Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 ENERJİ; HAREKETSİZİ HAREKETE GEÇİRMEK, DURAĞANI YÜRÜTMEK, KAPALI OLANI AÇMAK, DÜŞÜNÜP BULMAK, HAYAL ETTİĞİMİZİ KAĞIDA DÖKMEK, KAĞIT ÜSTÜNDEKİNİ ÜRETMEK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 ENERJİ; HAREKETSİZİ HAREKETE GEÇİRMEK, DURAĞANI YÜRÜTMEK, KAPALI OLANI AÇMAK, DÜŞÜNÜP BULMAK, HAYAL ETTİĞİMİZİ KAĞIDA DÖKMEK, KAĞIT ÜSTÜNDEKİNİ ÜRETMEK."— Sunum transkripti:

1 1 ENERJİ; HAREKETSİZİ HAREKETE GEÇİRMEK, DURAĞANI YÜRÜTMEK, KAPALI OLANI AÇMAK, DÜŞÜNÜP BULMAK, HAYAL ETTİĞİMİZİ KAĞIDA DÖKMEK, KAĞIT ÜSTÜNDEKİNİ ÜRETMEK HAYATA GEÇİRMEK İÇİN… HERŞEY İÇİN ENERJİ…

2 2 ENERJİ VERİMLİLİĞİ ; YAŞAM STANDARDIMIZDA VE ÜRETİMİMİZDE BİR DÜŞÜŞE YOL AÇMADAN ENERJİ KULLANIMININ AZALTILMASIDIR!

3 3 Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü CÜZDANIMIZIN RAHATLIĞI, DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZIN AZALTILMASI VE ÇOCUKLARIMIZA BIRAKACAĞIMIZ ÇEVRE ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDAKİ DUYARLILIĞIMIZA BAĞLI...

4 4 Ne yaparsak, ne olur ?

5 5 Kişi başına bir lamba değiştirsek, 2 KEBAN büyüklüğünde yeni santral ihtiyacı ortadan kalkar. Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü 100W’lık akkor flamanlı lambanı sök at, 20 W’lık kompakt floresan tak Aydınlanma konforun değişmez, Sıcaklarda serinleme ihtiyacın azalır, 4 ayda kara geçersin, 2 ağaç dikmiş gibi olursun, Dışa bağımlılığımızı azaltırsın.

6 6 Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü Evin enerji gideri en az % 10 azalır. İyi alışkanlıklar masraf gerektirmez... Kullanmadığın cihazı düğmesinden kapat, Konfor sıcaklığını yazın 1°C artır, kışın 1°C azalt Kapı ve pencerelerden hava sızıntılarını önle Çamaşır ve bulaşık makinalarını tam yükte çalıştır Buzdolabına, gıdaları kapalı kaplarda koy ve kapısını açık bırakma, Gün ışığından yararlan ve sensörlü aydınlatma uygula

7 7 Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü En az 1 KEBAN büyüklüğünde yeni santral ihtiyacı ortadan kalkar. Sanayi elektriğinin en az % 70’ini motorlar götürüyor Motorların çalıştırdığı ekipmanlardaki kayıp ve kaçakları önle, bakımlarını ihmal etme, İhtiyacından fazla motor gücü kullanma, Eskimiş veya verimsiz motorlarını verimlisi ile değiştir, yapamıyorsan en azından değişken hız sürücüsü kullan.

8 8 Enerji giderin en az % 60 azalır. Masrafı, alırken değil kullanırken düşün... Beyaz eşya alırken, gereksiz konfora değil enerji verimliliğine para öde, Isı yalıtımının en karlı yatırım olduğunu unutma, 15 yılı geçmiş ısıtma sistemini verimlisi ile yenile, Sıcak suyunu güneş enerjisinden elde et.

9 9 Hem dışa bağımlılığımız azalır, hem de havamız temiz kalır. Yerli ve temiz kaynaklarımızdan yararlan... Yakın çevrendeki su, rüzgar, güneş ve jeotermal kaynaklar, enerji ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayabilir.

10 10 Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü Toplumdaki ENVER duyarlılığı, enerji güvenliğimizin teminatıdır. Her şeyin başı eğitim... Çocuklarımızı ve çalışanlarımızı eğitelim, başarılarını ödüllendirelim, Çevremize örnek olalım, ENVER ’i bir yaşam biçimi haline getirelim.

11 11 ENERJİMİZİ HARCAMAK İÇİN DAHA GÜZEL NEDENLERİMİZ VAR, DEĞERİNİ BİLELİM… BOŞA HARCAMAYALIM…


"1 ENERJİ; HAREKETSİZİ HAREKETE GEÇİRMEK, DURAĞANI YÜRÜTMEK, KAPALI OLANI AÇMAK, DÜŞÜNÜP BULMAK, HAYAL ETTİĞİMİZİ KAĞIDA DÖKMEK, KAĞIT ÜSTÜNDEKİNİ ÜRETMEK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları