Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ASKERLİĞİMİZİ YAPTIK MI ? ASKERLİĞİMİZİ YAPTIK MI ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ASKERLİĞİMİZİ YAPTIK MI ? ASKERLİĞİMİZİ YAPTIK MI ?"— Sunum transkripti:

1

2

3 aslidincman@mynet.com

4 ASKERLİĞİMİZİ YAPTIK MI ? ASKERLİĞİMİZİ YAPTIK MI ?

5 Zihinsel, ruhsal, ya da bedensel bir engeli olmayan HER TÜRK GENCİNİN gururla yerine getirdiği bir vazife, ödediği vatan borcu, ASKERLİK... Burada söz konusu ettiğim, ASKERLİK KAVRAMININ YAYGIN KULLANILAN ANLAMI. Zihinsel, ruhsal, ya da bedensel bir engeli olmayan HER TÜRK GENCİNİN gururla yerine getirdiği bir vazife, ödediği vatan borcu, ASKERLİK... Burada söz konusu ettiğim, ASKERLİK KAVRAMININ YAYGIN KULLANILAN ANLAMI.

6 Diğer taraftan, BÜYÜK ÖNDERİMİZ Mustafa Kemal ATATÜRK, Diğer taraftan, BÜYÜK ÖNDERİMİZ Mustafa Kemal ATATÜRK, bu kutsal görevin bir başka boyutuna, aşağıdaki muhteşem ifadelerle dikkat çekmiştir: bu kutsal görevin bir başka boyutuna, aşağıdaki muhteşem ifadelerle dikkat çekmiştir:

7 “ SAVAŞ; muharebe, nihayet meydan muharebesi, yalnız KARŞI KARŞIYA GELEN İKİ ORDUNUN ÇARPIŞMASI DEĞİLDİR. MİLLETLERİN ÇARPIŞMASIDIR. “ SAVAŞ; muharebe, nihayet meydan muharebesi, yalnız KARŞI KARŞIYA GELEN İKİ ORDUNUN ÇARPIŞMASI DEĞİLDİR. MİLLETLERİN ÇARPIŞMASIDIR.

8 MEYDAN MUHAREBESİ, milletlerin bütün varlıklarıyla, bilim ve teknik alandaki seviyeleriyle, ahlaklarıyla, kültürleriyle, kısacası bütün maddi ve manevi güç ve nitelikleriyle ve her türlü vasıtalarıyla çarpıştığı BİR SINAV ALANIDIR. MEYDAN MUHAREBESİ, milletlerin bütün varlıklarıyla, bilim ve teknik alandaki seviyeleriyle, ahlaklarıyla, kültürleriyle, kısacası bütün maddi ve manevi güç ve nitelikleriyle ve her türlü vasıtalarıyla çarpıştığı BİR SINAV ALANIDIR.

9 Bu alanda, ÇARPIŞAN MİLLETLERİN GERÇEK GÜÇ VE KIYMETLERİ ÖLÇÜLÜR. Sonuç yalnız maddi güçlerin değil, bütün güçlerin, özellikle AHLAKİ VE KÜLTÜREL GÜCÜN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ kesinlikle ortaya çıkarır. Bu alanda, ÇARPIŞAN MİLLETLERİN GERÇEK GÜÇ VE KIYMETLERİ ÖLÇÜLÜR. Sonuç yalnız maddi güçlerin değil, bütün güçlerin, özellikle AHLAKİ VE KÜLTÜREL GÜCÜN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ kesinlikle ortaya çıkarır.

10 Bu sebeple, meydan muharebesinde yenilen taraf, milletçe ve memleketçe, bütün maddi ve manevi varlığıyla yenilmiş sayılır. Böyle bir sonucun ne kadar feci olabileceğini tahmin edersiniz. YOK OLUŞ, YALNIZ MUHAREBE ALANINDA BULUNAN ORDUYA AİT OLMAZ... ” (  )................... Bu sebeple, meydan muharebesinde yenilen taraf, milletçe ve memleketçe, bütün maddi ve manevi varlığıyla yenilmiş sayılır. Böyle bir sonucun ne kadar feci olabileceğini tahmin edersiniz. YOK OLUŞ, YALNIZ MUHAREBE ALANINDA BULUNAN ORDUYA AİT OLMAZ... ” (  )...................  “ATATÜRKÇÜLÜK/Atatürk’ün Görüş ve Direktifleri” Genel Kurmay Başkanlığı S.221

11 ATATÜRK, bu cümlelerle bize ne mesaj veriyor ? ATATÜRK, bu cümlelerle bize ne mesaj veriyor ?

12 Kadın-erkek, genç-yaşlı, zihinsel işlevleri sağlıklı olan herkesin, hepimizin, önce kendi kendimize sormamız gereken, kilit bir soru var: “ASKERLİĞİMİZİ YAPTIK MI, HALEN DE YAPIYOR MUYUZ ?”... Kadın-erkek, genç-yaşlı, zihinsel işlevleri sağlıklı olan herkesin, hepimizin, önce kendi kendimize sormamız gereken, kilit bir soru var: “ASKERLİĞİMİZİ YAPTIK MI, HALEN DE YAPIYOR MUYUZ ?”...

13 ATATÜRK’ ün yukarıdaki ifadesini, geniş anlamdaki askerlik tanımı içerisinde ele aldığımızda BEN; bedenimiz, beynimiz ve yüreğimizle, ne yapabiliyorsak, HER AN VATANIMIZIN HİZMETİNDE OLMAYI anlıyorum. ATATÜRK’ ün yukarıdaki ifadesini, geniş anlamdaki askerlik tanımı içerisinde ele aldığımızda BEN; bedenimiz, beynimiz ve yüreğimizle, ne yapabiliyorsak, HER AN VATANIMIZIN HİZMETİNDE OLMAYI anlıyorum.

14 Konuyu biraz daha açarsak, VATANI SADECE SİLAHLA SAVUNMAK YETERLİ DEĞİLDİR. Üstelik nüfusumuz içinde bunu yapamayacak derecede yaşlı, hasta ya da benim gibi engelli yurttaşlarımız vardır. Konuyu biraz daha açarsak, VATANI SADECE SİLAHLA SAVUNMAK YETERLİ DEĞİLDİR. Üstelik nüfusumuz içinde bunu yapamayacak derecede yaşlı, hasta ya da benim gibi engelli yurttaşlarımız vardır.

15 Oysa bilim, kültür ve sanat alanında, İLERLEMEMİZİ, ÜRETMEMİZİ, SONUÇ İTİBARIYLA ENGELLEYEBİLECEK HİÇBİR GÜÇ OLAMAZ, OLMAMALIDIR. ÇÜNKÜ BÜYÜK ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ ÜN BİZDEN İSTEDİĞİ BUDUR... Oysa bilim, kültür ve sanat alanında, İLERLEMEMİZİ, ÜRETMEMİZİ, SONUÇ İTİBARIYLA ENGELLEYEBİLECEK HİÇBİR GÜÇ OLAMAZ, OLMAMALIDIR. ÇÜNKÜ BÜYÜK ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ ÜN BİZDEN İSTEDİĞİ BUDUR...

16 SORULAR SORULAR Şimdi, ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

17 ATATÜRK’ümüzün Türkiye Cumhuriyeti’ni üzerine kurduğu temel değerlerimizin korunması amacıyla; BUNLARA AYKIRI DAVRANANLARI CAYDIRICI, AKTİF FAALİYETLERİMİZ NELERDİR ? ATATÜRK’ümüzün Türkiye Cumhuriyeti’ni üzerine kurduğu temel değerlerimizin korunması amacıyla; BUNLARA AYKIRI DAVRANANLARI CAYDIRICI, AKTİF FAALİYETLERİMİZ NELERDİR ?

18 Gerek irticai, gerekse etnik bölücü faaliyetler; bunları destekleyenlerle bütünlük içindeler. Biz, ATATÜRK’ün cumhuriyeti emanet ettiği gençler !... Kendi içimizde BÖYLE BİR BİRLİK SAĞLAYABİLDİK Mİ ? Gerek irticai, gerekse etnik bölücü faaliyetler; bunları destekleyenlerle bütünlük içindeler. Biz, ATATÜRK’ün cumhuriyeti emanet ettiği gençler !... Kendi içimizde BÖYLE BİR BİRLİK SAĞLAYABİLDİK Mİ ?

19 Ulusal bütünlüğümüzü korumak adına, birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara karşı, “ŞİDDETLE KINAMAK” dışında, ETKİLİ YAPTIRIM OLARAK NE UYGULUYORUZ ? Ulusal bütünlüğümüzü korumak adına, birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara karşı, “ŞİDDETLE KINAMAK” dışında, ETKİLİ YAPTIRIM OLARAK NE UYGULUYORUZ ?

20 Şeriatçı kesimin sahip olduğu, gazete, tv, radyo, şirket, okul vs. sosyal ve ekonomik gücü hepimiz biliyoruz. Peki, biz de BÖYLE BİR GÜÇ ELDE ETMEK İÇİN NE YAPIYORUZ ? Şeriatçı kesimin sahip olduğu, gazete, tv, radyo, şirket, okul vs. sosyal ve ekonomik gücü hepimiz biliyoruz. Peki, biz de BÖYLE BİR GÜÇ ELDE ETMEK İÇİN NE YAPIYORUZ ?

21 Direkt ya da dolaylı olarak, ATATÜRKÇÜ, LAİK, AYDIN BİR NESİL yetiştirilmesi yolunda kullanılacağını bilerek; HUZURLA ALIŞVERİŞ YAPABİLECEĞİMİZ KAÇ İŞYERİ, KAÇ MARKA VAR ? Bu amaca hizmet eden şirketlerin artması için NELER YAPABİLİRİZ ? Direkt ya da dolaylı olarak, ATATÜRKÇÜ, LAİK, AYDIN BİR NESİL yetiştirilmesi yolunda kullanılacağını bilerek; HUZURLA ALIŞVERİŞ YAPABİLECEĞİMİZ KAÇ İŞYERİ, KAÇ MARKA VAR ? Bu amaca hizmet eden şirketlerin artması için NELER YAPABİLİRİZ ?

22 Kısacası, ASKERLİĞİMİZİ YAPTIK MI, YAPIYOR MUYUZ ? ASKERLİĞİMİZİ YAPTIK MI, YAPIYOR MUYUZ ?

23 BU ÖYLE BİR VATAN BORCUDUR Kİ, ÖMRÜMÜZÜN SON ANINA KADAR GURURLA ÖDEYEBİLİRİZ... BU ÖYLE BİR VATAN BORCUDUR Kİ, ÖMRÜMÜZÜN SON ANINA KADAR GURURLA ÖDEYEBİLİRİZ...

24 Kazancımız ise, ATATÜRK’ümüzün hedef gösterdiği, “ÇAĞDAŞ UYGARLIK DÜZEYİ”nin gelecek kuşaklara aktarılması... Kazancımız ise, ATATÜRK’ümüzün hedef gösterdiği, “ÇAĞDAŞ UYGARLIK DÜZEYİ”nin gelecek kuşaklara aktarılması...

25 Diğer deyişle, GÜÇLÜ ve GÜCÜNÜN BİLİNCİNDE OLAN bir TÜRKİYE CUMHURİYETİ’dir. Diğer deyişle, GÜÇLÜ ve GÜCÜNÜN BİLİNCİNDE OLAN bir TÜRKİYE CUMHURİYETİ’dir.

26

27 aslidincman@mynet.com aslidincman@mynet.com İnönü Cd. No:402 Petek Apt. D-20 35290 Göztepe - İZMİR -TÜRKİYE TEL:+90 (232) 244 42 96 İnönü Cd. No:402 Petek Apt. D-20 35290 Göztepe - İZMİR -TÜRKİYE TEL:+90 (232) 244 42 96 www.aslidincman.wordpress.com www.aslidincman.wordpress.com


"ASKERLİĞİMİZİ YAPTIK MI ? ASKERLİĞİMİZİ YAPTIK MI ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları