Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DEPREM KADERİNİZ OLMASIN!!! FELAKET BAŞA GELMEDEN EVVEL ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİ DÜŞÜNMEK LAZIMDIR. GELDİKTEN SONRA DÖVÜNMENİN FAYDASI YOKTUR. Mustafa Kemal.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DEPREM KADERİNİZ OLMASIN!!! FELAKET BAŞA GELMEDEN EVVEL ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİ DÜŞÜNMEK LAZIMDIR. GELDİKTEN SONRA DÖVÜNMENİN FAYDASI YOKTUR. Mustafa Kemal."— Sunum transkripti:

1

2 DEPREM KADERİNİZ OLMASIN!!!

3 FELAKET BAŞA GELMEDEN EVVEL ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİ DÜŞÜNMEK LAZIMDIR. GELDİKTEN SONRA DÖVÜNMENİN FAYDASI YOKTUR. Mustafa Kemal ATATÜRK

4 DEPREM KADERİNİZ OLMASIN!!!

5 FELAKET BAŞA GELMEDEN EVVEL ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİ DÜŞÜNMEK LAZIMDIR. GELDİKTEN SONRA DÖVÜNMENİN FAYDASI YOKTUR. Mustafa Kemal ATATÜRK

6 AFET NEDİR ? İNSANLAR İÇİN; FİZİKSEL, EKONOMİK VE SOSYAL KAYIPLAR DOĞURAN, NORMAL YAŞAMI VE İNSAN FAALİYETLERİNİ DURDURARAK VEYA KESİNTİYE UĞRATARAK TOPLULUKLARI ETKİLEYEN DOĞAL VE TEKNOLOJİK VEYA İNSAN KÖKENLİ OLAYLARA GENEL BİR TERİM OLARAK AFET DENİLMEKTEDİR.

7 BAŞKA BİR DEYİŞLE, AFET BİR OLAYIN KENDİSİ DEĞİL, DOĞURDUĞU SONUÇTUR.

8 ÜLKEMİZDE DOĞAL AFET DENİNCE DEPREMLER AKLA GELMEKTEDİR. SON 65 YIL İÇERİSİNDE OLAN AFETLERDEN % 75 DEPREMLER % 10 HEYELANLAR % 6 SU BASKINLARI % 4KAYA DÜŞMELERİ % 4 YANGINLAR % 1ÇIĞ, FIRTINA, V.B SON YÜZYIL İÇERİSİNDE HASAR YAPAN DEPREM SAYISI 133 HAYATINI KAYBEDEN 185 BİN YARALANAN 375 BİN YIKILAN veya AĞIR HASARLI BİNA 1, 3 Milyon Barajlarımızın % 93’ ü Sanayii Tesislerimizin % 96’ sı Nüfusumuzun %98’ i Ülkemizin ise % 92’si deprem riski altındadır.

9 Yer kabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi sonucu açığa çıkan enerjinin jeolojik baskıya dayanamayıp kırılması ile dalgalar halinde yeryüzüne yayılmasına ya da yanardağların püskürme durumuna geçmesi nedeniyle oluşan sarsıntılara DEPREM denir.

10

11 Depremler daima gece olur. Ay ve güneş tutulmasından sonra deprem olur. Deprem öncesi suların ısınması depremin habercisidir. Ne zaman deprem olacağını biliyorlar ancak bize söylemiyorlar. Hayır. Gerçekte depremler günün her saatinde ve her mevsimde olabilir. SÖYLENTİLER GERÇEKLER Hayır. Gerçekten de zamanını bilmiyorlar. Bilim adamlarınca ülkemizin büyük bir bölümünde GÜÇLÜ BİR DEPREM olma olasılığının yaşamımız süresince ÇOK YÜKSEK olduğu ifade edilmektedir. Depremi önceden belirlemede kullanılan yaklaşık 50 farklı öncül belirti vardır. Suların ısınması bunlardan sadece biridir. Belirli bir düzen içerisinde olmayan davranışlar depremin önceden belirlenmesinde yeterli değildir. Hayır. Şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmalar sonucu böyle bir ilişki görülmemiştir. GÜNÜMÜZDE DEPREM SÖYLENTİLERİ

12 ÇÖMELME OYUNU GÜVENLİ BİR YER BUL VE ÇÖMEL, BAŞINI KORU SAĞLAM BİR YERE TUTUN, BİR KAÇ KEZ DERİN SOLUK AL VE VER; SAKİNLEŞ, SARSINTI BİTENE KADAR KIPIRDAMADAN YERİNDE KAL

13 Evimizde... Genellikle!.. Apartmanların dış duvarları tehlikelidir, iç duvarlara yakın durmaya çalışın. Koridorlar çoğunlukla iç duvarlarla çevrelendiklerinden daha güvenlidir. Sarsıntı sırasında başınıza düşecek cisimlerin (duvardaki tabloların, süs eşyalarının, kitap raflarının…) olduğu yerler tehlikelidir. Devrilebilecek mobilyalar tehlikelidir. Pencere kenarları, hem dış duvar olduklarından hem de camları kırılabileceğinden tehlikelidir.

14 Eşyaların yerleri değiştirilerek neden olabilecekleri tehlikeler azaltılabilir.

15 •Ağır mobilya ve beyaz eşyaları sıkıca sabitleyin •Gazlı, elektrikli cihazları sabitleyin •Asılan objeler için kanca vida kullanın •Bardak, fincan, tabak dolaplarının kapaklarına “tutaç”lar takın. •Tehlikeli ve yanıcı sıvıları uygun şekilde saklayın. •Kitaplık raflarına “gergi” takın.

16 AFET NEDİR ? İNSANLAR İÇİN; FİZİKSEL, EKONOMİK VE SOSYAL KAYIPLAR DOĞURAN, NORMAL YAŞAMI VE İNSAN FAALİYETLERİNİ DURDURARAK VEYA KESİNTİYE UĞRATARAK TOPLULUKLARI ETKİLEYEN DOĞAL VE TEKNOLOJİK VEYA İNSAN KÖKENLİ OLAYLARA GENEL BİR TERİM OLARAK AFET DENİLMEKTEDİR.

17 BAŞKA BİR DEYİŞLE, AFET BİR OLAYIN KENDİSİ DEĞİL, DOĞURDUĞU SONUÇTUR.

18 ÜLKEMİZDE DOĞAL AFET DENİNCE DEPREMLER AKLA GELMEKTEDİR. SON 65 YIL İÇERİSİNDE OLAN AFETLERDEN % 75 DEPREMLER % 10 HEYELANLAR % 6 SU BASKINLARI % 4KAYA DÜŞMELERİ % 4 YANGINLAR % 1ÇIĞ, FIRTINA, V.B SON YÜZYIL İÇERİSİNDE HASAR YAPAN DEPREM SAYISI 133 HAYATINI KAYBEDEN 185 BİN YARALANAN 375 BİN YIKILAN veya AĞIR HASARLI BİNA 1, 3 Milyon Barajlarımızın % 93’ ü Sanayii Tesislerimizin % 96’ sı Nüfusumuzun %98’ i Ülkemizin ise % 92’si deprem riski altındadır.

19 Yer kabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi sonucu açığa çıkan enerjinin jeolojik baskıya dayanamayıp kırılması ile dalgalar halinde yeryüzüne yayılmasına ya da yanardağların püskürme durumuna geçmesi nedeniyle oluşan sarsıntılara DEPREM denir.

20

21 Depremler daima gece olur. Ay ve güneş tutulmasından sonra deprem olur. Deprem öncesi suların ısınması depremin habercisidir. Ne zaman deprem olacağını biliyorlar ancak bize söylemiyorlar. Hayır. Gerçekte depremler günün her saatinde ve her mevsimde olabilir. SÖYLENTİLER GERÇEKLER Hayır. Gerçekten de zamanını bilmiyorlar. Bilim adamlarınca ülkemizin büyük bir bölümünde GÜÇLÜ BİR DEPREM olma olasılığının yaşamımız süresince ÇOK YÜKSEK olduğu ifade edilmektedir. Depremi önceden belirlemede kullanılan yaklaşık 50 farklı öncül belirti vardır. Suların ısınması bunlardan sadece biridir. Belirli bir düzen içerisinde olmayan davranışlar depremin önceden belirlenmesinde yeterli değildir. Hayır. Şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmalar sonucu böyle bir ilişki görülmemiştir. GÜNÜMÜZDE DEPREM SÖYLENTİLERİ

22 ÇÖMELME OYUNU GÜVENLİ BİR YER BUL VE ÇÖMEL, BAŞINI KORU SAĞLAM BİR YERE TUTUN, BİR KAÇ KEZ DERİN SOLUK AL VE VER; SAKİNLEŞ, SARSINTI BİTENE KADAR KIPIRDAMADAN YERİNDE KAL

23 Evimizde... Genellikle!.. Apartmanların dış duvarları tehlikelidir, iç duvarlara yakın durmaya çalışın. Koridorlar çoğunlukla iç duvarlarla çevrelendiklerinden daha güvenlidir. Sarsıntı sırasında başınıza düşecek cisimlerin (duvardaki tabloların, süs eşyalarının, kitap raflarının…) olduğu yerler tehlikelidir. Devrilebilecek mobilyalar tehlikelidir. Pencere kenarları, hem dış duvar olduklarından hem de camları kırılabileceğinden tehlikelidir.

24 Eşyaların yerleri değiştirilerek neden olabilecekleri tehlikeler azaltılabilir.

25 •Ağır mobilya ve beyaz eşyaları sıkıca sabitleyin •Gazlı, elektrikli cihazları sabitleyin •Asılan objeler için kanca vida kullanın •Bardak, fincan, tabak dolaplarının kapaklarına “tutaç”lar takın. •Tehlikeli ve yanıcı sıvıları uygun şekilde saklayın. •Kitaplık raflarına “gergi” takın.


"DEPREM KADERİNİZ OLMASIN!!! FELAKET BAŞA GELMEDEN EVVEL ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİ DÜŞÜNMEK LAZIMDIR. GELDİKTEN SONRA DÖVÜNMENİN FAYDASI YOKTUR. Mustafa Kemal." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları