Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BM-104 Nesneye Yönelik Programlama Bahar 2013 (11. Sunu) (Yrd. Doç. Dr. Deniz Dal)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BM-104 Nesneye Yönelik Programlama Bahar 2013 (11. Sunu) (Yrd. Doç. Dr. Deniz Dal)"— Sunum transkripti:

1 BM-104 Nesneye Yönelik Programlama Bahar 2013 (11. Sunu) (Yrd. Doç. Dr. Deniz Dal)

2 Dosya Yönetimi Bir bilgisayarda 2 tür depolama yapılabilir: 1 - Geçici Depolama (Temporary Storage)  Bilgisayarın ana belleğini (RAM) kullanan depolamadır.  Bilgisayar kapanınca bilgiler de kaybolur. (Volatile) 2- Kalıcı Depolama (Permanent Storage)  Bilgisayar kapatıldığında bile bilgilerin silinmediği yani bilginin diske kaydedildiği depolamadır. (Non-volatile)  Bilgi diskte dosyalar içerisinde saklanır.

3 Files (Dosyalar) ve Streams (Akışlar) C++ her bir dosyayı sıralanmış byte lar olarak görür. Her bir dosyanın sona erdiği noktayı belirleyen özel bir işaretçisi vardır. (end-of-file ya da eof) Bir dosya açıldığı zaman buna ilişkin bir nesne oluşturulur ve bu nesneye stream adını verdiğimiz bir bilgi akış mekanizması iliştirilir. C++ ile dosya işleyebilmek için standart kütüphaneden header dosyasını include etmek gerekir. include edilen bu sayesinde ifstream (bir dosyadan bilgi okuma) ve ofstream (bir dosyaya bilgi yazma) sınıfları ve bunların nesneleri çağrılabilir.

4 Dosyaya Bilgi Yazdırma

5 Dosya Açma Modları ios::inOkunmak üzere dosya aç ios::outYazılmak üzere dosya aç (Dosya zaten mevcutsa içindeki bilgiler tamamen silinir.) ios::appDosyanın sonundan itibaren yaz (append)

6 Dosyadan Bilgi Okuma

7 Hatırlatma Boşluklar (white spaces) ve satır sonu karakterleri (end-of-line) şimdiye kadarki dosyadan okuma örneklerinde ihmal edildiler. Bunu istemiyorsak eğer ifstream sınıfının get() fonksiyonunu ve string sınıfının getline() fonksiyonunu kullanmalıyız. getline() fonksiyonu herhangi bir akışı (iostream, fstream veya sstream) bir string değişkenine yönlendirir.

8 ifstream Sınıfının get() Fonksiyonu ile Dosyadan Tek Karakter Okuma Örnek:  ifstream test;  test.open( " deneme.txt ",ios::in );  char ch;  test.get(ch); //dosyadan tek bir karakter oku  cout< { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.biz.tr/8/2347622/slides/slide_8.jpg", "name": "ifstream Sınıfının get() Fonksiyonu ile Dosyadan Tek Karakter Okuma Örnek:  ifstream test;  test.open( deneme.txt ,ios::in );  char ch;  test.get(ch); //dosyadan tek bir karakter oku  cout<

9 string Sınıfının getline() Fonksiyonu ile Dosyadan Satır Satır Bilgi Okuma Okunan satırın herhangi bir sütununda bir tamsayı veya ondalıklı sayı olabilir. Ama biz herşeyi bir string değişkeninin içerisinde saklıyoruz???

10 Dosyanın Her Bir Satırındaki Sütunlar Birbirinden Boşluklar Yerine Özel bir Ayraçla (Delimiter) Ayrılmışlarsa

11 atoi ve atof Fonksiyonları atoi ve atof fonksiyonları kendilerine parametre olarak aldıkları karakter dizilerini rakama çevirirler. atoi(char *str) fonksiyonu kendisine argüman olarak aldığı karakter dizisini integer a çevirir. atof(char *str) fonksiyonu kendisine argüman olarak aldığı karakter dizisini ondalıklı sayıya çevirir. (floating point) atoi ve atof fonksiyonlarını C++ programlarımızın içerisinde kullanabilmek için standart kütüphaneden header dosyasını programımızın başına eklemeliyiz.

12 Örnek #include //atoi ve atof için #include //string veri tipi için using namespace std; string metin="123"; int i=atoi(metin.c_str()); string metin= "123.34"; float f=atof(metin.c_str());

13 Uygulama PersonelBilgileri.txt adlı bir düzyazı dosyasının içerisine TiKKiR adındaki bir şirkette çalışan personele ait bilgiler (her bir personele ait bilgi kaydı dosyanın bir satırında yer almak üzere) yukarıdaki formatta kaydedilmiştir. Dosyanın her bir satırında ilk sütun personelin kurum sicil numarasını, ikinci sütun personelin adını, üçüncü sütun personelin soyadını, dördüncü sütun personelin doğum tarihini ve son sütun ise personelin doğum yerini temsil etmektedir. (Şirket personelinden hiçbirisinin ikinci bir isme sahip olmadığını kabul edebilirsiniz.) Bu dosyayı okuyan ve 2013 yılı itibariyle şirket çalışanlarının yaş ortalamasını hesaplayarak ekrana basan bir C++ fonksiyonu yazınız ve main içerisinden çağırınız.

14 Bir Dosyanın Başına ve Sonuna Birkaç Kez Gidip Gelmek Gerekirse Bir dosyanın sonuna ulaşıldığında dosyayı kapatıp yeniden açarak dosyanın başına geri dönülebilir ama bu iyi bir yöntem değildir.

15 !! Önemli Hatırlatma !! Bir dosya sadece bir kere okunmak üzere açılmalıdır ve bu esnada okunan bilgiler uygun bir veri yapısı içerisinde saklanmalıdır. Daha sonra ihtiyaç duyulan herhangi bir veri bu veri yapısı içerisinden temin edilmelidir. Her ihtiyaç duyulduğunda ilgili dosyayı okumaya açmak suretiyle bilgiye erişmek ve sonrasında dosyayı kapatmak iyi bir yöntem değildir.

16 PersonelBilgileri.txt adlı dosyadaki bilgiler vector > içerisinde saklanabilir mi? ? SORU ?


"BM-104 Nesneye Yönelik Programlama Bahar 2013 (11. Sunu) (Yrd. Doç. Dr. Deniz Dal)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları