Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. BODRUM İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLAYAN SİVİL SAVUNMA UZMANLIĞI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. BODRUM İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLAYAN SİVİL SAVUNMA UZMANLIĞI."— Sunum transkripti:

1

2 T.C. BODRUM İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLAYAN SİVİL SAVUNMA UZMANLIĞI

3 FELAKET BAŞA GELMEDEN EVVEL ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİ DÜŞÜNMEK LAZIMDIR. GELDİKTEN SONRA DÖVÜNMENİN FAYDASI YOKTUR. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

4 DEPREM VE DEPREMDEN KORUNMA YOLLARI 2011

5

6 SİVİL SAVUNMANIN TANIMI SİVİL SAVUNMA: 7126 SAYILI KANUNUN 1. MADDESİNDE; “DÜŞMAN TAARRUZLARINA,TABİİ AFETLERE VE BÜYÜK YANGINLARA KARŞI;HALKIN CAN VE MAL KAYBININ ASGARİ HADDE İNDİRİLMESİ, HAYATİ ÖNEME HAİZ HER TÜRLÜ RESMİ VE HUSUSİ TESİS VE TEŞEKKÜLLERİN KORUNMASIVE FAALİYETLERİNİN İDAMESİ İÇİN ACİL TAMİR VE ISLAHI, SAVUNMA GAYRETLERİNİN SİVİL HALK TARAFINDAN AZAMİ SURETTE DESTEKLENMESİ VE CEPHE GERİSİ MANEVİYATININ MUHAFAZASI MAKSADIYLA ALINACAK HER TÜRLÜ SİLAHSIZ, KORUYUCU VE KURTARICI TEDBİR VE FAALİYETLERİ İHTİVA EDER.” ŞEKLİNDE TARİF EDİLMEKTEDİR. SİVİL SAVUNMANIN TANIMI SİVİL SAVUNMA: 7126 SAYILI KANUNUN 1. MADDESİNDE; “DÜŞMAN TAARRUZLARINA,TABİİ AFETLERE VE BÜYÜK YANGINLARA KARŞI;HALKIN CAN VE MAL KAYBININ ASGARİ HADDE İNDİRİLMESİ, HAYATİ ÖNEME HAİZ HER TÜRLÜ RESMİ VE HUSUSİ TESİS VE TEŞEKKÜLLERİN KORUNMASIVE FAALİYETLERİNİN İDAMESİ İÇİN ACİL TAMİR VE ISLAHI, SAVUNMA GAYRETLERİNİN SİVİL HALK TARAFINDAN AZAMİ SURETTE DESTEKLENMESİ VE CEPHE GERİSİ MANEVİYATININ MUHAFAZASI MAKSADIYLA ALINACAK HER TÜRLÜ SİLAHSIZ, KORUYUCU VE KURTARICI TEDBİR VE FAALİYETLERİ İHTİVA EDER.” ŞEKLİNDE TARİF EDİLMEKTEDİR.

7 SİVİL SAVUNMANIN AMAÇLARI: HALKIN CAN VE MAL KAYBININ EN AZ DÜZEYE İNDİRİLMESİ, HALKIN CAN VE MAL KAYBININ EN AZ DÜZEYE İNDİRİLMESİ, HAYATİ ÖNEMİ OLAN HER TÜRLÜ RESMİ VE ÖZEL KURUM VE KURULUŞLARIN KORUNMASI, HAYATİ ÖNEMİ OLAN HER TÜRLÜ RESMİ VE ÖZEL KURUM VE KURULUŞLARIN KORUNMASI, BU KURUM VE KURULUŞLARIN ETKİNLİKLERİNİN SÜRDÜRÜLMESİ İÇİN İVEDİ ONARIM VE YENİLEŞTİRMENİN YAPILMASI, BU KURUM VE KURULUŞLARIN ETKİNLİKLERİNİN SÜRDÜRÜLMESİ İÇİN İVEDİ ONARIM VE YENİLEŞTİRMENİN YAPILMASI, SAVUNMA ÇABALARININ SİVİL HALK TARAFINDAN EN GENİŞ ÖLÇÜDE DESTEKLENMESİ, SAVUNMA ÇABALARININ SİVİL HALK TARAFINDAN EN GENİŞ ÖLÇÜDE DESTEKLENMESİ, CEPHE GERİSİ MORALİNİN KORUNMASI. CEPHE GERİSİ MORALİNİN KORUNMASI. SİVİL SAVUNMANIN NİTELİKLERİ: SİLAHSIZ, SİLAHSIZ, KORUYUCU, KORUYUCU, KURTARICI, KURTARICI,

8 Deprem Bölgeleri Haritası

9 AFET NEDİR ? İNSANLAR İÇİN; FİZİKSEL, EKONOMİK VE SOSYAL KAYIPLAR DOĞURAN,NORMAL YAŞAMI VE İNSAN FAALİYETLERİNİ DURDURARAK VEYA KESİNTİYE UĞRATARAK TOPLULUKLARI ETKİLEYEN DOĞAL VE TEKNOLOJİK VEYA İNSAN KÖKENLİ OLAYLARA GENEL BİR TERİM OLARAK AFET DENİLMEKTEDİR.

10 DOĞAL AFET YERLEŞİM, ÜRETİM, ALTYAPI, ULAŞIM, HABERLEŞME GİBİ GENEL HAYATIN ZORUNLU VASITALARINI BOZACAK ÖLÇÜDE ANİDEN VE BELİRLİ BİR SÜREÇ İÇERİSİNDE MEYDANA GELEN DOĞAL YER VE HAVA HAREKETLERİDİR.

11 DOĞAL AFETLERİN ÇEŞİTLERİ 1.DEPREM 2.SU BASKINI (SEL) 3.KAYA DÜŞMESİ 4.TOPRAK KAYMASI

12 6.KURAKLIK 5.ÇIĞ8.TSUNAMİ 7.FIRTINA, KASIRGA, TAYFUN, TORNADO 10.YER ALTI SUYU YÜKSELMESİ. 9.VOLKAN PATLAMASI

13 DOĞAL AFETİN ÖZELLİKLERİ VE SONUÇLARI 1. ÇEŞİTLİ GÜÇ VE GENİŞLİKTE OLURLAR. 2. ALT YAPIYI BOZARLAR. 3. ŞOK TESİRİ YARATIRLAR.

14 4. ÖLÜM,SAKAT VE ÖKSÜZ KALMA GİBİ SONUÇLAR DOĞURUR. 5. BULAŞICI VE SALGIN HASTALIKLARIN ARTMASINA NEDEN OLURLAR. 6. EĞİTİM VE ÖĞRETİMİ AKSATIR.

15 7. EMNİYET VE ASAYİŞ HİZMETLERİNİ AKSATIR. 8. ARAMA,KURTARMA VE ENKAZ KALDIRMA İŞLEMLERİ YAVAŞ İŞLEYEBİLİR. 9. İKİNCİL AFET OLARAK YANGINLAR ÇIKABİLİR.

16 10. BARINDIRMA,YEDİRME VE GİYDİRME SORUNLARI DOĞURUR. 11. İŞSİZLİĞİ ARTIRIR.

17 13. ULAŞIM VE HABERLEŞMEDE AKSAKLIKLAR OLABİLİR. 14. YÖRENİN EKONOMİK YAPISINI BOZAR. 15. DEVLETİN VE ÖZEL KURUMLARIN PLANLADIĞI YATIRIMLARI GECİKTİRİR. 12. PSİKOLOJİK BOZUKLUKLAR DOĞURABİLİR.

18

19 DEPREMDEN ÖNCE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER NELERDİR?

20

21 DEPREME KARŞI HAZIRLIKLI MISINIZ ? 1-AİLE İÇİNDE DEPREMİN NE OLDUĞU VE BİR DEPREM SIRASINDA NELER YAPABİLECEĞİNİZ KONUSU KONUŞULUR MU ? BİR EV DEPREM PLANI HAZIRLADINIZ MI ?

22 2-ŞOK DEPREMLERDE 72 SAATLİK ACİL DURUM İÇİN HAZIRLIKLI MISINIZ ? AİLENİZ BİREYLERİ ARASINDA GÖREV DAĞILIMI VAR MI ?

23 3-ACİL DURUM İÇİN LÜZUMLU İLKYARDIM ÇANTANIZ VEYA GEREKLİ MALZEMENİZ VAR MI ? DEVAMLI KULLANMAKTA OLDUĞUNUZ İLAÇLARIN BİRER YEDEĞİ ÇANTANIN İÇİNDE Mİ ?

24 5-EVİNİZDE ÇADIR, YANGIN SÖNDÜRÜCÜ, PİLLİ RADYO VE EL FENERİ VAR MI ? 4-AİLENİZİN HERHANGİ BİR ÜYESİ İLKYARDIM, KURTARMA VE YANGIN SÖNDÜRME EĞİTİMİ ALDI MI?

25 7-BİR AFET SIRASINDA EVİN DIŞINDA NEREDE VE NASIL BULUŞACAKSINIZ ? YANINIZA ALMANIZ GEREKEN ÖNEMLİ EŞYALAR NELERDİR ? 6-AİLENİZİN BÜTÜN ÜYELERİ; TEHLİKE GEÇTİKTEN SONRA, ELEKTRİK ŞALTERLERİNİ, SU VE GAZ VANALARI İLE BUNLARLA ÇALIŞAN ALET, ARAÇ VE CİHAZLARI AÇIP KAPAMA, KONTROL ALTINA ALMA KONUSUNDA BİLGİLİ Mİ ?

26 9-TELEFONLARINIZIN ZARAR GÖRMESİ HALİNDE AKRABA VE YAKINLARINIZLA NASIL HABERLEŞE BİLİRSİNİZ ? 10-ÇOCUKLARINIZIN GİTTİĞİ OKULDA AFET SIRASINDA YAPILACAK İŞLER BİLİNİYOR MU ? 8-ÖNEMLİ EVRAK VE BELGELERİNİZİN BAŞKA YERDE KOPYALARI VAR MI VEYA SAKLADIĞINIZ YER EMNİYETLİ Mİ ?

27 12-İLİNİZ/İLÇENİZ KURTARMA VE YARDIM KOMİTESİ HAKKINDA NELER BİLİYOR SUNUZ? AİLENİZDE HİZMET GRUPLARINDA GÖREVLİ KİŞİ VAR MI ? 11-DEVRİLEBİLECEK EŞYALARINIZI SAĞLAMLAŞTIRDINIZ MI ? RAF, KİTAPLIK, GARDROP GİBİ EŞYALARINIZ DUVARA SABİTLİ Mİ ? AĞIR NESNELER ALT BÖLMELERDE KIRILABİLİR OLANLAR EMNİYETLİ YERLERDE Mİ?

28 14-EVİNİZİ, EŞYALARINIZI, ARACINIZI AFETE KARŞI SİGORTALADINIZ MI ? 13-ÖZEL ARACINIZ VARSA İÇİNDE BATTANİYE, İLKYARDIM ÇANTASI, EL FENERİ, PİLLİ RADYO BULUNDURUYOR MUSUNUZ ?

29 15-HER ODADA ÜZERİNİZE BİR ŞEYİN DÜŞMEYECEĞİ VEYA OLASI BİR YIKILMADA SİZİ BUNLARIN ETKİSİNDEN KORUYACAK (KANEPE, KOLTUK, YATAK YANI GİBİ ) KÜTLE OLUŞTURAN CİSİMLER VB. GÜVENLİ YERLER BELİRLEDİNİZ Mİ ?

30

31

32 DEPREM SIRASINDA YAPILMASI GEREKEN İŞLER 1-ASLA PANİK YAPMAYIN, KAÇMAYA ÇALIŞMAYIN, ÖNCEDEN HER ODADA HAZIRLADIĞINIZ HAYAT BOŞLUKLARINA CENİN POZİSYONUNDA SIĞININ. UNUTMAYIN Kİ DEPREM SIRASINDA AYAKTA DURAMAZ, KOŞAMAZ VE BAŞKASINA YARDIM EDEMEZSİNİZ. BAŞKALARININ SİZE ÖĞRETTİĞİ “BULUNDUĞUNUZ YERİ 10 SANİYE İÇİNDE TERK EDEBİLİYORSANIZ KAÇIN” ÖNERİSİ SİZİ SADECE ÖLÜME GÖTÜRECEK VE SEVDİKLERİNİZDEN AYIRACAKTIR

33 2-DIŞ DUVARLARDAN, AYNA, PENCERE VE ÜZERİNİZE DÜŞEBİLECEK EŞYALARDAN UZAK DURUNUZ.

34 3-TEHİKEDE İSENİZ ; SAKİN BİR ŞEKİLDE KANEPE VE KOLTUK ÖN VE YANLARI, ÇAMAŞIR MAKİNESİ VE BENZERİ EŞYALARIN YANINA KALORİFER PETEKLERİ YANLARI, DİĞERLERİNE ORANLA DAHA KÜÇÜK HACİMLİ OLAN YERLER VE ÖZELLİKLE MUTFAKTA KORUNMA İMKANINIZ VARSA MUTFAĞA GİREREK MÜMKÜN OLDUĞU KADAR HEDEF KÜÇÜLTEREK KORUNUNUZ

35 4- KOŞARAK DIŞARIYA KAÇMAYA ÇALIŞMAYINIZ. KAPILARIN SİZİN İÇİN BİRER TUZAK OLDUĞUNU ASLA UNUTMAYIN, KENDİLİĞİNDEN AÇILABİLİR VE SİZE ÇIKARSAN KURTULURSUN MESAJI VERİRLER, ANCAK NEDENSE DE TAM SİZ ULAŞIP ÇIKACAĞINIZ SIRADA DA KAPANIR VE ÜSTELİKTE SIKIŞIRLAR VE SİZİN HAYAT BOŞLUĞUNA SIĞINABİLECEĞİNİZ EN DEĞERLİ ZAMANINIZI ÇALARLAR. GERİ DÖNÜP SIĞINMA KARARI VERİLDİĞİNDE İSE ÇOĞU ZAMAN ARTIK ÇOK GEÇ KALINMIŞTIR

36 5-ÇOK KATLI BİNALARDA DEPREM BAŞLADIĞI ANDA HEMEN MERDİVEN BOŞLUĞUNA ÇIKMAYIN VE ASANSÖRLERİ KULLANMAYIN. ÇÜNKÜ ÜLKEMİZDE İLK HASAR GÖREN VE YIKILAN YERLER MERDİVEN BOŞLUKLARIDIR. ŞAYET DEPREME MERDİVENLERDE YAKALANMIŞ İSENİZ, ASLA DÖNÜP AŞAĞI KOŞMAYIN, TAM TERSİNE KENDİZİ KORUYARAK YUKARI ÇIKMAYA GAYRET EDİN

37 6-DEPREM ANINDA DIŞARIDA İSENİZ ; YÜKSEK BİNALARDAN, ELEKTRİK HATLARINDAN VE DEVRİLEBİLECEK ŞEYLERDEN UZAK DURUNUZ. 7-CADDE VE SOKAK BOYUNCA KOŞMAYINIZ, VARSA BOŞ ALAN VE PARKLARA SIĞININIZ. 8-DEPREM ANINDA OTOMOBİLDE İSENİZ; OTOMOLİNİZİ EMNİYETLİ BİR YERE PARK EDİP, MOTORU DURDURUNUZ VE OTOMOBİLİN İÇİNDE OTURUNUZ.

38 9-DEPREM ANINDA SAHİLDEN UZAK DURUNUZ. 10-TRAFİĞİN TIKANABİLECEĞİNİ DÜŞÜNEREK ARACINIZI AÇIK ALANLARA DOĞRU SÜRÜNÜZ. GÖREVLİLER VE ACİL DURUMLAR İÇİN KULLANILACAK ANA YOL VE MERKEZİ YERLERİ İŞGAL ETMEYİNİZ. 11-YARDIMA MUHTAÇ KİŞİLERE YARDIM EDİNİZ.

39 EVİNİZDE * APARTMANLARIN DIŞ DUVARLARI TEHLİKELİDİR; İÇ DUVARLARA YAKIN DURMAYA ÇALIŞIN. * KORİDORLAR ÇOĞUNLUKLA İÇ DUVARLARLA ÇEVRELENDİKLERİNDEN DAHA GÜVENLİDİR.

40 * SARSINTI SIRASINDA BAŞINIZA DÜŞECEK CİSİMLERİN DUVARDAKİ TABLOLARIN, SÜS EŞYALARININ, KİTAP RAFLARININ OLDUĞU YERLER TEHLİKELİDİR. * DEVRİLEBİLECEK MOBİLYALAR TEHLİKELİDİR. * PENCERE KENARLARI, HEM DIŞ DUVAR OLDUKLARINDAN HEMDE CAMLARI KIRILABİLECEĞİNDEN TEHLİKELİDİR.

41 EVİNİZDE EN GÜVENLİ YERLERİ TESPİT ETTİNİZ Mİ ? YATAK ODASINDASALONDAOTURMA ODASINDA BANYO VE TUVALETTEMUTFAKTA

42 EVİNİZİ NASIL TERK EDECEKSİNİZ ? * EVİNİZİ TERK EDERKEN EĞER VARSA ASANSÖRÜ KULLANMAK TEHLİKELİDİR. * MERDİVENLER DEPREMDEN ZARAR GÖRMÜŞ OLABİLİR;DIŞARI ÇIKMAK İÇİN MERDİVENLERİ KULLANMAYA KARAR VERDİYSENİZ DİKKATLİ OLUNUZ.

43 * CAMDAN ATLAMAK HER DURUMDA TEHLİKELİDİR; ASLA ATLANMAMALIDIR * EVDEN ÇIKARKEN YALINAYAK OLMAMAYA ÇALIŞIN; CAM KIRIKLARINA BASIP YARALABİLİRSİNİZ.

44 DEPREMDEN SONRA YAPILMASI GEREKENLER 1-OCAĞI,SOBAYI SÖNDÜRÜNÜZ, ELEKTRİKLE ÇALIŞAN ALETLER VARSA KAPATINIZ. 2-ELEKTRİK SİGORTALARINI KAPATINIZ VE SÖKÜNÜZ. 3-LPG TÜPÜ, DOGALGAZ VE SU VANALARINI KAPATINIZ. 4-BULUNDUĞUNUZ BİNAYI SOĞUKKANLILIKLA TERK EDİNİZ

45 5-BİNAYI TERK EDERKEN ASANSÖRÜ KULLANMAYINIZ. 6-DUVAR DİPLERİNDE, UÇURUM KENARLARINDA VE DİK KAYALARIN YAKININDA DURMAYINIZ. 7-ELEKTRİK HATLARINDAN VE DİREKLERİNDEN UZAK DURUNUZ. 8-HASARI AZDA OLSA, YETKİLİLER İZİN VERMEDİKÇE EVİNİZE GİRMEYİNİZ.

46 9-ACİL DURUM OLMADIKÇA TELEFONUNUZU KULLANMAYINIZ. 10-KESİNLİKLE DEPREM HAKKINDA SÖYLENTİ YAYMAYINIZ VE RESMİ AÇIKLAMALAR DIŞINDAKİ SÖYLENTİLERE İNANMAYINIZ. 11-OLASI BİR SONRAKİ DEPREME KARŞI TEDBİRLİ OLUNUZ.

47 12-ÖNCEDEN BİR ÇADIR EDİNMİŞSENİZ BARINMAK İÇİN UYGUN BİR YERE KURUNUZ. YARDIMA GELEN KAMU GÖREVLİLERİNİN İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRINIZ. 13-SİVİL SAVUNMA VE KURTARMA EKİPLERİNDE GÖREVLİ İSENİZ İLGİLİ KURUMA BAŞVURUNUZ.

48 DEPREMDEN SONRA BULUŞMA YERİ DEPREMDEN SONRA AİLENİZ ÜYELERİ İÇİN BULUŞMA YERLERİ BELİRLEYİN. MAHALLENİZDE BULUŞACAĞINIZ YER MAHALLENİZ DIŞINDA BULUŞACAĞINIZ YER

49 BAĞLANTI İÇİN TELEFON NUMARASI : BAŞKA BİR KENTTE YAŞAYAN BİR YAKININIZIN TELEFON NUMARASINI EZBERLEYİNİZ.BULUŞMA YERLERİNDE BİRBİRİNİZİ BULAMAZ İSENİZ BU NUMARA YOLU İLE BİRBİRİNİZDEN HABER ALABİLİRSİNİZ. YAKININIZIN ADI VE SOYADI TELEFON NO

50 OKULDA *ÖĞRETMENİNİZİ DİNLEYİN. *ÖĞRETMENLERİNİZİN VE DİĞER OKUL GÖREVLİLERİNİN UYARI VE İSTEKLERİNİ MUTLAKA İTİRAZ ETMEDEN YERİNE GETİRİN. * YAPACAĞINIZ HER HAREKET İÇİN ÖĞRETMENİNİZİN KOMUTUNU BEKLEYİN.

51 *SIRALARIN ARASINA VEYA KOLTUKLARIN YANINA SAKLANABİLECEK DURUMDA OLUN. * SINIFI ÖĞRETMENİNİZ İZİN VERMEDEN BOŞALTMAYIN.

52 *SINIFI SİZE DAHA ÖNCEDEN SÖYLENEN SIRAYA UYARAK BOŞALTIN. *ÖĞRETMENİNİZİN SINIFI BOŞALTIN KOMUTUNDAN SONRA SINIFI BOŞALTIRKEN BAŞINIZI KLASÖR,DOSYA, ÇANTA GİBİ BİR EŞYAYLA KORUYUN. * YANGIN MERDİVENİNE VE ÇIKIŞLARA KOŞMAYIN.

53 BİR AFET VUKUNDA GÖRÜLEN EKSİKLİKLER 1.AFET YÖNETİMİNİN KISA ZAMANDA TOPLANIP GÖREV BAŞI YAPAMAMALARI 2.İLK SAATLERDEKİ PANİĞİN VE ŞOKUN ORTADAN KALDIRILAMAMASI 3.HİZMET BİRİMLERİ ARASINDAKİ KOORDİNASYONSUZLUK 4.HİZMET GRUPLARI İÇERSİNDEKİ KURUMLARIN NORMAL ZAMANLARDA AFETE YÖNELİK HAZIRLIKLARIN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANAN KARGAŞA

54 6.ARAMA VE KURTARMA YAPAN EKİPLERİN GEREKLİ, DONANIMA VE BİLGİYE SAHİP OLMAMASI 7.YERLİ VE YABANCI ARAMA KURTARMA EKİPLERİ İNİN UYUMSUZLUĞU 8.AFETTEN SONRA EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN İÇME SUYU, TUVALET GİBİ BASİT ACİL İHTİYACLARIN SAĞLANAMAMASI 5.GELEN YARDIMLARIN GEREĞİ GİBİ DAĞITALAMAMASI

55 DEPREM HASARLARININ NEDENLERİ Depremin büyüklüğü (Magnitüdü) Depremin odak derinliği Depremin (Ana Şokun) süresi Deprem odağına uzaklık Depremin oluş zamanı Nüfus yoğunluğu Yapı tekniği Deprem alanlarının jeolojik özellikleri Deprem Bölgesindeki toplumun deprem konusundaki eğitimi Deprem konusunda kurumlaşma ve yönetimsel işbirliği

56

57 İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ. 2011 KAYNAK : SİVİL SAVUNMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SİVİL SAVUNMA KOLEJİ


"T.C. BODRUM İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLAYAN SİVİL SAVUNMA UZMANLIĞI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları