Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KURŞUN-ÇİNKO Pb-Zn CEVHER KALİTESİ  KOMPLEX CEVHERLERİ OLUŞTURMASINDAN DOLAYI OLDUKÇA KOPLEKS TENÖRLERİ VARDIR.  KOMPLEX PB CEVHERLERİNDE PB(SB-Bİ-AS),

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KURŞUN-ÇİNKO Pb-Zn CEVHER KALİTESİ  KOMPLEX CEVHERLERİ OLUŞTURMASINDAN DOLAYI OLDUKÇA KOPLEKS TENÖRLERİ VARDIR.  KOMPLEX PB CEVHERLERİNDE PB(SB-Bİ-AS),"— Sunum transkripti:

1

2 KURŞUN-ÇİNKO

3 Pb-Zn CEVHER KALİTESİ  KOMPLEX CEVHERLERİ OLUŞTURMASINDAN DOLAYI OLDUKÇA KOPLEKS TENÖRLERİ VARDIR.  KOMPLEX PB CEVHERLERİNDE PB(SB-Bİ-AS), (PB-Bİ), (PB-AG), (PB- CU), (PB-ZN) KOMBİNASYONLARI OLABİLİR.  PBS İÇİNDE  Bİ, SB, ZNS İÇİNDE  CD, İN, GE, FE ÇÖZÜLÜ OLARAK BULUNABİLİR.  İŞLETME TENÖRÜ: PB%2, ZN%6, ZN +PB%3 DEĞERLERİNE ULAŞABİLİRSE İŞLETİLEBİLİR.  CU VE KALKOPİRİTE PB-ZN YATAKLARINDA MUTLAKA RASTLANIR.  KALİTEYİ ETKİLEYEN DİĞER ELEMENTLER MO, SE, TE, AU, SB, AS, AG, GA DIR.

4

5  ZARARLI ELEMENTLER: %0,02-0,05 den fazla Cd(ZnS içinde), Bi, Pb-Zn yatakları için zararlıdır.  Metalik Pb de Bi, %0,05-2,5 arasında olması arzulanır. As %1, Fe%0,01 üzerinde olmamalıdır.  Sb de zararlıdır  YARARLI ELEMENTLER: Mo, Se, Ta, Ag, Au.  ZARARLI ELEMENTLER: %0,02-0,05 den fazla Cd(ZnS içinde), Bi, Pb-Zn yatakları için zararlıdır.  Metalik Pb de Bi, %0,05-2,5 arasında olması arzulanır. As %1, Fe%0,01 üzerinde olmamalıdır.  Sb de zararlıdır  YARARLI ELEMENTLER: Mo, Se, Ta, Ag, Au.

6  HER İKİ ELEMENTİN S’E OLAN BAĞLILIKLARI CU’YA BENZER.  CU DAHA ZİYADE KATATERMAL-MEZOTERMAL ALANLARDA OLUŞURKEN PB-ZN DAHA ZİYADE MEZOTERMAL-EPİTERMAL OLUŞUMLARDA GÖRÜLÜR.  DERİNE DOĞRU GİTTİKÇE, MAĞMATOJEN SEDİMANTER, SEDİMANTER VE METAMORF YATAKLAR ÖNEMLİDİR.  HER İKİ ELEMENTİN S’E OLAN BAĞLILIKLARI CU’YA BENZER.  CU DAHA ZİYADE KATATERMAL-MEZOTERMAL ALANLARDA OLUŞURKEN PB-ZN DAHA ZİYADE MEZOTERMAL-EPİTERMAL OLUŞUMLARDA GÖRÜLÜR.  DERİNE DOĞRU GİTTİKÇE, MAĞMATOJEN SEDİMANTER, SEDİMANTER VE METAMORF YATAKLAR ÖNEMLİDİR.

7 1.1. PNÖMATOLİTİK OLUŞUMLAR  BU TİP OLUŞUMLARDA PB-ZN YE PEK RASTLANMAZ.  TURMALİNLİ PB-ZN DAMARI BİR TANEDİR. 1.2. KONTAK PNÖMATOLİTİK YATAKLAR (SKARN MİN. +PB-ZN)  BU YATAKLARDA PBS-ZNS ÖNEMLİ MİNERALLERDİR. AYRICA KALKOPİRİT, FAHL CEVHERİ VARDIR.  GANG MİNERALLERİ OLARAK EPİDOT, GROSSULAR BULUNUR. SERİSİTLEŞME HAKİMDİR.  SAYILARI ÇOK ÖNEMLERİ AZDIR. 1.3. HİDROTERMAL YATAKLAR.  SİMİK HİDROTERMAL YATAKLAR YOK DENECEK KADAR AZDIR.

8 1.4. PLÜTONİK HİDROTERMAL YATAKLAR.  BU OLUŞUMLAR MEZOTERMAL-TELETERMAL OLUŞUMLARDIR. PB –ZN İÇİN ÖNEMLİDİR.  SFALERİT (ÇİNKOBLEND) VE GALENİT ÖNEMLİ MİNERALLERDİR. PBS İÇİNDE AG DE BULUNUR.  BO, FAHL, PİRİT, KALKOSİN, ARSENOPİRİT DİĞER CEVHER MİNERALLERİDİR.  GANG MİNERALLERİ: KUVARS (TÜM HİDROTERMALLERDE MUTLAKA BULUNUR) FLORİT, KALSİT VE SİDERİTTİR. EN GENÇ OLUŞUM OLARAK BARİT DE BULUNABİLİR.  BU YATAKLARDAKİ KALKOPİRİTLERDE KUBANİT AYRIŞIMLARINA PEK RASTLANMAZ.  DERİNE DOĞRU ZNS ARTIŞI OLUR.  EPİTERMAL OLUŞUMLARIN ANA MİNERALİ SFALERİT VE GALENİTTİR.  SFALERİT METASOMATİK YATAKLARDA JEL HALİNDE KABUĞUMSU BİR BİÇİMDE BULUNUR.  GANG MİNERALLERİ, KUVARS, KARBONATLAR VE BARİTTİR. FLORİTE PEK RASTLANMAZ.

9  PLÜTONİK HİDROTERMALLERE ORANLA SAYILARI VE ÖNEMLERİ AZDIR.  DAHA ZİYADE DAMARLAR VE METASOMATİK DEĞİŞİMLER OLARAK BULUNURLAR.  PB-ZN YATAKLARI VOLKANİK İNTRUZYONUN DIŞ ZONLARINDA OLUŞUR. İÇ ZONLARDA İSE AU-AG ARTIŞI OLUR.  DAMARLAR, DERİNLERDEN YUKARI DOĞRU ÇIKARKEN ÇOK İNCE DALLARA AYRILIR. BU DAMARLARIN ORTA SEVİYELERİ PB-ZN CE ZENGİNDİR. ALT ÜST KISIMLAR İSE CEVHERSİZDİR  SFALERİT, GALENİT, PİRİT, KALKOPİRİT, MARKASİT, HAKİM OLARAK GÖRÜLÜR. YÜKSEK SEVİYELERDE AG ARTIŞI OLUR.  MN İÇEREN SİDERİTLER BU YATAKLARIN KARAKTERİSTİK ÖZELLĞİDİR. AYRICA W CEVHERLEŞMESİ DE GÖZLENEBİLİR.  GANG MİNERALLERİ: KUVARS, BARİT, OPAL, KALSEDON, DUR. FLORİT NİSPETEN AZDIR.

10  BU YATAKLAR SEDİMANTER TİP CEVHERLERDEN, KONSANTRASYONLARININ FAZLA OLMASIYLA AYIRT EDİLİRLER.  PİRİT, AZ MARKASİT, KALKOPİRİT, SFALERİT, GALENİT, FAHL VE BORNİT ÖNEMLİ MİNERALLERDİR.  KALIN MARN VE KALKERLİ SEVİYELER ARASINDA YER ALABİLİRLER.  MEGGEN YATAKLARI EN ÖNEMLİ YATAKTIR.  BU YATAKLAR SEDİMANTER TİP CEVHERLERDEN, KONSANTRASYONLARININ FAZLA OLMASIYLA AYIRT EDİLİRLER.  PİRİT, AZ MARKASİT, KALKOPİRİT, SFALERİT, GALENİT, FAHL VE BORNİT ÖNEMLİ MİNERALLERDİR.  KALIN MARN VE KALKERLİ SEVİYELER ARASINDA YER ALABİLİRLER.  MEGGEN YATAKLARI EN ÖNEMLİ YATAKTIR.

11  BOZUNMA YATAKLARINDA KURŞUN; ÇİNKOYA ORANLA DAHA DAYANIKLIDIR. BUNLARIN BAŞINDA ANGLEZİT VE SERUZİT GELMEKTEDİR.  OKSİDASYON ZONUNDA KURŞUN GENİŞ ÖLÇÜDE KALIRKEN, ZN ÇÖZÜNMESİ DAHA KOLAY BİLEŞİKLER OLUŞTURARAK DAHA DERİN ZONLARA DOĞRU İLERLERLER.  DERİN ZONLARDA ZN, LİMONİTLE KARIŞIK DEMİR VE BAZI ELEMENTLERİ DAHA ALARAK KIRMIZI RENKTE GÖRÜLMEKTEDİR.  EN GÜZEL ÖRNEK MEKSİKADAKİ ENCONTADA YATAĞIDIR.

12  PRİMER OLARAK KONTAKT PNÖMATOLİTİK OLDUĞU TESPİT EDİLEN POLİMETAMORF SKARN TİPİ YATAKLARIN EN ÖNEMLİLERİ AMERBERG VE SEXBERGENDEDİR.

13  SEDİMANTER SÜREÇLER PB-ZN YATAKLARININ OLUŞUMUNDA ÖNEMLİ DEĞİLLERDİR.  ANA MİNERALLER CU VE PİRİTTİR.  DENİZEL OLUŞUMLAR İÇİNDE EN YAYGIN OLANI “BAKIRLI ŞİSTLER”DİR. (SEDİMANTER BAKIRLARIN METAMORFİZMAYA UĞRAMIŞ HALİ)  BU YATAK %2,5 FE, %0,9 PB, %0,05 V, %0,00018 MO İÇERİR. (MANSFELD YATAĞI)  BAZI KARASAL DÖKÜNTÜ HAVZALARINDA ÇOK AZ DA OLSA PB-ZN YATAKLARI OLUŞABİLİR. TENÖRLERİ DÜŞÜKTÜR.  BAZI ARAŞTIRICILAR KUMTAŞLARI İÇİNDE İMPREGNASYON ŞEKLİNDE BULUNAN YATAKLARA “KURAK DÖKÜNTÜ HAVZA YATAKLARI” DEMİŞTİR.  BAZEN TEMEL ÜZERİNE TRANSGRESİF OLARAK OTURAN ÖRTÜ KATMANLARI HALİNDE PB-ZN YATAĞI BULUNABİLİR. BUNLARA “ÖRTÜ YATAKLARI” DENİLİR.


"KURŞUN-ÇİNKO Pb-Zn CEVHER KALİTESİ  KOMPLEX CEVHERLERİ OLUŞTURMASINDAN DOLAYI OLDUKÇA KOPLEKS TENÖRLERİ VARDIR.  KOMPLEX PB CEVHERLERİNDE PB(SB-Bİ-AS)," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları