Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 3G, hızlı ve kaliteli veri aktarımı sağlayan bir altyapı geliştirmesidir. 3G’nin İngilizce açılımı, ‘Third Generation’ yani ‘3. Nesil’dir. Türkiye’de.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " 3G, hızlı ve kaliteli veri aktarımı sağlayan bir altyapı geliştirmesidir. 3G’nin İngilizce açılımı, ‘Third Generation’ yani ‘3. Nesil’dir. Türkiye’de."— Sunum transkripti:

1

2  3G, hızlı ve kaliteli veri aktarımı sağlayan bir altyapı geliştirmesidir. 3G’nin İngilizce açılımı, ‘Third Generation’ yani ‘3. Nesil’dir. Türkiye’de mobil telefon altyapısı 2G ve 2,5G altyapısı ile çalışmaktadır. 3. Nesil teknolojisi ile bugünkünden en az 20 kat daha hızlı veri aktarımı yapılabilecek.  3. Nesil, mobil iletişimde bir evrimdir. Bir benzetme yapmak gerekirse, radyodan televizyona geçiş gibi değerlendirilebilir.

3  20 yıl öncesini hatırlarsak, mallar kamyonlarla yollardan zar zor taşınıyordu; bilgi de aynı şekilde, dar bantlardan zar zor gidip geliyor.  1G, 2G ve 2,5G’nin böyle yollar olduğunu düşünebiliriz. Ama bugünün asıl malı ‘bilgi’. Bunun için de geniş otobanlara ihtiyacımız var.  İşte 3G sağladığı geniş bant olanağıyla bunu sağlıyor; bilgi çok daha hızlı, rahat akıp gidiyor.

4  En önemlisi, mobil internet hızının 20-30 kat daha fazlaya yükselmesi. Evdeki bilgisayarınızdan yapabildiğiniz her şeyi, aynı hızla cep telefonunuzdan yapabileceksiniz. Görüntülü görüşme gerçekleşecek.  3G; sağlık, eğitim, e-devlet uygulamalarını tetikleyecek. 3G ile birlikte kullanıcılar ofis dışındayken de işlerini kesintisiz sürdürebilecek.  3G sayesinde evinize bağlayacağınız kamera ile evinizi cep telefonunuzdan gezebileceksiniz. (Evlerin ve çocukların güvenliği için oldukça önemli!) Ayrıca, bir süre sonra anahtara da ihtiyacınız kalmayacak. Çok yakında cep telefonunuzla evinizin kapısını açabilirsiniz. Yakın gelecekte evinizden doktorlarla görüntülü telefon görüşmesi yapabileceksiniz.

5  Şöyle uç bir örnek vereyim: Doğu’daki şehirlerimiz doktor sıkıntısı çekiyorlar. Siz de rahatsızlandınız ve röntgeniniz çekildi. Bakacak kimse yok. Hemen en yakın hastaneye bilgilerinizi aktarıyorsunuz ve çaresine bakıyorlar.  Günümüzde kullanılan 2G altyapısı bu miktarda data aktarımını sağlamıyor. Ama 3G ile kesinlikle mobil televizyon hayatımızın bir parçası olacak. Ömrümüzün önemli bir kısmı servislerde ve otobüslerde geçiyor. 3G ile cep telefonunuzla net’te dolaşıp, e-maillerinizi cevaplayabileceğiniz gibi televizyon da seyredebileceksiniz.

6  Android, Google’ın mobil cihazlar için geliştirdiği ve bu cihazların ihtiyaç duyabileceği anahtar uygulamaları içersinde barındıran bir işletim sistemi.  Android, Google’ın mobil platformlar için hazırlamış olduğu, Linux kernel’ine dayanan açık kodlu bir işletim sistemi. Android Linux 2.6 Kernel’i temel alınarak geliştiriliyor. Açık kaynak kodlu olduğu için de herkes Android platformu için serbestçe uygulama geliştirebiliyor.

7  GPhone veya Google Phone, Google'un yeni işletim Sistemini (OS) kullanan telefonlara verilen genel isimdir. Bu işletim sisteminin adıda Android'dir.  Google, bir süredir üzerinde çalıştığı ve merakla beklenen mobil işletim sistemi Android için indirilebilir bir yazılım geliştirme kiti (SDK) yayınladı.

8  Açık kaynak kodlu Webkit tabanlı tarayıcı  SQLite veri depolama  Desteklediği medya formatları: MPEG4, H.264, MP3, AAC, AMR, JPG, PNG, GIF  Optimize edilmiş 2 ve 3 boyutlu grafikler

9  GSM telefon desteği  Bluetooth, EDGE, 3G, ve WiFi (donanım destekliyorsa)  Kamera, GPS, pusula ve akselerometre(hız ölçer). (donanım destekliyorsa)

10  Google Android içersinde, e-posta, kısa mesaj (SMS), takvim, harita, tarayıcı ve rehber uygulamaları yer alıyor. Tüm uygulamalar java altyapısı ile programlanmış.

11 Üretici: Android teorik olarak her tür üreticinin cep telefonlarında çalışabilir.kimsede Android`de çalışacak programları denetleyemez. Çünkü Android merkezi yönetimi olmayan bir platform.  KLAVYE: HTC`nin ürettiği G1 isimli birinci nesil Android telefonlarda bulunan ve aynı zamanda dokunmatik ekranı da olan klavye istenildiğinde kullanılacak şekilde telefona gizlenmiş. KLAVYE

12  HARİTALAR:gerçek fotoğraflardan oluşan` sokak görüntüsü modu sayesinde Android kullanıcıları bulundukları noktadan 360 derece çevrelerini gerçek fotoğraflar aracılığıyla inceleyebilecekler. Sokakta Google Maps`i açıp telefonu nereye tutarsanız oranın görüntüsü anında ekranda beliriyor. Birkaç tuşa basıldığında karşı kaldırıma geçince göreceklerinizi, karşı kaldırıma geçmeden görebilirisiniz. HARİTALAR

13  Aşağıdaki diagram Android işletim sisteminin ana bileşenlerini göstermektedir. Her bölüm aşağıda daha detaylı anlatılmaktadır.

14

15  Android öz aplikasyonlar ile gelecektir.Bunların içinde email client, SMS program, takvim, haritalar, browser, adres defteri, ve diğerleri vardır.  Tüm aplikasyonlar Java programlama dilinde yazılmıştır.

16  Tüm yazılım geliştiriciler öz aplikasyonlar için kullanılan aynı çatı API(yazılım programlama ara yüzü) lara sahiptir.  Aplikasyon çatısı componentlerin(bileşenlerin) tekrar tekrar kullanımını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.  Herhangi bir aplikasyon kendi özelliklerini yayınlayabilir ve herhangi bir başka aplikasyon bu kabiliyetleri kullanabilir.  Aynı mekanizma componentlerin/bileşenlerin kullanıcı tarafından yerine konulmasınıda sağlar.

17  Aplikasyonların altında bir set servis ve sistem vardır.Bunlar:

18  Zengin ve geliştirişlebilir Views : Liste,gridler, text kutuları, düğmeler ve hatta embeddable web tarayıcısı.  Content Providers : Aplikasyonların diğer aplikasyonların datasına erişmesini sağlar. (Örneğin Adres Defteri ) ya da kendi datalarını paylaşmasını sağlar.  Resource Manager: Non-code kaynaklara erişimi sağlar, örneğin lokalize stringler, grafikler ve layout dosyaları.  Notification Manager:Tüm aplikasyonların status barda özelleştirilmiş alarmlar götermesini/vermesini sağlar.  Activity Manager: Aplikasyonun life cycle'ının yönetir ve bilinir navigasyon "backsatck" sağlar.

19  Android bazı C/C++ kütüphane setleri içerir. Bu kabiliyetler "Android Aplikasyon Çatısı" altındadır. Aşağıda en önemli(core) kütüphaneler listelenmiştir:  System C kütüphanesi  Media Kütüphaneleri  Surface Manager  LibWebCore  SGL  3D kütüphanesi  FreeType  SQLite

20  Java programlama dilinde kullanılan hemen hemen tüm fonksiyonaliteler Android'in kök kütüphanelerinde bulunur.  Her Android aplikasyonu, kendi Dalvik virtual makinesini kullanarak kendi processini çalıştırır. Dalvik birden çok VM (Sanal Makine) leri verimli çalıştırabilecek şekilde tasarlanmıştır.  Dalvik VM Dalvik Executable (.dex) formatındaki dosyaları çalıştırır. ( minimal hafıza kullanımı için tasarlanmıştır)

21  VM register bazlıdır ve Java dilinde compile edilmiş class'ları.dex formatında çalıştırır (DX Tool kullanılarak)  Dalvik VM threading/pafta ve düşük hafıza yönetimi Linux kernel kullanır.

22  Geçtiğimiz dönemlerde tanıştığımız Google’ın Mobil cihazlar için tasarladığı işletim sistemi Google Android bazı firmalar tarafından test edilmeye başlamış.  Bunlardan bazıları şöyle;

23

24 -Burada gösterilen ürün Linux üzerinde Android çalıştırıyor. - Qualcomm firması tarafından tanıtılan bu iki Android örneği, firmanın 7201 işlemcilerini kullanıyor.

25  !..


" 3G, hızlı ve kaliteli veri aktarımı sağlayan bir altyapı geliştirmesidir. 3G’nin İngilizce açılımı, ‘Third Generation’ yani ‘3. Nesil’dir. Türkiye’de." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları