Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BM-104 Nesneye Yönelik Programlama Bahar 2013 (6. Sunu) (Yrd. Doç. Dr. Deniz Dal)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BM-104 Nesneye Yönelik Programlama Bahar 2013 (6. Sunu) (Yrd. Doç. Dr. Deniz Dal)"— Sunum transkripti:

1 BM-104 Nesneye Yönelik Programlama Bahar 2013 (6. Sunu) (Yrd. Doç. Dr. Deniz Dal)

2 Kompozisyon (HAS-A Relationship) Bir x sınıfının bir üye değişkeni bir başka y sınıfının bir nesnesi olabilir. (y HAS-A x) Bu türden bir ilişkiye kompozisyon (composition) denir. Kompozisyon sayesinde küçük basit parçalardan daha sofistike bileşenler elde edebiliriz.

3

4

5

6

7

8 Atama operatörü int atamalarında farklı bir anlam, nesne atamalarında daha farklı bir anlam taşır. İleriki derslerimizde atama operatörünü aşırı yükleyeceğiz. (Operator Overloading) (Polymorfism nedir?)

9

10

11 Başka Bir Kompozisyon Örneği

12 Kalıtım/Miras (is-a Relationship) Bir y sınıfı bir x sınıfının tüm üye değişkenleri ve üye fonksiyonlarına ek/ilave olarak başka niteliklere ve davranışlara sahip olabilir. (y IS-A x) Bu türden bir ilişkiye kalıtım/miras (inheritance) denir. Bu durumda x temel sınıf (base class) ve y türetilmiş sınıf (derived class) olarak adlandırılır. (Her y bir x’tir ama her x bir y değildir.) Kalıtım sayesinde daha önceden yazılmış bir kodun yeniden kullanılması sağlanır ve kopyala yapıştıra gerek kalmaz.

13

14

15

16 Kalıtım sayesinde kopyala yapıştır ile yeni bir sınıf oluşturmak yerine var olan bir sınıfa yeni üye değişkenler ve/veya üye fonksiyonlar ekleyerek daha kompakt programlar oluştururuz. Bu sayede daha genel bir tanımı daha özel bir hale dönüştürürüz.

17

18 Her Dikdortgen bir Sekil’dir.

19

20 Kim Kime Ulaşabilir?

21 Dikdortgen Sınıfından DikdorgenlerPrizmasi Sınıfını Kalıtım Yoluyla Siz Oluşturunuz. (yukseklik Üye Değişkeni ile Hacim Hesaplayan Üye Fonksiyonu Yeni Sınıfınıza Eklemeyi Unutmayınız.)


"BM-104 Nesneye Yönelik Programlama Bahar 2013 (6. Sunu) (Yrd. Doç. Dr. Deniz Dal)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları