Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEVLÂNÂ MÜZESİ - KONYA BU SUNU SANALDUNYA GRUBU İÇİN HAZIRLANMIŞTIR. GRUP ÜYELİĞİ EMAIL : cyurtsev@yahoo.com PPS: Cem Yurtsev Fotoğraflar : Cem Yurtsev.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEVLÂNÂ MÜZESİ - KONYA BU SUNU SANALDUNYA GRUBU İÇİN HAZIRLANMIŞTIR. GRUP ÜYELİĞİ EMAIL : cyurtsev@yahoo.com PPS: Cem Yurtsev Fotoğraflar : Cem Yurtsev."— Sunum transkripti:

1 MEVLÂNÂ MÜZESİ - KONYA BU SUNU SANALDUNYA GRUBU İÇİN HAZIRLANMIŞTIR. GRUP ÜYELİĞİ PPS: Cem Yurtsev Fotoğraflar : Cem Yurtsev Müzik: Ney taksimi Sunu ve sunudaki bana ait olan müze içi ve dışı fotoğraflarının benden izinsiz kullanımı telif hakları gereğince yasaktır.

2 Mevlânâ Celâleddin-i Rumi (d. 1207 - ö
Mevlânâ Celâleddin-i Rumi (d ö. 1273), İslâm ve tasavvuf dünyasında tanınmış bir şair, düşünce adamı ve Mevlevi yolunun öncüsüdür. Bu sene Mevlânâ’nın doğumunun 800. yılı ve belki de sizin de daha önce gördüğünüz Mevlânâ Müzesinin içinde çekmiş olduğum fotoğrafları kısa bilgilerle izleyeceksiniz az sonra. Bilindiği üzere UNESCO tarafından da 2007 Mevlânâ Yılı ilan edilmiştir.

3 925 ayar Gümüş para

4 Mevlânâ Müzesine gidiş yolu

5 Mevlânâ Müzesine gidiş yolu Selimiye Cami

6 Müze girişi. İnsanlar bilet kuyruğunda
Müze girişi ! İnsanlar bilet kuyruğunda. Biletler 2YTL, öğrenci, öğretmen ücretsiz

7 Müzeye girince sağ tarafta mumdan yapılma dergâh canlandırması yapılmış ancak fotoğraf çekmek yasak içerde.

8

9 Ve türbenin içine girince içerdeki huzuru, dinginliği hissedebiliyorsunuz… Fotoğraflar flaşsız çekilmiştir.

10 Mevlânâ Celaleddin Rumi

11

12 İçerdeki o büyüleyici ortamdan sol tarafa dönüp müzeyi gezmeye devam edelim. Bir başka odaya geçiyor ve orada Mevlânâ’ya ait eşyaları görüyoruz.

13 Mevlânâ’ya ait olan cübbe
Büyük düşünür’ün yazdığı dünyaca ünlü eseri “ MESNEVİ”

14 Ve müzeden çıkış…

15 O, babası Alimler sultanı Bahaeddin Veled'in dizinin dibinde yetişti
O, babası Alimler sultanı Bahaeddin Veled'in dizinin dibinde yetişti. Babası ve ailesi 5 yaşındayken Horasan'dan ayrılmak zorunda kaldı. Mevlâna 5 yaşına kadar Horasanın Belh şehrinde, beş yaşından sonra ise gurbette yaşadı. Mevlâna hazretlerinin gençliği alimler arasında geçti. Dönemin bütün meşhur alimlerinden ders aldı. Belh'ten ayrıldıktan sonra Hacc'a gittiler. Mevlâna ve ailesi bir çok yere uğrayarak sonunda Karaman'a geldi. Bir süre orada yaşadıktan sonra Selçuklu hükümdarının davetiyle Konya'ya geldiler ve oraya yerleştiler.

16 Başkalarının kusurlarını
İŞTE ONUN İNSANLIĞA VERDİĞİ YEDİ ALTIN ÖĞÜT ! Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol. Başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol

17 Tevazu ve alçak gönüllülükte
İŞTE ONUN İNSANLIĞA VERDİĞİ YEDİ ALTIN ÖĞÜT ! Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol. Hoşgörülülükte deniz gibi ol.

18 Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
İŞTE ONUN İNSANLIĞA VERDİĞİ YEDİ ALTIN ÖĞÜT ! Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

19 Mevlânâ Divanında bir hikaye anlatılır.
Hikayeyi okumak için tıklayınız ! Hikayeyi okumadan sonraki slayta geçmek için tıklayınız !

20 Bir adam hileyle kuşun birini tuzağa düşürerek yakaladı
Bir adam hileyle kuşun birini tuzağa düşürerek yakaladı. Kuş dile geldi, yalvardı: “Ey ulu insan, sen koyunları, öküzleri yedin, bir çok deveyi kurban ettin. Bu dünyada onlarla bile doymadın, benimle mi doyacaksın? Eğer beni bırakırsan ben sana üç öğüt vereceğim. Bunlara uyarsan her müşkülün hallolur. Birincisini, dindeyken vereyim, eğer beğenirsen beni bırakırsın. İkincisini şu dama konarken, üçüncüsünü de şu ulu ağaçta söylerim,” dedi. Adam kuşu sıkı sıkıya tutarak: “Haydi söyle bakalım, eğer beğenirsem seni bırakırım,” dedi. “Kuşcağız ilk öğüdü söyledi: “Olmayacak sözü kim söylerse söylesin, inanma” dedi.

21 Adam öğüdü beğenerek kuşu bıraktı
Adam öğüdü beğenerek kuşu bıraktı. Kuş uçarak damın saçağına kondu, ikinci öğüdünü söyledi: “Geçmiş gitmiş şeylere, kaçmış fırsatlara ah vah etme.” dedi. Sonra biraz geriye çekilerek orada bulunan ulu ağaca kondu: “Benim karnımda on bir dirhem ağırlığında paha biçilmez bir inci vardı. Eğer beni kaçırmasaydın o şimdi senin olacaktı.” dedi. Bunu duyan adam ağlayıp inlemeye, saçını başını yolmaya başladı. Bunu gören kuş seslendi: “Ben sana geçmiş gitmiş fırsatlar için ah vah edip üzülme demedim mi? Madem fırsatı kaçırdın, neden üzülüp duruyorsun?

22 Ya öğüdümü dinlemedin yahut da sağırsın
Ya öğüdümü dinlemedin yahut da sağırsın. Ayrıca sana olmayacak şeye inanma demedim mi? Benim bütün ağırlığım üç dirhem, karnımda nasıl on bir dirhem ağırlığında inci bulunabilir?” Bunun üzerine adam kendi kendine: “Şimdi söylediklerini daha iyi anladım. Haydi şimdi de üçüncü öğüdünü söyle bakayım” dedi. Kuş: “Allah için o iki öğüdü güzelce tuttun da benden üçüncüsünü mü istiyorsun? Uykuya dalmış bilgisiz kişiye öğüt vermek, çorak toprağa tohum atmak gibidir. Aptallık ve bilgisizlik yırtığı, yama tutmaz.” diyerek uçup gitti.

23 * Mevlânâ Müze içindeki benim çekimim 30 sn lik ve 9 megabyte boyutundaki video çekimini ile benden isteyebilirsiniz ! * Mevlânâ Müze içinin 360 derece hareketli görüntüsünü yine benden ile alabilirsiniz. Gerçekten muhteşem bir görüntü. Mevlâna ile ilgili linkler :

24 BU SUNU SANALDUNYA GRUBU İÇİN HAZIRLANMIŞTIR. GRUP ÜYELİĞİ EMAIL :
PPS: Cem Yurtsev Fotoğraflar : Cem Yurtsev Müzik: Ney taksimi


"MEVLÂNÂ MÜZESİ - KONYA BU SUNU SANALDUNYA GRUBU İÇİN HAZIRLANMIŞTIR. GRUP ÜYELİĞİ EMAIL : cyurtsev@yahoo.com PPS: Cem Yurtsev Fotoğraflar : Cem Yurtsev." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları