Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dünyayı tehdit eden zehir SİGARA

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dünyayı tehdit eden zehir SİGARA"— Sunum transkripti:

1 Dünyayı tehdit eden zehir SİGARA

2 Sigaradaki zehirler Aseton (Boya sökücü) Nikotin (Böcek öldürücü)
Karbon monoksit (egzozlardaki zehirli gaz) Hidrojen siyanür (Gaz odalarında insan öldürmek için kullanılmış.) Toluidin (Kanser yapıcı madde) Arsenik (Fare zehiri) DDT (Haşarat öldürücü) Benzpiren (kanser yapıcı), Fenol

3 Kalp ve damar hastalıkları
Kalp krizini belirgin artırır. Kalp-damar hastalık-larına bağlı ölümlerin 1/3’ünün sebebi sigaradır (Türk Kardioloji Derneği)

4 Damar sistemine zararları
İnsan vücudunda km kan damarı mevcut. Sigara; Damar tıkanıklığı Kangren oluşturur.

5 Solunum sistemine zararları
Bir nefes sigara, solunum yolundaki tüycükleri 2 saat felç ediyor Sigara; Bronşit Amfizem Sık enfeksiyon Astım Akciğer kanseri, yapar

6 Akciğer kanseri Sigara kullanmayanlarda %0.1-0.2. Bir paket/gün %44.
İki paket ve fazla %72. Akciğer kanseri tanısı konulduğunda Beklenen yaşam süresi ortalama 4 aydır.

7

8

9 Gırtlak kanseri Günde 25 tane sigara, içmeyen insanlar göre, 30 kat daha fazla gırtlak kanserine neden olur. (konuşma ve solunum zorluğu)

10 Dudak ve Ağız içi Kanserleri

11 Diğer kanserler Göğüs Kanseri - %75 daha fazla risk.
Rahim Kanseri - 4 kat daha fazla risk. Prostat Kanseri - %40 neden sigara kullanımı. Boğaz Kanseri - %80'inde etken sigara. Mide Kanseri - 2 kat daha fazla risk Karaciğer Kanseri - %80'inde etken sigara. Yemek Borusu Kanseri

12 Önemli bir zarar Erkeklerde iktidarsızlık ve kısırlık
Kadınlarda erken menopoz ve kısırlık Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi, çocuk olmaması riskini 3 kat arttırır.

13 Sigara katlediyor İçilen her sigara insan ömründen 11 dakika götürüyor. Dünyada sigara yüzünden her 8 saniyede bir insan yaşamını yitiriyor. Dünya sağlık örgütü (WHO); sigara alışkanlığının, dünyanın en büyük sağlık sorunu olduğunu ilan etmiştir.

14 Kadınlara zararı Cilt kırışıklarına neden olur.Derinin görünümü çok erken bozulur.

15 Beyne zararı Felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür.
Her nefeste, 50 bin beyin hücresinin ölümüne sebep olur.

16 Pasif içicilik Sigara dumanı, her yıl binlerce sigara içmeyen kişinin ölümüne neden olmaktadır.

17 Pasif içiciler (çocuklar)
Akciğerleri tam gelişmemiştir. Yetişkinlerden hızlı nefes alıp verirler. Boğaz enfeksiyonları, bronşit sık görülür.

18 Pasif içiciler (çocuklar)
Günde 1 paket sigara içilen evde, çocuk 5-10 adet sigara içmiş gibidir. Sigara içen anne-baba bilmeden kendi çocuğunun ömründen 5 ile 10 yıl arası bir süreyi öldürebilmektedir.

19 Çocuklara zararı Çocukların; Ağız mukozasına Akciğerlerine
Gırtlak bölgesine oldukça fazla zarar verir.

20

21 Gebelikte sigara Düşük oranını Doğumsal anomali riskini
Anne karnındaki   ve yeni doğan   bebekte; ölüm oranını yükseltir. Ayrıca eksik kilolu ve zeka geriliği olan bebek doğurma oranını artırır

22 Zehirden, ikram olmaz Böyle bir zehiri,evlerinizde bulundurmayınız.
Misafirlere zehir ikram etmek bize yakışmaz. Kendimiz içmiyorsak ve misafire ikram etmek için evlerimizde sigara bulunduruyorsak derhal onları layık oldukları yere,çöp kutusuna atalım.

23 Zehirden, ikram olmaz Misafire sigara ikram etmek, her nefes sigara çekişinde adet beyin hücresini öldürmesi için ona baskı yapmak demektir. Yine misafirinize ikram ettiğiniz bir sigara,o arkadaşınızın solunum yolu tüycüklerini 2 saat felç eder,ömründen 11 dakika götürür.

24 Sigara hissettirmeden öldürür
İçilen her sigara insan ömründen 11 dakika götürüyor. Dünyada sigara yüzünden her 8 saniyede bir insan yaşamını yitiriyor. Dünya sağlık örgütü (WHO); sigara alışkanlığının, dünyanın en büyük sağlık sorunu olduğunu ilan etmiştir.

25 Sigara ile ilgili istatistikler
Trafik terörü yılda 8-9 bin insanımızın , Sigara terörü yılda 100 bin insanımızın, hayatına mal olmaktadır. Eğer önlem alınmazsa önümüzdeki 20 yılda bu sayı ’e çıkacaktır

26 Sigara satışı: Sigara üreticilerine yaklaşık 200 milyar dolarlık bir gelir sağlıyor ve tabii bu parayı paylaşan dev sigara şirketleri, her yıl biraz daha devleşiyor

27 Para kimden çıkıyor 1993 yılında; Dünya Bankası, sigaradan kaynaklanan hastalıkların dünya ekonomisine yılda net 200 milyar dolar kaybettirdiğini ortaya çıkardı. Ne yazık ki, bu paranın yarısı gelişmekte olan ülkelerden çıkıyor.

28 Sonraki durak: Gelişmekte olan ülkeler
Avrupa ülkelerinde başlayan anti-sigara kampanyalarıyla, çok uluslu sigara şirketleri ciddi bir pazar kaybıyla karşılaştı ve buna bağlı olarak satışlarını gelişmekte olan ülkelere yönlendirdiler İleri ülkelerde, sigara reklamları yasaklanmış durumda ve aleyhlerine açılan yüksek tazminatlı davalar, sigara üreticilerini yıldırmaya devam ediyor.

29 Gelişmekte olan ülkelerde
Kanunlar yetersiz veya uygulanmıyor. Sigara reklamlarına karşı hiçbir kanun yok veya zorlayıcı değil. Asya kıtasının nüfusu, tüm dünya nüfusunun %60'ını oluşturuyor ve tütün endüstrisini yeni tüketici arayışında kendine çekiyor.

30 Türkiye’de Sigara içme oranı %45-50
Sigaraya yapılan bir aylık harcama Sağlık Bakanlığı’nın bir yıllık bütçesinden fazla. arasında; ileri dünya ülkelerinde sigara tüketimi %10 azalırken, az gelişmiş ülkelerde sigara tüketimi %67 artış gösterdi.

31 Geri kalmış ülkelerde Doktorların da büyük bir kısmının sigara içiyor olması, sigara karşıtı çalışmaların inandırıcılığını azaltıyor. Politikacılar, sanatçılar, doktorlar, öğretmenler ya da imamlar gibi topluma örnek olan kişilerin sigara içmesi ne yazık ki, insanlara çok kötü örnek oluyor.

32 Kadın ve sigara Sigaraya alışan bayanlar, sonunda kendilerini duvarları sigara olan bir hapishanede bulurlar.Ve sigara içmeme özgürlük-lerini kaybederler.

33 Bir başka pazar; Kadın tiryakiler
Sigara endüstrisi, kadınları ele geçirmek için, özellikle kadınlara yönelik sigara markaları üretmektedir. “Hafif" (Light) veya mentollü etiketlemeler tüketicileri yanıltıyor ve sağlığa verdiği zararları azaltıyormuş gibi gösteriyorlar.

34 21 Kasım; Sigarasız kadın günü
Dünya sağlık örgütü, ülkeleri, kadın ve genç kızlardaki sigara salgınına karşı acil önlem alınması yönünde uyarmaktadır.

35 Sigaraya başlama nedenleri
Gençler arasında “arkadaş etkisi” Büyükleri taklit etmek, Kendini bağımsız hissetmek, Kendisini büyümüş görmek Başkaldırmak

36 Gençler ve özenti Sigaraya 10-18 yaşlarında özenti ile başlanır.
Çocukların, anne-babalarının, öğretmenlerinin, abi ve ablalarının sigara içiyor olması Kendisine her fırsatta küçükler sigara içmez denilmesi “ büyüyünce sigaraya başla demektir.” Çocuğunuzun sigaraya başlamamasını istiyorsanız kendiniz sigara içmeyeceksiniz.

37 Sigara bırakılabilir Sigarayı bırakmak zor değildir.
Sadece Amerika Birleşik Devletlerinde son 25 yılda 50 milyon kişi sigarayı bırakmıştır. Bu rakam Türkiye nüfusuna yakındır. Sigara ne kadar erken bırakılırsa kişiye verdiği zarar o kadar az olur.

38 Sigara bırakılabilir Sigarayı bırakma yolları Başarı oran.
Aniden bırakma % 81.5 Azaltarak bırakma % 5.7 Hipnoz % 1.6 Düşük nikotinli sigara % 1.5 Nikotinli sakız % 1.4 Özel sigara filtreleri % 0.5 Psikolojik tedavi % 0.1

39 Sigara bırakılabilir Sigarayı bıraktıktan sonra en tehlikeli dönem ilk 2-3 aydır.Sigarayı bırakanların %88’i ilk 58 gün içinde yeniden başlamaktadır. Arkadaş desteği al. Arkadaşlarına dikkat et! Seni her zaman iyiliğe davet ediyorsa gerçek iyi arkadaş odur. Ondan ayrılma.

40 58 günlük süre içinde 1.Sigarayı hatırlatan ortamlardan ve durumlardan kaçınmak.Arkadaşlarınıza size sigara ikram etmelerini kesinlikle yasaklayınız. 2.Sigara,kibrit ve çakmakları el altından uzaklaştırın. 3.Egzersize başlayın. 4.Alkolden uzak durun. Çünkü alkol sigara arzusunu depreştirir. 5.Sigaraya harcamadığınız parayla kendinize ve ailenize hediye alın.

41 6.Sigara kokusu kalmaması için elbisenizi temizletin.
7.Her öğün sonrası dişlerinizi düzenli fırçalayın. 8.Eğer mümkünse sigarayı bırakmak için yakın çevrenizden bir grup oluşturun. 9.Arkadaşlarınız önerilerinize kulak tıkarlar veya alay ederlerse daha da hırslanın. Katiyen kararınızı değiştirmeyin.

42 Tek bir sigara içebilir miyim?
Kesinlikle hayır. Sigarayı bıraktıktan yıllar sonra dahi olsa bir tek sigara içilmesi halinde kolaylıkla tiryakiliğe dönülebilmektedir. Bu nedenle sigara tiryakiliğinden kurtulmuş olan bir kişinin kesinlikle bir daha sigara içmemesi gerekir.

43 Sigaradan kurtulunca :
20 dk sonra tansiyon ve nabız normale döner. 8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar. Karbon monoksit yani egzoz gazı seviyesi normale düşer. Kan oksijeni normal düzeye çıkar. 24 saat sonra kalp krizi riski azalmaya başlar. 5 yıl sonra yarıya düşer.

44 48 saat sonra nikotin artık vücutta saptanmaz, duyu organları iyi çalışmaya başlar. Tat ve koku duyusu düzelir. Cilt kendini yeniler. 72 saat sonra solunum yolları gevşediği için nefes almak kolaylaşır, akciğer kapasitesi artar, solunum rahatlar, vücut enerjisi artar.

45 2 hafta sonra efor kapasitesi % 30 artar (Yürüme, merdiven çıkma gibi)
1 - 9 ay içinde akciğer hücreleri yenilenir. Akciğer hastalıkları riski azalır. Öksürük, nefes darlığı düzelir. 5 yıl sonra ağız, boğaz, yemek borusu kanserleri riski %50 azalır. Öyleyse hemen bırakın. BU 5 YILI DAHA DA ARTIRMAYIN 5. Yılda kalp krizi riski sigara içenlerin yarısına iner 10.yılda akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner Kalp krizi riski hiç sigara içmemiş biri ile eşit olur.

46 Sigarasız bir yaşam dileğiyle


"Dünyayı tehdit eden zehir SİGARA" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları