Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

«KIZILAY» METNİ HAZIRLIK VE İŞLENİŞ SUNUSU. KIZILAY NE İŞ YAPAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "«KIZILAY» METNİ HAZIRLIK VE İŞLENİŞ SUNUSU. KIZILAY NE İŞ YAPAR."— Sunum transkripti:

1 «KIZILAY» METNİ HAZIRLIK VE İŞLENİŞ SUNUSU

2 KIZILAY NE İŞ YAPAR

3 KIZILAY Bu gün muhtaç değilsem, Yoksullara, açlara, Yarın muhtaç olurum. Yaz, kış tüter ocağı. Her yardımı, şefkati, Felakette, kazada, Kızılay'da bulurum. Bize açar kucağı. Savaşlarda, depremlerde, Bizi gelir o arar. Acımızı dindirir, Yaramızı o sarar. İ. Hakkı TALAS Bu gün muhtaç değilsem, Yoksullara, açlara, Yarın muhtaç olurum. Yaz, kış tüter ocağı. Her yardımı, şefkati, Felakette, kazada, Kızılay'da bulurum. Bize açar kucağı. Savaşlarda, depremlerde, Bizi gelir o arar. Acımızı dindirir, Yaramızı o sarar. İ. Hakkı TALAS

4 1.Savaş, deprem, sel baskını, yangın, salgın hastalık gibi felakete uğrayanlara yardım eder.

5 2.Felakete uğrayanların barınmaları için çadır, battaniye yiyecek, giyecek dağıtır.

6 3.Yaralananların iyileşmeleri için geçici hastaneler kurar.

7 4.Savaşta yaralanan askerlerin iyileşmeleri için çaba gösterir. Onlara her tür yardımda bulunur.

8 5.Kızılay salgın hastalık durumlarında hastalara yardım eder.

9 6. Aşevleri açar, aşevlerinde yoksul, kimsesiz, düşkün yurttaşlara yiyecek ve içecek verir.

10 7.Kızılay gençlik kampları, aşevleri, hastaneler, dispanserler, kan merkezleri gibi sağlık ve yardım kuruluşlarını çalıştırır.

11 Kızılay Bu Yardımları Nasıl Yapar? Kızılay, ülke içinde ve ülke dışında yaptığı bu yardımları, üyelerin ödentileri, yardımseverlerin bağışları ve öğrencilerin satın aldıkları Kızılay pullarından elde ettiği gelirlerle karşılar.

12 KIZILAY İLE İLGİLİ GÜZEL SÖZLER Ateşi söndüren su, acıyı dindiren Kızılay'dır. Bir damla kan, bir can demektir. Kızılay kara gün dostudur. Kızılay şefkatin en güzel örneğidir. Kızılay üyelerin yardımı ile yaşar. Küçük yardımlar büyük işler görür. Acılar paylaşıldıkça azalır. Ateşi söndüren su, acıyı dindiren Kızılay'dır. Bir damla kan, bir can demektir. Kızılay kara gün dostudur. Kızılay şefkatin en güzel örneğidir. Kızılay üyelerin yardımı ile yaşar. Küçük yardımlar büyük işler görür. Acılar paylaşıldıkça azalır.

13 Kısa Bilgi Kızılay, Osmanlı İmparatorluğu'nda "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adı ile 1868 yılında faaliyete geçmiş, en son 1947 yılında "Türkiye Kızılay Derneği" ismini almıştır. Ülkemizde Kızılay haftasını her yıl 29 kasım-4 ekim tarihleri arasında kutlarız. Kızılay, hizmetlerinden hiçbir şekilde çıkar gözetmeyen gönüllü bir yardım kuruluşudur. Savaş alanında yaralılara ayrım gözetmeksizin yardım eder, deprem, sel gibi doğal afetler sonucu ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamaya çalışır. Kısa Bilgi Kızılay, Osmanlı İmparatorluğu'nda "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adı ile 1868 yılında faaliyete geçmiş, en son 1947 yılında "Türkiye Kızılay Derneği" ismini almıştır. Ülkemizde Kızılay haftasını her yıl 29 kasım-4 ekim tarihleri arasında kutlarız. Kızılay, hizmetlerinden hiçbir şekilde çıkar gözetmeyen gönüllü bir yardım kuruluşudur. Savaş alanında yaralılara ayrım gözetmeksizin yardım eder, deprem, sel gibi doğal afetler sonucu ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamaya çalışır.

14 Anlamı Bilinmeyen Kelimeler Aş: Yemek.Annemin yaptığı mısır aşı çok güzel olmuş.

15 Anlamı Bilinmeyen Kelimeler Düşkün:1. Bir şeye kendini aşırı vermiş olan, çok bağlı, meraklı, tutkun 2. Geçim sıkıntısına düşmüş 3. Yoksulluk sebebiyle mutluluk ve refahını yitirmiş 4. Yaşlılık, hastalık vb. sebeplerle çalışma gücünü yitirmiş 5. mec. Değer ve onurunu yitirmiş. 6. mec. Kötü yola düşmüş, ahlaksız. 2. Geçim sıkıntısına düşmüş 3. Yoksulluk sebebiyle mutluluk ve refahını yitirmiş 4. Yaşlılık, hastalık vb. sebeplerle çalışma gücünü yitirmiş 5. mec. Değer ve onurunu yitirmiş. 6. mec. Kötü yola düşmüş, ahlaksız. Kızılay düşkünlere yardım eder.

16 Anlamı Bilinmeyen Kelimeler Kara Gün Dostu: Yalnız iyi günlerde değil sıkıntılı, üzücü, düşkünlük günlerinde de insanın yardımına koşan, dostunu yalnız bırakmayan kimse. Kızılay kara gün dostudur.

17 Anlamı Bilinmeyen Kelimeler Devran: 1. Dünya. 2. Zaman, çağ: “Ben artık eskisi gibi değilim, Devran değişti Devran: 1. Dünya. 2. Zaman, çağ: “Ben artık eskisi gibi değilim, Devran değişti Nice:1. Kaç, ne kadar. 2. Birçok: “ Yalılarda nice yük odaları, oda gibi büyük kilerler vardı.” 3. Nasıl. İlkdersabc.com


"«KIZILAY» METNİ HAZIRLIK VE İŞLENİŞ SUNUSU. KIZILAY NE İŞ YAPAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları