Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Rehberlik Servisi www.yamanlarkoleji.com twitter.com/yamanlarkoleji.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Rehberlik Servisi www.yamanlarkoleji.com twitter.com/yamanlarkoleji."— Sunum transkripti:

1 Rehberlik Servisi www.yamanlarkoleji.com twitter.com/yamanlarkoleji

2 1 •Okula Uyum ve Ergenlik Süreci 2 Çalışma alışkanlığı ve Ders başarısı 3 •Okul Başarısı ve LYS’ye Katkısı •Ders/Alan Seçimi 4 9. SINIFTA SİZİ NELER BEKLİYOR?

3 500 Puan 560 Puan Üniversiteye Yerleşme Puanı = YGS Neti OBP + + LYS Neti % 40 etkili % 60 etkili % 11 etkili ÜNİVERSİTE PUANI NASIL OLUŞUR?

4 SAYISAL İÇİN… YGSLYS-1LYS-2 Türkçe Temel Matematik SosyalFenMatematikGeometriFizikKimyaBiyoloji MF-1 111658 26131065 MF-2 11 513 1671312 MF-3 11 7 135 1415 MF-4 111469 22111395

5 EŞİT AĞIRLIK İÇİN… YGSLYS-1LYS-3 Türkçe Temel Matematik SosyalFenMatematikGeometri Türk D. ve Edeb. Coğrafya-1 TM-1 141655 2510187 TM-2 14 75 228 8 TM-3 1510 5 1872510

6

7

8 Okula yeni başlayan öğrencilerdeki uyum problemleri. Normal bir süreç olduğu bilinmeli. Öğrencinin ayrılmak istemesi karşısında velinin açık pencere bırakmaması Anne – babanın ortak hareket etmesi. Öğrencinin kendisini “geçici” görmesi alışma sürecini uzatıyor… Öğrencinin olası ağlama seanslarını dahi sabırla karşılamalı. Rehberlik servisi ve sınıf öğretmeniyle diyalog kurulmalı.

9 Arkadaş çevresine dikkat… Yeni gelen öğrencilerimizin kimlerle arkadaşlık yaptığı öğrenilmeli… Yeni gelen öğrenci doğal olarak sığınacağı bir liman arar. Kendisine uygun bir çevre kurmaya çalışır.

10 Lütfen Dikkat!!! Okulda yaşanabilecek olası problemler karşısında, velinin öğrencisinin yanında okulu tenkit etmemesi … Niçin? İnsan psikolojik yapısı gereği güçlüye ilgi duyar. Yıl içinde öğretmenlerle yaşanabilecek olası problemler karşısında, velinin öğrencisinin yanında öğretmeni tenkit etmemesi … Problemlerin çözümü için idareyle-öğretmenle yüz yüze görüşmeli. Olası tenkitler,öğrencinin nazarındaki “ideal öğretmen” düşüncesini zedeler Olası tenkitler,öğrencinin nazarında okulunu “sıradan” hale getirir. Sonuçta öğrencinin pencerelerini kapatmasına sebep olur.

11 Çocuklarımızdaki Tüketim Çılgınlığı Çocuklarımıza abartılı miktarda harçlık vermemeli. Bankamatikten – babasının hesabından istediği kadar para çekmesi… İnsanın ihtiyacı sınırsızdır. Tasarruf ve kanaat bir prensip olmalı. Marka takıntısı. Çocuk sınırlarını bilmeli. Hayatın gerçeklerini bilmeli. Öğrenci harçlığını p.tesi- salı günü bitiriyor. Ve borç almaya çalışıyor.

12 Ders çalışmak… LYS puanının %11’i diploma notundan gelir. ( OBP ) Yazılılardan yüksek not alması çok önemi. Sadece 12.sınıfta çalışıpta çok iyi bir yer kazanmak zor. İngilizce dersinin önemi unutulmamalı. SBS sınavından sonra rehavete kapılmak 9.sınıfların en belirgin hatasıdır.

13 Alan/Ders Seçimi 10.Sınıfta öğrenciler ders seçimi yapılacak. Öğrenci okumayı istediği bölüme uygun dersler seçmeli. Ders seçimi konusunda velinin gerçekçi ve öğrenci merkezli düşünmesi

14 Çocukların ders başarısı kadar psikolojik durumlarıyla da ilgilenmeli. Çocuğa yönelik aşırı beklenti zarar verir. ( Hep 5 alacaksın ) Aşırı beklenti öğrencide stres oluşturur. Beklentiye karşılık veremeyen öğrenci okuldan ayrılmak istiyor. Çözüm Nedir? Beklentiyi bir tehdit haline getirmemek… Öğrenciyi düşünce planında ikna etmek. Tutarlı olmalı ve öğrenciye sorumluluk kazandırılmalı. ( Geleceğin için okumalısın) Öğrenciden beklentilerimiz ölçülü olmalı…


"Rehberlik Servisi www.yamanlarkoleji.com twitter.com/yamanlarkoleji." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları