Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

. KBRN FARKINDALIK EĞİTİMİ (HASTANE ÖNÜ ORGANİZASYON) 18 EYLÜL 2014ANTALYA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: ". KBRN FARKINDALIK EĞİTİMİ (HASTANE ÖNÜ ORGANİZASYON) 18 EYLÜL 2014ANTALYA."— Sunum transkripti:

1 . KBRN FARKINDALIK EĞİTİMİ (HASTANE ÖNÜ ORGANİZASYON) 18 EYLÜL 2014ANTALYA

2  GİRİŞ - ÖN TEST  HASTANE YÖNETİMİ (HASTANE ÖNÜ ORGANİZASYON)  KİMYASAL ve BİYOLOJİKLER  RADYOLOJİK VE NÜKLEER  LOJİSTİK  DEKONTAMİNASYON - SON TEST  UYGULAMA

3  K-KİMYASAL  B-BİYOLOJİK  R-RADYOLOJİK  N-NÜKLEER

4 AMAÇ

5  Afet ve olağan dışı durumlarda ilgili müdahale ekiplerinin (UMKE, 112, Hastaneler) konu ile ilgili eğitimlerinin yapılması, donanım ve teçhizatlarının bir an önce temin edilmesi hedeflenmektedir.

6 ZAYİAT GERÇEKLEŞME İHTİMALİ NÜKLEER SİLAHLAR BİYOLOJİK SİLAHLAR 100.0001.00010.000100 GELİŞTİRİLMİŞ NÜKLEER CİHAZ KİMYASAL SİLAHLAR RADYASYON YAYAN CİHAZLAR KBRN RİSK ANALİZİ

7  Meydana gelebilecek afet ve olağan dışı durumlarda sağlık kurumlarımız tarafından hazırlanan, acil durum ve afetlerde icra edilecek sağlık hizmeti desteğinin esaslarını belirleyen eylem planlarına HAP (Hastane Afet Planı) adı verilir.  Bu kapsamda Kurumumuzun özelleştirilmiş KBRN Yanıt Protokolünün olması gerekmektedir.

8 AFAD (Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) tarafından Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer tehlikelere dair görev yönetmeliği 03 Mayıs 2012 tarihli ve 28281 sayı ile Resmi Gazete de yayınlandı.

9 - KBRN tehdit ve tehlikelerine karşı ilk yardım ve ambulans servislerinin, acil tıbbi müdahale ekiplerinin, seyyar hastanelerin kurulmasını sağlar. - KBRN tehlikelerinden etkilenenler için illerde belirleyeceği hastanelerde müdahale kliniklerinin ve arındırma ünitelerinin kurulmasını sağlar. - Başkanlık ve valiliklerle koordineli olarak, görevli personelin KBRN tehdit ve tehlikelerine karşı eğitilmesini sağlar.

10 - Olay bölgesinden kontrolsüz olarak hastanelere gelebilecek kişilerin arındırılması için il bazında belirlenecek hastanelerde gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlar. - KBRN tehlikelerinden etkilenen hasta ve yaralıların tedavi edilmelerini sağlar.

11

12 KBRN BÖLGE MERKEZLERİ VE BAĞLI İLLER SIRABÖLGEBAĞLI İLLERSIRA BÖLGEBAĞLI İLLER 1ADANA HATAY 9 ESKİŞEHİR AFYONKARAHİSAR OSMANİYE BİLECİK MERSİN KÜTAHYA 2ANKARA ÇORUM 10 GAZİANTEP ADIYAMAN KIRIKKALE KAHRAMANMARAŞ KIRŞEHİR KİLİS YOZGAT ŞANLIURFA ÇANKIRI 11İSTANBUL BOLU 12 İZMİR MANİSA 3 ANTALYA BURDUR DENİZLİ ISPARTA AYDIN 4BURSA BALIKESİR 13 KAYSERİ KAYSERİ YALOVASİVAS ÇANAKKALENEVŞEHİR 5DİYARBAKIR BATMAN 15 KONYA MARDİN KARAMAN SİİRT AKSARAY ŞIRNAK 16 SAMSUN AMASYA 6EDİRNE KIRKLARELİTOKAT TEKİRDAĞORDU SİNOP 7ELAZIĞ BİNGÖL 17 TRABZON GİRESUN TUNCELİRİZE MUŞGÜMÜŞHANE 8ERZURUM KARS 18 VAN AĞRI BAYBURTBİTLİS ARDAHANHAKKARİ IĞDIR 19ZONGULDAK KARABÜK BARTIN

13 Olası bir KBRN olayında hastanelerin görevi:  Öncelikli olarak sağlık personeli ve yaralıları KBRN ajanlarının zararlı etkilerinden korumak,  KBRN yaralılarına triyaj, ilkyardım ve dekontaminasyon (arındırma) yapılmasını sağlamak,  Yaralıların ileri tanı ve tedavi işlemlerini gerçekleştirmek.

14 Planlama kapsamında;  Müdahale ekibi (görev tanımları) belirlenmeli,  Koruyucu ekipman, cihaz ve malzemeler,  Dekontaminasyon (arındırma) Ünitesi,  KBRN ilaç ve antidotları temin edilmelidir.

15  HAP ın aktive edilmesi,  HIZLI REAKSİYON,  Acil servis ve müdahale ekibinin hazırlanması,  Kontrollü giriş-çıkış,  Hastane bölgesinde yaya ve trafik kontrolü

16  Soyunma ve kontamine atıkların toplanması,  Yıkama,durulama kurulama,  Giyinme,  Kirlilik kontrolü,  İleri tanı ve tedavi(Acil servis-yanık ünitesi),  Atık kontrolü.

17

18 . KBRN EĞİTİMİ (HASTANE ÖNÜ ORGANİZASYON) 18 EYLÜL 2014ANTALYA TKHK SAĞLIK TESİSLERİ ASH DAİRE BAŞKANLIĞI KBRN BİRİMİ Serhat GÖKCE- Birim Sorumlusu 0 (312) 705 1590- serhat.gokce@saglik.gov.tr


". KBRN FARKINDALIK EĞİTİMİ (HASTANE ÖNÜ ORGANİZASYON) 18 EYLÜL 2014ANTALYA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları