Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Pandemik Grip / Domuz Gribi / A (H1N1) (AŞI TARTIŞMALARINA YANITLAR..) Dr. Fatih Şua Tapar Sağlık Müdürlüğü / Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Pandemik Grip / Domuz Gribi / A (H1N1) (AŞI TARTIŞMALARINA YANITLAR..) Dr. Fatih Şua Tapar Sağlık Müdürlüğü / Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü."— Sunum transkripti:

1 Pandemik Grip / Domuz Gribi / A (H1N1) (AŞI TARTIŞMALARINA YANITLAR..) Dr. Fatih Şua Tapar Sağlık Müdürlüğü / Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü

2 Grip (İnfluenza) Her hangi bir yaşta görülebilen, Bulaşma oranı yüksek, Sıklıkla kışın, kapalı ortamlarda yakın teması olan insanlar arasında yaygın, İnsandan insana enfekte solunum sekresyonları ile bulaşan viral bir hastalıktır. 20. yüzyılda PANDEMİ olarak adlandırılan salgınlara neden olmuştur. Grip dünyada en çok ölüme neden olan enfeksiyon hastalığıdır. İş gücü kaybı Aktivite azalması Hastanede yatma Komplikasyonlar Ölüm !!!

3 Grip Pandemileri H1N1 H2N2 1889 Russian influenza H2N2 1957 Asian influenza H2N2 H3N2 1968 Hong Kong influenza H3N2 H3N8 1900 Old Hong Kong influenza H3N8 1918 Spanish influenza H1N1 19151925195519651975198519952005 18951905 2010 2015 2009 Novel influenza H1N1v H1N1 Hiç kimsenin bağışık olmadığı yeni bir influenza alt tipi ortaya çıktığında, influenza pandemisi görülür. Hiç kimsenin bağışık olmadığı yeni bir influenza alt tipi ortaya çıktığında, influenza pandemisi görülür.

4 Influenza A virüsleri A / H1N1 ? Tip KonakÖzellik Aİnsan, kuş, domuz, at (diğer memeliler) Ağır klinik tablo Epidemi BİnsanHafif klinik tablo Her yaş etkilenebilir CİnsanNadiren hastalık yapar

5 Bulaşma.. Öksürük, aksırıkla ortama saçılan enfekte damlacıkların direk olarak solunum yolu veya ağız, burun ve göz mukozalarına teması ile / Tokalaşma, öpüşme, sarılma v.b. yakın temasla da bulaşma olmaktadır Kapalı alanlarda bulaşma riski yüksek –Okul - Kışla - Toplu taşıma araçları vb İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma bildirilmemiştir… Grip virüsü enfekte insanların üst ve alt solunum yolu sekresyonlarında bulunur

6 Kuluçka süresi 1-7 gün Ani başlangıçlıdır 7-10 gün sürer –Yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanlarda daha uzun Bulaştırıcılık –Semptomlardan 1 gün önce 7 gün sonra Grip / Domuz gribinde: klinik bulgular - Ateş (40°C) - Yaygın vücut ağrısı / Halsizlik - Hapşırık (bazen) - Baş ağrısı / Boğaz ağrısı - Kuru öksürük - Kusma - İshal - Pnömoni - Solunum yetmezliği Pandemik gribin başlıca farkları.. * Hastalanan yaş grupları (daha çok gençler) * Mevsimsel değil devamlı görülmesi * Hamilelerde ağır seyretmesi Etkilerini dolaylı değil doğrudan göstermesi

7 GRİP-SOĞUK ALGINLIĞI FARKI Semptomlar Soğuk AlgınlığıGrip Ateş Nadir Yüksek ateş (> 38-39 0 C) BaşağrısıNadirSık Kas ve eklem HafifSık ağrıları Bitkinlik YokYoğun Yatak istirahati Gerektirmez Gerektirir Burun akıntısı Sık Hafif Hapşırma SıkSık Komplikasyonlar Sinüs konjesyonuSinüzit, Otit, Kulak ağrısı Pnömoni, Ensefalit, Bronşit, Ölüm

8 Tedavi İstirahat, Bol sıvı alımı, Ateş düşürücü / ağrı kesici –Aspirin kullanılmamalıdır (Reye Sendromu!!!) –Asetominofen, ibuprofen Antiviral tedavi, Oseltamivir (75 mg, günde 2 doz, 5 gün) Zanamivir (5 mg, günde 2 doz, 5 gün) * Semptomatik tedavi Antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır Tanı Virüs kültürü / RT-PCR ATEŞ Düşürürken iki kere düşünün!!!

9 Acil müdahale gerektiren belirtiler… Erişkinlerde: Nefes darlığı veya zor nefes almak Bilinç bulanıklığı Sık ve uzun süreli kusma Çocuklarda: * Hızlı veya zor nefes alma * Vücutta solgunluk ya da morarma * Beslenememe * Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil * Huzursuzluk * Ateşle beraber döküntü görülmesi Bu bulgular görülmedikçe grip evde istirahat edilerek atlatılabilir..

10 Korunma

11 Virüs bulaşmış yüzeylerin temizliği önemlidir. (Virüs yüzeylerde 2 – 8 saat canlı kalır) Dezenfeksiyon: (1 / 10 luk çamaşır suyu ya da deterjanlı su) * Öksürme hapşırma yoluyla yayılan damlacıklar 1 – 1.5 m. Etrafa yayılabilir. Mendil kullanmalı, yoksa ağız kol ile kapatılmalıdır. Kullanılan mendiller çöp kutusuna atılmalıdır. Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra eller bol sabun ve suyla yıkanmalıdır. Su ve sabuna ulaşılamayan yerlerde el dezenfektanları ya da kolonya kullanılabilir. Kirli ellerle, gözlere, burna ve ağza dokunulmamalıdır Hastalık tanısı konulursa, 7 – 8 gün boyunca evde istirahat etmeli, evde yaşayan diğer kişilere bulaştırmama için önlem almalı, dışarı çıkmak gerekirse maske takmalıdır. Bulunulan mekan sık, sık havalandırmalıdır. Korunma / Bulaşmayı önleme…..

12

13 DOĞRU EL YIKAMA YÖNTEMİ

14

15 MASKE…

16

17 Korunma / Domuz gribi aşısı Gribin yayılımını engellemek, Pandemik gribin ağır seyretme ihtimali olan risk gruplarını hastalıktan korumak, hastalığın şiddetini ve ölümleri engellemek. Toplumda verilmesi gereken zorunlu hizmetlerin kesintisiz sürdürülmesini sağlamak amacıyla pandemik aşı uygulanmaktadır.

18 H1N1 Aşılamasında Hedef Gruplar 1.Gebeler (yüksek risk nedeniyle) 2.Sağlık çalışanları 3.6-18 ay çocuklar 4.19-35 ay çocuklar 5.Yangın hizmetlerinde, ulaşım hizmetlerinde, elektrik ve doğalgaz tesislerinde çalışanlar. 6.Diyabet, kronik akciğer hastalığı, bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar gibi kronik hastalık nedeniylr risk taşıyan 3-18 yaş grubu kişiler. 7.Diyabet, kronik akciğer hastalığı, bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar gibi kronik hastalık nedeniylr risk taşıyan 19-64 yaş grubu kişiler. 8.Silahlı kuvvetler mensupları 9.Kolluk kuvvetleri (Emniyet, Jandarma) 10.65 yaş üstü kronik hastalığı olanlar 11.Okulöncesi, ilk ve orta öğretim ve üniversite öğrencileri 12.6 ay 24 yaş arası geri kalan tüm nüfus Mevsimsel gribin aksine 65 yaş ve üzeri sağlıklı kişiler H1N1 aşısında öncelikli değildir.

19 AŞI….. Aşı kararında bilimsel düşünce akışı…  Bu hastalıktan korunma için Aşı var mı?  Bu hastalıktan korunma için Aşı gerekli mi ? Hastalığın seyri ve bulaşma yoluna göre bu soruya cevap verilir. ( Seyri hafifse hastalığı geçirerek bağışıklık göze alınabilir ve, Bulaşma yolları sınırlıysa bireysel korunma tercih edilebilir. )  Ben Aşı önerilen grupta mıyım?  Aşı olmama engel bir durumum var mı? Eğer bir hastalıkta ciddi hastalık bulguları, sakatlık ve ölüm riski varsa aşı ile koruma tartışılmayacak bir biçimde önerilir..

20 Aşıların içerikleri… Aşıların içerisinde temel olarak beş çeşit madde bulunur: Aktif bağışıklayıcı antijenler: Canlı / İnaktif Süspansiyon sıvısı: Steril su, serum fizyolojik ya da doku sıvıları Stabilizatörler, aşılar uygulanıncaya kadar aşı stabilitesini korumak üzere aşı flakonlarına eklenen maddelerdir. En çok kullanılan stabilizatör Magnezyum Klorid’dir. Adjuvanlar aşıların etkinliğini artırmak amacıyla kullanılan maddelerdir. Alüminyum bileşikleri uzun yıllardır adjuvan olarak çeşitli aşılarda kullanılmıştır. Skualen birçok adjuvanın yapısında yer alan bir maddedir. Koruyucular mikrobiyolojik bulaşmayı engellemek üzere aşı flakonlarına eklenen maddelerdir. Koruyucu olarak en çok kullanılan maddeler Tiomersal ile Neomisin’dir.

21 Pandemik Aşı içerikleri / Diğer bilgiler MF59(squalen+polisorbat) Sodyum klorür Potasyum klorür, Potasyum dihidrojen fosfat, Disodyum fosfat dihidrat, Magnezyum klorür heksahidrat, Kalsiyum klorür dihidrat, Sodyum sitrat, Sitrik asit, Tiomersal Su. ASO3 (squalene+alfa tokoferol) Polisorbat 80 Oktoksinol 10 Tiomersal Sodyum klorür (NaCl) Disodyum hidrojen fosfat (Na2HPO4) Potasyum dihidrojen fosfat (KH2PO4) Potasyum klorür (KCl) Magnezyum klorür (MgCl2) Su 6 aydan büyük herkese yapılabilir.. (hamileler ve emziren anneler dahil..) Diğer aşılarla aynı anda yapılabilir.. Süre bırakmak gereksizdir. Koruyuculuk %90 yakındır.. (1 yıl ve daha fazla).. Maksimum koruyuculuk yaklaşık 2 hafta sonra başlar.. 0.5 ml kas içi enjeksiyon şeklinde uygulanır..

22 Pandemik Aşıların Beklenen Yan Etkileri.. Sık görülen yan etkiler (1/100-1/10): Aşı uygulanan bölgede kızarıklık, şişlik, endurasyon, ekimoz, ağrı, vücut kırıklığı, yorgunluk, baş ağrısı, terleme, titreme, artralji, myalji. Bu yan etkiler genellikle aşıdan sonraki birkaç günde içerisinde kendiliğinden düzelir. Nadir görülen yan etkiler (1/10.000-1/1.000): Hipotansiyon, şok, sinirlerin trasesi boyunca ağrı, trombositopeni Çok nadir görülen yan etkiler (1/1.000.000-1/100.000): Vaskülit, nörit, ensefalomiyelit, Guillain-Barre Sendromu. Aşının yapılmaması gereken durumlar (kontrendikasyon) Yumurtaya karşı anafilaksi öyküsü, Önceki grip aşılaması sonrası anafilaksi öyküsü Guillian Barré Sendromu geçirme öyküsü Aşının Ertelenmesi Gereken Durumlar.. Yüksek ateş (38ºC ve üzeri) ve tablosu netleşmemiş hastalık durumunda ertelenebilir.

23 Aşıyla ilgili tartışmalara yanıtlar…

24 Aşıda cıva var…. Söz konusu edilen bir cıva bileşiği olan Thiomersal’dır ve yıllardır aşılarda güvenle kullanılan koruyucu maddelerden biridir. Thiomersal etil cıvadır.. (5- 50 mcg) Aşılara aşının steril halde kalması için eklenir. (Çok dozlu aşılara) Thiomersal içeren aşılar yıllardır bebek, çocuk ve hamilelere yapılan aşılar da dahil yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Vücutta birikme özelliği yoktur. Vücutta birikebilecek ve zararlı olabilecek olan Metil civadır ve ne yazık ki pek çok kişinin farkında olmadığı bir gerçek: Metil civa deniz ürünleri başta olmak üzere pek çok yiyeceğin içinde bulunmaktadır… Ben aşı olmayacağım çünkü içinde cıva varmış…

25 Aşının içinde adjuvan var… * Adjuvanlar, aşıların içine bağışıklık sisteminin verdiği yanıtı arttırmak için eklenen yardımcı maddelerdir. * Adjuvanlar bir doz aşıdaki virüs içeriğinin 2-8 kat azalmasını sağlamaktadır. * İçinde Alüminyum bileşiği adjuvan içeren aşılar 80 yıldan bu yana bir çok aşıda kullanılmaktadır. * Adjuvan olarak skualen içeren grip aşısı, 1997 yılından bu yana, 12’si Avrupa’da olmak üzere 23 ülkede kullanılmaktadır. DSÖ aşı üreticilerine pandemi sırasında daha fazla aşının üretimini sağlayacağı gerekçesiyle adjuvanlı aşı üretmelerini tavsiye etmiştir. İnsan aşılarında squalen kullanımıyla ilgili çok fazla sayıda deneyim/çalışma var. Squalen içeren adjuvanlarla ilgili olarak yapılan 70 den fazla klinik çalışmada güvenlikle ilgili herhangi bir belirgin artış/sorun bildirilmemiş. Adjuvanlar; eklendikleri aşılarda - özellikle mutasyon durumunda - etkinliği daha iyi korumaktadır..

26 Bu yeni bir aşı… İlk defa uygulanıyor.. Kobay olmak istemiyorum.. Bu aşının içeriğinde yeni olan tek içerik antijendir (inaktif H1N1 virüsü) Geriye kalan bütün adjuvan, koruyucu maddeler ve diğer içerikler yıllardır değişik aşılarda bulunmaktadır. Aşıyla ilgili yapılan spekülasyonların en büyük yanılgılarından biri budur Pandemik aşı bugüne kadar dünyada 70 milyona yakın insana uygulanmıştır..

27 Aşı Felç / Guillian Barré Sendromu (GBS) yapıyormuş.. Grip aşısı yapılmakla GB sendromu gelişme riski 1 milyonda 1’den az; İnfluenza hastalığının kendisini geçirirken GB sendromu olma olasılığı ise 1 milyonda 40’dan fazla !! GB oluşmasında en yüksek oranda suçlanan etken Campylobacter jejuni enfeksiyonu; ayrıca HIV enfeksiyonu, CMV, M. pneumonia, EBV’de belirgin olarak yüksek oranda etken olabiliyor. Daha az olarak da su çiçeği, Herpes simpleks virüs, influenza virüsünün kendisi, H. influenza ve E. coli gibi bakteriler de etken olabiliyor.

28 Her kimyasal maddenin bazı yan etkileri vardır.. Bunu görmek için ilaçların prospektüsüne bakılması yeterlidir. Aşı da bir kimyasaldır ve bazı yan etkileri vardır. Yan etki sadece domuz gribi aşısı değil tüm aşılar için geçerlidir.. Yan etkilerine rağmen bir ilacı alıyorsak faydası zararından daha fazla olduğu içindir. Aşı kimyasal ürünler arasında fayda / zarar oranı en efektif üründür.. Aşının çok yan etkisi varmış… DSÖ 19 KASIM 2009 AÇIKLAMASI 16 ülkeden gelen ve 65 milyon doz aşının yapılması sonucu bildirilen verilere göre: Yan etki hızı : 1 / 10.000 Bunların ancak %5 ciddi YE 12 Geçici Guillain – Barre olgusu 30 Ölüm bildirilmiş ancak aşıyla ilgisi kanıtlanmamış.. (Tesadüfi birliktelik) Hastalık nedeniyle kayıtlara geçen ölüm sayısı 8000 den fazla…

29 Hastalananların çoğu hafif atlatıyor. Hastalığı geçirerek de bağışık olunabilir. Hem ilacı da var.. (Oseltamivir / Tamiflu ) Bu doğru olsa da hastalığın olası yan etkileri aşıyla karşılaştırılamayacak derecede yüksektir ve ayrıca ölüm riski de vardır.. Hastaların sağlık kurumlarını olağan dışı işgali başka ciddi hastalığı olanlar içinde sorun yaratabilmektedir.. (ikincil sorunlar) İlacın da YE vardır.. Özellikle bazı gruplarda (Altta yatan hastalığı olanlar – Gebeler – 2 yaş altı çocuklar gibi ) bu yargı asla önerilmez!! Grip ilacı içeriği: Bir şişe 30 g süspansiyon için toz içinde 1.182 g oseltamivir fosfat içerir. 52 ml içme suyu ile sulandırıldığında hazırlanan %1.2 konsantrasyondaki süspansiyon 12 mg/ml oseltamivir içerir. Diğer maddeler: Sodyum dihidrojen sitrat (E 331), ksantan zamkı (E 415), sodyum benzoat (E211), sakarin sodyum (E954), titanyum dioksit (E171) ve tutti frutti aroması. Tamiflu %1 den fazla advers etki bildirimi vardır.

30 Aşıdan şurada, burada, şu kadar… insan ölmüş… (Hep farazidir.. Net bilgi yoktur.. Ölenlerin kimlikleri yoktur.. Dedikodu olduğu çok bellidir.. Aşının içindeki hangi maddenin nasıl öldürmüş olabileceği düşünülmemiştir.. Anaflaksi dışında aşıyla ölüm olması olağandışıdır. Anaflaksi ise aklınıza gelen her kimyasal ürünle başınıza gelebilir. EK BİR YORUM: 0.5 ml (500 mg) aşının içinde antijen ve yardımcı maddeler toplamı 10 - 20 mg. civarındadır. Kalanı sudur. Bu kadar küçük bir miktar anaflaksi hariç ölüme neden olmaz. (Bir karşılaştırma: Siyanür en öldürücü zehirlerden biridir. Hidrojen siyanür için ölümcül doz 50 mg, sodyum ve potasyum tuzları için ise 200-300 mg'dir. )

31 Mevsimsel grip daha çok öldürüyor.. Göreceli olarak doğrudur ancak mevsimsel gripte ölümler daha çok dolaylıdır. Pandemik gripte ise doğrudan olmaktadır. Örneğin mevsimsel influenza esas olarak sekonder pnömoni yaparken domuz gribi olgularında %25 oranında primer pnömoni gelişmektedir. Yani virüs doğrudan akciğere yerleşip pnömoniye neden olmaktadır !!! Pandemik gripte ayrıca altta yatan hiçbir hastalığı olmayan sağlıklı insanlarda da ölüm görülebilmektedir. Bu mevsimsel gripte olağan bir durum değildir.

32 Virüs mutasyon geçirmiş.. Bu aşının faydası yok.. Mutasyon geçirdiğinde aşının etkisi yok olmamakta ancak azalmaktadır. Mutasyon kötü yönde geçirdiğinde aşısız olanlar çok daha büyük bir risk altında olacaklardır. EK BİLGİ: * Mutasyon iyi yönde de olabilir * Şu anda yaygın mutasyon yoktur.. * Yapılan aşının koruyuculuğu mutasyon durumunda devam edecektir. * Adjuvanlı aşların mutasyon geçiren virüse karşı koruyuculuğu adjuvansız aşılara göre daha yüksektir..

33 Amerika’da farklı aşı kullanılıyor… O aşıdan olsa yaptırırdım.. ABD aşılarında adjuvan kullanılmamaktadır. (Tek fark budur, diğer özellikler aynıdır.) Bunun ülkeye özel nedenleri vardır ancak bu durum ABD nin doğru iş yaptığını göstermez. 20 kasım 2009 da reuters in sağlık haberleri arasında yer alan sağlık ve bilim editörü tarafından yazılan bir metinde bizim ülkemizde olanın tam tersinin amerika için tartışma konusu olduğunu görebilirsiniz.. Fazla antijen kullanıp adjuvan kullanmayarak hem gereksiz ekonomik kayıp olduğu, hem daha az insanın aşılanabildiği, aşısız kalan daha fazla insanın risk altında bırakıldığı anlatılıyor. Ayrıca adjuvanlı aşının genç erişkinlerde daha fazla immün yanıt oluşturduğu ve avrupada kullanılan tipte adjuvanlı aşının neden kullanılmadığı sorgulanıyor. Did U.S. make mistake in skipping vaccine additive? By Maggie Fox, Health and Science Editor / WASHINGTON (Reuters)Maggie Fox

34 Neden kağıt imzalatılıyor.. Demek ki bir sorun var.. Kullanılan her ilacın içinden prospektüsü çıkıyor ve içinde bir sürü YE yazıyor.. Buna rağmen faydası riske göre daha fazla olduğu için ilacı kullanıyoruz.. Yapılan sadece bu uygulamanın aşı için de kullanılmasıdır… İmzalatılan kağıda “aydınlatılmış onam” denmektedir. Aşı uygulaması sizlere yetkililer tarafından tavsiye edildiği için onayınızın alınması amaçlanmaktadır ve bilimsel yaklaşım açısından doğru bir uygulamadır. Yetkilileri bu uygulamaya biraz da çıkan tartışmalar yöneltmiştir.

35 Faz çalışmaları bitmeden (ruhsat alınmadan )piyasaya sürülmüş.. Konuyu bilmeyenlerin dile getirdiği ancak doğruluk payı da olan bir yargıdır: Aşılar (ve pek çok ilaç) hayvan deneylerinden sonra dört fazdan geçerler.. Fazlar gönüllü insanlar üzerinde denenir. En önemlisi birinci fazdır ve ciddi yan etkiler gözlenir.. Fazların üçü az sayıda gönüllüler üzerinde geçildikten sonra 4. faz uygulama sırasında izlenir. Dolayısıyla fazlar hiçbir zaman bitmez. Aşının ABD’de FDA, Avrupa’da EMEA denilen kuruluşlardan onay almadan piyasaya sürülmesi imkansızdır..

36 Mevsimsel Grip Aşılarının Üretim Süreci.. DSÖ tarafından ilgili suşların üretici firmaya gönderilmesi Üretim öncesi suş bankasının kurulması ve standardizasyonu Virüsün döllenmiş yumurtaya inokulasyonu ve inkübasyon Harmanlama saflaştırma ve inaktivasyon Ayıraçların standardizasyonu Sterilite testleri Dolum Güvenlik testleri Klinik çalışmalar (Faz 3 dahil) Düzenleyici otoritenin onayından sonra aşının kullanıma sunulması Pandemik aşı aynı üretim basamakları kullanılarak üretilir. Her yıl mevsimsel grip aşısı üretimi, içeriğinde yer alacak grip virüslerinin DSÖ tarafından belirlenmesi sonrasında ortalama 5-6 ay sürmektedir.

37 Şimdi bir şey yapmasa da yıllar sonra etkileri çıkacakmış… Bir kimyasal maddenin yıllar sonra etkisini göstermesi için: 1 – Doz artırımı olması 2 – Vücutta metabolize olmadan beklemesi gerekir.. Aşıda 1 – Yılda bir kez olduğu için bu madde geçersizdir.. 2 – Antijenler (virüsler) ve onlara karşı oluşan antikorlar vücutta kalıcı olabilirler.. Ancak bundan korkarak aşı olmayanlar hastalığa yakalanarak çok daha fazla antijen almayı göze almış olmaktadır.

38 Aşı kanser yapıyormuş… Aşı olmayı düşünmüyoruz çünkü kanser yapıyormuş….

39 Artık çok geç bu saattten sonra aşı olsam ne olur… İnfluenza SezonuBaşlangıç Haftası Pik Haftaları Bitiş Haftası 2004-2005491-28. 2005-2006478-9*17. 2006-2007494-517. 2007-2008442-318. 200 8 -200 9 483. ve 10.21. Türkiye’de İnfluenza Sezonundaki Değişim

40 Kanada’ ya verilen aşılar geri çekilmiş… Basın da çıkan bu haber inanılmaz derecede yanıltıcıdır ve büyük bir sorumsuzluk örneğidir.. Haberi yapanlar büyük vebal almışlardır.. Domuz Gribi aşısında şok karar! Türkiye'ye de grip aşısı veren ilaç firması Glaxosmithkline, Kanada'nın aldığı domuz gribi aşılarından büyük bölümünü geri çekti.. AŞISI GRİBİNDEN BETER! 24 Kasım 2009 Salı 17:28 Domuz Gribi aşısı, hastalıktan beter çıkınca piyasadan geri çekildi. Türkiye'de de tartışmalara neden olan ilaç konusunda Başbakan haklı çıktı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), GlaxoSmithKline ilaç şirketine ait domuz gribi aşısının Kanada"ya gönderilen bir partisinin "ciddi" alerjik reaksiyona neden olduğunu, söz konusu aşının geri çekildiğini bildirdi. Söz konusu grip aşısıyla ilgili olarak Başbakan işle Sağlık Bakanı ters düşmüş ve Başbakan Erdoğan, aşı vurduran Bakanın aksine "aşı olmam" demişti...

41 Olayın aslı… Aşılar üretim bandından “lot” denilen partiler halinde çıkarlar.. Herhangi bir lotta uygulama sırasında beklenenden fazla sayıda YE görülürse o lot geri çekilir ve bunun nedeni incelenir. Sonuçta aşıyla ilgisi bulunmazsa geri dağıtılır, bulunursa imha edilir.. Bu durum rutin aşılarda da ara ara yaşanır. Bu nedenle aşı kaydında lot numarasının da yazılması esasdır.

42 Virüs olayı hikaye, aşı satabilmek için abartıyorlar.. Pek çok ülke aşıyı kendisi üretmektedir. Bu doğru ise neden rusya, çin gibi ülkeler dünyanın parasını ayırıp aşı üretiyorlar… Bu teoriler yerine belki de şu tabloya kafa yormalıyız: Biz neden yokuz!!

43 Mevsimsel grip aşısını her yıl oluyorum.. Domuz gribi olmayacağım.. Bu seneki mevsimsel grip aşısı içeriği: A/Brisbane/59/2007 (H1N1)-benzeri virüs A/Brisbane/10/2007 (H3N2)-benzeri virüs B/Brisbane/60/2008-benzeri virus Güney yarıküre için 2010 yılının aşı içeriği A/Perth/16/2009 B/Brisbane/60/2008H1N1 A/California/7/2009(H1N1) (şu andaki domuz gribi aşısı !!!!) Sonuç: Kuzey yarımkürede de gelecek sene mevsimsel grip aşısının içeriğine H1N1 suşu konacak.. Gelecek yıl zaten rutin aşının içine konacak bir aşı için kopan tartışmaya anlam vermek zor..

44 Trafik kazalarından ölme, saldırıya uğrayarak ölme, yataktan düşerek ölme, suda boğularak ölme, zehirlenerek ölme vs. vs… İhtimalleri domuz gribinden ölme ihtimaline göre çok daha fazladır.. İnternette buna benzer mailler dolaşmakta ise de kurulan mantık yanlıştır.. Kontrol edemeyeceğimiz faktörleri kontrol edilebilecek bir faktörle karşılaştırmak elma ile armutu toplamak gibidir..

45 Gereksiz bir panik havası yaratılıyor.. Buna tepki gösteriyorum.. Domuz gribinde kıyamete 2 kala! Domuz gribi öldürerek yayılıyor. Krtik eşiğe sadece iki hafta kaldı. Bakanlık, alınması gereken önlemleri açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın önümüzdeki iki ay içinde virüsün çok hızla yayılabileceğini söylemesi ve ''Domuz gribinde kritik eşik 15 Aralık" demesinin ardından dikkatler aralık ayına odaklandı İnternet Haber: 29 Kasım 2009. Bu “gerçekten” gereksiz paniği basın körüklemektedir.. Ne hastalık ne de aşı için bu tür yaklaşımlara gerek yoktur, yararsızdır ve pek çok risk yaratır.. Panik yapmamak, sadece doğru bilgileri edinmek yeterlidir. Hastalıkla ilgili panik oluşturacak şekilde yayın yapan basının, bununla orantılı olacak şekilde aşıyı desteklemesi gerekirken anti bilimsel yaklaşımla aşının önüne ket koyucu haberler yapması da trajikomik bir durumdur. KIYAMET??!

46

47 Geçenlerde çok kötü grip oldum.. Hastalığı geçirdiğimi düşünüyorum. Aşı olmama gerek yok.. (Konfirme edilmiş – laboratuarda sonucu alınmış- kişiler için aşıya gerek yoktur ama yapılırsa da zararı olmaz.. İlave antikora sahip olursunuz) Her şeye alerjim var, aşının da alerji yapmasından korkuyorum.. (Anaflaksi tarzı bir alerji olmadıkça sorun yoktur.. Endişe edildiği durumlarda acil serviste aşı olunabilir.) Imuneks / Vitaminler / Pnömokok aşısı sorunu… İğneden çok korkuyorum. ABD deki gibi burundan olsaydı.. (ABD de burundan sprey tarzında yapışan aşı canlı bir aşıdır.. Canlı aşılar inaktive aşılara göre daha risklidir ve özel uygulama gerektirir.. ABD de ilk uygulamalar canlı aşı ile yapılmış ve arkasından inaktive aşılara geçilmiştir..) * Veremden, sıtmadan dünyada ne kadar insan ölüyor.. Neden onlar dile getirilmiyor da varsa yoksa domuz gribi.. Diğerleri…

48 Doktor arkadaşlarıma sordum yaptırma dedi.. Hem doktorlar da yaptırmıyor.. (doktorlar da birer insandır ve halktan biridir.. Bu durumda otoritelere bakmak lazım) Kısırlık yapıyormuş.. (Yıllardır eskimeyen komplo teorisi.. Çocuk felci için de öyle demişlerdi.. Bu aşıyı almayan çocuk kalmadı.. Doğru olsaydı nüfusumuz yarıya inmeliydi..) Aşının içinde domuz proteini var.. Haramdır. (domuzla tek ilgisi anlatıldı.. Başka ne denir ki..) Bana bir şey olmaz.. Pandemi kendisini ancak toplumun yaklaşık yarısı bağışık olunca sınırlayacaktır.. Bu demektir ki: Ülkemiz de yaklaşık 36 milyon kişi ya aşı olacak ya hastalığa yakalanacak.. Bunun arkasında başka ülkeler var ! (iyi de önlem almayalım mı?) Diğerleri… Bunlar bitmez……

49 Aşı alınmamış olsa, olası gazete manşetleri… “Halkın sağlığı ile oynuyorlar" “Dünya aşı oluyor Türk bakıyor" “Keşke biz de aşılansak ama aşı bulamıyoruz - vatandaşın isyanı" “ABD‘den aşı getirtip olacağız- Çaresini kendi bulan vatandaş" “Türkiye aşı almakta geç kaldı" “Aşılar karaborsada" “Aşı en önemli koruma gerisi hikaye" “Ellere var da bize yok mu!” DÜNYA AŞILANIYOR BİZ ÖLÜMÜ BEKLİYORUZ

50 RİSK ANALİZİ Aşı olanlar…. RİSK: Hafif YE riski: 1/10 – 1/100 Önemli YE riski: 1/100.000 – 1/1.000.000 Aşıya rağmen hastalığa yakalanma: H1N1 koruyuculuk %90 lar civarındadır. Aşıya rağmen hastalık geçirilebilir ama sağlıklı kişilerde ağır tablo görülmeyecektir. FAYDA: Hastalıktan yüksek oranda korunma Böylece hastalığın neden olacağı uzun süreli iş gücü kaybı, çok daha yüksek oranlarda YE ler ve ölüm riskinden kurtulma Virüs mutasyon geçirdiğinde hazırlıksız yakalanmama

51 RİSK ANALİZİ HASTALIĞA YAKALANANLAR… RİSK: Yüksek oranda YE riskleri (ilerleyen yıllarda sinir sistemi hastalıkları görülme oranı hastalığı geçirenlerde daha fazladır) Ağır grip tablosu nedeniyle hastanede yatma ve Grip komplikasyonları nedeniyle yoğun bakım / solunum desteği riski Hafife alınmayacak ölüm riski Pandemi de hastalıkla ilgili oranlar: Klinik atak hızı: % 30 Komplikasyon oranı: Klinik vakaların % 15’i Hastaneye yatma oranı : Klinik vakaların %2’si Vaka ölüm hızı: Klinik vakaların %0.1-0.2’si FAYDA: Aşıya göre biraz daha fazla bağışıklık oranı (ancak virüs mutasyon geçirdiğinde aşının avantajı daha fazladır. Domuz gribini atlatmış olma ile gururlanma..

52 ÖZET… Aşıların yok ettiği hastalıklar: Çiçek: 1975 den beri vaka yok Çocuk Felci - 1998 yılından beri vaka yok Boğmaca – Difteri – Tetanoz - Kızamık : 0 vaka düzeyine yaklaştı Hepatit B – Yayılımı durduruldu ve sınırlandı Pnömoni – Menenjit : Vaka sayılarında belirgin düşüşler Aşının yeterli olmadığı hastalıklar: TBC, Aşı yanında hastalığı geçirerek bağışıklığın da tercih edilebileceği hastalıklar: Kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği Ülkemizde 1970 lerdeki bebek ölüm hızının 150/ 1000 lerden 15 / 1000 lere düşmesinde en büyük rol aşılarındır.. SONUÇ: Aşı bir nimettir.. Lütfen nimete basmayalım…

53 Aşı yaptırmak istemeyenler için makul görülebilecek bahane örnekleri… Risk grubunda değilim.. Hastalığı geçirdim, bu nedenle aşı olmama gerek yok Aşı ile değil hastalığı geçirerek doğal bağışıklığı savunuyorum Vücut direncim çok iyi, hastalansam da kolaylıkla atlatabilirim.. ……… vb.

54 Bilgilenmek için güvenilir kaynaklar www.cdc.gov www.who.int www.grip.saglik.gov.tr

55 Pandemi son durum / yayılım haritası: 47. Hafta

56 Pandemi son durum / ölümlerin dağılım haritası:29 Kasım

57 Pandemi son durum / ölüm sayıları : 29 Kasım RegionDeaths WHO Regional Office for Africa (AFRO)108 WHO Regional Office for the Americas (AMRO)5878 WHO Regional Office for the Eastern Mediterranean (EMRO)392 WHO Regional Office for Europe (EURO)at least 918 WHO Regional Office for South-East Asia (SEARO)766 WHO Regional Office for the Western Pacific (WPRO)706 Totalat least 8768

58 Sahip olduklarımızı korurken kendimizi ihmal etmeyelim…

59 Domuz gribinin sorumlusu…

60 TEŞEKKÜRLER…


"Pandemik Grip / Domuz Gribi / A (H1N1) (AŞI TARTIŞMALARINA YANITLAR..) Dr. Fatih Şua Tapar Sağlık Müdürlüğü / Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları