Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ihr Logo. Your Logo İçerik Demiryolu Taşımacılığına Genel Giriş Demiryolu Taşımacılığı Avantajlı Yönleri Demiryolu Taşımacılığı Dezavantajlı Yönleri Demiryolu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ihr Logo. Your Logo İçerik Demiryolu Taşımacılığına Genel Giriş Demiryolu Taşımacılığı Avantajlı Yönleri Demiryolu Taşımacılığı Dezavantajlı Yönleri Demiryolu."— Sunum transkripti:

1 Ihr Logo

2 Your Logo İçerik Demiryolu Taşımacılığına Genel Giriş Demiryolu Taşımacılığı Avantajlı Yönleri Demiryolu Taşımacılığı Dezavantajlı Yönleri Demiryolu Taşımacılığı Türleri Vagon Türleri Demiryolu Taşımacılığında Kullanılan Terimler Hamule Senedi - CIM Başlıca Örgütler İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

3 Your Logo Demiryolu Taşımacılığı Ağır ve hacimli yükler için düşük maliyet Araçların hızlarıyla taşıma hizmeti süresi paralelliği Kömür, demir vb. yeraltı kaynakları Altyapı yatırımları: yüksek maliyet. Devlet yatırımları İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

4 Your Logo Demiryolu Taşımacılığının Avantajlı Yönleri Çevreye duyarlı taşımacılık Güvenlik Karayolu trafiğine hafifletici etkisi Uzun dönem sabit fiyat garantisi Sabit sefer süreleri Ağır tonajlı yükler için avantajlı İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

5 Your Logo Demiryolu Taşımacılığının Dezavantajlı Yönleri Uzun süren transit taşımalar Türkiye’deki kapıdan kapıya teslim yetersizliği Sınırlı teslim yerleri, esneklik düşüklüğü İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

6 Your Logo Demiryolu Taşımacılığı Türleri Blok Tren Taşımacılığı Münferit Vagon Taşımacılığı Demiryolu Konteynır Sevkiyatı İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

7 Your Logo Blok Tren Taşımacılığı Çıkış istasyonu ile yurtdışındaki varış istasyonu arasında yüklerin bir katar oluşması ile yapılır. Blok tren oluşturulması TCDD ile blok tren işletmesi yapan acente arasında bir sözleşmeyle gerçekleştirilir. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

8 Your Logo Blok Tren Taşımacılığı Türleri Konteynır Blok Tren Vagon Blok Tren İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

9 Your Logo Münferit Vagon Taşımacılığı İthalatçı veya ihracatçılar sevk edeceği yüklerle ilgili bilgileri taşıma organizatörlerine iletir. Taşıma organizatörlerinin de TCDD’ye söz konusu bilgileri aktarmasıyla taşıma gerçekleştirilir. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

10 Your Logo Demiryolu Konteynır Sevkiyatı Taşıma organizatörünün konteynır talebi, Konteynırın organizatöre teslimatı, Göndericinin ürünlerinin konteynıra yüklenmesi, Taşımanın gerçekleştirilmesi. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

11 Your Logo Vagon Türleri Kapalı Vagon Kayar Yan Duvarlı Kapalı Vagon Yüksek Kenarlı Vagon Platform Vagon Çok Amaçlı Vagon Özel Tip Vagon Sarnıçlı Vagon Ağır Yük Vagonu İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

12 Your Logo Kayar Yan Duvarlı Kapalı Vagon Her türlü ev eşyası, gıda maddesi, torbalı çimento, gübre, canlı hayvan vb. taşımaları yapılır. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

13 Your Logo Kayar Duvarlı Vagon Paletli taşımlar için kullanılır. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

14 Your Logo Yüksek Kenarlı Vagon Normal tip yüksek kenarlı açık vagon ile konteynır, kömür, her türlü maden cevheri, tuğla, kiremit, demir, boru, kum vb. taşıma yapılır. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

15 Your Logo Platform Vagon Normal tip platform vagonla taşıt, iş ve tarım makineleri, beton, demir ve ağaç direk taşımaları yapılır. Özel tip platform vagon ile konteynır, tank, ağır iş makineleri, çekici taşıması yapılır. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

16 Your Logo Çok Amaçlı Vagon Üzeri körüklü tenteyle kapatılabilen palet ve araç taşınabilen vagon. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

17 Your Logo Özel Tipli Vagon Dökme hububat taşıması yapılır. Vagon üstten doldurulur, alttan otomatik boşaltılır. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

18 Your Logo Sarnıçlı Vagon Sıvı taşımaya mahsus sarnıçlı vagon ile her türlü akaryakıt taşıması yapılır. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

19 Your Logo Ağır Yük Vagonu Trafo, jeneratör, reaktör gibi ağır ve havaleli yükler (120, 180, 250 ton) taşınır. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

20 Your Logo Demiryolu Taşımalarında Kullanılan İstatistiki Terimler Netton Hamton Netton KM Hamton KM Tren KM Yolcu KM Rotasyon Ütilitizasyon Hat Kapasitesi İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

21 Your Logo Demiryolu Taşımalarında Kullanılan Bazı Terimler Hamule: Yük. Rödevans: Vagon kira ücreti. Mutabele: Taşımadaki düzensizlik. Hat: Yol. Katar: Tren dizisi. Kondüktör: Bilet denetçisi. Gabari: UIC örgütünün belirlediği ölçü sınırları. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

22 Your Logo Risturn: Geri ödeme Sejur Ücreti: Yabancı vagonun yurt içinde kalma ücreti Triyaj: Yük trenlerinin hazırlandığı ve dağıtımının yapıldığı istasyonlar. Demiryolu Taşımalarında Kullanılan Bazı Terimler İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

23 Your Logo Hamule Senedi - CIM Malların demiryolu ile taşınmasına ilişkin uluslararası anlaşma. Malların mülkiyetini temsil etmez, dolayısıyla ciro edilemez. Hamule Senedinin göndericiye teslim şartı: bir vagonun dolmasıdır. Bir vagon dolmaması halinde komisyoncuyla gönderici iletişime geçer. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

24 Your Logo Başlıca Uluslararası Örgütler Uluslararası Demir Yolları Birliği (lnternational Union of Railways UIC) Avrupa Birliği Demir Yolları Birliği (The Community of European Railways CER) İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

25 Your Logo Başlıca Uluslararası Örgütler Uluslararası demir yolları standardını oluşturmak Demir yolu trafiğinde gerekli düzenlemeleri yapmak Demir yollarını dünya çapında temsil etmek Demir yolu taşımacılığının geliştirilmesi ile ilgili araştırmalar yapmak, projeler geliştirmek Uluslararası Demir Yolları Birliği (lnternational Union of Railways - UIC) İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

26 Your Logo Başlıca Uluslararası Örgütler Avrupa Birliği Demir Yolları Birliği (CER)’nin amacı, demir yolları ile yapılan yolcu ve eşya taşımacılığını geliştirmek ulaşım sistemi içinde önemli bir konuma getirmektir. Bu konuma ulaşmada Avrupa Birliği politikaları çerçevesinde verimlilik ve çevre unsurları temel olarak ele alınmaktadır. Avrupa Birliği Demir Yolları Birliği (The Community of European Railways-CER) İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.

27 Your Logo Teşekkür Ederiz… Kaynakça Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları http://www.tcdd.gov.tr/Upload/Files/ContentFiles/2010/vagonlar/vagonrehberi.pdf T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Demiryolu Taşımacılığı http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/modul_pdf/840UH0061.pdf İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Y.O.


"Ihr Logo. Your Logo İçerik Demiryolu Taşımacılığına Genel Giriş Demiryolu Taşımacılığı Avantajlı Yönleri Demiryolu Taşımacılığı Dezavantajlı Yönleri Demiryolu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları