Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doğrusal Kararlılık Analizi Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Enis GÜNAY em.erciyes.edu.tr/egunay.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doğrusal Kararlılık Analizi Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Enis GÜNAY em.erciyes.edu.tr/egunay."— Sunum transkripti:

1 Doğrusal Kararlılık Analizi Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Enis GÜNAY egunay@erciyes.edu.tr em.erciyes.edu.tr/egunay

2 Doğrusal Kararlılık Analizi ▫“WHERE CHAOS BEGINS, classical science stops” James Gleick Bu bölümde doğrusal ya da doğrusal olmayan sistemlerin incelemelerinde vazgeçilemez öneme sahip olan kararlılık analizi üzerinde durulacaktır.

3 Doğrusal Kararlılık Analizi yön grafiği (eğim grafiği)

4 Doğrusal Kararlılık Analizi

5 Bir Diferansiyel Denklemin Bir Vektör Alanı Olarak İfade Edilmesi

6 Yukarıdaki çözüm bazı belirsizlikler içermektedir. ▫Örneğin x 0 =∏/4 için t>0’da x(t)’nin belirleyici özellikleri ne olacaktır? ▫Peki ya t sonsuza giderken ki durum?

7 Bir Diferansiyel Denklemin Bir Vektör Alanı Olarak İfade Edilmesi

8 Sabit Noktalar ve Kararlılık Aşağıdaki şekildeki gibi bir sistemin farklı niteliksel yörüngelerine bir örnek oluşturmaktadır. Böyle bir şekil faz portresi olarak adlandırılır.

9 Sabit Noktalar ve Kararlılık

10

11

12 Sabit Noktalar ve Kararlılık-Lojistik Denklem

13

14

15

16

17

18 Doğrusal Kararlılık Analizi

19

20


"Doğrusal Kararlılık Analizi Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Enis GÜNAY em.erciyes.edu.tr/egunay." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları