yetmezliğidir.

58 Şok Çeşitleri Nedenlerine göre 4 çeşit şok vardır:  Kardiojenik ( kalp kökenli ) şok  Hipovolemik ( damardaki sıvının azalması) şok  Toksik ( yabancı maddelere bağlı ) şok  Anaflaktik ( arı, böcek sokmaları, penisilin vb) şok

59 Şok Belirtileri  Kan basıncında düşme  Hızlı ve zayıf nabız  Hızlı ve yüzeyel solunum  Ciltte soğukluk,  Solukluk  Nemlilik

60  Endişe  Huzursuzluk  Baş dönmesi  Dudak çevresinde solukluk  Morarma  Susuzluk hissi  Bilinç seviyesinde azalma

61 Şokta İlk Yardım  Yaralının ve çevrenin güvenliği sağlanır.  Hava yolunun açıklığı sağlanır.  Yaralının temiz hava soluması sağlanır.  Varsa kanama durdurulur.  Şok pozisyonu verilir.

62  Yaralı sıcak tutulur.  Hareket ettirilmez.  Sağlık kuruluşuna sevki sağlanır (112).

63 Şok Pozisyonu Nasıl Verilir?  Yaralı düz olarak sırtüstü yatırılır.  Yaralının bacakları  30 cm yukarı kaldırılarak  Bacakların altına  Destek konulur.  Üzeri örtülerek ısıtılır.

64  Yardım gelinceye kadar yaralının yanında kalınır.  2-3 dk bir yaşambulguları değerlendirilir.

65 Derleyenler:  Anıl Üstünova  Ümran Doğan  Selin Can

66 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


"KANAMA VE ŞOKTA İLK YARDIM KANAMA VE ŞOKTA İLK YARDIM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları