Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATATÜRK ŞİRKET YÖNETSEYDİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATATÜRK ŞİRKET YÖNETSEYDİ"— Sunum transkripti:

1 ATATÜRK ŞİRKET YÖNETSEYDİ
ATATÜRK HAFTASI NEDENİYLE HAZIRLANMIŞTIR. Kaynakça: Koray TULGAR “Mustafa Kemal Şirket Yönetseydi” adlı kitabından.

2 GÜNDEM Birlik Başkan Vekili Sayın Faik YILMAZ’IN toplantıyı açış konuşması Birlik Eğitim Müdürü Metin İÇTEM’in sunumu Atatürk Şirket Yönetseydi Eğitim Birimi üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması Dilek ve temenniler Kapanış

3 GİRİŞ Maddi hayata gözlerini kapatıp aramızdan ayrılışının 69. yıldönümünde tüm yaşamlarını Türk Milletine ve Türk yurduna adayan başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet duygularımızı yeniliyor hepsine Allahtan rahmet diliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşaması, bölünmez bütünlüğünün korunması için şehitlik mertebesine ulaşan güvenlik güçlerimize de Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizin de sağlıklarına kavuşmaları için dua ediyoruz. Atatürk Türkiye’yi tek düşmanı kalmaksızın bırakmıştır. Atatürk gençliği de onun yolunda yürümektedir.

4 Esnaf ve sanatkâr meslek kuruluşları olarak Atatürk’ün mucizevî başarılarının sırlarını araştırırken aklımıza şu soru geldi. Acaba Atatürk bir şirket yönetseydi neler yapardı? Organizasyon ve insan yönetimindeki olağanüstü başarılarını inceleyerek kendimize nasıl dersler çıkarabilir ve teşkilatımıza nasıl bir vizyon kazandırabiliriz? Bu sunum, bir işletmenin basamaklarını tırmanmaya başlayan gençler ile tepeye tırmanmış, orada kaymadan tutunabilmek isteyen yöneticilerin faydalanmaları için hazırlanmıştır. Bu sunumda uzun ve zor günlerde başarılı olmak için nasıl liderlik yapabileceğinizi Atatürk’ten size damıtarak aktarmak istiyoruz.

5 ATATÜRK ŞİRKET YÖNETSEYDİ
Atatürk, öncelikle kendisinin yapması gereken işleri kesinlikle kendisi yapar, birtakım işleri ise başkalarına yaptırırdı. İşe başlarken nerede olduğunu bilirdi. “Amasya genelgesi tam bir durum tespitidir.” Değişimi ihtirasla isterdi. Bilirdi ki, içten gelen kuvvetli bir istek yoksa gelişme de olmayacaktır. Verdiği kararları mutlaka uygulardı. Bu konuda “Büyük kararlar vermek kâfi değildir. Bu kararları cesaret ve kesinlikle tatbik etmek lazımdır.”demiştir. Empati sahibiydi. Kendisini karşısındakinin yerine koyarak, onun gözüyle ve duyguları ile olaylara bakabilme becerisine sahipti.

6 Atatürk bir şirket yönetseydi, gerektiğinde çalışanların fikirlerini sorar, sürekli onların katkılarını alarak hareket ederdi. “Büyük taarruz kazanılmış ve yunanlılar arkasına bakmadan İzmir’e doğru kaçmaya başlamıştır. İsmet Paşa’ya sorar; İsmet Paşam şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz? Ne önerirsiniz? — Toparlanmalarına izin vermeden sonuna kadar onları takip etmeyi, imha etmeyi. — Çok güzel, hemen öyle yapalım. Atatürk iyi bir dinleyici idi. Hangi seviyede yönetici olursa olsun onları mutlaka dinlerdi. Zaferden sonra İngiliz gazeteci Atatürk’e sorar

7 - Başarınızın sırrı nedir?
- İyice dinlerim demiştir. Yaveri sorar: “Paşam bu dinlediklerinizin içinde öyleleri var ki şaşırıyorum. Nasıl olsa onun fikrine iştirak etmeyeceksiniz”. Cevap: “Bazen hiç umulmadık insandan ben çok şey öğrenmişimdir. Hiçbir fikri değersiz görmemek lazımdır. Kendi fikrimi uygulasam bile dinlemekten zevk alırım.” Atatürk’e göre yönetici aynı zamanda otoriter olmasını bilmek zorundadır. Cesaretle “KARAR VERDİM” diyebilmelidir. “Saltanatla hilafetin ayrılmasını, daha sonra da saltanatın kaldırılmasını istemiş, isteğini gerekçeleriyle anlatmış, cesaretle karar verdiğini uygun bir dille anlatmış, meclis oy birliğiyle teklifi kabul etmiştir.” Atatürk yaptıklarından dolayı hiçbir zaman özür dilememiştir.

8 Atatürk devrimciydi. Bir işletmeyi yönetseydi de devrimci olurdu
Atatürk devrimciydi. Bir işletmeyi yönetseydi de devrimci olurdu. Ona göre yapılması gereken hemen yapılmalıdır. “Yavaş değişim ölüm getirir” kanaatindeydi. Atatürk, iyi bir yöneticinin gücünü koltuğundan değil, kendisinden alacağına inanırdı. “Kendinize şu soruyu sorun: işim olmasa ben kimim? Vereceğiniz cevap sizin gücünüz veya zayıflığınızı gösterir.” Atatürk verdiği emrin takipçisiydi. Kısa anlatılmayan, net olarak açıklanmayan hiçbir işi kabul etmezdi. Atatürk emrindekileri motive etmeyi bilirdi. İnönü Muharebelerinde Metris Tepe’de Garp Cephesi Kumandanı İsmet Paşa’ya çektiği telgrafta; “Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz” ifadelerini kullanmıştır.

9 Atatürk hedeflerini, karakterini, amaçlarını bilmediği kişilerle yakın ilişki kurmazdı.
Atatürk, tüm problemlerin parçalarına bölünerek çözüleceğine inanırdı. Atatürk, “Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem. O işe neler mani olur diye düşünürüm. Engelleri ortadan kaldırdın mı iş kendi kendine yürür.”diyordu. Atatürk yönetici olsaydı, her şeyden çok rakiplerinin durumunu ve stratejisini değerlendirirdi. “Ben bütün orduların vaziyetlerini iyice bilmez isem kendi ordumu nasıl sevk ve idare edeceğime karar veremem. Bir devlet ve milleti idare vaziyetinde bulunanların daima göz önünde tutmaları lazım gelen mesele budur” demiştir.

10 Atatürk bir konuyu ne kadar detaylı bilirse bilsin, o konuda uzman ve tecrübesi olan kişilerle beraber olur ve kararlarının daha da doğru ve kesin olmasını sağlardı. Atatürk yönetici olsaydı, ilk yapacağı şeylerden biri şirketin vizyonunu belirlemek ve vizyona göre stratejik planını yazılı olarak hazırlamak olurdu. Vizyon geleceğe yönelik genel coşku ve motivasyon dolu bir olgudur. “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” dediği gibi. Atatürk’ün başarısının sırrı, topluma bir katma değer veren tutarlı, uygulanabilir ve ihtiraslı bir vizyon ile hareket etmesidir. - Bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyi! - Ya istiklal ya ölüm! Bunlar harika bir vizyon ifadesidir. Türkiye’nin stratejisine yön veren sözleridir

11 Bir amacın yazıya dökülmesi, o amacın gerçekleşmesi için ilk adımdır.
7-8 Temmuz 1919’da sabaha karşı Mazhar Müfit Bey’e “yaz” der; Zaferden sonra şekli hükümet Cumhuriyet olacaktır. Padişah ve hanedan hakkında zamanı gelince icap eden muamele yapılacaktır. Tesettür kalkacaktır. Fes kalkacak, medeni ve milli milletler gibi şapka giyilecektir. Latin harfleri kabul edilecektir. Cumhuriyet kurulduktan sonra makam aracı ile Meclise gelirken kalabalığın arasında Mazhar Müfit Bey’i görünce arabadan sarkmış, şöyle bağırmıştır: “KAÇINCIDAYIZ MÜFİT?”

12 Atatürk yönetici olsaydı, konusu ile ilgili tüm uluslararası yayınları okur, hazmeder ve işletmesine uygun olanları uygulardı. Atatürk, çevresine iyi ve doğru adamları alarak mükemmel bir organizasyon kurardı. Atatürk, işletmesinde gördüğü kusurdan, kararların yürütülmesinden kimin sorumlu olduğunu tespit eder, insanlara kapasitesine uygun iş verir ya da o işi yapabilecek kapasitede olanlarla çalışırdı. Atatürk, her alanda ilk adımın eğitimle başlamasını ister ve her konuda çözümü önce eğitimde arardı.

13 Atatürk, işbirliği yapmayan elemanları önce uyarır, değişmemeleri durumunda da takımdan atardı. “İşbirliği yapmayan kişilerle çalışmaya devam etmiş olan Roma İmparatoru Sezar, bu kişiler tarafından 23 bıçak darbesiyle öldürülmüştür.” Atatürk, sadık ama yeterli olmayan kişiler varsa takımı değiştirirdi. “Bu kişileri sadakat uğruna işletmede tutmanız aslında hedefe yapılan ihanettir.” Atatürk, çaresizliği yenen bir liderdi. - Ordu yok dediler; kurulur dedi - Para yok dediler; bulunur dedi. - Düşman çok dediler; yenilir dedi.

14 ATATÜK ŞİRKET YÖNETSEYDİ
Organizasyonumuz yok deselerdi; kurulur derdi. Nakit yok deselerdi; bulunur derdi. Rakip çok deselerdi; yenilir derdi.

15 ÖZET Atatürk bir şirket yöneticisi olsaydı bizlere neler önerirdi? Açık, anlaşılır ve spesifik bir yön gösteren ve eylem içeren bir vizyonunuz olsun. Belirli hedeflere kilitlenin, dikkatinizi çok fazla şeylere odaklamayın. Vizyonunuza herkesi ortak edin. Gerektiğinde “kararlı-cesaret” gerektiğinde “katılımcı-empatik” yönetim tarzı uygulayın. Herkesi dinleyin, olumlu-olumsuz tepkileri dikkate alın. Ama son kararı siz verin ve mutlaka uygulayın.

16 Çok kuvvetli ve başarılı insanlarla çevrenizi doldurun ve iyi bir takım kurun.
Çalışanlarınıza iyi davranın, onlara kendilerini gösterecek ortamı sağlayın ve kariyerlerine yardımcı olun. Sevdiğiniz ve ihtiraslı olduğunuz işte olun. Müşterilerinize en iyiyi sunmaya çalışın. Her şeyi planlamaya çalışın. Hiçbir şeyi şansa bırakmayın ama şansın yanınızda olması için dua edin.

17 Zor kararları alabilin ve örnek olarak liderlik yapın.
Müşteriye en yakın elemanlarınızı daima dinleyin. Size en iyi fikirleri onlar vereceklerdir. Çalışanlarınıza performans hedefleri koyun. Çalışanlarınızın hayatlarını nasıl daha kolay ve güzel yapabileceğinize kafa yorun. Şartlar değiştikçe davranış veya stratejinizde gerekli değişikliği yapın. Derdi herhalde… Ruhu şad olsun!

18 TEŞEKKÜR EDERİZ. EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ


"ATATÜRK ŞİRKET YÖNETSEYDİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları