Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİYEMTemel İlkyardım1 TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİYEMTemel İlkyardım1 TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI."— Sunum transkripti:

1 BİYEMTemel İlkyardım1 TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI

2 BİYEMTemel İlkyardım2 GENEL İLKYARDIM BİLGİLERİ

3 BİYEMTemel İlkyardım3 İlkyardım Nedir? Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda; Hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önlemek için yapılan uygulamalardır.

4 BİYEMTemel İlkyardım4 Nerede? Nerede? Neleri kullanarak? Neleri kullanarak? Ne kadar süre ile? Ne kadar süre ile?

5 BİYEMTemel İlkyardım5

6 BİYEMTemel İlkyardım6 Acil Tedavi Nedir? Acil tedavi ünitelerinde ya da olay yerinde, yaralılara doktor ve sağlık personeli tarafından yapılan tıbbi müdahalelerdir. Acil tedavi ünitelerinde ya da olay yerinde, yaralılara doktor ve sağlık personeli tarafından yapılan tıbbi müdahalelerdir.

7 BİYEMTemel İlkyardım7 İlkyardım-Acil Tedavi Acil tedavi işin uzmanları tarafından her türlü ilaç ve ileri teknik kullanılarak yapılır. İlkyardım ise bu konuda eğitim almış herkesin olayın olduğu yerde bulabildiği malzemeleri kullanarak yaptığı hayat kurtarıcı müdahalelerdir.

8 BİYEMTemel İlkyardım8 İlkyardımcı Kimdir? İlkyardım tanımında belirtilen amaçlar doğrultusunda hasta veya yaralıya müdahaleleri ve uygulamaları yapan eğitim almış kişilerdir.

9 BİYEMTemel İlkyardım9 İyi Bir İlkyardımcı… Önce kendi can güvenliğini korumalı Olay yerine hakim olmalı, Etraftaki insanları doğru bir şekilde yönlendirip organize etmeli. Sakin, kendinden emin ve pratik olmalı Eldeki olanakları iyi değerlendirebilmeli,

10 BİYEMTemel İlkyardım10 İnsan vücudu ve işlevleri ile ilgili temel bilgilere sahip olmalı, Bilgisini kullanarak yaralıya gerekli müdahalelerde bulunmalı Yaralılara zarar verecek uygulamalardan kaçınmalıdır.

11 BİYEMTemel İlkyardım11 İlkyardımcının Öncelikli Amaçları Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak, Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini desteklemek Yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek İyileşmeyi kolaylaştırmak.

12 BİYEMTemel İlkyardım12 İlkyadımın Temel Uygulamaları Korumak Bildirmek Kurtarmak K. B. K. K. B. K.

13 BİYEMTemel İlkyardım13 Koruma Olay yeri değerlendirmesi Olay yeri değerlendirmesi İlkyardımcı kaza yerinde var olan ve oluşabilecek tehlikeleri görüp İlkyardımcı kaza yerinde var olan ve oluşabilecek tehlikeleri görüp Hem kendi hem de yaralıların yaşamını koruyucu güvenlik önlemlerini almalıdır. Hem kendi hem de yaralıların yaşamını koruyucu güvenlik önlemlerini almalıdır.

14 BİYEMTemel İlkyardım14 Bildirme Olay / kaza mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde 112 ye bildirilmedir. Olay / kaza mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde 112 ye bildirilmedir.

15 BİYEMTemel İlkyardım15 Kurtarma-Müdahale Olay yerinde hasta / yaralılara müdahale Olay yerinde hasta / yaralılara müdahale Hızlı ancak sakin ve kendinden emin bir şekilde yapılmalıdır. Hızlı ancak sakin ve kendinden emin bir şekilde yapılmalıdır.

16 BİYEMTemel İlkyardım16 112 aranırken….. Sakin olunmalı Sorulan sorulara net ve anlamlı cevaplar Kesin yer ve adres bilgileri Kendinizi tanıtmalı ve telefon numarası Yaralıların sayı/durumları 112 ye tüm bilgiler aktarılana kadar telefon kapatılmamalı

17 BİYEMTemel İlkyardım17 İlkyardımcının Yapması Gerekenler Seri bir şekilde ABC değerlendir Öncelikli müdahale edilecekleri belirle Korku ve endişeleri gider, sakinleştir Kişileri organize et Eldeki olanakları kullan

18 BİYEMTemel İlkyardım18 Yaralıyı sıcak tut Yaralının yarasını görmesine izin verilme Yaralıyı hareket ettirme Yaralı hayati tehlikede olmadığı sürece asla yerinden kıpırdatma, En uygun yöntemlerle en yakın sağlık kuruluşuna sevk et 112

19 BİYEMTemel İlkyardım19 Hayat Kurtarma Zinciri Hayat kurtarma zinciri 4 halkadan oluşur. 1.Halka – 112 ye haber verme 2.Halka - Temel Yaşam Desteği 3.Halka – 112 Ambulans ekiplerince yapılan müdahaleler 4.Halka - Hastane acil servisleridir


"BİYEMTemel İlkyardım1 TEMEL İLKYARDIM UYGULAMALARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları