Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YEŞİL BİLİŞİM 1.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YEŞİL BİLİŞİM 1."— Sunum transkripti:

1 YEŞİL BİLİŞİM 1

2 1- Yeşil Bilişim (Green IT) nedir?
2 1- Yeşil Bilişim (Green IT) nedir? 2- Bilgisayarın zamanla gelişimi 3- Dünyada var olan enerji kaynakları 4- Türkiye’de var olan enerji kaynakları 5- Yeşil bilişimde amaçlar ve önlemler 6- Bir başarı öyküsü

3 Yeşil Bilişim (Green IT) nedir?
3 Yeşil Bilişim (Green IT) nedir? Küresel sera gazı emisyonunun 1970 yılından bu yana %70 arttığı kaydedilmiştir. Buna bağlı olarak, küresel ısınma baş göstermiştir. Küresel sıcaklık 14’C den 14,5’c’ ye yükselmiştir. Ve deniz seviyesi 10 cm arttığı gibi Kuzey Kutbundaki kar tabakası 2 Milyon km azalmıştır. Hızlı bir biçimde yaşanan bu olumsuz değişim ülkeleri, politikaları ve teknolojiyi etkisi altına almaktadır. Bu olumsuzluklara karşı çözüm üretmek amacıyla yapılan çalışmaların tamamı Yeşil Bilişim (Green IT) başlığı altında toplanmaktadır.

4 4

5 5

6 2- Bilgisayarın Zamanla Gelişimi
6 2- Bilgisayarın Zamanla Gelişimi

7 7 1948 1970 GÜNÜMÜZ

8 8 Yapılan araştırmalara göre dünyada şu an için işler halde bulunan kişisel bilgisayar sayısı bir milyar düzeyinde. Bu sayı, belirli bir süre içinde satılmış olan ürünleri değil, hâlihazırda çalışır şekilde kullanılan bilgisayarları kapsıyor. Yapılan araştırmalara göre her yıl bilgisayar sayısı %12 artmaktadır. Ayrıca tahminlere göre 2014 yılında bu sayı 2 milyara kadar çıkacak. Araştırmaya göre yenilenen sistemler doğaya fazladan bir yük de getiriyor. Sadece bu sene180 milyon tane bilgisayarın yenileneceği ve bunların 35 milyonunun doğrudan çöpe atılacağı tahmin ediliyor.

9 9

10 10 Zaman içerisindeki bu hızlı artışa orantılı olarak tüketilen enerji miktarı da hızla artmakta ve bunun neticesinde sera gazı salınımına ek olarak her geçen gün daha fazla elektrik üretim santrallerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu üretim ihtiyacının neticesinde doğa tahrip edilmekte; zamanla canlıların yaşam alanları daralmakta ve bir çok canlı türünün soyu ya tükenmiş ya da maalesef tükenmeyle karşı karşıya kalmıştır.

11 11

12 12

13 3- Dünyada var olan enerji kaynakları
13 3- Dünyada var olan enerji kaynakları Yenilenebilir enerji kaynakları Yenilenemez enerji kaynakları

14 a) Yenilenebilir enerji kaynakları
14 a) Yenilenebilir enerji kaynakları Yenilenebilir enerji kaynaklarına örnek olarak; güneş, rüzgar, okyanus (vb.) enerjilerini örnek verebiliriz. Günümüzde elektrik üretimi kısmen bu yollarla karşılanmaktadır ancak üretim masraflarının pahalı olması nedeniyle bu yöntemler üreticiler tarafından tercih edilmemektedir. Bu yöntemlerden en yaygın ve diğerlerine göre daha az üretim maliyeti olan rüzgar enerjisidir.

15 b) Yenilenemez enerji kaynakları
15 Her geçen yıl bir önceki yıla göre enerji ihtiyacı %4 - %5 artan dünyada; hali hazırda enerji ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan fosil yakıtların rezervleri hızla tükenmektedir. Bu yüzyılın ikinci yarısında petrol ve doğalgaz gibi bazı fosil yakıtların tükeneceği tahmin edilmektedir. Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin açıklamalarına göre; insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar hızlı ve büyük miktarlarda tüketilen doğal kaynaklar, son 40 yılda bir kaç kat daha artarak tahribata uğramıştır. Yenilenemez enerji kaynaklarına; nükleer, petrol, doğalgaz ve kömürden elde edilen enerjileri örnek gösterebiliriz.

16 16

17 BÖLGE PETROL DOĞALGAZ KÖMÜR K. Amerika 12 10 220
17 BÖLGE PETROL DOĞALGAZ KÖMÜR K. Amerika Orta ve G. Amerika Avrupa Eski SSCB ülkeleri Ortadoğu Afrika Asya ve Okyanusya Kalan Toplam Rezerv(yıl) KAYNAK: BP Amaco statiscal Review of World Energy, JUNE 2012

18

19 18 4- Türkiye’de var olan enerji kaynakları

20 19 Türkiye enerji kaynağı bakımından özellikle hidroelektrik santrallerinin yoğun olması neticesiyle yüksek üretim potansiyeline sahiptir. Hidroelektriğin yanı sıra petrol, doğalgaz, kömür, güneş ve rüzgar enerjileri (vb.) kullanılmaktadır. En büyük enerji kaynağımız olarak, Atatürk Barajını örnek verebiliriz. Atatürk barajı ülke genelinde ki hidroelektrik santrallerinin üretim bakımından %20’sini kapsamaktadır  MW gücüyle yıllık 8,9 GWh elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahiptir. İnşasından günümüze 144 milyar kilovat enerji üretmiştir. Bu değerin ekonomik karşılığı 15 milyar $'dır. Ayrıca Atatürk Barajı dünyada 5. ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük hidroelektrik santralidir.

21 BOR MİNERALLERİ: Bilim adamları tarafından ‘’düşünülebilecek en temiz yakıt’’ olarak kabul görmüş olan bor mineralleri, dünya üzerinde en yoğun Türkiye’nin; Balıkesir, Bursa, Eskişehir ve Kütahya bölgelerinde çıkarılmaktadır. Ayrıca ülkemizde çıkarılan bu enerji kaynağı dünyadaki toplam rezervin %72’sidir. Türkiye’yi %13’lük pay ile Amerika izlemektedir. Bor mineralleri, doğada tuz şeklinde bulunurlar. Görüntüleri beyaz bir kayayı andırmaktadır. Çok sert ve ısıya dayanıklılardır. Bor ile çalışan 600’den fazla patentli araba modeli bulunmaktadır. Otomobilde menzil iki katına çıkar, patlama ihtimali olmadığı için güvenilir. Çevre kirliliği olmuyor ve yakıt dönüşümü var. Kullanıldığı yerler; metalürji sanayiinde, nükleer reaktörlerde, organik kimya sanayiinde, cam-seramik-deterjan vb. sanayiilerde ve fotoğrafçılıkta kullanılmaktadır. 20

22 5- Yeşil bilişimde amaçlar ve önlemler
21 5- Yeşil bilişimde amaçlar ve önlemler

23 22 Yeşil bilişimde öncelikli amaç, enerji tasarrufu ile birlikte doğaya salınan sera gazını azaltarak, küresel ısınmayı önlemektir. Bu konudaki tedbirler üzerinde her ne kadar devletler(Kyoto protokolü) ve bilim adamları çalışma yapsalarda, en büyük sorumluluk bireylere yani bizlere düşmektedir. Gelecek nesillere daha yaşanılası bir dünya miras bırakmak istiyorsak, bu konuda duyarlı olmak bütün bireyler için bir borçtur.

24 23 Bilgisayar ve Dizüstü bilgisayarlar için: -İşletim sistemi olarak windows7 kullanılması -Aktif ekran koruyucularının kaldırılması -5 dk. İçinde kullanılmaması durumunda bekleme konumuna geçmesi - Ofis saatleri dışında bilgisayarların kapatılması - Artık ihtiyaç duyulmayan ancak çalışır durumda olan cihazların gözden geçirilmesi ve yeniden değerlendirilmesi - Düşük enerji tüketen işlemcilerin ve verimli güç kaynaklarının tercih edilmesi

25 Diğer ofis ekipmanları için:
24 Diğer ofis ekipmanları için: -Ofis saatleri dışında yazıcı, faks makinesi gibi cihazların kapatılması ya da kullanılmadığı zamanlarda enerji tasarruf moduna ayarlanması, -Yazıcıların varsayılan olarak arkalı önlü ve siyah beyaz çıktı alacak şekilde ayarlanması, - Yazıcı sayısının azaltılması

26 25 6- Bir başarı öyküsü

27 • İş ile ilgili seyahatlerin yüzde 50 oranında azaltılması,
26 Bir başarı hikâyesi olarak Telia Sonera’nın “Yeşil Bilişim” ile yılları arasında karbondioksit yayınımını % 70 oranında azalttığı ifade edilmektedir. Bu başarının; • İş ile ilgili seyahatlerin yüzde 50 oranında azaltılması, • Ofis alanlarının yüzde 50 azaltılması, • Web konferans ve tele konferans gibi hizmetlerin kullanımının yıllık yüzde oranında arttırılması, • Enerji kullanımının yüzde 30 azaltılması ve • Yeşil enerjiye geçiş yapılması ile sağlandığı vurgulanmaktadır.

28 Bizi dinlediğiniz için teşekkürler.
son Bizi dinlediğiniz için teşekkürler. Hazırlayanlar İsmail ÇETİN Yılmaz GÜMÜŞTEKİN


"YEŞİL BİLİŞİM 1." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları