Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞBİRLİĞİYLE. 12 EYLÜL 2006 TARİHİNDE KURULAN TÜRKİYE PERAKENDECİLER FEDERASYONU MART 2013 İTİBARİ İLE 16 DERNEĞİ 338 ŞİRKET ÜYESİ 3.344 ŞUBESİ VE 62.417.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞBİRLİĞİYLE. 12 EYLÜL 2006 TARİHİNDE KURULAN TÜRKİYE PERAKENDECİLER FEDERASYONU MART 2013 İTİBARİ İLE 16 DERNEĞİ 338 ŞİRKET ÜYESİ 3.344 ŞUBESİ VE 62.417."— Sunum transkripti:

1 İŞBİRLİĞİYLE

2 12 EYLÜL 2006 TARİHİNDE KURULAN TÜRKİYE PERAKENDECİLER FEDERASYONU MART 2013 İTİBARİ İLE 16 DERNEĞİ 338 ŞİRKET ÜYESİ 3.344 ŞUBESİ VE 62.417 PERSONELİ İLE PERAKENDECİLİK SEKTÖRÜNDE YER ALMAKTADIR.

3

4 TÜRKİYE PERAKENDECİLER FEDERASYONUNUN 16 DERNEĞİNDEN BİRİ OLAN DOĞU ANADOLU PERDER İSE; 16 TEMMUZ 2010 TARİHİNDE 15 DERNEK ÜYESİ 45 ŞUBESİ 800 PERSONELİ İLE TÜRKİYE PERAKENDECİLER FEDERASYONUNUN ÜYESİ OLMUŞTUR.

5 DEĞERLİ KATILIMCILAR BÖLGEMİZ ESKİ VE KÖKLÜ MEDENİYETLERİN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ GENİŞ BİR COĞRAFYADA YER ALMAKTADIR. TARİHİ İPEK YOLU ÜZERİNDE BULUNAN VE HER DÖNEMDE TİCARET KERVANLARININ UĞRAK YERİ OLAN BÖLGEMİZİN AYNI ÖNEMİNİ BUGÜN DE KORUDUĞUNU BELİRTMEMİZ GEREKİR TARİHİ MİRASIYLA BÜYÜK BİR TURİZM POTANSİYELİNE SAHİP OLAN BÖLGEMİZDE ÖNE ÇIKAN ESERLERDEN BAZILARINI SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

6 ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE ANADOLU SELÇUKLU SULTANI 1.ALAETTİN KEYKUBAT’IN KIZI HÜDAVENT HATUN TARAFINDAN 1253 YILINDA YAPILMIŞTIR. ERZURUM

7 ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE ERZURUM

8 ERZURUM KALESİ YAKLAŞIK 2000M YÜKSEKLİKTE BİR TEPE ÜZERİNDE İNŞA EDİLMİŞTİR. 5.İNCİ YÜZYILDA ROMA İMPARATORU TARAFINDAN YAPILMIŞTIR. ERZURUM

9 RÜSTEM PAŞA KERVANSARAYI (TAŞHAN) KANUNİNİN DAMADI VE SADRAZAMI DAMAT RÜSTEM PAŞA TARAFINDAN 1554 - 1561 YILLARI ARASINDA YAPILMIŞTIR. ÇARŞI GÜNÜMÜZDE OLTU TAŞINDAN YAPILAN TESBİH VE TAKILARI SATAN İŞYERLERİ İLE MEŞHURDUR.

10 ERZURUM RÜSTEM PAŞA KERVANSARAYI (TAŞHAN).

11 ERZURUM YAKUTİYE MEDRESESİ İLHANLI HÜKÜMDARI OLCAYTU ZAMANINDA EMİR HOCA CEMALETTİN YAKUT TARAFINDAN 1310 YILINDA İNŞA ETTİRİLMİŞTİR. BU TARİHİ ESER GÜNÜMÜZE KADAR VARLIĞINI KORUYABİLMİŞ VE İLİMİZİN SEMBOLLERİNDEN BİRİ HALİNE GELMİŞTİR.

12 ERZURUM YAKUTİYE MEDRESESİ

13 ERZURUM - NARMAN NARMAN PERİ BACALARI İNSAN FAKTÖRLERİNCE DEĞİŞTİRİLMEDEN TAMAMEN DOĞA OLAYLARI SONUCU OLUŞARAK GÜNÜMÜZE KADAR ŞİMDİKİ HALİNİ ALARAK GELMİŞTİR.

14 ERZURUM - NARMAN NARMAN PERİ BACALARI

15 ERZURUM - UZUNDERE TORTUM ŞELALESİ ERZURUM UZUNDERE İLÇESİNDE BULUNAN ŞELALE TORTUM GÖLÜ SUYUNDAN BESLENEREK 22 METRE GENİŞLİĞİ, 48 METRE YÜKSEKLİĞİ İLE DÜNYANIN EN YÜKSEK 2 NCİ ŞELALESİDİR.

16 ERZURUM - UZUNDERE TORTUM ŞELALESİ

17 PALANDÖKEN DAĞI 3125 M RAKIMLI TEKTONİK BİR DAĞDIR. PALANDÖKEN DAĞI BÜNYESİNDE BULUNDURDUĞU KAYAK PİSTLERİ İLE DÜNYANIN SAYILI KAYAK MERKEZLERİNDEN BİRİDİR. KIŞ TURİZMİ AÇISINDAN HEM TÜRKİYE HEM DE BÖLGEMİZ EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAMAKTADIR. DÜNYADA SADECE PALANDÖKEN’E ÖZGÜ BİR ÇİÇEK OLAN PALANDÖKENENSİZ ÇİÇEĞİ MAYIS AYINDA BULUNABİLMEKTEDİR. ERZURUM

18 PALANDÖKEN DAĞI ERZURUM

19 PALANDÖKEN DAĞI

20 ERZURUM PALANDÖKEN DAĞI

21 ERZURUM PALANDÖKEN DAĞI

22 ATLAMA KULELERİ ERZURUM`DA, 2011 DÜNYA ÜNİVERSİTELER ARASI KIŞ SPOR OYUNLARI İÇİN YAPILAN ATLAMA KULESİ, 125 METRELİK UZUNLUĞU VE HİLAL ŞEKLİNDEKİ GÖRÜNTÜSÜ İLE ORGANİZASYONUN SEMBOL TESİSLERİ ARASINDA YER ALDI. DÜNYADA ATLAMA KULELERİ 90`LA 120 METRE OLARAK İNŞA EDİLİRKEN, BU PİSTLER 95 VE 125 METRELİK UZUNLUKLARIYLA DÜNYANIN EN UZUN ATLAMA KULELERİ OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR. ERZURUM

23 ATLAMA KULELERİ ERZURUM

24 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ 1957 YILINDA KURULMUŞTUR. KURULUŞ SIRASI İTİBARİYLE TÜRKİYENİN 6. ÜNİVERSİTESİDİR.

25 ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

26 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ 1957 YILINDA KURULMUŞTUR. ŞU AN TÜRKİYEDEKİ EN BÜYÜK KAMPÜSE SAHİP 2 NCİ ÜNİVERSİTEDİR. ANADOLU ÜNİVERSİTESİNDEN SONRA TÜRKİYEDE EN ÇOK ÖĞRENCİ ALAN VE AYRICA 2010 YILINDAN SONRA AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ BULUNAN 2 NCİ ÜNİVERSİTE OLARAK ARAŞTIRMA, EĞİTİM VE ÖĞRETİM HİZMETİ VERMEKTEDİR.

27 FOTOĞRAFLAR İÇİN ÖZTÜRK AKKÖK BEYE TEŞEKKÜR EDERİM

28 İSHAK PAŞA SARAYI MEHMET PAŞA TARAFINDAN 1784 TARİHİNDE BİTİRİLMİŞTİR. 7600 M2 BİR SAHADA YAPILAN SARAYIN İNŞASI 99 YIL SÜRMÜŞTÜR. AĞRI - DOĞUBEYAZIT

29 ERZİNCAN TERZİ BABA TÜRBESİ ASIL ADI MUHAMMED VEHBİ OLAN TERZİ BABA 1779 – 1848 YILLARINDA YAŞAMIŞTIR. MESLEĞİ TERZİLİK OLDUĞUNDAN TERZİ BABA ADIYLA ANILMIŞTIR. TASAVVUFİ KONULARI İÇEREN – KENZÜL FÜTUH ADLI BİR ESERİ MEVCUTTUR.

30 BAYBURT BAYBURT KALESİ KARADENİZ İ BASRA KÖRFEZİNE BAĞLAYAN TİCARET YOLU ÜZERİNDE BULUNMASI BAYBURT KALESİNİN ÖNEMİNİ ARTIRMIŞTIR. AYDINTEPE YER ALTI ŞEHRİ - DEDE KORKUT TÜRBESİ DE BAYBURT TARİHİNDE ÖNEMLİ YERİ OLAN ESERLERDİR.

31 IĞDIR EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ AZERBAYCAN, İRAN VE ERMENİSTAN’A ÜÇ ÜLKEYE BİRDEN SINIRI OLAN TEK İLDİR. TARIM VE HAYVANCILIK ÖN PLANDADIR.

32 KARS ANİ HARABELERİ TÜRKİYE ERMENİSTAN SINIRINA YAKIN ARPAÇAY NEHİR KENARINDA KONUMLANAN KENTİN KURULUŞU M.Ö 350-300 YILLARINA DAYANIR ANİ HIRİSTİYAN – ERMENİ İNANIŞINCA KUTSAL SAYILIR ŞEHİRDE SELÇUKLU ESERLERİ İLE KİLİSELER YAN YANA HATTA İÇ İÇE BULUNMAKTADIR.

33 SARIKAMIŞ- KARS SARIKAMIŞ DEYİNCE SARIKAMIŞ HAREKATI VE ALLAHÜ EKBER DAĞLARI HEMEN AKLA GELİR OSMANLI ORDUSU BU DAĞLARDA 60 BİNİ DONARAK TOPLAM 78 BİN ŞEHİT VERMİŞTİR. ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ.

34 Türkiye Coğrafyasının % 9.5’i 2 Milyon 226 Bin 155 Kişi ile TR’nin %2.94 ü COĞRAFİ KONUMUMUZ

35 MİLLİ GELİR TÜRKİYE $ 15.137 ERZURUM $ 7.255 AĞRI $ 4.118 ERZİNCAN $ 9.922 KARS $ 7.396 IĞDIR $ 6.051 BAYBURT $ 14.998 ARDAHAN $ 10.583

36 Bölgemizin Gerçekleri

37 BÖLGEMİZİN GERÇEKLERİ AĞIR KIŞ ŞARTLARI GÜNDELİK HAYATI ZORLAŞTIRDIĞI GİBİ PERAKENDECİLİK SEKTÖRÜNÜ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEMEKTEDİR. ÜRETİCİYE UZAK BİR BÖLGE OLUŞU SEBEBİYLE KIŞ ŞARTLARINDAN KAYNAKLANAN ULAŞIM SORUNLARI DA ZAMAN ZAMAN DİKKATİ ÇEKMEKTEDİR. TÜKETİCİYE SUNULAN TAZE GIDA MEYVE VE SEBZE ÜRÜNLERİNDE KIŞIN SIKINTILAR YAŞANABİLMEKTEDİR.

38 Bölgemizin Gerçekleri SON 5 YILIN İSTİTİSTİKLERİNE BAKILDIĞINDA BÖLGEMİZDEN %10 ORANINDA BİR NUFÜS GÖÇÜ DİKKAT ÇEKMEKTEDİR.

39 GÖÇ SORUNU SON BEŞ YILIN İSTATİKLERİNE BAKILDIĞINDA BÖLGEMİZDEN % 10 ORANINDA BİR NUFÜS GÖÇÜ DİKKATİ ÇEKMEKTEDİR. (%10 ORANI ASLINDA BİR ŞEHİR DEMEK) BURADAKİ ASIL SORUN NUFÜS GÖÇÜYLE BİRLİKTE YATIRIM GÖÇÜNÜN DE YAŞANIYOR OLMASI, YATIRIMLARIN BELLİ BİR SEVİYEDEN SONRA BATIYA KAYIYOR OLMASIDIR. BU DURUM BÖLGE EKONOMİSİ BAKIMINDAN TABİKİ OLUMSUZ BİR DURUMDUR. BÖLGEMİZİN YETERLİ TEŞVİK UYGULAMASI ALAMAMASI, İKLİMSEL ŞARTLAR COĞRAFİ KONUM SERMAYE GÖÇÜNÜN SEBEPLERİNDEN SAYILABİLİR. GÖÇLER BAZEN DE PSİKOLOJİK OLABİLİYOR, BU DURUMU DA GÖZ ARDI ETMEMEK LAZIM BÜYÜK ÇAPLI SANAYİ TESİSLERİNİN BULUNMAYIŞI, YİNE İKLİM ŞARTLARINDAN DOLAYI TARIM EKONOMİSİNDEN YETERİ KADAR FAYDALANILAMAMASI BÖLGEMİZİ EKONOMİK YÖNDEN OLUMSUZ ETİKİLEMEKTEDİR. SON YILLARDAKİ OLUMLU GELİŞMELERE RAĞMEN BATI VE DOĞU ARASINDAKİ ŞEHİRCİLİK ANLAYIŞININ İSTENİLEN SEVİYEDE OLMAYIŞI EKONOMİK ŞARTLARIN TÜRKİYE STANDARTLARININ ALTINDA OLUŞU PERAKENDECİLİK SEKTÖRÜMÜZÜDE ETKİLEMEKTEDİR.

40 Bölgemizin Gerçekleri

41 ASLINDA NİTELİKLİ PERSONEL EKSİKLİĞİNİN SEKTÖRÜMÜZ AÇISINDAN ÇOK CİDDİ BİR PROBLEM OLDUĞUNU HEPİMİZ BİLİYORUZ. EĞİTİM DÜZEYİNİN YETERSİZLİĞİ, ARZU EDİLEN HEDEFE ULAŞMAMASI NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNÜN SEKTÖRE KAZANDIRILMAMASI SORUNLAR ARASINDA YER ALMAKTADIR. AYRICA SEKTÖRÜN KENDİNDEN KAYNAKLANAN SORUNLAR DA UNUTULMAMALIDIR. (ÇALIŞMA SAATLERİ, EĞİTİM, EKONOMİK ŞARTLAR) BU NOKTADA FEDERASYONUMUZUN DESTEKLERİ SON YILLARDA DİKKATİ ÇOK ÇEKMEKTEDİR.

42 BİR DİĞER SORUN REKABET AYNI AMACI GÜDEN KİMSELER ARASINDAKİ ÇEKİŞMEYE – YARIŞMAYA HER NE KADAR REKABET DESEK DE BAZEN ADİL VE EŞİT OLMAYAN ŞARTLARDA REKABET ETMEK KİŞİLERİ/KURUMLARI YORABİLİYOR. ASLINDA OLUŞTURDUĞUMUZ BİRLİKTELİĞİMİZİN GÜCÜYLE HAKSIZ REKABETİN ÖNÜNE GEÇMENİN PLAN VE PROGRAMI YAPILMALIDIR. HEP KULLANDIĞIMIZ BİR AYRIM “YEREL” ve “ULUSAL” AYRIMI, KENDİ MENŞEİLERİ GEREĞİ ALDIKLARI DESTEKLE VE GÜÇLE SEKTÖRÜMÜZDE YER ALAN ULUSAL MARKALAR KARŞISINDA, BİZ YEREL YATIRIMCILARIN DA ÜLKEMİZ, BÖLGEMİZ VE İLİMİZ YÖNETİCİLERİNDEN DESTEKLENMEK BEKLENTİSİ İÇİNDE OLMAMIZ ÇOK DOĞAL OLSA GEREK BU NOKTADA YEREL YÖNETİMLERİN DESTEĞİNİN VE POZİTİF YAKLAŞIMLARININ ÖNEMİ TARTIŞILMAZ HAKSIZ REKABETE MARUZ KALDIĞIMIZ DURUMLARLA MÜCADELE EDERKEN BİZ YEREL SERMAYE OLARAK YEREL YÖNETİMLERDEN DE DESTEK BEKLİYORUZ. BİZLER ÖNCELİKLE BULUNDUĞUMUZ İLLER OLMAK ÜZERE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK İÇİN, KATMA DEĞER YARATMAK İÇİN YOLA ÇIKMIŞ YATIRIMCILAR OLARAK BU DESTEĞİ HAK ETTİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ.

43 BİZ YEREL PERAKENDECİLER ULUSAL REKABETİN KATKILARINDAN İSTİFADE EDERKEN BİZDEN GÖTÜRDÜKLERİNİN DE FARKINDAYIZ. BU NOKTADA BİZİM TERCİHİMİZ BELLİ İKEN FARKLI YAKLAŞIMLARLA YÜZ YÜZE GELMEK ZAMAN ZAMAN CİDDİ ANLAMDA ŞEVİKİMİZİ KIRMAKTADIR. YEREL PERAKENDECİLER BÜYÜRKEN İŞ ORTAKLARINI DA BERABERLERİNDE BÜYÜTMÜŞTÜR. RAFLARA ÜRÜN KOYMAKTA SIKINTI ÇEKEN BİR ÇOK YERLİ ÜRETİCİ YEREL ZİNCİRLER SAYESİNDE HALK İLE BULUŞMA FIRSATI YAKALAMIŞTIR. BU DURUM HEM ÜRETİCİYE, HEM TÜKETİCİYE VERİMLİLİK SAĞLADIĞI GİBİ, TÜKETİCİLER ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ VE SUNULAN CAZİP FİYAT AVANTAJLARINDAN YARARLANMIŞTIR. TÜKETİCİ VE PERSONEL PERAKENDECİLERİN OMURGASIDIR. PERAKENDECİLER ONLARIN TALEP VE İHTİYAÇLARINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMAK ZORUNDADIR. BU NOKTADA SAĞLADIĞIMIZ OLUMLU KATKILAR BİZE ULUSAL REKABETTE CİDDİ BİR GÜÇ OLACAKTIR.

44 BÖLGEMİZDEKİ DİĞER PERAKENDECİLERE DE GÖZ ATARSAK

45 TOPLAM BÖLGEMİZDE 87 ŞUBE TOPLAM BÖLGEMİZDE 87 ŞUBE ERZURUM 41 ŞUBE AĞRI 13 ŞUBE ARDAHAN 3 ŞUBE BAYBURT 4 ŞUBE ERZİNCAN 7 ŞUBE IĞDIR 8 ŞUBE KARS 11 ŞUBE Diğer perakendeciler

46 TOPLAM BÖLGEMİZDE 10 ŞUBE TOPLAM BÖLGEMİZDE 10 ŞUBE ERZURUM 2 ŞUBE AĞRI 2 ŞUBE BAYBURT 1 ŞUBE ERZİNCAN 2 ŞUBEIĞDIR 1 ŞUBE KARS 2 ŞUBE Diğer perakendeciler

47 ERZURUM 18 ŞUBE AĞRI 3 ŞUBE TOPLAM BÖLGEMİZDE 34 ŞUBE TOPLAM BÖLGEMİZDE 34 ŞUBE ARDAHAN 1 ŞUBE BAYBURT 1 ŞUBE ERZİNCAN 3 ŞUBE IĞDIR 2 ŞUBE KARS 6 ŞUBE Diğer perakendeciler

48 ERZURUM 10 ŞUBEBAYBURT 1 ŞUBE ERZİNCAN 5 ŞUBE KARS 1 ŞUBE TOPLAM BÖLGEMİZDE 17 ŞUBE TOPLAM BÖLGEMİZDE 17 ŞUBE Diğer perakendeciler

49 ERZURUM 1 ŞUBE TOPLAM BÖLGEMİZDE 1 ŞUBE TOPLAM BÖLGEMİZDE 1 ŞUBE 8.000M2 VE 36 KASALI Diğer perakendeciler

50 BÖLGEMİZDE TOPLAM 149 ŞUBE BÖLGEMİZDE TOPLAM 149 ŞUBE Diğer perakendeciler

51 TÜM SPONSOR FİRMALARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ…

52


"İŞBİRLİĞİYLE. 12 EYLÜL 2006 TARİHİNDE KURULAN TÜRKİYE PERAKENDECİLER FEDERASYONU MART 2013 İTİBARİ İLE 16 DERNEĞİ 338 ŞİRKET ÜYESİ 3.344 ŞUBESİ VE 62.417." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları