Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Caner Bahçeci. A- Dikey Geçiş Sınavı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Caner Bahçeci. A- Dikey Geçiş Sınavı."— Sunum transkripti:

1 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Caner Bahçeci

2 A- Dikey Geçiş Sınavı

3 Dikey Geçiş Sınavı Nedir? Ne Zamandan Beri Uygulanıyor? ÖSYM tarafından ilk defa 2000 yılında uygulanan, her yıl Temmuz ayında tekrarlanarak 2013’de 14. sü yapılacak olan ve Ön lisans mezunlarının lisans programlarına geçişlerini düzenleyen merkezi bir sınavdır.

4 DGS Başvuru Tarihi ve Şartları Nelerdir? DGS Başvuruları Mayıs ayında olup, 10 gün sürmektedir. DGS’ye başvurabilmenin tek koşulu bir MYO’dan mezun olmuş ya da mezun olabilecek durumda olmaktır. Bu şartı gerçekleştirenler sınavına girecekleri yıl adresinden indirdikleri formları doldurarak ve 50 YTL sınav giriş ücretini bankaya yatırarak bu sınava girmeye hak kazanırlar.www.osym.gov.tr

5 16 Aralık 2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle birlikte adayların DGS’ye yalnız 3 defa girebilme sınırı kaldırılmıştır. DGS’ye girme sınırı yoktur. Bir Aday DGS’ye Kaç Defa Girebilir?

6 6-7 Mayıs 2009 Tarihinde ÖSYM Başkanlığından yapılan açıklamalarla DGS de yıllardır tartışılan tercih zamanı ve tercih sayısı değişmiştir DGS’den itibaren tercih sayısı 18 olmuştur DGS’den başlanarak, DGS tercihleri o yılın DGS sınavından sonra, Ağustos ayında yapılmaktadır. DGS’de Tercih Hakkı Kaçtır? Tercihleri Ne Zaman Yapılır?

7 Hangi meslek yüksekokulu ve açıköğretim önlisans programların- dan hangi lisans programlarına geçiş yapılacağı ve bu programlara ayrılacak kontenjanlar YÖK tarafından saptanır ve DGS Kılavuzu ile yayınlanır. 1-DGS ye giren her aday DGS başvuru kılavuzunda yer alan ve kendi Önlisansı ilişkilendirilmiş olan lisans programlarını tercih etmek zorundadır(Kılavuzda Tablo-3 ile gösterilir) Temmuz 2010 Tarihli YÖK Genel Kurulunda DGS kontenjanları belirlenme kriterleri değişmiş ve DGS 2010 kontenjanları bir önceki yıla göre %150 artmıştır ve 2012 yılında da bu kontenjan oranını korunmuştur. DGS Kontenjanları Nasıl Belirlenir? Adaylar İstedikleri Lisansı Tercih Edebilirler mi?

8 DGS KONTENJAN DAĞILIMLARI YILDEVLETTC VAKIFKKTC VAKIFTOPLAM

9 LİSANS ADI DGS DEVLET KONTENJAN BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ÇALIŞMA EKO. VE ENDÜSTRİ İLİŞK ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ İKTİSAT İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ MİMARLIK İŞLETME KAMU YÖNETİMİ SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSLİĞİ TARLA BİTKİLERİ TOPRAK BİLMİ VE BİTKİ BESLEME 56 BAHÇE BİTKİLERİ

10 DGS’de Ek Yerleştirme 2009’dan itibaren uygulanmaya başlanmıştır. • Ek yerleştirmede adaylar 18 tercih yapabilmektedir. • Adaylar kendi puanlarından daha yüksek puanla kapanmış bölümleri de tercih edebilmektedirler. • DGS Yerleştirmeleri sonunda bir lisans programına yerleşen bir aday o yılın ek yerleştirmelerinden kesinlikle yararlanamaz. • DGS Ek Yerleştirmeleri Ekim ayının 2. haftasında yapılır. DGS’de Ek Yerleştirme Var mı?

11 DGS’de sayısal ve sözel olmak üzere 2 bölümde 80 erden 160 soru bulunmaktadır. Sayısal Bölümdeki sorular; ağırlığı işlem yeteneğini ölçme(Lise 1 matematik müfredatı) olmak üzere,tablo ve grafiklerdeki sayısal verileri yorumlayabilme, sayısal mantık yürütme ve geometriden(SBS düzeyinde) oluşmaktadır. Sözel Bölümdeki sorular ise okuduğunu anlama ve yorumlama diyebileceğimiz Türkçe sorularıyla(basit düzlemdeki anlatım bozukluğu haricinde hiçbir şekilde dilbilgisi sorusu yoktur) sözel mantık bulmacalarından (sayısı 10 u geçmiyor) oluşmaktadır. DGS Soruların Sayısı ve Müfredat Dağılımı Nedir?

12 Neredeyse herkesin diline doladığı bu bilgi kesinlikle ve kesinlikle yanlıştır.Puan hesaplamasının nasıl yapıldığını bilen bir kişinin bunu söylemesi ve ya buna inanması düşünülemez. DGS’de Zor ya da Kimsenin Yapamadığı Sorunun Daha Fazla Puan Getirdiği Doğru mudur?

13 YÖK’ün 2010 Ağustosunda aldığı kararla DGS de de kazananlardan bir sonraki yılki girişlerinde puan kesintisi olacaktır DGS de bir lisansa yerleşen adayın 2013 DGS sınavına girdiği takdirde ÖBP si 0,6 yerine 0,45 ile çarpılacaktır. Kazandıktan Sonra Tekrar (bir yıl sonra) Girildiğinde Herhangi Bir Puan Kesintisi Olur mu?

14 Önlisans Başarı Puanı adayın MYO dan mezuniyet notuyla elde edilen bir puandır. ÖBP Maksimum 80 minimum 40 tır. 100 lük diploma notunun 0,8 ile çarpılmasıyla elde edilir. Her Adayın ÖBP si 0,6 ile çarpılarak DGS puanına eklenir. Önlisans Başarı Puanı Nedir ? Nasıl Hesaplanır

15 DÖNÜŞÜM TABLOSU ÖBP-AÖBP FARKI 4 lük Sist100 lük SistÖBPAÖBP 14, , , , , ,

16 Yıllara Göre Net Ortalamaları Türkiye Sayısal Ort36,52925,519,6 Türkiye Sözel Ort

17 Yıllara Göre Maksimum DGS Puanları DGS Say Maksimum293,3310,7323,3328,2 DGS EA Maksimum297,4305,5323,7321,2 DGS Söz Maksimum301,5300,3324,1314,2

18 İntibak Programı Kaldırıldı mı?  YÖK’ün üniversiteden atılmayı kaldırmasıyla beraber 2011 yılında DGS ile bir lisansa yerleşen adaylar için İntibak Programı da kaldırılmıştır.

19 Malesef bu konuda bir standart bulunmamaktadır.YÖK’ün konuyla ilgili yönetmeliği tek olmasına rağmen İntibak programı uygulamaları üniversiteden üniversiteye hatta bazen bir üniversitenin fakültesinden fakültesine değişebilmektedir. Üniveristelerin bir kısmı adayları 3. sınıftan başlatıp alttan ders verirken ; bir kısmı ise birinci sınıftan başlatıp adayların alabilecekleri kredi çerçevesinde üstten ders almalarına izni vermektedir.. Bu konuda en güvenilir kaynak olarak da sitesinin yeni üniversite uygulamaları forumunu inceleyebilirsiniz.www.dikeygecis.org Üniversitenin Aynı mıdır? Her Üniversitenin Uygulaması Aynı mıdır?

20 Katılımınız İçin Teşekkür Ederiz


"Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Caner Bahçeci. A- Dikey Geçiş Sınavı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları